„Тур дьо Франс: Етап България“ – съчетание от колоездене, атракции и забавления
Публикувано на 30 Jul 2023 18:42
Събитието „Тур дьо Франс: Етап България 2023“ започна още на 28 юли в петък, когато в центъра на Велинград беше разположено прочутото село на световноизвестната колоездачна обиколка - TDF VILLAGE. Бяха разпънати десетки шатри, а една от тях стана пункт за предоставяне на стартовите пакети за участниците. Пакетите съдържаха фланелки за колоездене (джърси), състезателен номер, хавлиена кърпа, бутилка за вода, Road Book с важна информация за участниците и подаръци от партньорите. И както обещаха организаторите, всичко около етапа в България, трябваше да бъде като френския – съчетание от спортна проява, атракции и забавления.
На следващия ден, 29 юли, беше отворен традиционният музей на L’Etape du Tour de France, в който можеха да се разгледат много снимки на известни колоездачи, джърсита, стартови номера и други, някои от които са още от 1903 г., от основаването на Етапа. Сред експонатите бяха Зелена фланелка, носена от французина Андре Даригад през 1959 г., Бяла фланелка, спечелена от италианеца Дамиано Кунего през 2006 г. и много други, както и пълен списък с имената на всички победители в „Тур дьо Феанс“ по години – от 1903 г. досега. Появи се и талисманът на състезанието - „дяволът“ Диди и всеки желаещ можеше да си направи снимка с него. Жителите и гостите на Велинград имаха възможност да участват в томбола за различни награди, както да разгледат и да си закупят различни видове сувенири и артикули, които шатрите в селото предлагаха, включително маркови и прототипни велосипеди за планинско и шосейно колоездене и пълна екипировка за колоездачи.
В следобедните часове преминаха две забавни състезания за тези, които искаха да изпитат тръпката на колоезденето и да се почувстват част от духа на „Тур дьо Франс“. Първо се състоя семейното каране за родители и техните деца, които преминаха трасе от 5 км от центъра по бул. „Съединение“ до площад „Македония“ в кв. Чепино и обратно. Победата в това състезание беше за сем. Георгиеви от Велинград. След това дойдоха и емоциите за най-малките и детската колоездачна надпревара в две групи – за деца от 4 до 7 г. и за други от 8 до 11 г – общо 70 малки колоездачи.
По информация от официалния сайт на „Тур дьо Франс:Етап България“ в списъка на участниците в състезанието са записани общо 675 души, от тях 50 жени, За дългата дистанция са 366, от тях 13 жени, а за късата дистанция са 309, от тях 37 жени. Освен от България в спортната надпревара са се включили представители на още 18 страни. Срокът за регистрация на участниците беше удължен и буквално минути преди старта се записаха състезатели. По думите на водещия Део общият брой на участниците е достигнал 850 души.
В деня на състезанието, 30 юли, първи стартираха участниците в дългата дистанция от 102 км. Преди това те бяха поздравени от кмета Костадин Коев и от министъра на младежта и спорта Димитър Илиев. Колоездачите тръгнаха в 08:30 ч. от пл. „Свобода“ и по бул. „Ал. Стамболийски“ се отправиха към кръговото пред жп гарата, откъдето по ул. „Никола Вапцаров“ се насочиха към кв. Чепино и към изхода на града при парк Клептуза. Там беше засечен и същинският „остър“ старт на етапа по пътя към Сърница и разклона към с. Абланица. В 08:45 ч. стартираха и участниците в късата дистанция на 57 км по същия маршрут, но преминавайки по трасето след разклона за с. Абланица само веднъж, за разлика от колоездачите на дългата дистанция, които го преминаха два пъти. Пилотни коли, полицейски служители, медицински екипи осигуряваха сигурността и безопасността на участниците.
Около 2 часа след старта започнаха да пристигат първите състезатели на късата дистанция, а най-бързият колоездач на 102 км пресече финала малко преди 11:30 ч. Всички състезатели, завършили състезанието, получиха медали за участието си в Етапа. Предстоеше награждаването, за което добре се бяха погрижили организаторите, спонсорите и партньорите на спортното състезание. За всички, класирани на призовите места, бяха осигурени купи и предметни награди от спонсорите. Първо бяха наградени участниците в късата дистанция, мъже и жени, по възрастови групи, съответно 18-39 г, 40+, 50+ и 60+. Бяха раздадени и фланелки за индивидуални победители в различни категории. При мъжете бяла фланелка за най-млад състезател получи Калин Ангелов, зелена фланелка за най-добър спринтьор спечели Иван Йорданов, бяла фланелка с червени точки за най-добър катерач взе Даниел Петров, притежател на жълтата фланелка за най-бърз в късата дистанция в общото класиране за всички възрасти стана Даниел Петров, следван от Иван Йорданов и Живко Колев. При жените зелената фланелка за сринтьорка спечели Йоана Вълканова, която се оказа и най-добра катерачка, заслужавайки бялата фланелка с червени точки. И отново Йоана Вълканова триумфира с жълтата фланелка като наи-бързата състезателка за всички възрасти, следвана от Ивана Тонкова и Мартина Мицинова от Велинград.
Наградите на победителите в дългата дистанция връчи кметът Костадин Коев. При индивидуалните награди при мъжете зелената фланелка получи Радостин Златев, бялата с червени точки взе Цветан Иванов, а жълтата за най-бърз на 102 км за всички възрасти заслужи Борислав Хаджистоянов, следван от Цветан Иванов и Петър Дашев. При жените на 102 км жълтата фланелка стана притежание за Виктория Данова, следвана от Ивета Костадинова и Максим Бакърджи, а в индивидуалните награди отново Виктория Данова спечели зелената фланелка за спринт и като потвърждение, че е най-добрата взе и бялата фланелка на червени точки за катерене.
В състезанието се включиха и доста участници от Велинград, като точният брой не можа да се установи. Мартина Мицинова стана трета в крайното класиране при жените за всички възрасти на 57 км. Тя зае трето място и във възрастовата група 18-39 г. Ето какво споделиха и други двама участници от Велинград. Нина Маврикова на 57 км: „Беше много емоционално състезание, с добра организации и перфектно трасе. Личеше въодушевление у всички състезатели. Мисля, че такова международно състезание от такъв тип не се е случвало отдавна във Велинград“. Стоил Тетимов, преминал по дългата дистанция от 102 км: „Беше много тежко състезание за мене, защото за пръв път участвах в шосейно колоездене. Имаше емоции и срещи с приятели, организацията беше добра с някои малки забележки, които организаторите обещаха, че ще отстранят занапред“.
Организаторите на „Тур дьо Франс: Етап България“ благодариха на своите спонсори и партньори и за изключителното съдействие от страна на Община Велинград, като си пожелаха през следващата година нови срещи и емоции отново във Велинград на следващия етап през 2024 г.
Георги Дишлянов