03 Apr 2025


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД

Публикувано на 03 Oct 2023 09:59

Спомените на чепинци и бойният път на 27-и пехотен Чепински полк в Балканските войни

Тази година отбелязваме 111 години от Първата Балканска война и 110 години от Втората Балканска война, наречена Междусъюзническа. Това е и повод на страниците на вестник „Велинградски Темпо новини” да припомним за участниците в тях от Чепинския край и да проследим бойният път на 27-и пехотен Чепински полк чрез запазените във фондовете на Исторически музей – Велинград документални спомени от тези събития.
В тези спомени участниците споделят непосредствени впечатления, описват хора, случки и премеждия, разкриват собствената си гледна точка към голямото за България историческо събитие. Без съмнение, тези по същество лични истории не само уплътняват представата ни за войната и нейното трудно ежедневие, но съдържат свидетелства и информация за бъдещи научни изследвания. Освен еднаквите исторически факти и събития и сходния войнишки живот, всеки от тях разкрива индивидуална човешка съдба, представя ни по свой особен начин преживяванията и възприемането на тази нелека участ. 
Това са „Записки по време на войната 1912-1913” от Никола Петров Пицов, ръкописите на Христо Стоев Масларов, на Александър Иванов Лачев, Стойо Христов Горанов, спомен на Йордан Николов Янков. В тях те отразяват нелекия живот на участниците във войната, дават информация за военни действия, както и други данни, проследява се бойния път на 27-и пехотен Чепински полк.
Както за всички българи, Балканската война намира широк отзвук и в живота на хората от Чепинския край. Много от тях са преселници от териториите, останали под чуждо владичество и най-вече от Пиринска Македония, което прави войната толкова важна за тези хора. 
Още през 1903 г. тук се формират чети, взели участие в Илинденското въстание. Много общественици и обществени организации са съпричастни към тази борба. Лъдженското женско благотворително дружество „Надежда” и Стопанското училище подпомагат това дело със средства и изработени предмети – ризи, раници, ръкавици, панталони и други, за войниците на фронта, описани надлежно в няколко списъка, като част от архива на дружеството. Което е и свидетелство за нагласите и подготовката, предшестващи Балканската война. 
В навечерието на войната голям брой участници от Чепинския край са включени в 27-и пехотен Чепински полк. Част от него е и Александър Лачев. „Каменчани в болшинството си съставлявахме 9-а рота“, пише Христо Масларов, който заедно с Никола Пицов, Димитър Н. Ямаков, Заварин Савов, Стою Ат. Балтаджиев и други са разпределени към нея, Стойо Горанов е зачислен в 10-та рота на полка, а Йордан Янков в 15-та рота. 
На 17 септември 1912 г. е обявена мобилизацията и граничната линия по Западните Родопи в участъка Лъджене, Чепино-Баня, Батак и Ракитово се превръща във фронтова зона, затова и 27-и пехотен Чепински полк е съсредоточен близо до границата в селата от Чепинското корито. На 24 септември в 3 часа след обяд полкът пристига в с. Лъджене, посрещнат от населението с биене на черковни камбани. В селото се установява щабът на полка, 9-та и 10-та, картечната и нестроева роти, музикантската команда и парковият взвод, 11-та и 12-та роти са настанени на квартири в с. Каменица, а 4-та дружина в с. Баня-Чепино. На 29 септември в с. Лъджене при тържествена церемония полкът получава първото си бойно знаме.
Командир на 27-и пехотен Чепински полк в началото на войната е полковник Недьо Русев. Заедно с 39-и пехотен полк те формират 3-та бригада, под командването на полковник Георги Митов и са част от състава на Родопския отряд с командир генерал Стилиян Ковачев.
Полкът има 4 дружини, 55 офицери (от тях 3 лекари), 3 чиновници, 4 424 подофицери и редници, 4 005 пушки и карабини, 4 картечници, 24 саби, 35 ездитни, 140 впрегателни и 607 товарни коня, около 70 конски коли (каруци). 
Въоръжението на пехотата е предимно пушки „Манлихер”, по-малко „Бердани” и карабини, в картечните роти след 1910 г. се вкарват картечници „Максим”. В артилерията основно са 75 мм скорострелни оръдия „Шнайдер”, на въоръжение са и 15 см. и 12 см. гаубици „Круп” и „Шнайдер”. Използува се и при артилерийско и стрелковото оръжие бездимен барут. 
Още на 4 октомври 1912 г. по границата се завързва престрелка между турските и българските погранични войници на заставите. Един ден по-късно, на 5 октомври, цар Фердинанд прочита в Стара Загора Манифест за обявяване война на Турция.
В спомените е описан ентусиазмът при започване на войната. Еуфорията и на изпращачите и на войниците е толкова силна, накичени с цветя и под съпровода на духова музика, сякаш отиват на тържество, на сватба, а не на бойното поле или на среща със смъртта. Полкът минава по пътя покрай р. Луковица и продължава през Света Петка и Пашови колиби към турския пост Чисто тепе, където сред мощни викове „Ура” пехотата като лъвове се понесла към турските окопи, а турците на групи започнали да бягат. След падането на висотата Чисто тепе всички турски постове от Кара тепе до вр. Манчо са напуснати още същата вечер и цялата погранична линия в този участък е заета от нашите части.
На 6 октомври войниците се отправят към Якоруда, където според Никола Пицов: „Посрещането беше големо от хората, радваха се и от радост плачеха като гледаха българската войска“.
На 9 октомври, 3-та бригада в бой край Елешница разгромява 41-и Неврокопски низамски полк.
Бойните части продължават своя победен ход към Мехомия (дн. Разлог). Посрещането там е също толкова тържествено, колкото и при влизането на войските в другите селища – „от всичкото българско население, начело със свещенниците, облечени в одежди, и биенето на черковни камбани“.
Войниците се насочват към Банско, след това към Обидим, Неврокоп, Ловча, Каракьой, с. Броди, Демир Хисар, Серес. Следва Солун, после обратно към Серес, от там в Драма, Еникьой, следват Гюмюрджина, Дедеагач, гр. Фере, гр. Софли, с. Малко Търново, Малгара, Родосто, Булаир, Шаркьой, Кавак и т.н. 
Този боен път на чепинци е изпълнен с много емоции и тестове за издръжливост – както психически, така и физически. Радостните чувства от победите и това, че са посрещнати навсякъде с хляб и сол, цветя и музика, са кратки, а ужасът от войната и изпитанията на силите и волята са ежедневни. Христо Масларов описва глада, болестите и мъките: „... Цела нощ не заспахме. Казах им, че който от нас заспи ще умре. ...обаче през дните на 16, 17 и 18 февруари 1913 г. беше извънредно студено... Вечерта стигнахме в с. Кавак. По пътя имаше войници седнали на снега и умрели. От голямия студ от 16 до 18. ІІ, и от глада нашия полк измръзна.“
Четейки за тези паметни дни за чепинци, човек не може да остане равнодушен към мъките и неволите, но надделява чувството за възхищение и преклонение пред подвига на обикновения войник. Въпреки трудностите, макар и на ръба на физическото оцеляване, той е с несломим дух и не мисли за отстъпление, сраженията продължават. „На 11.ІІІ още от сутринта бой в Булаир...“– споделя Масларов. А Пицов пише: „тоя Булаир да ни каже къде погълна толкова жертви“. В Дедеагач „излезнаха от казармите войници с патерици без крака и ръце, почнаха да плачат:„Още ли има от 27-ми полкъ воиници живи? Ние си говориме в болницата, че са всички измрели в Булаир“.
На позициите на Булаир, по инициатива на Христо Масларов е направена снимка на войниците от 9-та и 10-та рота, която се съхранява във фонда на музея, за да има спомен и за бъдните поколения от Чепинския край.
С подписването на Лондонския мирен договор на 17 май (30 май по нов стил) 1913 г. идва и дългоочакваният мир. За жалост радостта се оказва твърде кратка. Още не поели си дъх от едната война, войниците се хвърлят в друга, този път срещу довчерашните си съюзници. Все още неосъзнали това, което ги очаква, бойният път на чепинци продължава по ново направление в посока Вардар – Криволак и поредното сражение: „... по едно време чухме тръбачите засвириха и барабаните забиха, знамето развиха, музиката Шуми Марица. Казаха тури ножа... и се извикахме целия полк „Ура!” и се понесохме без да се плашиме от смъртта… На първите атаки пленихме 1200 души сърби и черногорци... кървавата борба продължава, ние настъпваме напред... не се спираме...“ (Н.Пицов).
За нас днес е може би непознат този патос, който се усеща от тогавашните съвременници – готовността на всички тези българи да дадат живота си в името на един национален идеал, в името на свободата и единението, макар изправени срещу довчерашните си съюзници. Сраженията следват едно след друго, няма почивка, няма отстъпление„... борбата продъжава ... и тогава почна героичната и ръкопашна борба…, Криволак страшно ечеше от чепинци 27 полк и стремци 28 полк додето се съмне... тогава вече съобщиха в щаба на армията,че Криволак падна от чепинците...“ .Според Хр. Масларов цялата Тимошка дивизия била разбита и ужасена от 27-и и 28-и полк.
Следват нови тежки изпитания, не по-малки от вече изминалите по пътя Кавала – Драма –Серес, Царево село, връх Занога  и т.н.
Най-сетне идва мирът, но войните оставят своята диря и емоционално, и физически. За жалост, решителността и готовността на всички тези хора да дадат живота си и да изпълнят своя патриотичен дълг в името на един идеал – обединена и свободна България, техните постижения, победи и надежди, потвърдени от Лондонския мирен договор, са пропилени по време на Втората Балканска война и подписания Букурешки мирен договор на 28 юли (10 август по нов стил) 1913 г. По този повод зап.полковник Терекиев споделя: „Така злополучно за нашето Отечество завърши тази война, в която Чепинци се биха храбро и самоотвержено и излязоха с чест – винаги победители в непосилната борба срещу многочисления противник. Изправен да брани интересите на България, първоначално срещу сърбите, а впоследствие и срещу гърците, полкът загуби в тази война една голяма част от своите доблестни и самоотвержени офицери и войници, положили живота си за благото и преуспяването на своята Родина. Техният силен и мощен дух винаги ще витае над нас и ще ни крепи и напътствува за изграждане по-светли и честити дни за нашата мила и изстрадала Родина”. 
На вр. Велийца паметник с имената на загиналите в сраженията на Чисто тепе и вр. Велийца ни напомня за тяхната саможертва, а в знак на почит към всички войници от Чепинския край дали живота си в тези войни – Балканската и Междусъюзническата (Втора балканска война) са издигнати паметници в Чепино, Лъджене и Каменица, за да се пази паметта им вечно! 
Надежда Ангелова, уредник в ИМ-Велинград

Христо Масларов на позициите пред Булаир, 1 май 1913 г.

Каменчани от 9-та и 10-а роти на 27-и пехотен Чепински полк, фотографирани през Балканската война 1912-1913 г. на Булаир.


Велинград тел: 0876521487


За „удобство“ за ЕЗОК пътуваме до Пазарджик или Пещера

Публикувано на 01 Apr 2025 10:51

 пространство (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн); Конфедерация Швейцария; Република Сърбия и Република Северна Македония. Право, от което много хора се възползват при пътуванията си зад граница. 
От известно време за жителите на община Велинград това право се сблъсква с липсата на банков офис, в който могат да се подадат документи и да се получи ЕЗОК. За дълъг период от време услугата се извършваше от Банка ДСК. Но от месеци Националната здравоосигурителна каса е сключила нов договор, този път с Първа инвестиционна банка. В облас

Към цялата статия »


Общината получава едва 500 лева дневно от минералните води

Публикувано на 01 Apr 2025 10:44

Сравнението с предходни години показва, че броят на ползвателите на минерални води расте, но приходите за общината - не. През 2021 г. от такси за минерални води общината е събрала 189 658 лева, през 2023 г. - 183 361 лева, а през 2024 г. има лек спад до са 182 543 лева. 
Голямата част от фирмите с разрешителни за минерални води от двете находища ги използват за СПА центрове на хотели, басейни, аквапаркове, както и оранжерии, отопление и др. Цената на кубик минерална вода за тези дейности е от малкото държавни такси, които не са проме

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:42

От Община Велинград призовават гражданите да не изпадат в паника или стресови състояния.

АВТОМОБИЛИ Със сумата от 145 833 лева Община Велинград ще закупи два автомобила. Обявена е обществена поръчка с две обособени позиции: нов автомобил за нуждите на децата потребители на социална услуга в ЦНСТДБУ 1 и 2 и нов специализиран автомобил - микробус 8+1 места, за нуждите потребителите на услугите в ДЦДМУ. Според условията на поръчката автомобилите могат да бъдат нови или употребявани. Публичното състезание ще се проведе на 18 април.

Към цялата статия »


4 видеа доведоха до комплексна проверка във велинградската полицията

Публикувано на 01 Apr 2025 10:36

 че са от архива на Петър Петров, известен като Петьо Еврото. БОЕЦ разпространи поредица от 4 видеа от 2019 г., които показват манипулиране, фалшифициране и унищожаване на документи в РУ-Велинград. В записите участват полицаите Б. Б. и Д. Б., които през годините заемат ръководни постове във Велинград и Пазарджик. Гражданската организация обяви, че е сезирала МВР-министъра Даниел Митов, че е възможно полицаи във Велинград да унищожат доказателства за извършени от тях престъпления.
Разпространените записи доведоха и до изслушването на

Към цялата статия »


Парцел на „ВКТВ“ стана публична общинска собственост

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33


Предложението беше внесено от кмета Костадин Коев, като част от процедурата за присъединяване на територията на Община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги гр. Пазарджик“ ЕООД. Част от тази процедура по присъединяване е свързана с обследване на активите и материализирането им в публична собственост с оглед предназначението им да задоволяват обществените потребности. 
Преобразуването на парцела от частна в публична общинска собственост е важно и за запазва

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 27. 03. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33

При повторното гласуване на 27 март съветниците отмениха спорното решение. За момента няма решение за провеждане на търг.

ПАРКИНГ С 21 гласа „за“ мнозинството в местния парламент отново преобразува от публична в частна общинска собственост парцела от 840 кв.м. на ул. „Патриарх Евтимий“, който се ползва за паркинг до полицията. Прегласуването се наложи, тъй като областният управител В. Кайтазова върна решението за прегласуване като незаконосъобразно. Мотивът на Областната управа е, че в гласуваното през февруари решение не е ясно кой е

Към цялата статия »


С какви бюджети разполагат общините през 2025 г.

Публикувано на 01 Apr 2025 10:31

 Целевата субсидия за капиталови разходи възлиза на 1 758 700 лева, а като трансфери за други местни дейности общината ще получи 152 200 лева. Сумата, определена за зимно поддържане на общинските пътища, е 112 500 лева.
Бюджетът на Община Ракитово за 2025 г. е 20 764 000 лева. За капиталови разходи общината получава 832 700 лева, за други местни дейности 108 700 лева, а за зимно поддържане на пътища 180 000 лева.
Община Сърница получава от бюджета 8 030 900 лева. Капиталовата програма на общината ще разполага с 458 900 лева, за ме

Към цялата статия »


Кметът спря търг за 3 имота с рекорден брой участници

Публикувано на 01 Apr 2025 10:28

 начална цена 24 680 лв.; имот на ул. „Царица Десислава“ с площ  906 кв.м. и начална цена 36 775 лв. Цените от около 40 лева за квадрат, които са много под пазарните във Велинград в момента, привлякоха вниманието на голяма част от строителните фирми в курорта и на търга се явиха 16 участници.
Г-жа Томова обясни, че в деня преди търга - на 25 март,  в общината е постъпила молба от фирма с искане за отмяна на търга, в която са били изложени мотиви. За да бъде извършена проверка дали посочените факти и обстоятелства са основат

Към цялата статия »


Променят правилника на общинския солидарен фонд

Публикувано на 01 Apr 2025 10:27

 че е предвидено средствата за финансиране на лечението на болни граждани да се осигуряват чрез дарения. Практиката показва, че събираните по този начин суми са малки. В същото време  хората, които кандидатстват за отпускане на помощ за лечение, са много. Все повече се увеличава делът на болните граждани, както и на тези, които нямат възможност сами или с помощта на техните близки, да посрещнат разходите за лечението си. Поради промените в правилника предвиждат необходимите финансови средства да се осигуряват от бюджета на Община В

Към цялата статия »


В Ракитово събират опасни битови отпадъци

Публикувано на 01 Apr 2025 10:26


гр. Ракитово, ул. „Братя Кръстини“ - под Читалище „Будилник – от 10:00 до 12:00 ч.
гр. Костандово, пл. Европа – от 12:30 ч. до 15:00 ч. 
с. Дорково пред църквата „Св. Пророк Илия“   – от 15:30 ч. до 17:00 ч.
Какво може да предадете:
Лекарства с изтекъл срок на годност;
Бои, латекс, лакове, лепила, смоли, масла, мастила и др. подобни;
Препарати (перилни, почистващи, омекотители, дезинфектанти и др.) и химикали;
Замърсени опаковки с опасни вещества или съдържащи опасни вещества;
Препарати за растителна защ

Към цялата статия »


Две заповеди превръщат крепости в Ракитово в обекти с национално значение

Публикувано на 01 Apr 2025 10:25


В заповедта е отбелязано, че крепостта Кулата-Градот заема площ от 4 дка и е разположена на 1303 м надморска височина, на 8 км югозападно от гр. Ракитово. Години наред на нейната територия не са провеждани археологически проучвания и тя се е превърнала в обект на непрекъснати иманярски интервенции. През 2009 г. са проведени спасителни археологически проучвания. В градежа на крепостните стени се наблюдават няколко строителни периода.
Куртината е ориентирана по дължина в посока североизток-югозапад и следва естествената конфигурация на

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ участва в изложението „Природа, лов и риболов“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:24


Щандът на велинградската гимназия посрещна посетителите с модерен дизайн, който представя богатата история и традиции на училището в обучението на кадри в областта на горското и ловното стопанство. С усмивка и полезна информация гостите на изложението бяха посрещани от учениците от XI клас – Албена Мезинова, Анелия Лещарова, Красимир Пехливанов и Петко Шуманов, ръководени от зам.-директора  инж. Надежда Ганчева.
Още през първия ден на изложението зоната на представяне на Националната ПГГС „Христо Ботев“ привлече сериозен интерес.

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:23


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
***
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
РАЗНИ
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам професионална шевна машина Кинтекс, модел GC55504. 0888 910323.
***
Продавам персийски килим 3/4 метра - 150 лева, 2 броя персийски

Към цялата статия »


Два нови спортни клуба в Ракитово

Публикувано на 01 Apr 2025 10:21

 Негов председател е Тодор Тодоров, а членове на Управителния съвет са Таня Пейчинова и Ани Кантарева. Клубът по тенис на маса също носи името „Левски-Ракитово“, председател е Михаил Попчев, а Стефан Сергиев и Петър Петров са членовете на Управителния съвет. 
Двата нови спортни клуба ще съдействат за провеждането на второто издание на спартакиадата по традиционен тракийски многобой. Първата такава спартакиада се проведе в Ракитово през април миналата година, организирана и спонсорирана от Българска Асоциация за селски спорт (БАС

Към цялата статия »


„Чепинец“ спечели в Паталеница

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


През цялото първо полувреме велинградчани са имали превъзходство, като са владеели по-дълго време топката и са създали повече положения за гол. Единственото попадение през първата част е станало още в 5 мин., когато ветеранът Н. Байраков се е възползвал от точно центриране след ъглов удар и с глава е изпратил топката в мрежата.
През вторите 45 минути домакините са се опитали да променят негативния за тях резултат, но са срещнали добре организирания в защита състав на „Чепинец“, който се е прибрал в своята половина и е разчитал на конт

Към цялата статия »


След обрат „Драгиново“ надделя над „Левски“ (Ракитово)

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


Както се случва в дерби мачовете и този двубой предложи много емоции, гонитба в резултата, обрати, жълти и червени картони, много борба на терена и 6 гола с още толкова други възможности за попадения. Първата част премина в оспорвана игра за надмощие с открити действия и на двата отбора, които търсеха възможности за отбелязване на голове. Първи това сториха ракитовци, които поведоха с 0:1 с гол на Н. Иванов в 28 мин. Равенството беше възстановено в 35 мин. от С. Тахчиев. Полувремето отиваше към своя край, когато драгиновци пропуснаха доб

Към цялата статия »


Емоции и резултати от турнира на КСТ „Импулс“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:19

 и безспорния му принос за развитието на този красив и емоционален спорт, не случайно съвпадна с третата година от кончината на Петър Милчев
Ето какво сподели за „Темпо“ след състезанието Йоана Сукиязова, която пое щафетата да ръководи КСТ „Импулс“:
„Състезанието привлече голям брой участници, включително и бивши състезатели на клуба, които с радост се включиха в инициативата. Атмосферата бе заредена с емоции, като освен оспорваните танцови изпълнения, имаше и специална програма в чест на Петър Милчев.
Събитието имаше и благотв

Към цялата статия »


Футболист на „Лийдс Юнайтед“ стана „Спортист на Сърница 2025“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:18

 А за наша гордост, той е от Сърница. Винаги съм вярвал че младите хора са бъдещето на нашата община. Затова днес с радост връчих наградата „Спортист на Община Сърница за 2025г.“ на Виктор. Той се състезава в професионалния футбол със сърце и хъс, а усилията му са оценени както на родния терен, така и в английския отбор „Лийдс Юнайтед“. Пожелавам му още много успехи и поводи за гордост. Има потенциала и визията да стигне далеч. И искрено се надявам повече наши деца да се вдъхновят от него и да бъдат амбицирани да се развиват.“
Темпо<

Към цялата статия »


ОУ „Христо Ботев“ спечели викторината за защита при бедствия

Публикувано на 01 Apr 2025 10:16

 които попълват в рамките на 30 минути писмен тест. Петчленно жури в състав Цвета Спасова – началник на отдел „ТР” и Невена Шуманова от община Велинград, както и тримата инспектори към ЗН към РДПБЗН - Пазарджик - Марияна Пепелова, Георги Тодоров и Димитър Димитров, прегледа всички тестове.
Учениците  се представиха на добро ниво. За класиралите се домакините от ОДК бяха осигурили грамоти и медали. 
Грамоти за участие получиха отборите на ОУ „Г. Бенковски” и ИСУ „В. Левски” съответно с 53 и 71 точки, на трето място с брон

Към цялата статия »


ДЦПЛУ празнува 16 години

Публикувано на 01 Apr 2025 10:14

Гост на тържеството беше и илюзионистът Иван Цинцев. Нашата ползвателка Весела Дъбова беше асистентка при изпълнение на фокусите.Лалка Петрова, една от участничките в певческата група, прочете свои стихове от новоиздадената си стихосбирка „По моята пътека в гората“. Стихове прочете и поетесата Стойна Стоянова, която също е ползвателка в ДЦ. 
Гост на тържеството беше г-жа Марияна Зинкова-началник отдел „Хуманитарни и социални дейности“.която подари красиво цвете за празника. Потребителите бяха почерпени с  вкусни сладки от предсе

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023