В едно българско училище в Лондон
Публикувано на 25 Jul 2023 10:13
По неофициални данни във Великобритания живеят, работят и учат около 200 000 българи, като по-голямата част от тях са в Англия. Най-много сънародници са се установили в Лондон, а доста от тях са със семействата си там и в много от случаите с тях са и децата им. Точният брой на българските граждани в Обединеното кралство трудно може да бъде установен, защото не всички се регистрират в българските дипломатически мисии.
Пребиваващите в Англия емигранти могат да запишат децата си в английски училища, където те се обучават по програмите на традиционната образователна система в Англия. Част от българите желаят техните деца не само да четат и пишат на български език, но и да изучават някои учебни дисциплини на него. За тази цел се появяват и редица български училища в английската столица, които са резултат от инициативата на българската общност там със съдействието на българската държава чрез нашето посолство в Лондон, получили са лиценз от МОН, както и са със съответното разрешение от английските власти.
Едно такова българско училище е „Букваран“, което се намира в Северен Лондон, където в продължение на 6 месеца е работила велинградчанката Мария Сестримска. В България тя завършва магистратура по „Бизнес мениджмънт“ в ПУ „Паисий Хилендарски“, а през последните 8 години със семейството си живее и работи в Лондон. Междувременно нашата съгражданка завършва в Англия бакалавърска степен по „Травел туризъм мениджмънт“ и едногодишна квалификация за преподавател по травел туризъм, както и няколко квалификации за достигане на различни нива при владеенето на английски език.
В българското училище „Букваран“ Мария Сестримска попада първо по заместване на отсъстващ учител, но после остава да завърши преподавателския си стаж. Тя се занимава с деца в подготвителна група на възраст от 5 до 9 г., които не знаят български език. Това са деца предимно от смесени бракове, в които единият родител е българин, а другият – чужденец. По различни причини в тези семейства родителите предпочитат да говорят с децата си на английски език и това остава единственият език за общуване. В определен момент българинът или българката в семейството решава, че е добре детето му да знае български език и тази възможност предлагат многото български училища в Англия. Въпреки това в последните години се забелязва изострянето на един проблем, свързан с това, че родените в Англия деца, дори и в изцяло български семейства, не знаят български език и това се дължи главно на техните родители, които по някакъв начин са се отдалечили и отчуждили от българската си същност, но това не ги притеснява и го приемат за напълно нормално и естествено.
Конкретно в училището „Букваран“, освен занимания с подготвителни групи, може да се продължи обучението до 12. клас, като се изучават предметите български език и литература, история и цивилизации, география и икономика по одобрени от МОН учебни планове и програми. Провежда се и допълнително обучение, свързано със съхранението на българската култура, традиции и фолклор. Учебната година продължава от септември до юли и се извършва веднъж седмично, в събота, от 09:00 до 13:30 ч. Това в известна степен се оказва недостатъчно, особено за децата, които изобщо не знаят български език. Тогава се стига до изключително странната ситуация, когато българската учителка трябва да учи деца на български език, но като им обяснява всичко на английски! Училището няма собствена сграда, а наема помещения от английски училища, а необходимите средства за функционирането на учебното заведения се поема от родителите на учениците и от българската държава, която осигурява и безплатни учебници.
Георги Дишлянов