03 Dec 2024


„Записки на общинаря“ - новата книга на Михаил Алексиев

Публикувано на 28 Jun 2023 10:07

Велинград е удивителен и неповторим. Неговото раждане е необичайно. Европейски градове са се вдигали сами по себе си за векове и хилядолетия. И местата за себе си са избирали разумно. Или на кръстовищата на търговските пътища, или на удобни местности за създаване на пристанища, а на първо място там, където може да се отбраняват при случай на нужда. Други градове са расли в концентрични кръгове около първоначалните крепости. Минавали са столетия и настъпвал момент, когато старата планировка вече пречела на нормалното протичане на градския живот. Това налагало да се събарят древните строежи и да прокарват нови улици. За Велинград всичко е другояче. Градът ни възниква върху обединяването на три села. 


Ала макар и закъснял, Велинград още с раждането си гледа в бъдещето. Неговият първоначален градски план и днес не изисква коренни изменения, подчертавайки своите изправени линии. В ранните си години младият Велинград според някой е принуден да наподобява военен лагер. Новите улици са прави като летящ куршум, пресичат се една друга под прав ъгъл. Надлъж по равното къщите са във войнишки строй и образцов ред, както казват - „типови“. През годините порядъкът на застрояването се променя, ала сервитутните разстояния се спазват. Променя се и първоначалният облик на града. Менят се собствениците, мени се и модата. По някое време го наричат „градът“ и все повече „Велинград“! С времето къщите се обновяват, благодарение на трудолюбивия характер и находчивостта  на местните. С въвеждането на важни задания на спа-куротния град с европейски маниер, започва да се усеща все повече и присъщата на Велинград важна официалност и известност на курортния ни център. Основната заслуга е, разбира се, на топлите минерални извори, поради което с право се изтъква  и преднината ни пред други летовища. В това е щастието и самобитността на града. Само твърдият характер на жителите и управата на града спомагат за изцяло новия облик на селището. Желаейки колкото се може по-бързо да претворят в реалност своята мечта за нов град обитателите не  щадят своите сили. Така той все повече придобива самостоятелност и единство на трите квартала, с център Лъджене. 
Книгата „Записки на общинаря“ ние от семейство Алексиеви  издаваме през 2023 г. по повод 75-та годишнина на Велинград. Написана е в знак на почит и преклонение и във връзка със столетието на баща ни, Иван Михайлов Алексиев. Изданието е с цветни корици,  съдържа 350 страници.12 от страниците  са с 45 цветни снимки. В цялата книга общо е поместен албум от 240 снимки. Книгата съдържа 11 основни раздела - встъпление, родословие, антифашисти, семеен живот, навлизане в живота и в политиката, обучение и наука, в общинското управление, частни инициативи, в местното самоуправление, книгите, в заключение. Дадени са основни дати в живота и дейността на автора. 
Ще си позволя да се спра на една малка част от книгата. Тя в голяма степен засяга нашето бъдеще. 
За съжаление, със строителството на хотелите в града, в заетостта на местното население няма настъпила по-значителна положителна промяна. И ако се върнем към края на ХХ век ще видим, че последните му години се характеризират с изключително високи стойности на броя регистрирани безработни и на равнището на безработица (по данни на Бюро по труда-Велинград). Към 31 декември 2000 г. равнището на безработица е най-висока във Велинградска община – 35.84 на сто и в Ракитовска община – 43.44 на сто! Средномесечният шанс за постъпване на работа на безработните от Велинградския регион през 1999 г. се е влошил в сравнение с 1998 г. от 38 на 48 кандидати за едно свободно място. В края на декември 2000 г. е отбелязан и най-големият брой безработни общо в двете общини – 10 296 души? Голяма част от населението потърси поминък другаде. 
Тежката тенденция на срив в местната икономика продължи и след 2000 г. По-големите оцелели до онзи момент предприятия бяха в лошо финансово състояние. Това са фирмите „Юндола-91“ АД (бивш завод „Г. Димитров“), „Даяна 91“ АД (бивш мебелен завод „В. Сотиров“), „Роботика 98“ ООД, ВСК - „Кентавър-ЗММ“ АД (бивш завод ЗВДММ „Анг. Чопев“), текстилна фирма „Хемус“ ООД, хранително-вкусово предприятие „Бони оборот“ ЕООД. Двете основни производствени предприятие в община Ракитово:„Новотекс Р“АД и дървообработващото „Блатца“ АД в средата на 2000 г. окончателно преустановиха дейността си. Все повече обликът на индустрията в района се определяше от частния сектор. Преобладаващи станаха малките частни фирми с предмет на дейност шивачество, дървообработване и мебелно производство. Аз добре помня тези събития. 
На мен ми се налагаше отново и отново да се връщам към мемоарите, свързани с историята на града и община Велинград. Не за друго, а защото това е институцията, която стои най-близко до населението и в нейната дейност като във фокус се събират всички страни на стопанския, обществения и културен живот на града. И да търся добри примери. 
Да погледнем от друга страна местното развитие. Сигурно и вие си спомняте за крилатия израз: „Плажът ще направи паважа!“ И за тази идея „лятна къпалня в Чепинското корито“, която се осъществява много рано за времето си. „Първият по рода си в Европа” минерален плаж в Лъджене е открит през 1937 г. по замисъл и организация от кмета адвокат Йосиф Йосифов Шнитер. Това е знаменит пример в курортното дело! Защото при неговото кметуване Лъдженската община организира „първите в Европа зимни плувни състезания”, конкурси „Царица на лъдженския плаж”, градински увеселения, венециански нощи и ред други изяви. Въз основа на богатствата от минерална вода, чистия планински въздух, ски-шанцата и горските красоти в следващите години курортът Велинград се оформя и утвърждава постепенно като един от най-посещаваните и модерни български курорти. 
Всичко това няма да е никак чудно, ако се знае, че бащата на кмета – архитект Йосиф Шнитер, ярък образец за благоустройство в България, остава в историята с неоценимото си дело – създаването на първия градоустройствен план на Пловдив. Благодарение на творческия подход на арх. Шнитер градът на тепетата запазва своята урбанистична идентичност и неповторимост. Така вечният български град и днес е жив урбанистичен символ и феномен на прехода от средновековие към модерност. Защитата на широките идеи на арх. Шнитер, който е известен със своя непоколебим характер и стига чак до крайна упоритост, наистина е въпрос на тежки битки и продължителна борба. 
Деветнадесетомайският преврат пък е държавен преврат в България, извършен през 1934 г. от политическия кръг „Звено“ и Военния съюз с помощта на армията. Новото правителство начело с Кимон Георгиев просъществувало броени месеци, отменя Търновската конституция, разпуска Народното събрание и забранява политическите партии и революционните организации. И така, парламентът е разпуснат, премахнато е общинското самоуправление, а местната власт се поверява на кметовете. Само за няколко месеца България преминава през три политически режима – парламентарен, военен, монархически. Тези политически рокади не променят живота и не навреждат на адвокат Йосиф Шнитер. Напротив, следващите години на кметуване му дават спокойствието, което еднопартийна система би позволила. След като политическата обстановка се успокоява, общините в Чепинско навлизат в златните си години. Кметовете тогава са образовани и назначавани с възможности да решават самостоятелно главните общински задачи.
Аз написах тази книга с ясното съзнание, че тя е историята на моето семейство. И отчасти на Алексиевия род. Извърших това с голям ентусиазъм, вълнение и любов. Вървя гордо напред със своите деди. Искрено и правдиво съм се отнесъл към тази задача, гледайки положителните страни на живота. Единствената ми цел е била от моя гледна точка да представя  истини, образи и една част от реалния свят на хората в община Велинград. Личностите, които създават нашата градска история. С увереност и реформи, с държавническо мислене и въздействие за напредъка на  нашата община. Убеден съм, че в бъдеще е изключително важно да се заложат основите на историческа концепция за по-нататъшното развитие на Велинград и Чепинския край.
Михаил Алексиев




СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 03. 11. 2024

Публикувано на 03 Dec 2024 11:15

ОБЖАЛВАНЕ Две фирми - „Смарт Софт“ ЕООД и „Химбокс“ ЕООД обжалват решението по обществената поръчка на ОУ „Христо Ботев“, Велинград за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на оборудване по проект за училищна STEM среда. По жалбите ще се произнесе Комисията за защита на конкуренцията.

Към цялата статия »


Цялата медицинска дейност на общинската болница се прехвърля на „МБАЛ Здраве-Велинград“

Публикувано на 03 Dec 2024 11:14

Като допълнителна точка в дневния ред на сесията на 28 ноември Общински съвет - Велинград гласува решение, с което прекрати дейността на общинската болница.
Повод за гласуването стане получената покана за провеждане на общо събрание на съдружниците на Многопрофилна болница за активно лечение О

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 28. 11. 2024

Публикувано на 03 Dec 2024 11:12

МБАЛ-ПАЗАРДЖИК Съветниците избраха представител на Община Велинград, който ще участва в Общото събрание на „МБАЛ-Пазарджик“ - д-р Муса Рахим. Общото събрание ще гласува промяна в Съвета на директорите, като на мястото на досегашните членове са предложени: Красимир Темнилов и Златин Киряков като п

Към цялата статия »


Одобриха трасета за минерална вода с дължина 4 и 5 километра

Публикувано на 03 Dec 2024 11:10

Два нови водопровода за минерална вода ще пресекат  територията на града от сондаж „Мизинка“ в кв. Каменица до местностите „Голямо блато“ и „Вескьовец“.
По искане на „Строителна къща Диамант“ ООД на 28 ноември 

Към цялата статия »


Общината предостави микробус на ПГИТ „Ал. Константинов“

Публикувано на 03 Dec 2024 11:09

През октомври 2024 г. г-жа Любка Байлова, директор на ПГИТ „Алеко Константинов“, е отправила искане Община Велинград да представи 10-местен микробус със система за задвижване на четирите колела (4x4), за използване на превоз на ученици от трудно достъпни населени места като с. Магерово. Гимназият

Към цялата статия »


Всички в Кръстава се радват на обновеното училище

Публикувано на 03 Dec 2024 11:05

175 ученици от първи до десети клас в Обединено училище „Васил Левски“ в село Кръстава вече учат в изцяло обновена и модернизирана среда. Огромната промяна е факт след осъществяването на проекта, подкрепен по Националния план за възстановяване и устойчивост със сумата от 2.5 милиона лева - 2 086

Към цялата статия »


Неизвестни потрошиха парк „Клептуза”

Публикувано на 03 Dec 2024 11:02

През нощта на 24 срещу 25 ноември в парк „Клептуза неизвестни са унищожили 36 осветителни тела. Изпочупени са пейки, а наскоро поставените кошове за боклук са изкъртени и изхвърлени в коритото на реката. 

Към цялата статия »


Кметовете на Ракитово и Сърница обявиха 3 януари за неучебен

Публикувано на 03 Dec 2024 11:02

На 29 ноември кметът на Община Сърница Неби Бозов издаде заповед, с която обяви 3 януари 2025 година за неучебен ден. Заповедта важи за всички училища на територията на община Сърница и е на база Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за предучилищното и училищното об

Към цялата статия »


Обновена е детската площадка в парк „Двореца“

Публикувано на 03 Dec 2024 11:01

Община Велинград завърши  обновлението на детската площадка в парк „Двореца“, което се очакваше с нетърпение от много деца и родители.
Старите и амортизирани съоръжения на площадката вече са заменени с нови и безопасни. 

Към цялата статия »


Eлхата ще грейне на 7 декември

Публикувано на 03 Dec 2024 11:00

В 17.30 часа на 7 декември (събота) на площад „Николай Гяуров“ ще започне празничният концерт „Споделена Коледа“. Неговата кулминация ще бъде обратното броене и тържественото запалване на светлините на Коледната елха.
Специални гости на концерта с водещ Атанаска Геджева ще бъдат Дядо Коледа,

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 03. 11. 2024

Публикувано на 03 Dec 2024 10:59

БЯГСТВО Дързък шофьор е задържан в ареста на РУ - Велинград. Полицейски автопатрул спрял за рутинна проверка лек автомобил „Опел“. Зад волана му бил 44-годишен столичанин, който е тестван за употреба на наркотици и алкохол и  пробата му за употреба на дрога се оказала положителна. Мъжът изде

Към цялата статия »


Музеят ще работи по проект „Съхранена памет за бъдещето“

Публикувано на 03 Dec 2024 10:49

Исторически музей-Велинград спечели финансиране на своя проект „Съхранена памет за бъдещето“ по програмата на Национален фон Култура за опазване на материалното и нематериалното културно наследство в размер на 14 492 лева. 
 Първата дейност по проекта е свързана с превод, оценка и на

Към цялата статия »


Велинградски хотели спечелиха отличия от БХРА

Публикувано на 03 Dec 2024 10:48

Вечерта на 26 ноември Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) връчи Годишните си награди за професионални постижения в областта на туризма. В официалната церемония в столицата участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-министри, бивши ресорни министри и други офицални г

Към цялата статия »


Бал на Ротари в подкрепа на Старото читалище и децата

Публикувано на 03 Dec 2024 10:47

25 дни преди Коледа, на 30 ноември - Андреевден, Ротари клуб - Велинград организира своя традиционен Коледен благотворителен бал. В хотел „Олимп“ се събраха много гости, сред които бяха председателят на Общинския съвет Димитър Гечев и общински съветници, асистент-дистрик гуверньорът за Зона 7 Хри

Към цялата статия »


Малки обяви: 03. 11. 2024

Публикувано на 03 Dec 2024 10:46

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава 2 съседни парцела 445 кв.м. и 482 кв.м. до Детски играчки. 0877 908383.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


Създава се тийн мрежа за проверка на факти

Публикувано на 03 Dec 2024 10:45

България има един от най-ниските индекси на медийна грамотност в ЕС. Тази статистика може да се обърне чрез развитие на редица умения, свързани с нея - критично мислене, умение за проверка на факти, четивна грамотност и др.
Международният проект MediaWise избира да работи за повишаване на меди

Към цялата статия »


Паркът на народните будители ще носи името на Илин Ждраков

Публикувано на 03 Dec 2024 10:44

Паркът на народните будители в кв. Каменица вече ще носи името „Даскал Илин Ждраков“. Решението беше гласувано единодушно от Общинския съвет на 28 ноември 2024 г. 
Още през февруари миналата година Инициативен комитет „Ждраковият род“, 

Към цялата статия »


Млади предприемачи за бъдещето на храната

Публикувано на 03 Dec 2024 10:43

Във връзка със Световната седмица на предприемачеството - 18-24 ноември 2024, ПГИТ „Алеко Константинов”- Велинград бе  домакин и организатор на едно от най-харесваните събития на Джуниър Ачийвмънт, така наречения иновационен лагер. Това е  нов образователен подход, който мотивира младит

Към цялата статия »


Ученици от Велинград за трети път станаха евродепутати за един ден

Публикувано на 03 Dec 2024 10:42

Програмата „Евроскола“ в Страсбург обединява ученици от цяла Европа, за да придобият практически опит в областта на европейската парламентарна  демокрация. В нея се включват ученици от училищата-посланици на Европейския парламент (ЕП) на възраст между 16 и 18 години от всичките 27 държави-чл

Към цялата статия »


„Чепинец“ приключи годината с победа

Публикувано на 03 Dec 2024 10:41

Марица 0
Чепинец 2
В среща от последния за тази година ХIV кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, на 30 ноември отборът на „Чепинец“ гостува в Белово на състава на „Марица“. Преди този двубой и предстоящата зимна пауза и двата отбора заемат места в средата на временно

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023