

Докато Велинград пасува, Банско може и да направи музей на теснолинейката
Публикувано на 19 Mar 2024 09:49
Депото на жп гара Банско да се превърне в музей на теснолинейката и в него да бъдат експонирани част от парните машини, които в момента се намират в депо Септември наред с водната кула, обръщателния механизъм, крановете за вода и вагони от различни поколения. Идеята се подкрепя от Община Банско, която обяви намеренията си за създаване на транспортен комуникационен център в района на жп гарата , където на едно място да бъдат организирани спирките за междуградските автобуси, общинските автобусни превози, маршрутните коли към хижа Вихрен и стоянка за такси.
Новината дойде след съвместна обиколка на представители на НКЖИ и БДЖ ППна част от гарите на Родопската теснолинейка. В нея е участвал и народният представител от ПП-ДБ Васил Тодев, който преди месец организира във Велинград работна среща, посветена на бъдещето на теснолинейката.
Посетени са гара Септември - теснопътна, спирка Цепина, кантон Милеви скали, гара Костандово, гара Велинград, спирка Велинград - юг, гара Аврамово, спирка Черна Места, гара Якоруда, гара Белица, спирка Генерал Ковачев, спирка Гулийна баня, гарите Разлог, Банско и Добринище. Целта на огледа е да бъде изготвен списък с дейности, които да залегнат в няколкогодишен план за възстановяване и развитие на теснолинейката. Нужно е благоустрояване на пространствата около гарите, озеленяване, ремонти на сгради и фасади, изготвяне на материали с информация за пътуващите; обща концепция за графично оформление и осигуряване на информация в подлеза на гара Септември, чакалните на действащите гари и пространствата около тях.
Наред с всичко това е обсъдено и създаването на музей на теснолинейката, който безспорно е от полза за развитието на туризма. В момента единственото място, събрало част от историята за построяването на уникалната жп линия, е домът-музей на теснолинейката на гара Цепина. Той бе създаден с много любов, доброволен труд и ентусиазъм от Гражданското сдружение „За теснолинейката“ с председател Кристиан Ваклинов през лятото на 2017 г. Бившата чакалня на гара Цепина е събрала стотици снимки от различни етапи в построяването и работата на теснолинейката, униформи на железничари, фенери, влакова стрела и още много издирени табла и предмети. Без претенциите да бъде музей със съответния статут, това наистина е дом, който пази духа и атмосферата на теснолинейката.
В началото на 2024 г., на първото заседание от новия мандат на Консултативния съвет по туризъм във Велинград, директорът на Историческия музей Стойчо Маров е дал предложение за създаване на музей на теснолинейката в нашия град. Представена е идеята такъв музей да бъде направен в сградата на жп спирката в квартал Чепино, която има своята история и е в непосредствена близост до Клептуза. Но развитие по темата засега няма, каква е позицията на общината не е ясно. В същото време община Банско явно оценява потенциала на такъв музей като атракция за туристите и е готова да работи за модерна визия на жп гарата.
Помните ли как преди години по идея и със сърцатата работа на Центъра за бизнес и информация във Велинград се роди Празникът на картофите? Събитието стартира силно през 2000 г., с оригинални идеи, с много гости и голям отзвук. А 8 години по-късно Велинград „пенсионира“ Празника на картофите и подобни събития започнаха да се правят в други градове. Имаше и опити да го възродим, но не е същото. Да, това е друга история! Но в нея има поука и за неродения музей на теснолинейката във Велинград.
Елена Баева
Гарите в Чепино, Цепина и Банско през обектива на Васил Тодев.