02 Jul 2025


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД

Публикувано на 03 Oct 2023 09:59

Спомените на чепинци и бойният път на 27-и пехотен Чепински полк в Балканските войни

Тази година отбелязваме 111 години от Първата Балканска война и 110 години от Втората Балканска война, наречена Междусъюзническа. Това е и повод на страниците на вестник „Велинградски Темпо новини” да припомним за участниците в тях от Чепинския край и да проследим бойният път на 27-и пехотен Чепински полк чрез запазените във фондовете на Исторически музей – Велинград документални спомени от тези събития.
В тези спомени участниците споделят непосредствени впечатления, описват хора, случки и премеждия, разкриват собствената си гледна точка към голямото за България историческо събитие. Без съмнение, тези по същество лични истории не само уплътняват представата ни за войната и нейното трудно ежедневие, но съдържат свидетелства и информация за бъдещи научни изследвания. Освен еднаквите исторически факти и събития и сходния войнишки живот, всеки от тях разкрива индивидуална човешка съдба, представя ни по свой особен начин преживяванията и възприемането на тази нелека участ. 
Това са „Записки по време на войната 1912-1913” от Никола Петров Пицов, ръкописите на Христо Стоев Масларов, на Александър Иванов Лачев, Стойо Христов Горанов, спомен на Йордан Николов Янков. В тях те отразяват нелекия живот на участниците във войната, дават информация за военни действия, както и други данни, проследява се бойния път на 27-и пехотен Чепински полк.
Както за всички българи, Балканската война намира широк отзвук и в живота на хората от Чепинския край. Много от тях са преселници от териториите, останали под чуждо владичество и най-вече от Пиринска Македония, което прави войната толкова важна за тези хора. 
Още през 1903 г. тук се формират чети, взели участие в Илинденското въстание. Много общественици и обществени организации са съпричастни към тази борба. Лъдженското женско благотворително дружество „Надежда” и Стопанското училище подпомагат това дело със средства и изработени предмети – ризи, раници, ръкавици, панталони и други, за войниците на фронта, описани надлежно в няколко списъка, като част от архива на дружеството. Което е и свидетелство за нагласите и подготовката, предшестващи Балканската война. 
В навечерието на войната голям брой участници от Чепинския край са включени в 27-и пехотен Чепински полк. Част от него е и Александър Лачев. „Каменчани в болшинството си съставлявахме 9-а рота“, пише Христо Масларов, който заедно с Никола Пицов, Димитър Н. Ямаков, Заварин Савов, Стою Ат. Балтаджиев и други са разпределени към нея, Стойо Горанов е зачислен в 10-та рота на полка, а Йордан Янков в 15-та рота. 
На 17 септември 1912 г. е обявена мобилизацията и граничната линия по Западните Родопи в участъка Лъджене, Чепино-Баня, Батак и Ракитово се превръща във фронтова зона, затова и 27-и пехотен Чепински полк е съсредоточен близо до границата в селата от Чепинското корито. На 24 септември в 3 часа след обяд полкът пристига в с. Лъджене, посрещнат от населението с биене на черковни камбани. В селото се установява щабът на полка, 9-та и 10-та, картечната и нестроева роти, музикантската команда и парковият взвод, 11-та и 12-та роти са настанени на квартири в с. Каменица, а 4-та дружина в с. Баня-Чепино. На 29 септември в с. Лъджене при тържествена церемония полкът получава първото си бойно знаме.
Командир на 27-и пехотен Чепински полк в началото на войната е полковник Недьо Русев. Заедно с 39-и пехотен полк те формират 3-та бригада, под командването на полковник Георги Митов и са част от състава на Родопския отряд с командир генерал Стилиян Ковачев.
Полкът има 4 дружини, 55 офицери (от тях 3 лекари), 3 чиновници, 4 424 подофицери и редници, 4 005 пушки и карабини, 4 картечници, 24 саби, 35 ездитни, 140 впрегателни и 607 товарни коня, около 70 конски коли (каруци). 
Въоръжението на пехотата е предимно пушки „Манлихер”, по-малко „Бердани” и карабини, в картечните роти след 1910 г. се вкарват картечници „Максим”. В артилерията основно са 75 мм скорострелни оръдия „Шнайдер”, на въоръжение са и 15 см. и 12 см. гаубици „Круп” и „Шнайдер”. Използува се и при артилерийско и стрелковото оръжие бездимен барут. 
Още на 4 октомври 1912 г. по границата се завързва престрелка между турските и българските погранични войници на заставите. Един ден по-късно, на 5 октомври, цар Фердинанд прочита в Стара Загора Манифест за обявяване война на Турция.
В спомените е описан ентусиазмът при започване на войната. Еуфорията и на изпращачите и на войниците е толкова силна, накичени с цветя и под съпровода на духова музика, сякаш отиват на тържество, на сватба, а не на бойното поле или на среща със смъртта. Полкът минава по пътя покрай р. Луковица и продължава през Света Петка и Пашови колиби към турския пост Чисто тепе, където сред мощни викове „Ура” пехотата като лъвове се понесла към турските окопи, а турците на групи започнали да бягат. След падането на висотата Чисто тепе всички турски постове от Кара тепе до вр. Манчо са напуснати още същата вечер и цялата погранична линия в този участък е заета от нашите части.
На 6 октомври войниците се отправят към Якоруда, където според Никола Пицов: „Посрещането беше големо от хората, радваха се и от радост плачеха като гледаха българската войска“.
На 9 октомври, 3-та бригада в бой край Елешница разгромява 41-и Неврокопски низамски полк.
Бойните части продължават своя победен ход към Мехомия (дн. Разлог). Посрещането там е също толкова тържествено, колкото и при влизането на войските в другите селища – „от всичкото българско население, начело със свещенниците, облечени в одежди, и биенето на черковни камбани“.
Войниците се насочват към Банско, след това към Обидим, Неврокоп, Ловча, Каракьой, с. Броди, Демир Хисар, Серес. Следва Солун, после обратно към Серес, от там в Драма, Еникьой, следват Гюмюрджина, Дедеагач, гр. Фере, гр. Софли, с. Малко Търново, Малгара, Родосто, Булаир, Шаркьой, Кавак и т.н. 
Този боен път на чепинци е изпълнен с много емоции и тестове за издръжливост – както психически, така и физически. Радостните чувства от победите и това, че са посрещнати навсякъде с хляб и сол, цветя и музика, са кратки, а ужасът от войната и изпитанията на силите и волята са ежедневни. Христо Масларов описва глада, болестите и мъките: „... Цела нощ не заспахме. Казах им, че който от нас заспи ще умре. ...обаче през дните на 16, 17 и 18 февруари 1913 г. беше извънредно студено... Вечерта стигнахме в с. Кавак. По пътя имаше войници седнали на снега и умрели. От голямия студ от 16 до 18. ІІ, и от глада нашия полк измръзна.“
Четейки за тези паметни дни за чепинци, човек не може да остане равнодушен към мъките и неволите, но надделява чувството за възхищение и преклонение пред подвига на обикновения войник. Въпреки трудностите, макар и на ръба на физическото оцеляване, той е с несломим дух и не мисли за отстъпление, сраженията продължават. „На 11.ІІІ още от сутринта бой в Булаир...“– споделя Масларов. А Пицов пише: „тоя Булаир да ни каже къде погълна толкова жертви“. В Дедеагач „излезнаха от казармите войници с патерици без крака и ръце, почнаха да плачат:„Още ли има от 27-ми полкъ воиници живи? Ние си говориме в болницата, че са всички измрели в Булаир“.
На позициите на Булаир, по инициатива на Христо Масларов е направена снимка на войниците от 9-та и 10-та рота, която се съхранява във фонда на музея, за да има спомен и за бъдните поколения от Чепинския край.
С подписването на Лондонския мирен договор на 17 май (30 май по нов стил) 1913 г. идва и дългоочакваният мир. За жалост радостта се оказва твърде кратка. Още не поели си дъх от едната война, войниците се хвърлят в друга, този път срещу довчерашните си съюзници. Все още неосъзнали това, което ги очаква, бойният път на чепинци продължава по ново направление в посока Вардар – Криволак и поредното сражение: „... по едно време чухме тръбачите засвириха и барабаните забиха, знамето развиха, музиката Шуми Марица. Казаха тури ножа... и се извикахме целия полк „Ура!” и се понесохме без да се плашиме от смъртта… На първите атаки пленихме 1200 души сърби и черногорци... кървавата борба продължава, ние настъпваме напред... не се спираме...“ (Н.Пицов).
За нас днес е може би непознат този патос, който се усеща от тогавашните съвременници – готовността на всички тези българи да дадат живота си в името на един национален идеал, в името на свободата и единението, макар изправени срещу довчерашните си съюзници. Сраженията следват едно след друго, няма почивка, няма отстъпление„... борбата продъжава ... и тогава почна героичната и ръкопашна борба…, Криволак страшно ечеше от чепинци 27 полк и стремци 28 полк додето се съмне... тогава вече съобщиха в щаба на армията,че Криволак падна от чепинците...“ .Според Хр. Масларов цялата Тимошка дивизия била разбита и ужасена от 27-и и 28-и полк.
Следват нови тежки изпитания, не по-малки от вече изминалите по пътя Кавала – Драма –Серес, Царево село, връх Занога  и т.н.
Най-сетне идва мирът, но войните оставят своята диря и емоционално, и физически. За жалост, решителността и готовността на всички тези хора да дадат живота си и да изпълнят своя патриотичен дълг в името на един идеал – обединена и свободна България, техните постижения, победи и надежди, потвърдени от Лондонския мирен договор, са пропилени по време на Втората Балканска война и подписания Букурешки мирен договор на 28 юли (10 август по нов стил) 1913 г. По този повод зап.полковник Терекиев споделя: „Така злополучно за нашето Отечество завърши тази война, в която Чепинци се биха храбро и самоотвержено и излязоха с чест – винаги победители в непосилната борба срещу многочисления противник. Изправен да брани интересите на България, първоначално срещу сърбите, а впоследствие и срещу гърците, полкът загуби в тази война една голяма част от своите доблестни и самоотвержени офицери и войници, положили живота си за благото и преуспяването на своята Родина. Техният силен и мощен дух винаги ще витае над нас и ще ни крепи и напътствува за изграждане по-светли и честити дни за нашата мила и изстрадала Родина”. 
На вр. Велийца паметник с имената на загиналите в сраженията на Чисто тепе и вр. Велийца ни напомня за тяхната саможертва, а в знак на почит към всички войници от Чепинския край дали живота си в тези войни – Балканската и Междусъюзническата (Втора балканска война) са издигнати паметници в Чепино, Лъджене и Каменица, за да се пази паметта им вечно! 
Надежда Ангелова, уредник в ИМ-Велинград

Христо Масларов на позициите пред Булаир, 1 май 1913 г.

Каменчани от 9-та и 10-а роти на 27-и пехотен Чепински полк, фотографирани през Балканската война 1912-1913 г. на Булаир.


Велинград тел: 0876521487


С огромни дългове и врид управление „ВКТВ“ върви към несъстоятелност

Публикувано на 02 Jul 2025 09:23


Към 31 декември 2024 г. дружеството отчита отрицателен счетоводен резултат в размер на 313 000 лева. Приходите от оперативна дейност възлизат на 2 008 000 лева, а разходите са 2 341 000 лева. Причините са многократно посочвани: непроменяната от 2016 г. цена на водата, повишените разходи за труд, натрупаните лихви по задължения и др. 
Действителното състояние на „ВКТВ“ обаче се вижда в други цифри от годишния финансов отчет. Общите задължения на общинската фирма с врид управител Рени Тренова вече възлизат на 2 025 000 лева. Огромн

Към цялата статия »


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »


Започна мащабен ремонт на читалището в Чепино

Публикувано на 01 Jul 2025 09:46

 кмет на община Велинград Светла Томова запозна присъстващите с дейностите и целите, които са заложени за изпълнение през 30 месечния срок. 
Кметът д-р Коев заяви „Ще бъдем внимателни и бдителни, за да може всичко, което се изгради да е красиво и без забележки”. На събитието присъстваха и двамата зам-кметове Любомир Перчинков и Исмаил Моллов, както и представители на фирмата-изпълнител, на независимия строителен надзор и екипа на проекта. 
В дейностите е заложено пълно обновяване на фасадата и помещенията в сградата, сан

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:44

 Не след дълго бил спрян и задържан на друга улица. Направен му е и алкотест, при който дрегерът отчел 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е задържан за срок от 24 часа в ареста на РУ - Велинград, а водилото му е иззето. Спрямо него са образувани две бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ХУЛИГАНСТВО Мъж е задържан за хулиганство от ракитовски полицаи, съобщават от ОД МВР - Пазарджик. Случката се разиграла по време на връчване на наказателно постановление на жител на Ракито

Към цялата статия »


Ракитово ще празнува три дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:43


Вечерта на 4 юли, петък, на ракитовска сцена ще пеят дует Мания и Цветелина. В събота, 5 юли, ще гостуват кипърската звезда Андреас и неговата банда. Кулминацията ще бъде на 6 юли, неделя, с концерти на Поли Паскова и група Тангра.
Темпо

Към цялата статия »


До 15 юли записват за фестивала в Дорково

Публикувано на 01 Jul 2025 09:42


Събитието събира фолклорни състави от България и чужбина. Програмата включва дефиле, концерти, автентични танци и вечерни спектакли с участието на известни изпълнители. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Ракитово, кметство Дорково и местното читалище и е символ на съхраненото културно наследство и международното сътрудничество. 
Ако желаете да вземете участие във фолклорните изяви, може да го заявите на телефон: 0879 491890 или на email: dorkovo@abv.bg Ще намерите заявката за участие на официалните Facebook страници:

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


ВЕЛИНГРАДСКИ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:40

и Гражданско сдружение „За теснолинейката”
13 часа: Представяне на прабългарска школа БАГА-ТУР – практически занимания с посетителите: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и снимки с коне в парк Вельова баня
18.45 часа: Парад - дефиле на Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий-1893”
18.55 часа: Дефиле на прабългарска школа БАГА-ТУР
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Церемония по издигане на знамена с участието на ПМДОМС „Димитър Мечев” и

Към цялата статия »


Дискусия за туристическия потенциал на курорта Цигов чарк

Публикувано на 01 Jul 2025 09:39


Лекторите представиха различни теми, свързани с развитието на туризма в района на язовир Батак и Цигов чарк: история и ресурси на района, СПА туризм и уелнес чрез вода, тишина и медитация, мистиката и мистицизма на изживяванията като акценти в района и неговото популяризиране, търсене на правилните таргет групи за локацията, стимулиране на Бранд Родопи сред вътрешния и входящ туризъм, връзката на Източни и Западни Родопи, с идентичен, но и индивидуално разпознаваем профил с гостоприемство в четири сезона за Велинград и Цигов чарк сред жу

Към цялата статия »


Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:34

Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания  на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени,  места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество. 
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, н

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 01 Jul 2025 09:32

 но преди подновяването на първенството през пролетта пазарджиклии се отказват от участие. 
През зимната пауза става ясно, че треньорът на „Чепинец‘ Стефан Кошлуков е взел решение да се оттегли от футбола и да се занимава с дейност в друга сфера. За заместник на Ст. Кошлуков е предложен Иван Камов, който ще бъде консултиран и съветван от Атанас Пашев. 
В борбата за лидерство „Чепинец“ остава на второто място, изоставайки с цели 9 т. от водача „Чико-Бунара“ в края на Първата фаза.  В новото класиране за плейофната Вт

Към цялата статия »


Юбилейно и силно издание на фестивала „Дъга над Клептуза“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:31

 и членове Хайгашот Агасян, Мая Райкова и Силвия  Михайлова присъди на Симона Динчева от Стара Загора. Като най -добър вокален педагог бе отличена Юлия Дончева от Нови хан.
Ето и наградите, които спечелиха възпитаниците на велинградските музикални школи.
От ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви участваха 12 деца, които спечелиха:
Габриела Пиндева - първа А група - второ място.
Йордана Методиева - първа А група - второ място.
Рая Матева - първа А група - второ място.
Цветомира Беева - първа Б груп

Към цялата статия »


Деца рисуваха „Нашата прекрасна Вселена“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:30

 Поздрави към децата поднесоха министърът на образованието Красимир Вълчев, американският посланик в България Х. Мартин Макдауъл и д-р Хенк Хуйстра - професор по наблюдателна космология в университета в Лайден, Нидерландия. Обща снимка събра 15-те наградени деца измежду 480 участници. 
Гордеем се с прекрасните рисунки на Виктория Бонсиньоре и Антония Пиперова, Александър Семерджиев, Снежина Юрукова и Дарина Пещерска, които също се включиха в конкурса.
ЦПЛР-ОДК

Към цялата статия »


На юбилеен концерт в Пазарджик

Публикувано на 01 Jul 2025 09:29


Радост и усмивки съпътстваха концерта ни в НЧ „Виделина“, гр. Пазарджик. На 16-17 юни бяхме поканени да вземем участие в юбилейния концерт на ВГ „Георги Шаранков“, гр. Пазарджик.
Повече от 20 години имаме приятелство с тази група. Взаимно присъстваме на отделни изяви в Пазарджик и Велинград. Съвместните ни концерти са истински празник не само за участниците от двете групи, но и за нашата публика. Последният ни съвместен юбилеен  концерт донесе много настроение на всеки, докоснал се до магията на старата градска песен.
В истинс

Към цялата статия »


Лятна библиотека в центъра на Ракитово

Публикувано на 01 Jul 2025 09:28

 а всички книги са дарени от жители и гости на Ракитово. 
Децата могат да играят и различни настолни игри, които се взимат от фронт офиса на общината.
От Община Ракитово молят гостите на библиотеката да пазят чистота, да се отнасят с уважение към четивата и да ги ползват само в рамките на парка. И напомнят, че библиотеката е подсигурена с видеонаблюдение.
Темпо

Към цялата статия »


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023