Стари снимки припомнят футболна история
Публикувано на 20 Dec 2023 09:59
В редакцията на вестника дойде Борислав Влахов, който донесе 4 снимки, залепени на картон и оформеии като табло. Намерени са в едно от помещенията на бившия Колофонен завод „Кристал“, където явно е имало любители на велинградския футбол. На таблото, което е направено на гърба на един инструктаж за безопасност при работа, стои надпис „50 години футбол във Велинград“,
което показва, че то е изработено през 1976 г., като са посочени и неговите автори: „оформил Г. Делиев, преснимане Океан Тодоров“. И под четирите снимки има текстове, които дават информация за годината и конкретното събитие като повод за фотографията. Две от снимките са от 1936 г., а другите две – от 1945 г. За съжаление, две от снимките в лявата половина на таблото, не са с добро качество и трудно могат да се разпознаят лицата на хората.
В последователен ред отгоре надолу и от ляво надясно снимките показват като изображение и надпис следното:
Снимка горе вляво: „Чепинец“ – „27 Чепински полк“ 3:1
„Чепинец“ – (бял екип) -1945 г. преди срещата му с „27 Чепински полк“, М. Михайлов, К. Гяуров, Васил Попов, Г. Багов, Г. Даскалов, Лазаров, Васко Васев – вратар.
От надписа става ясно, че през 1945 г. ФК „Чепинец“ е играл с отбор на 27 Чепински полк и е победил с 3:1. На снимката личат общо 22 футболисти от двата отбора, но в текста са изписани само имената на 7 души. В книгата „85 години организиран футбол в Чепинско“ на Никола Делиев, Филип Устабашиев и Георги Дишлянов за този мач е отбелязано следното: „От есента на 1945 година е запазена снимка на приятелския мач между 27 Чепински полк и местния „Чепинец” (с бял екип). Мачът се играе на старото игрище и завършва 3:1 за „Чепинец”. В него участват: прави л/д: 1.Иван Стоев (Бъжата), 2.Асен Чолеев (Ценето), 3.Мильо Михайлов, 4.Костадин Гяуров и 5.Васил Луков Попов (Цилето), 6.Борис Ганчев, 7.Георги Пеев (Багата). Клекнали от снимката са от л/д – Георги Ал. Даскалов с кърпата, Сотир Сотиров, Васко Васев – вратар, Лазар Лазаров (зъболекар).
Останалите на снимката не са разпознати.“
Снимка долу вляво: „Ботев“ - с. Каменица – 1936, прави от ляво надясно: Ст. Синапов (Френю), св. поп Белев, Ат. Сейменов (Трачката), не се чете, Д, Гинчев (Генди), М. Сотиров (Митето), Ушев, Хаджиев (Муната), Ушев, Стойо Ушев – вратар, Кадинов (Чочо).
От текста под тази снимка се разбира, че през 1936 г. в тогавашното село Каменица е имало футболен отбор с име „Ботев“, а в неговия състав е бил и свещеникът поп Димитър Белев. В книгата „85 години организиран футбол в Чепинско“ за футболния отбор „Христо Ботев“ от 1936 г е посочено: „Издирихме не малко снимки на футболния отбор „Христо Ботев” – с. Каменица
от 1936 година. От тях са опознати имената на Иван Цветанов – председател на дружеството, играчите Стойо Синапов (Френьо), Димитър Белев (Попа), Димитър Гинчев (Генди), Митко Сотиров от Чепино, Васил Г. Делиев (Въчата), Тодор Дим. Кадинов (Чочо), Георги Петричев (загинал в Отечествената война), Атанас Сейменов (Трачката), Ангел Зав. Ушев, Илия Анг. Хаджиев (Муната). Като вратар в тези години играе и Георги Илиев Илинов.“
Снимка горе вдясно: с.к. „Ботев“ (тъмен екип) – Каменица – 1936 г. преди срещата му с отбора на с. Лъджене.
Съкращението „с.к.“ сигурно означава „Спортен клуб“. Под тази снимка няма изписани имена на футболистите, но най-вероятно те са същите като на предишната снимка, но с друго подреждане. Не е посочено и как се е казвал по онова време отборът на село Лъджене, а ясно се вижда, че мачът се е играл на старото игрище до Плажа.
Снимка долу вдясно: с.к. „Милош Папарков“ – с. Каменица – 1945 г. – финалист окръжно първенство, прави: Т. Пеев, С. Делиев, Райков, Ив. Цветанов (Чукът), Ил. Гълъбов (Инджето), клекнали: Хр. Папарков, Спас Цопанов, Д. Белев, Ив. Цанов, Митко (Старозагорчето), Ил. Керин (Кардаша), Борис Цанов (Мотрисата), Димитър Цветанов (Жекото), Митко (Курабийката) – вратар.
Информацията под снимката показва, че през 1945 г. е съществувал спортен клуб, който се е наричал „Милош Папарков“ и е бил достатъчно силен, щом се е класирал като финалист на окръжното (става дума за околийско – бел. ред.) първенство по футбол. Митето (Курабийката) е Димитър Бояджиев. На задния ред прави са ръководителите на отбора: : Тодор Пеев, Симеон Ник. Делиев – домакин, инж. Никола Райков, Иван Цветанов (Чукът) – председател на дружеството и Илия Гълъбов (Инджето) – водач на отбора. В книгата „85 години организиран футбол в Чепинско“ за тази снимка е напрвено следното описание: „Още през пролетта на 1945 година се организира околийско първенство по футбол в Пазарджишка околия. Играе се на елиминиране. Отборът на дружество „Милуш Папарков” с. Каменица достига до финала на околийското първенство. Финалът се играе в Пазарджик на игрището на „Острова”. Другият финалист е отборът на с. Сестримо. Запазена е снимка на отбора, в който играят: Христо Папарков, Спас Цопанов, Димитър Ал. Белев – 1928 г. (бензинджията), Митко от Стара Загора, братята близнаци Иван П. Цанов и Борис П. Цанов (Мотрисата), Илия Керин (Кардаша), Димитър Бояджиев (Курабийката) и Димитър Цветанов (Жекото). Победата извоюват каменчани с 4:3 и стават околийски първенец за 1945 година.“
Темпо