

Стъпка по стъпка общината се оттегля от общинската болница
Публикувано на 05 Dec 2023 11:41
Още на първата си работна сесия новият Общински съвет - Велинград гласува поредица от решения, свързани с един от наследените големи проблеми на общинското управление - съдбата на общинското здравеопазване. В обявения дневен ред имаше 3 точки по темата, а сутринта в деня на сесията - 30 ноември, кметът Костадин Коев внесе още една точка.
Според действащия Правилник за работа на Общинския съвет извънредните сесии, каквато беше тази на 30 ноември, се провеждат по предварително обявен дневен ред - тоест без допълнителни точки. Затова съветникът Емил Моллов предложи допълнителната точка да не влиза в дневния ред, а на следваща сесия, като преди това бъде разгледана в комисиите, какъвто е редът. Кметът К. Коев заяви категорично, че предложението е законосъобразно и че ако някой има претенции, то може да ги предяви по съдебен ред. С 20 гласа от ГЕРБ, ИТН, ДПС и ЗНС допълнителната точка влезе в дневния ред на извънредната сесия.
С гласуванията на 30 ноември 2023 г. Общинският съвет направи още няколко стъпки в посока преструктуриране на общинското здравеопазване. Направи ги добре организирано, без никакво забавяне и колебание, потвърждавайки очакванията, че в новия Общински съвет ще има мнозинство за големи промени (а според някои и за големи подаръци!), свързани с общинската болница „МБАЛ-Велинград“.
СТЪПКА ЕДНО: НОВ УПРАВИТЕЛ НА МЕДИЦИНСКИЯ ЦЕНТЪР
Досегашният управител на общинския Медицински център „Велинград 2017“ д-р Чавдар Калъчев бе освободен от поста. Председателят на Общинския съвет Димитър Гечев съобщи, че д-р Калъчев е подал заявление с искане за освобождаване и решението бе прието с 28 гласа „за“. Емил Моллов постави въпроса какво е финансовото състояние на медицинския център, тъй като в проекта за решение липсва такъв анализ. Кметът К. Коев отговори, че финансовото състояние е изключително тежко и дружеството трябва да се реорганизира, а Димитър Гечев допълни, че и в Общинския съвет има писма от доставчици за неплатени задължения.
Любомир Перчинков от групата на ГЕРБ предложи поста да заеме д-р Кемал Аликов, началник на Хирургично отделение в общинската болница. Д-р Аликов накратко формулира целите, които си поставя като управител - основната сред тях е да върне медиците в здравното заведение, тъй като проблемът с медицинските кадри е голям. „За“ неговата кандидатура гласуваха 21 съветници (ГЕРБ, ДПС, ИТН, ЗНС и ПП-ДБ), а 7 („За Велинград“, МК „Левицата“ и ВМРО) се въздържаха.
СТЪПКА ДВЕ: ОБЩИНСКАТА БОЛНИЦА СТАНА СОБСТВЕНИК НА МЕДИЦИНСКИЯ ЦЕНТЪР
Мнозинството гласува решение, според което общината прекратява своето участие в общинското дружество МЦ „Велинград 2017“ и прехвърля своите 100 дружествени дала с цена на всеки от тях 10 лева на „МБАЛ-Велинград“. По този начин, срещу сумата от 1000 лева, общинската болница става собственик и на медицинския център.
Като причина за сливането на двете здравни заведения кметът К. Коев посочи, че МЦ работи с лекари, които не насочват пациентите към общинската болница. Целта е да се спре изтичането на пациенти и те да бъдат хоспитализирани в „МБАЛ-Велинград“. На въпрос от Емил Моллов защо общината се освобождава от своите дялове в МЦ, кметът отговори „Защото им плащаме заплатите, въпреки че са търговско дружество!“. На следващия логичен въпрос, че новоизбраният управител току-що е обещал да стабилизира МЦ, отговори съветникът Александър Даскалов. Той припомни, че идеята за сливане на МЦ с общинската болница не е нова и преди 5-6 месеца съветниците са били съгласни. Надежда Ключкова опонира, че това всъщност да два подаръка наведнъж: сега МЦ се слива с общинската болница, а тя на по-късен етап се дава на друг собственик. Кметът Коев отрече подобно развитие и обясни, че болницата остава публична общинска собственост.
След гласуването с 20 гласа „за“ Радослав Димов поиска прегласуване, което посочи същия резултат. Коментарът на г-н Коев беше, че винаги е хубаво да има резервни гласове и дори 5 пъти да гласуват, пак ще е същото.
СТЪПКА ТРИ: ФИНАНСОВ АНАЛИЗ НА ОБЩИНСКАТА БОЛНИЦА
Без разисквания съветниците гласуваха да бъде изготвен финансово-икономически анализ и правен анализ на дейността на „МБАЛ Велинград“ ЕООД във връзка с финансовото оздравяване на болницата. Договорите за двата анализа ще бъдат сключени от кмета К. Коев.
Припомняме, че Общински съвет - Велинград не за първи път взима подобно решение. Последното решение за финансов анализ на болницата е точно от преди 1 година, когато имаше сериозна атака за смяна на управителя на болницата, а анализ така и не бе обявен публично.
СТЪПКА ЧЕТИРИ: 25 ДЕКАРА ИМОТ СТАВАТ ЧАСТНА ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ
С вкараната в последния момент на сесията допълнителна точка кметът Костадин Коев предложи прилежащ на болницата поземлен имот с площ 25 018 кв.м. да бъде преобразуван от публична (ПОС) в частна (ЧОС) общинска собственост. Според кадастъра имотът е определен „за обект комплекс за здравеопазване“, има и спешно направена скица от 20 ноември 2023 г., която обаче не бе представена към документацията по решението. Промяната на собствеността от публична в частна е, за да може имотът да бъде включен като непарична вноска в капитала на общинската болница, гласи мотивировката от вносителя К. Коев.
Освен този аргумент за исканата промяна, кметът посочи, че по закон за брой легла болницата трябва да има съответната земя. И още: с всичките си натрупани задължения общинската болница е декапитализирана и утре някой кредитор може да я вземе за жълти стотинки. Затова земята трябва да влезе в капитала на дружеството, като първо се преобразува от публична в частна общинска собственост.
Д-р Заприн Пепелов, когото кметът К. Коев през февруари посочи за врид управител със задачата не да декапитализира, а да спаси „МБАЛ-Велинград“, обясни, че през последните месеци се сблъсква с огромни затруднения и многократно запориране на сметките от кредитори на болницата. Търговското дружество има над 850 000 лева задължения, включително за осигуровки и ток. Основна причина е спирането на работата на ортопедията и проблемът с хирургията, където се води дело заради неправомерно използвания електронен подпис на д-р Калъчев. Пада възможността за обслужване на населението с няколко отделения, персоналът е недостатъчен и затова сме направили споразумение с частната болница „Здраве“ за съвместно обслужване на пациенти, каза д-р Пепелов и попита дали не може да стане една структура в здравеопазването. Д-р Пепелов не даде отговор на въпроса от Надежда Ключкова дали общинската болница праща пациенти в частната болница. Емил Моллов подчерта, че кадровото обезпечаване на болницата е отговорност на управителя. Той посочи, че „МБАЛ-Велинград“ месечно заработва от Здравната каса около 400 000 лева, така че дълг от 850 000 лева не е притеснителен.
Димитър Гечев прекрати дискусията с мотив, че точката не е свързана с обсъждане на финансовото състояние на болницата. Надежда Ключкова и Рахим Енгяк попитаха дали превръщането на имота в частна общинска собственост не е опасно, ако някой кредитор поиска да го запорира. Димитър Гечев отговори, че за да бъде направена оценка на земята, тя трябва да премине от ПОС в ЧОС. Ще има последваща оценка на земята, тя е на общината, каза председателят на Общинския съвет.
Но решението гласи, че имотът от 25 018 кв.м. се преобразува от ПОС в ЧОС и той се внася като непарична вноска в капитала на „МБАЛ-Велинград“. Капиталът на болницата се увеличава със стойността на тази непарична вноска, обаче не е ясно с колко, защото няма оценка на имота от 25 018 кв.м.?!
На финала на разискванията думата бе дадена и на Зинка Благова, който от името на собствениците на земята, отнета през 1952 г. за болница, попита какво ще стане, ако те започнат дело да си върнат имотите. „Правите стъпка след стъпка, за да подарите общинската болница на д-р Тиков“, заяви Зинка Благова.
Предложението на кмета бе гласувано с 21 гласа „за“ от съветниците: Ангел Симеонов, Ахмед Налбантов, Веселина Симеонова, Георги Навяков, Димитър Гечев, Идрис Пашалиев, Любомир Перчинков, Пенка Кръстева, Петър Марков, Салих Бошнаков и Цветанка Попова от ГЕРБ, Тодор Ушев, Муса Рахим, Вела Велева и Антонио Велев от ИТН, Пламен Хаджиев, Мустафа Еюпов, Злати Льотин и Ибрахим Муса от ДПС, Александър Даскалов от ЗНС и Димитър Гагов от ВМРО. Против бяха съветниците: Радослав Димов, Емил Моллов, Стефан Малинов, Васил Тортев и Евгени Янкулов от „За Велинград“, Надежда Ключкова от МК „Левицата“ и Рахим Енгяк от ПП-ДБ. В момента тече срокът за обжалване на решението.
Елена Баева