Защо малко хора ползват общинските солидарни фондове?
Публикувано на 12 Mar 2024 10:06
На няколко от последните заседания на Общински съвет - Велинград бяха гласувани решения за отпускане на финансови средства за лечение на тежкоболни хора. По този повод в редакцията постъпиха запитвания от читатели какъв е редът за получаване на такава помощ и на какви условия трябва да отговарят кандидатите.
ПРЕДИСТОРИЯТА
През 2015 г. Община Велинград сложи началото на нова форма за социална политика. При гласуването на бюджета през февруари 2015 г. тогавашният кмет Иван Лебанов направи предложение, а общинските съветници единодушно подкрепиха създаването на общински солидарен фонд. За учредяването на фонда бяха заделени 30 000 лева, предназначени за подпомагане на две групи хора: деца с онкологични заболявания и семейства с репродуктивни проблеми. Решено бе, че средствата във фонда ще се натрупват от общинския бюджет, дарители, благотворителни кампании, отчисления от възнаграждения на хора, решили да проявят солидарност и др. За разпределението на средствата отговаря комисия с участието на общински съветници, представители на Общинска администрация, медици, общинска болница, а със съвещателен глас могат да се включват граждани, неправителствени организации и др.
Общинският съвет утвърди два правилника, които уреждат условията за отпускане на финансовата помощ. Според първия правилник право на помощ за лечение имат онкологично болни деца с постоянен или настоящ адрес на територията на община Велинград от минимум 3 години. За финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми важи същото правило, че трябва да имат адресна регистрация в общината от поне 3 години и то на един и същи адрес. Има и други изисквания: да нямат данъчни и други задължения към държавата и общината, да бъдат здравноосигурени, да са пълнолетни, да представят документи за доказан стерилитет и да отговарят на редица медицински критерии.
През 2018 г., по предложение на кмета Костадин Коев и с аргумента, че общината трябва да подпомага нуждаещите се и да дава пример за обществена солидарност, бе създаден още един общински солидарен фонд - за лечение на граждани. Приет бе правилник за неговата работа, който предвижда еднократна финансова помощ за хора с влошено здраве и тежки увреждания, с доказана степен на инвалидност. Разработени са критерии, на които трябва да отговарят кандидатите за помощта: да имат адрес на територията на Община Велинград през последните 3 години, през последните 12 месеца да не са получавали друг вид социално подпомагане, лечението да не се финансира от НЗОК и др. Максималният размер на сумата, с която общината подпомага лечението, е 1000 лева. Допустими са и изключения, като по-големите суми се гласуват от Общинския съвет.
ПРОБЛЕМИТЕ
Въпреки че началото на добрата практика бе сложено преди 9 години, тя не бе достатъчно добре разгласена от общината. И до ден днешен не са много велинградчаните, които знаят за съществуването на трите фонда, а на сайта на общината липсва общодостъпна информация.
Цифрите са показателни: по информация от общината за периода 2016 – 2019 г. към фонда за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми са подадени 6 заявления, от които са одобрени 4 семейства за сумата от 12 000 лева общо. За същия период няма подадено нито едно заявление към фонда за подпомагане на онкоболни деца. Най-голямата досега отпусната от фондовете сума е еднократната финансова помощ от 10 000 лева за подпомагане лечението на Златомир Максудов, гласувана от местния парламент в началото на 2019 година.
Каква е ситуацията след 2019 г. няма данни. И в това е другият проблем: до момента трите фонда не са представяли отчети пред Общинския съвет. Така за обществеността не е ясно нито с какъв финансов ресурс разполагат, нито колко хора са подпомогнати през всяка от изминалите години. Публични са само решенията, с които Общинският съвет е гласувал суми над 1000 лева, но не и решенията на комисиите за сумите под 1000 лева.
В няколко статии на „Темпо“ от 2016 г. насам добронамерено сме поставяли акцент върху това, че е нужна по-голяма прозрачност в дейността на трите фонда. Нещата са свързани: ако има прозрачност, повече хора ще научат за възможностите на фондовете, а и ще има по-голямо обществено доверие към тяхната дейност. А по-голямото доверие е гаранция за повече дарения, благотворителни инициативи и различни други форми на солидарност.
2024 година: ПАРИТЕ СА НА ПРИВЪРШВАНЕ
През изминалата седмица се е състояло заседание на комисиите, които отговарят за общинските солидарни фондове. В бюджета за 2024 г. те разполагат с общата сума от 25 000 лева. Оказва се, че още в началото на годината почти цялата сума вече е отпусната. Най-голям интерес и най-много молби са подадени и изпълнени към общинския солидарен фонд за лечение на граждани. Остатъкът от сумата щее за другите два фонда. Засега няма заявки към общинския солидарен фонд за лечение на онкоболни деца. Броят на заявките към фонда за двойки с репродуктивни проблеми обичайно е 2-3 годишно, а отпусканата сега максимална сума е 2000 лева, което е крайно недостатъчно и отказва част от кандидатите.
Вариантите за захранване на трите фонда със средства не са много. Първият е актуализация на общинския бюджет, която обаче теоретично може да се случи към края на годината. Другият вариант е организирането на различни благотворителни базари, концерти, събития в помощ на трите каузи.
Новоизбраният Общински съвет още не е, но трябва да излъчи свои представители в комисиите към общинските солидарни фондове. От общинските съветници, които ще се заемат с тази отговорност, също ще очакваме идеи за повече средства в помощ на хората от общината, които се нуждаят от помощ и съпричастност.
Елена Баева