

Трима съветници подадоха сигнали срещу решението за имота на болницата
Публикувано на 12 Dec 2023 11:21
Трима общински съветници - Надежда Ключкова, Емил Моллов и Стефан Малинов, са подали сигнали до областния управител и окръжния прокурор в Пазарджик. Повод за сигналите е решението, което Общински съвет - Велинград гласува на извънредната сесия на 30 ноември 2023 г. за имот от 25 018 кв.м. - прилежащ терен на общинската болница „МБАЛ-Велинград“.
С това решение имотът, който е публична общинска собственост, бе преобразуван в частна общинска собственост и бе апортиран в капитала на лечебното заведение.
В сигналите е описано свикването на извънредната сесия и как минути преди нейното начало въпросното предложение на кмета Костадин Коев е било входирано за разглеждане като извънредна точка в извънредното заседание. Към предложението, което не е разглеждано в комисии, са приложени само акт за публична общинска собственост (АПОС) № 150/02.10.2000 г. и проект за решение, но не и скица за въпросния имот с идентификатор 10450.502.1144 .
В предложението на кмета К. Коев липсва правно основание за промяна характера на собственост, сигнализират съветниците. Според тях зад предложението се крие „скрита приватизация“ на общинската болница от Михаил Тиков с неговата МБАЛ „Здраве-Велинград“, чията сграда (поликлиниката) е в същия имот с болницата.
Тримата съветници подчертават, че срещу публична общинска собственост не може да се насочи принудително изпълнение, докато преобразуването й като частна общинска собственост и то в капитала на дружество може да се изтъргува за жълти стотинки. В този смисъл липсват материалните предпоставки за промяна вида от публична в частна общинска собственост. Тази промяна не се прави по предвидения ред и не съответства на целта на закона, с което са нарушени разпоредбите на чл.146, т.2 - 5 от АПК.
Решението на Общински съвет - Велинград противоречи на Закона за общинската собственост, тъй като поземленият имот с отреждане „за обект комплекс за здравеопазване” не е загубил предназначението си при нито една хипотеза на чл.3,ал.2 от ЗОС и няма фактическо и правно основание да бъдат обявявани за частна общинска собственост отделни негови части. На практика се цели „скрита приватизация” и корпоративни интереси на някой „кредитор” да бъде удовлетворен с общински имот, при наличието на друго здравно заведение в същия двор и с оглед изискванията на Закона за лечебните заведения.
Наред с това има нарушение на Търговския закон, тъй като липсва решение на Общинския съвет, с което да е посочено с колко (на каква стойност) се променя капитала на „МБАЛ Велинград” ЕООД, както и начина на увеличение на капитала (парично и/или с апорт). С така приетото решение излиза, че кметът е този, който ще вземе решение по въпроси от изключителната компетентност на Общинския съвет, който е принципал на болницата.
В сигналите се посочва, че решението е взето и при нарушение на Правилника за организацията и дейността на Общински съвет - Велинград, тъй като финансовото състояние на общинската болница не е обстоятелство, което „не търпи отлагане” и не налага да се включва като извънредна точка в извънредно заседание. В мотивите на кмета липсва задължителното даване на становище по очакваните резултати от прилагане на решениета, включително и необходимите бюджетни разходи за неговото изпълнение.
Подателите на сигналите считат, че с описаните действия се нарушават законите на страната от кмета г-н Коев, тъй като Общината не защитава обществения интерес на гражданите на Велинград и действа в частен корпоративен интерес, като създава корупционна среда и практики. Затова се настоява прокуратурата да предприеме мерки по общия надзор и Решение № 28/30.11.2023 г. да бъде обжалвано по реда на ЗА и АПК пред Административен съд Пазарджик за отмяната му. В сигналите до Областния управител тримата съветници молят решението да бъде върнато за ново обсъждане в Общински съвет - Велинград или да бъде обжалвано по съдебен ред.
Елена Баева