Депутатът Васил Тодев настоява за ефективно управление на отпадъците в селата
Публикувано на 23 Jan 2024 10:08
Депутатът от ПП-ДБ Васил Тодев съобщи, че през последните дни е провел серия от срещи срещи с кмета на Община Велинград г-н Костадин Коев, заместник-кмета г-н Атанас Палигоров, кметовете на селата Света Петка, Пашово, Кръстава, Грашево и по-малките села в планинската част на общината
. Тема на разговорите е бил един от основните проблеми на хората във велинградските села - неефективното управление на отпадъците, което води до формирането на нерегламентирани сметища, замърсяване на околната среда и влошаване качеството на живот.
Според Васил Тодев неефективното управление на отпадъците се изразява в това, че за население от 12 000 души в селата и махалите събирането на битови отпадъци се осигурява чрез общо около 160 контейнера тип „Бобър“, които се извозват веднъж или два пъти седмично, а понякога и по-рядко. Това означава, че един контейнер „обслужва“ около 75 души седмично, което само по себе си е крайно недостатъчно. Проблем е и състоянието на контейнерите, които в общия случай са повредени. В тези населени места липсва функционираща система за разделно събиране на отпадъците, което затруднява ефективното им оползотворяване и рециклиране. На територията на общината, както и в близост до селата липсват площадки за строителни отпадъци, а услугата за извозването им е трудно достъпна за жителите. В резултат тези отпадъци най-често биват „депонирани“ в деретата и горите в околностите на селата.
В последните години по този проблем са подадени многократно сигнали до Община Велинград, РИОСВ Пазарджик, Министерство на околната среда и водите. Според г-н Тодев за съжаление резултатите от тези действия не са особено окуражаващи и проблемът с управлението на отпадъците се задълбочава. Едновременно с това разходите за дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване на Община Велинград ежегодно се увеличават като 2024 година се очертава да е рекордна в това отношение. Съгласно приетата от Общинския съвет план сметка за обезпечаването на разходите за чистота на територията на общината се предвижда през 2024 година разходите да достигнат 5 258 518 лв в т.ч. 2 568 719 лв. за осигуряване на съдове за съхраняване на битови отпадъци и транспортирането им до депата и съоръжения за третиране, 1 811 650 лв. за проектиране, поддържане и експлоатация на депа и други инсталации за рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци и 878 149 лв. за дейности по поддържане на чистотата и зимно почистване.
В рамките на проведените срещи народният представител е настоял да се увеличи броя на съдовете за смет и честотата на тяхното извозване на два пъти седмично. като за целта се осигурят нови и работещи контейнери тип „Бобър“. След проведените консултации с кметовете на селата става ясно, че необходимият брой съдове е поне 366 - повече от два пъти над наличните в момента. Да се подсигури разделно събиране (минимум за хартиени и пластмасови опаковки) за търговските обекти в селата. Да се предвиди обособяването на временни площадки за строителни отпадъци в близост до големите села, за да се прекрати порочната практика за нерегламентирано „депониране“ в деретата и горските територии.
В социалните мрежи Васил Тодев споделя: „Получих уверения, че ще се работи активно за подобряване на ситуацията със сметосъбирането и сметоизвозването през настоящата 2024 година с тенденция да се осигури пълноценна услуга в рамките на настоящия кметски мандат. Надявам се, при предстоящата процедура за избор на фирма за сметосъбиране, изброените проблеми и решения ще бъдат взети предвид и ще залегнат в бъдещия договор. Ще продължа да следя отблизо развитието по темата и ще се боря за осигуряването на адекватно сметосъбиране и опазване на природата в този прекрасен район.“
Темпо