Положението с чистотата изобщо не се подобрява
Публикувано на 10 Nov 2023 09:39
Изборите дойдоха и отминаха, но темата за чистотата във Велинград и общината си е все така гореща, актуална и будеща заслужени критики.
През изминалата седмица нови факти и снимки пo темата прибавиха народният представител Васил Тодев и председателят на рибарското сдружение „НИЛЕТ“ Антон Бояджиев.
Припомняме, че двамата са водещи фигури в гражданската инициатива „Чист Велинград“, която вече години наред се бори за решаване на най-наболелите проблеми с управлението на отпадъците и нерегламентираните сметища на територията на Община Велинград.
„Положението не се подобрява. Околностите на Велинград и малките населени места във високите части на общината са затрупани със сметища от строителни и битови отпадъци.“, констатира Васил Тодев след поредната си обиколка. Той посочва три важни причини: „Първата и основна причина е липсата на адекватно сметосъбиране и сметоизвозване. Селата в Община Велинград са с общо население около 12000 души, а общия брой на контейнерите разположени в тях е около 120 броя т.е. на 100 души население се полага 1 контейнер, който се изхвърля веднъж в месеца. При такава услуга няма как деретата да не се превърнат в сметища. Втората причина е липсата на общинско депо за строителни отпадъци. В последните десет години Велинград е една от привлекателните дестинации за инвестиции в строителството. Строят се хотели, кооперации, къщи, а строителните отпадъци, които се генерират при тази дейност се „разстилат“ из плодородните земеделски земи, които допреди време представляваха овощни градини.
Третата причина е почти пълната липса на контрол върху замърсяването. За дните, в които обикалях в района станах свитдетел на 4 очевидни нарушения на Закона за управление на отпадъците и Закона за горите. Това е на случаен принцип. В същото време за последните 4 години Община Велинград е съставила всичко на всичко 7 акта за замърсяване. Липсва адекватна превенция, липсват смислени информационни кампании, липсва дори и опит за намаляване на общото количество на отпадъците, които генерираме. Ако това не се промени драстично, не мисля, че ни очаква розово бъдеще. За тези от вас, които биха попитали какво правя в качеството си на народен представител, за да се справим с този проблем ще цитирам Закона за управление на отпадъците според който „Кметът на общината организира управлението на дейностите по отпадъците, образувани на нейна територия, съобразно изискванията на този закон и наредбата по чл. 19. С други думи основната отговорност за справянето с този съществен проблем пада на плещите на Д-р Костадин Коев, на когото предстои трети мандат като кмет на Община Велинград. Искрено се надявам, че е дошъл момента, в който ще се погледне с необходимата сериозност на този проблем.“, споделя във фейсбук народният представител.
Аналогични са констатациите по темата на Антон Бояджиев: „Изборите минаха и е време да се върнем към действителността. Проблемите с управлението на отпадъците в общината се задълбочават, ако изобщо можем да кажем, че има управление. Има много новообразувани микро сметища, почистени и отново замърсени. На практика са десетки, маркирани на карта с координати и снимки и се подготвят да отлетят към отговорните институции. Да не каже някой, че само се констатира. След великите обещания в предизборната кампания, все още си чакаме депото за строителни отпадъци, а хората буквално бедстват, когато им се наложи да си изхвърлят боклука и са съвестни. Но това въобще не пречи на строителните фирми да си копаят изкопите и да си ги возят, където им е кеф, без никой да им прави проблем, включително и в дигите на реките. Затрупаните декари плодородна почва вече не могат да се преброят и никой не взима отношение.“
Готови сме да отразим и позицията на Община Велинград, която дължи точен отговор кога ще имаме законно депо за строителни отпадъци, колко и какви санкции е наложила за незаконни сметища, какво се прави срещу замърсяването на реките.
Темпо