ПП издигна д-р Гурдев за кандидат-кмет, КПКОНПИ го уличи в конфликт на интереси
Публикувано на 12 Sep 2023 09:56
На 4 септември 2023 г. д-р Данчо Гурдев съобщи във фейсбук, че е номиниран от Продължаваме промяната - Пазарджик като кандидат за кмет на Община Велинград. Ден по-късно, на 5 септември, Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) обяви решение за установен конфликт на интереси за д-р Данчо Гурдев в качеството му на управител на общинската болница „МБАЛ-Велинград“.
КПКОНПИ е образувала производство срещу д-р Данчо Гурдев след сигнал (авторът или авторите на сигнала не са посочени), подаден на 20 март 2023 г. - месец след като 16 общински съветници го отстраниха от поста на управител на болницата. В сигнала се твърди, че д-р Гурдев е назначен за управител и за лекар-анестезиолог в същата болница и че си разпределя суми и плаща сам на себе си такива под формата на допълнително материално стимулиране (ДМС). Във връзка с твърденията в сигнала комисията е събрала редица писмени доказателства: копия на трудови договори, заповеди за освобождаване, договор за управление, вътрешни правила за организация на работната заплата, заповеди на управителя за изплащане на ДМС., разплащателни ведомости, решения на Общинския съвет и др.
Д-р Данчо Гурдев е поканен на изслушване в КПКОНПИ и такова се е провело на 29 юни. Според протокола от изслушването д-р Гурдев е отрекъл да е определял сам на себе си размера на допълнителното възнаграждение. Той е обяснил, че размерът на нетното му възнаграждение е уговорен с трудовия му договор от февруари 2022 г. между него като лекар със специалност анестезиология и интензивно лечение и тогавашния управител на общинската болница д-р Атанас Ташев. В договора е посочено, че основното му трудово възнаграждение е в размер на 1100 лв, като разликата до 5000 лв месечно чисто възнаграждение се допълва с ДМС. Доктор Гурдев твърди, че практиката трудовите възнаграждения, главно за лекарския персонал, да се допълват с ДМС съществува в „МБАЛ-Велинград“ далеч преди той да стане управител на лечебното заведение и че такива допълнителни стимулирания се изплащат във всяко едно лечебно заведение в България. Д-р Гурдев счита, че изпълнява предходно поето от работодателя задължение и че не става въпрос за взимане на ново решение или договаряне от името на болницата в негова лична полза. Той приема, че това съчетаване на две качества (лекар-анестезиолог и управител) е от чисто формален характер и не е повлияло върху съдържанието на трудовия му договор, нито пък е довело до получаването на допълнителна облага за него. Напротив, твърди, че от месец септември 2022 г. си е намалил размера на ДМС, за да увеличи основната месечна заплата за лекар с една специалност. Освен това твърди, че преди да стане управител на болницата, се е ползвал и от наем за квартира, от който той сам се е отказал и лишил, след като е станал управител.
В хода на проверката по сигнала Комисията е установила, че като управител на „МБАЛ-Велинград“ д-р Данчо Гурдев издава 7 заповеди, с които е определил изплащането на допълнителни възнаграждения. В заповедите се съдържат поименни списъци на персонала на болницата с определен конкретен размер на допълнителното възнаграждение, в които фигурира и името на самия д-р Гурдев, като лекар „Анестезиология и интензивно лечение“. Данните сочат, че за всеки от въпросните 7 месеца д-р Гурдев е получил ДМС в размер между 4380 и 5000 лева по силата на заповеди, подписани от него в качеството му на управител. В допълнителното становище от д-р Данчо Гурдев, постъпило в КПКОНПИ през юли 2023 г., той посочва, че ДМС на медицинския и немедицински персонал е позната и съществуваща практика в лечебните заведения, която има за цел стимулиране на работещите с по-добри месечни показатели в дадена клиника, отделение, структура или цялото заведение. Размерът на неговото ДМС е зададен в трудовия му договор от 2022 г., където е посочено, че разликата в трудовото възнаграждение до 5000 лева месечно чисто възнаграждение се допълва с ДМС. В същия договор е посочено, че основното трудово възнаграждение е 1100 лева. От предоставените с допълнителното становище фишове за получено възнаграждение от д-р Гурдев за месеците от февруари до юни 2022 г. включително, се установява, че размерът на ДМС–то му като лекар е между 4000 и 5000 лева, така че общият размер на нетното му месечно възнаграждение за тези месеци да достига размер от 5000 до 5878 лева. Същевременно от фишовете за получените възнаграждения като лекар за месеците след избирането му и за управител на болницата е видно, че те не се различават съществено. Размерът на начисленото бруто допълнително материално стимулиране е между 4000 и 5000 лева месечно, така че и размерът на общото нето възнаграждение да е в границите между 5000 и 6000 лева.
От КПКОНПИ посочват, че за да е осъществен конфликт на интереси, следва едновременно да са налице три предпоставки: лице, заемащо висша публична длъжност, наличие на частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба и упражнено властническо правомощие, повлияно от частния интерес. Като управител на общинската болница д-р Гурдев е лице, заемащо висша публична длъжност. Като издава заповедите, в които е предвидено изплащане на индивидуално определено допълнително възнаграждение и за него самия като лекар, д-р Гурдев осъществява правомощия в своя полза, т.е. действа при наличието на свой частен интерес, с което нарушава разпоредбата на чл. 58 от ЗПКОНПИ. Частният интерес води до нематериална облага по смисъла на чл. 54 от ЗПКОНПИ, изразяваща се в помощ и подкрепа лично за себе си, от една страна, както и до материална облага, изразяваща се във възможността да получи доход в пари под формата на ДМС. В решението на КПКОНПИ е записано още, че изводът за наличието на частен интерес се налага и от чувствително по-големия размер на определеното за д-р Гурдев ДМС в сравнение с това на лекар в същото направление АИЛ, както и на други лекари в други отделения, включително и за длъжността началник отделение. Според Комисията по отношение на посочените заповеди от юли 2022 до януари 2023 г. правилно и законосъобразно би било д-р Гурдев да си направи самоотвод от изпълнение на служебните си задължения по отношение на определеното за самия него допълнително възнаграждение.
Решението на КПКОНПИ от 5 септември 2023 г. е, че установява конфликт на интереси по отношение на Данчо Гурдев, налага му глоба от 5000 лева и отнема в полза на държавата сумата от 1505 лева, представляваща полученото от него нетно дневно възнаграждение за датите, на които са издадени посочените заповеди. Препис от решението се изпраща на Окръжна прокуратура – Пазарджик.
Решението на КПКОНПИ подлежи на обжалване по съдебен ред. Докато текат сроковете за обжалване и съдебните дела, решението на КПКОНПИ не влиза в сила. Тоест в конкретния случай то не е пречка за явяването на д-р Д. Гурдев на предстоящите местни избори.
Елена Баева