

Общината загуби дело заради отказ да даде информация за отсечени дървета
Публикувано на 21 Feb 2024 10:46
Община Велинград загуби поредно съдебно дело, свързано с отказ на кмета Костадин Коев по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). На 12 февруари 2024 г. Административен съд - Пазарджик осъди общината по дело, заведено по жалба на Елена Терзиева Абу Хания.
Със заявление от юли 2023 г. тя е поискала от Община Велинград достъп до обществена информация по 4 конкретни въпроса:
1. На какво законово основание се извършва сеч на десетки дървета в двора на Детска градина „Радост“ (ПИ 10450.501.2061, за който е отреден УПИ 1 в кв. 409 по плана на гр. Велинград, същия представляващ публична общинска собственост);
2. Какво е количеството (брой/кубични метри) на предвидените за отсичане дървета в ПИ 10450.501.2061;
3. От кого се извършва сечта на дърветата в ПИ 10450.501.2061;
4. За кого и къде се извозва добитата в ПИ 10450.501.2061 дървесина.
С писмо от 9 август 2023 г. кметът на Община Велинград отказва достъп до поисканата информация с мотив, че тя не се съдържа в конкретен документ. В същото писмо, жалбоподателката е уведомена, че предприетите действия съответстват на одобрен инвестиционен проект, на одобрения ПУП за застрояване и на останалите нормативно предвидени процедури.
Според съда жалбата от Елена Терзиева - Абу Хания е допустима и основателна. Със заявлението си тя е поискала информация за имот, който е публична общинска собственост. А съгласно разпоредбата на чл.4, ал.1 от ЗДОИ, всеки гражданин на Република България има право на достъп до обществена информация. Поставените въпроси са точно и ясно конкретизирани, като е посочен съответния ПИ (поземлен имот), в който се извършва сеч.
Съдът посочва, че според НАРЕДБА № 1 ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ и НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА НА ВЕЛИНГРАД, за отсичане/премахване на дървета в урбанизирана територия трябва да е налице писмено Разрешение от кмета: „Разрешение за премахване, преместване или оформяне на декоративна дървесна и храстова растителност се издава от Кмета на Общината по доклад/конст.протокол от специалист по ландшафтна архитектура“. Когато за строеж се налага премахване на повече от 19 здрави дървета, проектът задължително се съгласува с РИОСВ. Премахването или преместването на дървета и храсти, за които има разрешение, се извършва от инвеститора или собственика. От посочените разпоредби става ясно, че за извършване на сеч на декоративна растителност следва да бъде спазена определена процедура, съпроводена от изискуемите документи.
По делото са представени акт за публична общинска собственост 227, заповед № 803/05.06.2023 г., писмо вх. № 32-01/70/04.05.22 г. и разрешение за строеж № 102/17.05.23 г., за които Община Велинград твърди, че изчерпват поисканата информация. Но всички тези документи са представени едва с писмено становище от 11 януари 2024 г. - тоест след като г-жа Терзиева оспорва в съда отказа за достъп до информация. Интересното в казуса е, че пред съда общината твърди, че е изпратила изброените документи с писмото от 09.08.23 г., което е останало непотърсено от г-жа Терзиева. „След като пратката е останала непотърсена, не може да се установи нейното съдържание, но противно на всяка житейска логика е едновременно да се отказва достъп до информация и искането да се уважава.“, постановява съдът и приема, че достоверната дата, на която е представена исканата информация, е 11.01.24 г.
Административен съд - Пазарджик отменя изричния отказ на Кмета на Община Велинград по искането за достъп до обществена информация от Елена Терзиева-Абу Хания. Общината е осъдена да плати на жалбоподателката сумата от 1010 лева за съдебни разности.
Решението на съда е окончателно, а на ход е общината, която дължи отговорите на зададените от Елена Терзиева 4 конкретни въпроса: на какво законово основание се извършва сечта, кой извършва сечта, какво е количеството добита дървесина, къде и от кого е извозена тя.
Елена Баева