

Каква е стратегията на общината за минералните води през новия мандат
Публикувано на 15 Jan 2024 21:03
През уикендите и особено при поредица от празници, както беше през декември 2023 г., жителите на Велинград са свидетели на това как намалява дебитът на част от минералните води. В СПА столицата на Балканите е постоянна тема как държавата и общината раздават това общонационално богатство, как защитават или пренебрегват обществените интереси - състоянието на баните, належащите ремонти на общинските басейни, липсата или недостатъчното минерална вода за уличните чешми, нуждата повече обществени сгради да ползват геотермална енергия и още, и още.
Затова в началото на новата година потърсихме повече информация какво планира общината като стопанин на двете находища в Каменица и Драгиново. Ето какви са плановете, за да можем като общество да контролираме и да изискваме тяхното изпълнение:
От 2011 година Община Велинград стопанисва минералните води от находищата в Каменица и Драгиново. Минералните води са изключителна държавна собственост, но преди 13 години държавата предаде тяхното управление и ползване на общината за срок от 25 години. Находище „Велинград-Каменица“ включва 5 водовземни съоръжения, а находище „Драгиново“ - 4.
В ролята на стопанин на находищата в Каменица и Драгиново Община Велинград има редица законови задължения и отговорности. През 2024 г. общината си поставя няколко важни задачи, залегнали в Стратегията за управление на общинската собственост през мандата 2023 - 2027 г.
Първата задача е да се изготви проектна документация за учредяване на санитарно-охранителни зони около водовземните съоръжения. Това не е ново изискване, а нещо, което стои на дневен ред от години. За различните каптажи ситуацията е различна. Има такива като Мизинка, където каптажът е заграден и обезопасен след един сериозен инцидент с изгаряне на дете през 2019 г., за който общината бе осъдена да заплати около 100 000 лева. Има и такива като Власа, където и обезопасяването, и цялостната ситуация продължават да са отвъд границата на мизерията - въпреки гласуваното от Общинския съвет решение за отпускане на 20 000 лева за облагородяване на района.
Друга задача, изпълнението на която също се измерва с дълги години и десетилетия, е изготвянето на проектна документация свързана с геотермално отопление на общински/обществени сгради във Велинград с цел намаляване на разходите за отопление и на вредните емисии, отделяни от отоплението. Ярък пример в това отношение е, че дори след проекта за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в двете административните сгради на общината, отоплението е с пелети. Общината, която стопанисва две находища с топли минерални води, тепърва ще прави планове за геотермално отопление на общински и обществени сгради.
На трето, но съвсем не на последно по важност място, в стратегията е залегнало, че през 2024 г. общината ще изготви документи за издаване на 2 броя административни актове за утвърждаване на експлоатационния ресурс на находищата „Велинград-Каменица“ и „Драгиново“. Експлоатационният ресурс ще бъде утвърден от министъра на околната среда и водите. Това е много нужна стъпка, тъй като исканията за ползване на количества минерална вода от постоянно растящия брой инвеститори (особено от находище Каменица) са постоянни. И е добре, преди да вземат решения, общинските съветници да имат точна информация за общия ресурс, вече раздадените и оставащите свободни количества минерални води, при чието раздаване на първо място трябва да бъде защитен обществения интерес.
Предстои, след подробен анализ и режимни наблюдения, от Министерството на здравеопазването да бъдат изготвени и нови балнеологични оценки на водите от находищата Каменица и Драгиново.
Другите две държавни находища на територията на Велинград - „Велинград-Чепино“ и „Велинград-Лъджене” не са предоставени за стопанисване на общината. Преди време общината придоби изградния магистрален водопровод за пренос на минерална вода от наодището в Чепино, от който са присъединени потребители. Тъй като водопроводът е доста стар и амортизиран, авариите по него са доста чести и сериозно затрудняват работата на ползвателите. В стратегията за мандат 2023-2027 г. като задача е залегнала реконструкция на този магистраен водопровод и изравнителния 50 кубиков резервоар, за да осигурят безпроблемно транспортиране на минералните води.
В стратегията обаче няма заложени дейности за ремонт и облагородяване на уличните чешми за минерална вода. А видът на много от тях буди срам, а не гордост, че сме жители на СПА столица. Част от чешмите отдавна са пресъхнали, но водопроводите не се ремонтират. От други тече съвсем малко вода, трети плачат за почистване или елементарен ремонт. Няма визия и за бъдещето на общинската Женска баня, чиято концесия бе прекратена с решение на Общинския съвет, но общината така и не желае да припознае като своя собственост и съответно като своя отговорност. От дълго време по отношение на минералните чешми и бани сравнението с други български балнеологични курорти съвсем не е в полза на Велинград. Така че стратегията за новия управленски мандат има с какво да бъде допълвана.
Елена Баева
Обществените чешми с минерална вода не са споменати в стратегията. Но ето два примера на чешми до Кална баня и в Каменица с изпотрошени плочки, очукани и мръсни корита, които будят срам, а не гордост, че сме СПА столица.
Санитарно-охранителната зона на Власа не е пример за добро стопанисване на минералната вода.