21 Nov 2024


Из древното минало на Чепинския край

Публикувано на 08 Aug 2023 10:05

Древното минало на траките, като неделима част от историята на българските земи, винаги е вълнувало и продължава да вълнува умовете и въображението на хората. Тази констатация важи дори на тези, които не познават в детайли историята, но се интересуват от това как са живели някога хората по нашите земи. Установени са имената на отделни тракийски народи, владетели, видни аристократи и жреци, а също и древните имена на много реки, градове и планини. Отделни наименования се запазват до ден днешен и в съвременния български език. 


Може би най-интригуващо е описанието, което специално им прави Херодот във връзка със похода на персийския цар Ксеркс срещу елините. Бесите се отнесли с пренебрежение към персите и единствени не им изпратили земя и вода, като по този начин отказали да признаят тяхното върховенство и да им се подчинят.
Ето какво пише самият Херодот в своята „История”:
“Сатрите, доколкото знам, още не са били подчинени никога на никого и единствени от траките продължават да са и досега свободни; живеят високо в планините, които са  покрити с всякакви гори и сняг и са отлични войни. Те притежават прорицалището на Дионис; прорицалището се намира в най-високата част на планината; измежду сатрите с прорицанията в светилището се занимават бесите, жрица дава прорицанията точно като в Делфи – няма нищо по-различно.”
Няколко века по-късно, във връзка с походите на Рим в Тракия, бесите отново влизат в полезрението на историците, във връзка с отнетото от тях светилище на Дионис, което било дадено на римските съюзници, одрисите. Този чисто политически акт едва не коства загубата на цялата Тракия, която е увлечена във въстание, водено умело от беския жрец Вологез, който първо победил и убил одриския цар Раскипор (сина на Котис), а после, само с името си на жрец, отнел войската на чичо му (Реметалк) и го принудил да бяга далеч в Тракийския Херсонес (днес в района на Галиполи). След кървавото потушаване на въстанието, бесите все по-рядко са споменавани в изворите. 
Поради липсата на достатъчно систематизирани и подробни данни, не достатъчно изяснено е как траките от вътрешността си взаимодействат с елините и с народите от Източното Средиземноморие. Още повече, че траките не са ни оставили описания на собствените си ритуали, първо защото те са мистерия, която трябва да се опазва от непосветените и второ, защото езикът им е свещен и не бива да бъде изписван. В редките случаи, в които е има запис на тракийски, това е направено с гръцки или латински букви, но записаното остава обвито в неяснота и скрито за нас. Поради това е нужно да се преосмислят отново много от данните, с които разполагаме както от елинските наблюдатели на тракийската древност, така и от археологическите проучвания.
В тази връзка много интересен и перспективен за изследване изглежда района на Северозападните Родопи и по специално района на Чепинската котловина, който продължава да бъде сравнително по-слабо проучен от археолозите, в сравнение с други части от Древна Тракия. Недостатъчно изяснени са въпросите около ролята, която са играели в древността тези вътрешно-тракийски земи както по отношение на търговията с околните племена и народи, така и при преноса на идеи от и към тях. Едни от първите изследователи на Западните Родопите, каквито са Стефан Захариев, Полихроний Сирку и Стефан Веркович, свързват този район и в частност Чепинската котловина с тракийския царско-жречески род на бесите. Техните изводи са разширени и допълнени от чешкия историк Константин Иречек, от Гаврил Кацаров и много други.
От всичко което знаем за тях се оказва, че освен изключителни войни, бесите били и силно религиозен народ, почитащ вечно възраждащия се единствен бог – Слънцето. Тази почит археологически е засвидетелствана в множество керамични фрагменти и няколко цели съда, открити  в миналото на територията на Чепинско и в други райони из Родопите. Керамиката е с украса от различни геометрични фигури и соларни (слънчеви) знаци, сред които са свастиката, спиралата, фалосът, а също и отделни човешки фигури и цели процесии, изобразяващи отделни обредни практики. Вероятно тези послания са свързани с обредните практики на траки-орфици, изповядващи култа към тракийския бог Дионис в неговия слънчев образ. Понеже е открита за пръв път на крепостта Цепина (Чепинско), тя носи названието „тракийска култова керамика от група Цепина”. Може съвсем спокойно да се каже, че тази керамика е един от основните отличителни белези на материалната и духовна култура на жреците на бога Слънце – траките беси. Датировката на тази керамика все още е спорна, но все повече се налага мнението, че тя е значително по-късна, отколкото първоначално се предполагаше. С известна предпазливост може да предположим, че керамика Цепина се произвежда от ІV в. Пр. Хр. насетне, като употребата и е сигурно засвидетелствано за ІІІ-ІІ до края на І в. Пр. Хр. Това е и времето, в което, в следствие на нарасналата политическа и икономическа власт  на тракийските владетели, тракийската вяра запазвайки своята мистичност започва да се появява все повече в материалната култура и по-специално в култовите съдове на бесите.
Остава отворен въпрос какво точно означават множеството символи, които се срещат по съдовете на траките беси. Изглежда те са свързани с обредните им практики и към вярата им в неизвестно и неназовано от тях божество, чието име няма как днес да назовем, но за което може за се досетим, ако погледнем бесите в по-общ контекст. 
Пак според Херодот, траките почитали Арес, Дионис и Артемида, а отделно от народа, царете почитали Хермес. Не е ясно дали при бесите се следва подобна последователност при подредбата на божествата, но може да се предположи, че керамиката тип Цепина, която се намира в големи количества из различни обекти, е продукт на масова мистериален култ към бог с изявени соларни черти. Този бог е познат на елините чрез неговия превод-означение (еквивалент) като Дионис и е възприеман като оргически бог на виното, на веселието, но и на обсебеността и на екстаза.  
И действително, в последните няколко десетилетия, в района на Чепинско (Велинград), екип от учени (от различни сфери на науката) започна да документира и проучва редица светилища, селища, надгробни могили и дори рудници, които изследователите свързват с тези толкова загадъчни и непокорни тракийски жреци и войни. 
От 2008 г. археолозите от Исторически музей-Велинград започнаха системни теренни експедиции, сондажи и редовни разкопки със задачата, да се създаде една прецизна археологическа карта на Велинградска община. Резултатите от тези дейности се публикуват в специални сборници и статии посветени на културното наследство на региона, а също така и в интернет сайтове. От 2022 година екипът е ръководен от д-р Димитър Байраков от Исторически музей-Велинград и включва специализанти археолози от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и ВТУ „Св. Кирил и Методий“.
Въпреки труднопроходимия терен, откритите нови археологически обекти – скални тракийски светилища, хоризонтални минни галерии, големи селища с каменни жилища, некрополи, могили, визират силно тракийско присъствие през късножелязната и римска епохи, което определя тракийското племе беси не само като жреци на бог Дионис, но и като силно свързани с добива на метал (включително злато и сребро) и търговия със съседните  тракийски племена, с елините и по-късно с римляните.
 Изводите от проучванията показват категорично, че в Чепинско и по северните и западните склонове на Родопите се развива и утвърждава една специфична материална и духовна култура, която има своите отлики от останалите части на Тракия, но която е неделима част от общите процеси в региона на Източното Средиземноморие.
Две думи за бъдещето. Съществува идеята, подкрепена от Община Велинград и Исторически музей-Велинград, да се кандидатства по европейски програми за развитие на културния туризъм, който да превърнат някои от най-значимите археологическите обекти в региона в туристически атракции. Това е сложен процес, който предвижда първо тяхното пълно проучване, реставриране и накрая експониране и социализиране. Последното включва и изграждане на необходимата инфраструктура, за да станат обектите достъпни за туристите. 
Освен това ИМ-Велинград предвижда да се създаде археологическа експозиция в сградата на музея, която по един модерен и атрактивен начин, да запознае обществеността и гостите на града с културно-историческото минало на Чепинския край.     
д-р Димитър Байраков – археолог в Исторически музей-Велинград

1.     Фрагмент от олтар с украса тип „Цепина” от м. Имането (Велинградско)

2.     Каменна сграда от светилището на връх Острец 

3.     Скално светилище в м. Славеева скала (Велинградско)

4.     Владетелска кула - разрушена от иманяри в м. Станиловец

5.     Кратеровиден съд с украса „тип Цепина“



Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »


НЕК приключи ремонта предсрочно, проблемите на ВКТВ продължават

Публикувано на 19 Nov 2024 10:26

На 16 ноември пресцентърът на Община Велинград съобщи, че ремонтът на НЕК по съоръженията от събирателна деривация „Бистрица“ е приключил. Ремонтните дейности са финализирани в късния следобед на 15 ноември, тоест с 5 дни по-рано от предвидения краен срок 20 ноември. Ремонтът, предприет от държав

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:24

ВОДОПРОВОД Община Велинград обяви обществена поръчка за изграждане на съществуващ довеждащ водопровод „Сухата лъка” по бул. „Съединение” от кръстовището с ул. „Осми март” до кръстовище с ул. „Цар Самуил”. Поръчката е за инженеринг - проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на стро

Към цялата статия »


Читалище „Васил Левски“ - 120 години история, култура и дух

Публикувано на 19 Nov 2024 10:19

На 21 ноември Народно читалище „Васил Левски-1904“ във Велинград ще чества 120 години от своето създаване. Читалището в Каменица е учредено през 1904 г. на тази дата (по стар стил или 4 декември по нов стил), която в църковния календар съвпада с големия празник Въведение Богородично или Ден на хр

Към цялата статия »


Велинград може да кандидатства с проекти за интегрирано градкко развитие

Публикувано на 19 Nov 2024 10:14

Велинград е една от общо 40 български общини, които имат възможност да кандидатстват с проекти по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. 40-те градски общини са от шестте региона за планиране в България. Общото между тях е, че имат разработени планове за интегрирано градско развитие - във

Към цялата статия »


Общината трябва да се погрижи за Голямата зала

Публикувано на 19 Nov 2024 10:12

Голямата зала на Община Велинград е натоварена с редица представителни функции. В нея се провеждат редовните и тържествените сесии на Общинския съвет, важни обществени обсъждания, церемонии по връчване на награди. Залата е място за събрания на местни организации, за срещи на общността, за концерт

Към цялата статия »


Велинград в 3х3 разходки

Публикувано на 19 Nov 2024 10:07

Какво се крие зад оригиналното заглавие „Велинград 3х3“ на най-новата туристическа брошура за нашия град? Отговорът е: три разходки в трите квартала на Велинград и още 3 разходки в близките околности на града.
Идеята е на местните екскурзоводи Огнян Златев, Мария Линчева и Цвета Андонова. Това

Към цялата статия »


Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти

Публикувано на 19 Nov 2024 10:06

Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допъл

Към цялата статия »


Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза

Публикувано на 19 Nov 2024 10:03

ОУ „Неофит Рилски“ спечели финансиране от Европейския съюз по програма „Еразъм+“, Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Проектът е със срок на реализация 12 месеца -

Към цялата статия »


Две местни сдружения влязоха в асоциация за планинско колоездене

Публикувано на 19 Nov 2024 10:02

На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации създадоха Българска маунтин байк асоциация (БМБА). Сред учредителите са Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград) и Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи). Активната работа на двете сдружения по почистване, маркиране и създаване на трасета за планинск

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:01

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 19 Nov 2024 10:00

Г-н Никола Делиев е сред авторите, разказали в „Темпо“ някои от най-интересните истории от историята на Чепинско. По образование икономист, по професия профсъюзен и стопански ръководител, активен партиен член и общински съветник, председател на читалището в кв. Каменица и на Футболен клуб „Чепине

Към цялата статия »


„Чепинец“ отново усети вкуса на победата

Публикувано на 19 Nov 2024 09:53

Чепинец 7
Звезда 0
След две поредни загуби футболистите на „Чепинец“ бяха длъжни да измият част от срама, особено след конфузното поражение от „Драгиново“ с 4:1 в миналия кръг. И каква по-добра възможност от домакински мач срещу  най-слабия отбор в групата. Съставът на „Звезда“ (Семчин

Към цялата статия »


Омаломощеният отбор на „Драгиново“ се пречупи в Белово

Публикувано на 19 Nov 2024 09:52

Марица 3
Драгиново 1
 В мач от ХII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, отборът на „Драгиново“ гостува в Белово на състава на „Марица“. При отсъствието на наказаните титуляри Н. Атипов и И. Качаков (заради получени червени картони)

Към цялата статия »


КСТ „Импулс“ – Велинград с държавни шампиони

Публикувано на 19 Nov 2024 09:50

На 09.11.2024 г. в  Казанлък се проведе Държавното лично отборно първенство (ДЛОП) по възраст. ДЛОП „Млади надежди“   и турнир за Националната  купа  „България“ („Киара-Н 2024“) - V кръг, където танцовите двойки и индивидуални състезателки на КСТ  „Импулс” - Велинград взе

Към цялата статия »


Победители във футболния турнир

Публикувано на 19 Nov 2024 09:49

Приключи футболният турнир от Ученическите спортни игри, организирани от Община Велинград.
На 11 ноември се играха финалите при момчетата V - VII клас. На трето място се класира отборът на СУ „ М. Драгинов“, след като се наложи с 4:2 на момчетата от ОУ „ Г. Бенковски“. 

Към цялата статия »


Концерт в подкрепа на толерантността и многообразието

Публикувано на 19 Nov 2024 09:47

На 15 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велинград тържествено бе отбелязан Международният ден на толерантността - 16 ноември. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за пр

Към цялата статия »


Ремонтират светофарите при църквата в Лъджене

Публикувано на 17 Nov 2024 10:16

Община Велинград съобщи, че през настоящата седмица ще бъде направен ремонт на светофарната уредба на кръстовището между ул. Александър Стамболийски“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Велинград.
Светофарите при църквата „Успение Богородично” в Лъджене са на повече от 30 години.

Към цялата статия »


Стартира поръчка за зимно поддържане на общинската пътна мрежа

Публикувано на 15 Nov 2024 11:24

Община Велинград обяви обществена поръчка, с която търси фирма за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа и населени места в общината (без републиканска пътна мрежа в населените места).
Поръчката е за срок от 1 година, а прогнозната стойност възлиза на 385 670 лева. <

Към цялата статия »


Д-р Гурдев съди общината за имуществени и неимуществени вреди

Публикувано на 13 Nov 2024 12:02

На 31 октомври Административен съд - Пазарджик образува дело по искова молба от д-р Данчо Гурдев срещу Община Велинград. Делото ще започне в началото на 2025 г.
Д-р Гурдев иска от общината заплащане на обезщетение от 130 500 лева за претърпени вреди:

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023