

ОПИТ ОТ СЪСЕДИТЕ: Община Сърница има формула за финансова стабилност
Публикувано на 17 Aug 2023 10:11
Община Сърница често е наричана „най-младата“ в България. Създадена бе през 2015 г., когато трите селища Сърница, Побит камък и Медени поляни се отделиха от община Велинград и е само на 8 години. Но е най-млада и по още една причина - средната възраст на 25-те служители в Общинската администрация е 30 години. С кмета Неби Бозов разговаряме за опита на младите, който винаги е по-смел и по-иновативен - опит, от който „по-стари“ общини има какво да научат:
- Г-н Бозов, община Сърница печели много проекти, успява да се пребори и за финансови средства от държавата, а положителният резултат се вижда в новата и ремонтирана инфраструктура. Но как успявате да събирате толкова много собствени приходи, които също да влагате в инфраструктура? Последният пример са 530 000 лева, с които се ремонтира пътят за Орлино и са изцяло от собствени приходи на общината?
- Всичко е въпрос на сметки, няма магическа формула. Бюджетът ни е максимално реален. Разходите се простират спрямо приходите. Цялата Общинска администрация е 25 човека и заплатите са спрямо бюджета, отпуснат от държавата. А изравнителната субсидия, която получаваме от държавния бюджет, я вкарваме в програмата за капиталови разходи и така разполагаме с близо 850 000 лева годишно. Екипът е от млади и мотивирани хора, работим с пълната подкрепа на Общинския съвет, а когато няма разногласия, работата върви.
- Какъв е бюджетът на Общински съвет - Сърница?
- През първия мандат след създаването на общината Общинският съвет работеше безвъзмездно. В мандата 2019 - 2023 решението на съветниците е да се изплаща среднодневно възнаграждение (спрямо възнаграждението на администрацията) за участие в комисия и на сесия. Тоест за два дни участие в комисия и сесия всеки съветник получава месечно около 100 лева. Иначе би се получило съветниците да взимат повече от администрацията за месец. Парите се плащат с местни приходи. Решението за размера на възнагражденията е на съветниците, подкрепено и от аминистрацията. Ако искат по-високи заплати, да кажат, че ще вдигнат данъците, които с изключение на такса смет не са повишавани от 2017 г. Съветниците са част от екипа, не се делим, дори съветниците от ГЕРБ подкрепят всички иницианиви на общината (Общински съвет - Сърница е от 13 съветници: 11 от ДПС и 2 от ГЕРБ - бел.ред.).
- Община Сърница сама извършва дейностите по сметопочистване - смятате ли, че това е по-добър вариант от общинска фирма или отдаване на дейността на частна фирма?
- Почти всички общини вече разбраха, че вариантът с частна фирма не е добър. Мислихме върху варианта общинско предприятие, но това също означава допълнителни разходи - управител, счетоводство и др. При нас сметосъбирането е звено към общината и към него работят трима души. Зимното поддържане на пътната мрежа също се прави от общината - от хората, които през лятото работят към сметосъбирането. Събираме налога, правим икономии и разполагаме с 2 багера, 2 самосвала и 1 снегорин, а отскоро и с модерна сметосъбирачна машина, също закупена със собствени средства. В момента общините масово купуваме техника и така не сме зависими от фирмите.
- В Сърница и с просто око се вижда, че туризмът процъфтява. С каква леглова база разполагате и имате ли нови идеи занапред?
- Легловата база отдавна надхвърли 2000 легла. Процесът на категоризация продължава и цифрите се менят. При нас туристическият сезон е само през лятото, но инвестициите са факт. Новият път към Орлино е от голяма важност за развитието на туризма. Общината хвърля много усилия в популяризирането на екопътеки, кътове за отдих. Общинска администрация закупи професионален джипиес и с помощта на тракинг ще дадем възможност на туристите от сайта на общината да изтеглят маршрути. Подготвяме и презентация на забележителностите в района. Имаме идеи за няколко големи парка. Ограничени сме откъм общински поземлен фонд, но планираме да изградим парк върху общински терен на язовира, който да се ползва като зона за пикник, с удобства за туристи и деца. Върху два имота, дарени от семейство, вече направихме детски кътове в Сърница. Опитът показва, че туристите искат място за разходка и то не по натоварен с автомобилно движение път.
- Споделете опит за снабдяването на жителите с дърва за огрев, което тази година отново е съпроводено с трудности?
- Неслучайно ние, чрез НСОРБ, бяхме сред инициаторите за промяна в закона, но не успяхме да се преборим с определените по-малки количества дървесина за огрев, които хората ще получат тази година. Едно е да си високопланинска община, друго е да си в топлата равнина. Жителите на общината се снабдяват само от ДГС „Селище“. Добивът от корен сега излиза скъпо заради завишените цени на позволителните и вероятно повечето хора ще закупят дърва от склад, за които няма ограничения. Нашата община има малко общински гори и с дървата от тях покриваме нуждите на детските градини, кметствата и Общинска администрация, чиято енергийно обновена сграда се топли на парно с дърва от общинската гора.
Елена Баева