„Тур дьо Франс: Етап България” - страхотно изживяване за феновете на колоезденет
Публикувано на 27 Jul 2023 09:26
Страхотно изживяване очаква феновете на колоезденето и на „Тур дьо Франс“ у нас. Страната ни и в частност Велинград ще бъде домакин на етап от „Тур дьо Франс“, като част от световната верига за аматьори, която се провежда под егидата на Обиколката на Франция. Организатор и притежател на правата е „Amaury Sport Organisation“ (A.S.O), която провежда и „Тур дьо Франс“. Всяка година легендарният „L’Еtape du Tour de Franсе“ дава невероятната възможност на любители колоездачи да карат по следите на своите герои от Обиколката на Франция.
„Тур дьо Франс: Етап България” се организира от A.S.O. и „Тур дьо Франс” със съдействието на Община Велинград. Той трябва да бъде пълно копие на „L’Etape du Tour”. България е 21-та страни, в които се провежда такъв етап.
На 29 юли ще се проведат два старта: Семейно и Детско каране по маршрут от 5 км за семейства и 0,5 км за деца. Същия ден ще има и много придружаващи събития в специалното село на Етапа.
Състезанието в България ще се състои на 30 юли край Велинград и ще включва два маршрута – дълъг (102 км) и къс (57 км). Това е напълно свободно състезание, в което могат да участват всички желаещи – както аматьори, така и професионалисти. Отворено е и за чуждестранни участници. 10 дни преди старта на Етапа вече има записани над 600 участници (общо мъже и жени) от 17 страни.
Първи ще стартират състезателите в дългата дистанция, които тръгват в 08:30 ч. на 30 юли, неделя. В същия ден стартират и участниците в късата дистанция с начален час 08:45. Участниците ще бъдат изведени със съпътстваща кола на организаторите от центъра на Велинград до изхода за Сърница. Трасето се отбива на разклона за Абланица и следва отсечката Цветино – Горна Дъбева, после към Кръстава, през Грашево и отново до пътя за Сърница.
За участие в състезанието на късата дистанция от 57 километра ще бъдат допускани всякакви велосипеди, докато на 102-километровата дистанция ще се кара само с шосейни велосипеди. В събитието не могат да участват състезатели с e-bike или подобрения, носещи предимство на участника.
Контролното време за цялото състезание е 6 часа. Пътищата ще бъдат затворени само за участниците. Церемонията по награждаването на победителите в етапа ще бъде на сцената на централния площад „Николай Гяуров“ от 12:00 ч. за участниците в късата дистанция и от 13:00 ч. за колоездачите в дългата дистанция. Официалното закриване на състезанието е насрочено за 15:00 ч.
По трасето ще бъдат изградени 3 подкрепителни пункта: един на старт-финала и два по трасето. Подсигурени ще бъдат медицински екипи и техническо осигуряване. Състезателите в двете дистанции ще стартират с различни номера, по трасето ще има чек пойнтове, които ще отчитат тяхното преминаване. Организаторите поясниха, че в трасето на състезанието има и т.нар. гравел отсечка, която крие по-сериозно предизвикателство за участниците. Тя е от 2,7 км. между селата Цветино и Горна Дъбева и на нея ще бъде излъчен победителят в надпреварата с изкачване, известно като „Кралят на планината“. На практика това е черен път, който е с най-високата степен на трудност по трасето на състезанието.
В двете дистанции при мъжете и жените ще бъдат излъчени победители в 4 възрастови категории: 18-39 г., 40-49 г., 50-59 г. и 60+ години. Първите трима във всяка категория, и в двете дистанции, ще бъдат отличени с призове и награди.
Тези, които завършат на първо, второ и трето място при мъжете и при жените в „Тур дьо Франс: Етап България” 2023 (дълга дистанция), ще получат правото да участват безплатно в “L’Etape du Tour” във Франция през 2024 година. Всички регистрирали се участници в „L’Etape by Tour de France“ (в дългата дистанция) от всички държави ще могат да се регистрират с предимство за този етап през 2024 г.
Ще бъдат раздавани и фланелки за най-добрите в дългата дистанция, които са пълно копие на тези, които получават участниците в Обиколката на Франция – ще има жълта фланелка за победителя, зелена – за най-добрия спринтьор, бяла на червени точки за най-добрия катерач и бяла за най-добрия млад участник.
Маршрутите ще тръгват от центъра на Велинград, като се насочват на юг в дебрите на живописните Родопи, по затворени за автомобилно движение пътища, както е по време на едно професионално състезание. Най-високата точка, която ще достигнат колоездачите, е 1467 м надморска височина.
Етапът ще може да се следи на живо, като за целта няколко камери ще бъдат разположени по трасето, сподели главният организатор Даниел Дуков и загатна, че може дори да има филм за събитието. По всичко личи, че това ще бъде едно запомнящо се приключение за феновете на колоезденето и „Тур дьо Франс“.
Във Велинград ще бъде изградено и прочутото село на „Тур дьо Франс“, което ще доближи още повече усещането на участниците и зрителите до оригиналната Обиколка на Франция. На 29 юли, събота, са предвидени подгряващите събития, в които участниците могат да посетят Музея на „Tour de France“, който обикновено се движи с кервана на Тура, да подкрепят и децата си в Детското състезание (0,5 км) в централната част на града, да покарат заедно със семейството си (ще се състои Семейно каране без състезателен характер по затворен за движение маршрут из улиците на Велинград и по бул. „Съединение“), да се включат в различни активности в изграденото Селище на събитието.
„Тур дьо Франс: Етап България” 2023 си поставя цел да популяризира колоезденето, България и в частност Велинград и Родопите като дестинация за туризъм и добро място за колоездене, както и популяризиране на марката „Tour de France“ извън колоездачното общество.
Темпо