МЕСТЕН ПАРЛАМЕНТ: Нова наредба определя как се именуват улици и как се поставят
Публикувано на 23 Aug 2023 15:36
Как се именуват и преименуват улици и общински обекти, как се поставят, преместват и премахвате паметници и паметни плочи? Правилата са събрани в проект на наредба, който Община Велинград обяви за обществени консултации.
Пълното наименование е „Наредба за именуване и преименуване на общински обекти, реда за отправяне на предложения за поставяне, преместване и премахване на паметници, паметни плочи и други с общинско значение на територията на община Велинград“. Наредбата се чака от доста време, а липсата й доведе както до скандали - решението за поставяне на паметна плоча на ген. Атанас Семерджиев, така и до все още несбъднати очаквания - има доста предложения за нови паметници и паметни плочи, които чакат решение за поставяне.
Наредбата регламентира именуването на: улици, квартали, паркове и градини, обекти за спортни дейности, площади, алеи, общински училища, детски градини, болнични и социални заведения, общински сгради, читалища и библиотеки, обекти с културно-историческо значение, съоръжения на техническата инфраструктура – мостове, подлези, спирки на градския транспорт и др. Всички тези обекти могат да носят имена на хора, събития и постижения с принос към общочовешките ценности, към световното и националното развитие и към развитието на общината, града или в отделни населени места. Писмено предложение до Общински съвет - Велинград за именуване и преименуване могат да правят кметът на община Велинград, общински съветници, кметове на кметства и кметски наместници, ръководствата на обществени, стопански, научни, културни, неправителствени и други организации. Това право имат и инициативни граждански комитети, но те трябва да представят подписка не по-малко от 1000 души. А когато това се отнася за преименуване на улици и е свързано с подмяна на лични и други документи, подписката трябва да изразява съгласието на поне половината от заинтересованите лица. Всяко предложение се разглежда в комисиите на местиня парламент, както и с участието на експерти, творчески съюзи, историци, общественици, организации на гражданското общество. Гражданите могат да изразят своето мнение и при провеждането на обществено обсъждане, което е част от процедурата.
Същите условия и ред важат и за предложенията, свързани с всички монументално-декоративни и художествени елементи, включително паметници, художествени инсталации, инсталации със значимо визуално присъствие в градска среда, възпоменателни знаци, скулптури, мозайки, стенописи, декоративни пластики, фонтани, чешми и други традиционни и съвременни форми на изкуството на екстериор и интериор в сгради с обществена функция и др. Докладите за поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци задължително съдържат: подробни мотиви, задание за проектиране, подробен устройствен план (ПУП) или скица предложение за изменение на ПУП, идеен проект на паметника или възпоменателния знак и макет на паметника, предложение за мястото, на което да бъде поставен или преместен паметникът, посочен източник на финансиране за изграждане, поставяне и поддръжка, количествено стойностна сметка (КСС). Проектът за изграждане на обекти се публикува на интернет страницата на общината, а техен макет се излага на обществено достъпно място за срок не по-кратък от един месец, с оглед провеждане на обществен дебат.
С приемането на новата наредба за първи път в Община Велинград ще бъде създаден Експертен съвет по изкуство и архитектура. Той ще бъде постоянно действащ помощен консултативен орган от 9 специалисти, в това число председател и двама представители от общинския Експертен съвет по устройство на територията. По предложение на неправителствени организации, културни институти, учебни заведения и др. община Велинград ще изготви публичен регистър, в който влизат експерти от различни области - история, културология, архитектура, градоустройство, пластични изкуства, изкуствознание, туризъм, социология и др., които могат да бъдат привличани при решаване на конкретни предложения. Експертен съвет по изкуство и архитектура ще изготвя становище, но крайното решение за необходимостта от поставяне, преместване и премахване на паметници и други възпоменателни знаци ще се гласува от Общинския съвет.
В случаите, в които община Велинград изгражда със собствени средства паметника или знака, авторът им се определя след конкурс, обявен от кмета на общината, след решение на Общински съвет-Велинград, като в журито се включват учени, историци, дейци на изкуството и културата, образованието, общественици, художници, архитекти и др. В наредбата е регламентирана цялата процедура по обявяване и провеждане на конкурса.
Наредбата определя, че кметът изготвя и поддържа регистър на паметниците на територията на общината, както и упражнява контрол по изграждането, ремонта, стопанисването и опазването на паметниците, мемориалните знаци или художествените пластики на територията на общината.
Целият текст на проекта за наредба е качен на сайта на Община Велинград. Велинградчани могат да се запознаят с него и да направят предложения, да изразят мнения и идеи по темата в срок до 8 септември 2023 г. Предложенията се правят писмено по 3 начина:
* по електронен път на адрес:obshtina@velingrad.bg
* чрез отдел „Хуманитарни и социални дейности“
* чрез деловодството на Община Велинград
След изтичане на срока за обществени консултации наредбата ще бъде гласувана от Общинския съвет.
Елена Баева
В наредбата липсват правила за визията на указателните табели на улиците във Велинград и за това чия е отговорността за поставянето им, за да не ставаме свидетели на гледки като тази.