

Повече въпроси от граждани, по-малко отговори от общината
Публикувано на 13 Feb 2024 12:08
Пореден велинградски парадокс: колкото повече расте броят на питанията от граждани, толкова повече намалява броят на отговорите от Община Велинград. Един от примерите в подкрепа на този факт е свързан със Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
През последните години все повече хора ползват правата си по ЗДОИ и търсят от общината информация по обществено значими теми. Според регистъра по години, който общината публикува, през 2021 г. броят на подадените заявления по ЗДОИ е бил общо 21. През 2022 г. броят се повишава на 24, а през 2023 г. скача с 1/3 и заявленията с искане за информация вече са 36. Цифрите ясно показват, че граждани и неправителствени организации разчитат на ЗДОИ, за да достигнат до нужната им информация. Но в регистъра също толкова ясно се вижда, че с всяка изминала година расте и броят на отказите от страна на Общинска администрация - Велинград за предоставяне на търсените от гражданите отговори.
Регистърът за 2021 г. сочи, че отказите за предоставяне на информация са били 2, а оставените без разглеждане заявления са 3. През 2022 г. темите, по които различни граждани и организации искат достъп до обществена информация, са разнообразни: съдебни дела, генерален план за организация на движението във Велинград, избори за народни представители, улична мрежа, околна среда и още много други. Според регистъра си общината е предоставила пълен достъп до информация по 13 заявления, тоест на малко повече от половината.
Сред тези, по които е даден пълен достъп, е посочено заявлението на сдружение „Музикаутор“. То иска отговор на няколко въпроса по темата дали Община Велинград е финансирала провеждането на „ARTE Festival“ през 2022 г. По повод същото заявление „Музикаутор“ води съдебно дело срещу мълчалив отказ на кмета на Община Велинград за предоставяне на исканата информация. Делото стига до Върховния административен съд, който постановява, че „мълчалив отказ за произнасяне по ЗДОИ е недопустим“. Логично възниква въпросът защо данните в регистъра на общината по заявлението на „Музикаутор“ се разминават с факта за воденото съдебно дело.
По някои от заявленията е отговорено само на част от питанията, по други е даден частичен достъп до информация. В регистъра за 2022 г. фигурира само един отказ за предоставяне на информация, но има 3 случая, в които общината отказва да разгледа подадените заявления. Към последните спадат например искане от Стефан Малинов за информация за идейния проект за Клептуза, както и искане на информация от Валентина Римпева за уличната мрежа в квартал Чепино - две теми, които определено са от обществен интерес.
16 от входираните заявления по ЗДОИ през 2023 г. остават без отговор, като мотивите и използваните от общината форми за отказ са различни. По 5 от тях изобщо липсва произнасяне, тоест общината се скрива зад така наречения „мълчалив отказ“, който според текста на закона и решенията на различни съдебни инстанции е недопустим по ЗДОИ. Темите, по които питащите граждани получават мълчалив отказ от кмета Костадин Коев, през 2023 г., са свързани на първо място с Клептуза. Поредица от заявления с искане за информация за идейния проект за Клептуза от Надежда Ключкова, Васил Тодев, Пламен Мавров, Александра Савова и др. остават без произнасяне или с отказан пълен достъп. Същото се случва и с поредицата от въпроси по темата защо на Община Велинград са издадени разрешителни за минерална вода за неработещи в момента обекти на Клептуза - отговори пак няма. Надежда Ключкова обжалва в съда мълчаливия отказ на кмета Костадин Коев, печели двете дела и общината е осъдена да плати глоби и разноски, но въпреки всичко исканията за достъп до информация остават без разглеждане.
Показателно е сравнението с практиката на РИОСВ - Пазарджик - държавна институция, която от години заема челно място в класациите за активна прозрачност по ЗДОИ. При наличие на 3 заявления с искане за една и съща обществено значима информация, от РИОСВ не само дават достъп на заявителите, а публикуват информацията на своя сайт. Така постъпи РИОСВ в случая с министерската заповед за промяна на границите на защитената местност Клептуза. За съжаление на активните граждани, Община Велинград не следва подобен пример.
Липсва поизнасяне и по искания от Павел Александров за част „Геология“ от проекта за геотермално отопление на Детска градина „Еделвайс“ и на проекта за сграда на Детска градина „Радост“. Общината не се произнася и по искания за информация за разрешителни за строеж, Общия устройствен план, съдебни решения по ЗДОИ. По други 5 заявления общината заявява отказ за предоставяне на данни. Такъв е примерът с исканата от Стефан Малинов информация по проекта за облагородяване на парк „Възраждане“ в центъра на кв. Каменица и за ул. „Занога“ - две теми, по които г-н Малинов продължава да пита, но вече в качеството му на общински съветник, което дава повече варианти за търсене на отговори от Общинската администрация.
През 2023 г. достъп до информация в пълна степен Община Велинград дава на институции като Областната управа, неправителствени организации като Институт за пазарна икономика, Асоциация за инсулт и афазия, „Такси клуб - България“, Инициативния комитет „Да поработим за Велинград“, на служебни запитвания на общините Лясковец, Две могили, Благоевград и др.
Но доколко „пълен“ е обявеният от общината „пълен достъп“ по част от заявленията? Ето пример, свързан с питане от вестник „Темпо“. През август 2023 г., по повод изливането на огромно количество мръсни отпадни води в река Луковица, отправихме питане какъв е източникът на отпадните води, които се изливат от тръба под моста при парк „Вельова баня“. От общината отговориха, че това се дължи на запушване на ревизионна шахта (преливник) за отпадни води, които са свързани с обект „Вельова баня“. За гражданите остават основателните съмнения дали цялото количество мръсни води наистина е от посочения обект и дали „пълен достъп до информация“ в случая се припокрива с пълната истина по темата. Вторият ни въпрос беше какви мерки са предприети от Община Велинград през последната година във връзка със замърсяването на река „Луковица“ от отпадни води, има ли установени нарушения и наложени санкции. Общината отговори, че е направена цялостна профилактика на трасето за отпадни води, речното корито е почистено, а „сигнали за извършени нарушения във връзка със замърсяване на река Луковица в деловодството на Община Велинград не са постъпвали“. Тоест общината не дава конкретен отговор дали има установени нарушения и наложени санкции. Дори да няма постъпили сигнали, задължение на общината е да извършва контрол, но явно в случая такъв липсва.
Друг важен въпрос, който повдигат обявените от общината регистри, е свързан с факта, че в тях не са отразени всички входирани от граждани заявления по ЗДОИ. Такъв е случаят с две заявления, подадени от Елена Терзиева - Абу Хания. С първото заявление от май 2023 г. тя иска информация относно облагородяването на парка при площад „Възраждане““ в кв. Каменица, получава мълчалив отказ от кмета К. Коев, а през ноември печели дело срещу отказа в Административен съд - Пазарджик. Въпреки съдебното решение, до момента кметът не се е произнесъл. С второто заявление от юли 2023 г. Елена Терзиева - Абу Хания иска информация относно сечта на десетки дървета в двора на Детска градина „Радост“. Отново се стига до обжалване на мълчаливия отговор и в момента се чака решението на съда. Но защо в регистъра тези две заявления не са отразени засега е въпрос без отговор.
От г-н Тодор Янков, административен секретар на ОА - Велинград, получихме уверение, че ще бъде извършена проверка. Ако получим отговор от общината по повдигнатите въпроси във връзка със Закона за достъп до обществена информация, ще го публикуваме.
Елена Баева
През миналата година най-много въпроси по ЗДОИ са зададени за Клептуза и за идейния проект, който Община Велинград така и не направи публичен.
За ремонта на парк „Възраждане“ в кв. Каменица въпросите от граждани също са повече от отговорите на Община Велинград.