

Позиция на СХР по наболели и неотложни проблеми на туризма във Велинград
Публикувано на 12 Dec 2023 11:16
В началото на новия мандат на местната власт Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ е представило своя позиция пред Община Велинград и Консултативния съвет по въпросите на туризма. В позицията са залегнали важни теми за Велинград: създаване на пешеходни зони в центъра на кв. Чепино и по бул. „Хан Аспарух“ през парк Вельова баня до Белодробната болница, ремонт на ул. „Евлоги Георгиев“ за облекчаване на пътния трафик, проблемът с Клептуза, нуждата от обществен басейн в кв. Каменица и не на последно място - презастрояването във Велинград. Част от предложенията са поставени на вниманието на местната власт не за първи път, а други като презастрояването стават все по-актуални. В разговор с председателя на СХР „Велинград и Западни Родопи“ Златко Златанов получихме съгласие да публикуваме позицията на сдружението в „Темпо“, за да може коментари и предложения по нея да дадат и велинградчани. Ето пълния текст на позицията, като снимките и текстовете към тях са на редакцията:
Във връзка с наближаване на края на 2024, очакваното коментиране на Общинския бюджет за 2024 г. и изпълнение на дейностите по Стратегия за устойчиво развитие на туризма в Община Велинград, представяме на Вашето внимание нашата позиция по някои наболели въпроси и нерешени проблеми, за които искаме и разчитаме да се предприемат неотложни активни действия с кратки срокове за решаването им.
Отново поставяме на дневен ред предложение за създаване на атракционна пешеходна зона в центъра на квартал Чепино (вкл. около читалището). Ако действително проблем за обособяването й се явява транспортната схема на градския транспорт, то предлагаме компромисен вариант, при който движението и паркирането на МПС на площада на кв. Чепино да бъде забранено, като да бъде допуснато изключение само за автобусите от градския транспорт и то само в единия край на площада, а да бъде забранено за останалите автомобили.
Поставяме този въпрос, тъй като 50% от легловата база в местата за настаняване са на територията на кв. Чепино (Кашмир, Свети Спас, Вела Хилс, Акватоник, Камена, Селект, Холидей, Преслав, Клептуза, къща за гости Стелия, къща за гости Белуга, както и новостроящите се места за настаняване) и считаме, че е удачно за туристите, отседнали там да има възможност за пешеходна зона в близост.
Това би довело до следните положителни резултати:
Атрактивна зона за отдих на пешеходно разстояние от туристическите обекти в квартала
Драстично намаляване на трафика по главния булевард, както и на паркираните автомобили около Централния площад в кв. Лъджене, поради разпределяне на туристопотока в две различни зони.
Подобряване на визията на уникалния център и целия кв. Чепино, респективно и подобряване на градската среда за жителите на целия град
Драстично подобряване на бизнес-средата в тази част на града, която в момента е в незавидно състояние.
Възстановяване и опазване на една от най-атрактивните зони на града със специфична архитектура с историческо значение.
Допълнителни финансови средства за общината от тротоарно право, категоризация, данъци, наеми и т.н.
Отново поставяме на Вашето внимание предложението ни бул. „Хан Аспарух“ да стане изцяло пешеходна зона, давайки възможност на гражданите и гостите на града ни да имат възможност за разходка до Белодробната болница през парка „Вельова баня“. Вельова баня е поредното бижу в списъка с минерални бани, построени в началото на миналия век, но за съжаление от години тя е в разруха. Припомняме, че през 2005 г. банята беше затворена, но „под натиска и с подкрепата“ на велинградчани, сформирали Граждански инициативен комитет за спасяване на Вельова баня”, СБР-НК започва ремонт със събраните от дарения средства. Ремонтиран бе покривът (за съжаление променен от оригиналния проект), подменена бе и частично дограмата (отново без да се придържат към оригинала) и банята отвори врати за посетители през 2008 г. Сградата не е категоризирана като паметник на културата (НКЦ), а и вече не би могла, след толкова намеси по фасдата. Собственик на Вельова баня е СБР-НК „Специализирани болници за рехабилитация-Национален комплекс” ЕАД. Настояваме да се проведе среща – разговор с принципала (Министрество на здравеопазването) и с д-р Илза Попова, директор на „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс” – филиал Велинград.
Настояваме за ремонт на ул. „Евлоги Георгиев“ (от ул.“Тодор Стайков“ до парк „Вельова баня“), с цел да се облекчи трафика от Юндола през центъра на града.
Проблемът парк Клептуза, който многократно е коментиран на Консултативния съвет по въпросите на туризма и който е болезнена тема за всички жители и гости на Велинград, трябва много скоро да намери своето решение. Двете идеи – Общината със собствени сили и средства да реновира и стопанисва парк Клептуза или отдаването му на концесия, вече години наред предизвикват спекулации и напрежение. Надяваме се, че новият Общински съвет ще намери решение, което да бъде в полза на обществения интерес и на туристическа дестинация Велинград. „Сдружение на хотелиери и ресторнтьори – Велинград и Западни Родопи“ е готово активно да участва с идеи и предложения на бъдещия проект за езерата и парка Клептуза.
След затварянето на басейн „Терма“ клиентите на по-ниския сегмент туристи (къщи за гости, апартаменти под наем и др.) в кв. Каменица са затруднени, както логистично, така и финансово от достъп и ползване на обществени минерални басейни. Считаме, че е наложително да се положат усилия и този дисбаланс да бъде премахнат, в полза на гостите на по-нискокатегорийните обекти.
С оглед на непрекъснато увеличаващия се брой на местата за настаняване с голяма леглова база и възможностите за осигуряването им с минерална вода, както и инфраструктурните проблеми, следващи от това (компрометирани участъци от водопреносната мрежа, паркиране), смятаме, че Общинска администрация и Общински съвет трябва да преразгледат политиката си по отношение на недопускане на презастрояването на туристическа дестинация Велинград. Предлагаме, съобразно Законите на РБългария и ЗМСМА, да се въведе регулация под формата на спиране на издаване разрешителни за строеж за определен период от време или да се регламентира Коефициента на интензивност на застрояването.
Адмирираме и подкрепяме дейностите по поддръжка на парковете, асфалтирането на главни улици в града, подмяната на компрометирани участъци от водопреносната мрежа, създаването на нови зони за отдих и други решени многогодишни проблеми на града, като разчитаме тези процеси да продължат и в бъдеще.
Уважаеми д-р Коев, във връзка с нашето сътрудничество и в интерес, както на представителите на туристическия бизнес, така и на местните жители, разчитаме гореизложените предложения да бъдат разгледани, обсъдени и взети под внимание при обсъждането на Програмата на Община Велинград за 2024 г. и при дискутиране на Бюджет 2024 на Община Велинград в името на един по-чист, по-красив и по-проспериращ Велинград.