13 Jan 2026


Трябва да си Ицо Хазарта, за да споделиш обяда на момчетата от ВУИ

Публикувано на 23 May 2023 11:29

Момчетата от ВУИ „Ангел Узунов” - Ракитово са много музикални. За тях музиката е религия и безусловна необходимост. Сигурно бoлшинството обичат попфолк, но в същото време слушат и рап. Някои от момчетата дори опитват да рапират. Когато разбират, че рапарът Ицо Хазарта иска да посети училището, всички са приятно изненадани и въодушевени.


На 14 май 2023 г., неделя, Ицо Хазарта, заедно с неговия PR Гергана Богданова, пристига преди обяд във ВУИ - Ракитово. За децата рапарът е скъп гост и те искат да го посрещнат подобаващо. По стар български обичай бате Ицо е посрещнат с хляб и сол от Ивайло Ценов - IX клас и г-жа Гери - социален работник в училището. Двамата са с народни носии. Ицо Хазарта е възхитен, но уточнява, че не се е подготвил за официални срещи. И моли децата да не се притесняват с изнасянето на програма или каквато и да било изява. Единственото нещо, което иска, е да се запознае с децата и да поговори свободно с тях. Митко Иванов - VIII кл., Андриян Рачев - IX кл. и други момчета искат да се представят пред рапара, декламирайки стихове. В момента много деца учат стихове за 24 май, за българското слово, за братята Кирил и Методий. Не всички вече са готови, но ентусиазмът е голям и желанието за изява пред един от техните идоли е много горещо. По молба на бате Ицо всички официални изяви са отложени за следващата среща.
За да може Ицо Хазарта да поговори с всички момчета, срещата от фоайето на училището се премества в столовата. Рапарът разказва пръв за себе си. Той е преживял едва ли не всичко, което децата от интерната са преживели. Заедно с приятел са крали празни бутилки от един магазин в София и са ги возили до друг квартал на столицата, за да ги продадат. По времето на неговото детство няма пластмасови бутилки. Всичко е стъклено и се използва многократно. Пуши цигари. Опитва да пуши трева и пробва амфетамини. Алкохолът е ежедневие. 
Ицо Хазарта е един от основателите на група Ъпсурт. Написал е повечето текстове на песните им. Когато е написал първата си песен, го канят в дискотека с танцова трупа. Баща му е инженер и изкарва 340 лв. месечна заплата, а той получава по 200 лв. на песен. Изкарва заплатата на баща си за ден. Всичко става лесно, но с напредването на известността се плъзва по нанадолнището. Стига до психиатър. Тогава си задава въпроса: „Аз ли съм шеф на алкохола или алкохолът е моя шеф?”. Решава да се вземе в ръце и да се промени.
Бате Ицо казва, че сега се срамува от текстовете на първите си песни. Чуди се как изобщо е могъл да стигне до там с алкохола и наркотиците. Но се е справил и е сигурен, че всеки може да се справи с онова, което го тегли по нанадолнището. Стига да си даде сметка, че той е силен и че животът му е ценен.
Ицо Хазарта казва, че не му харесва да пее в столова. Мястото на ВУИ - Ракитово е уникално. Той иска да си донесе подходяща озвучителна техника, да избере хубав слънчев ден и да изнесе концерт за децата. Поставено е началото на едно добро познанство. 
Времето лети. Идва часът за обяда на децата. Те канят бате Ицо да обядва с тях. Не са канили никой друг да сподели храната им. Но рапарът бате Ицо е толкова близък до техния начин на мислене и преживяване. Когато срещнат човек, който чувстват близък, децата се обръщат към него с „брат”. Още никой не е чувал от тях простичкото: „Брат, остани да хапнеш с нас”. Бате Ицо го чува и остава. Пилешка супа, тройка кюфтета със зелена салата, реване. Традиционен български обяд. Обядът на децата е споделен и от г-жа Гергана Богданова и директора на ВУИ - Ракитово Георги Янушев. 
Трябва да си Ицо Хазарта, за да споделиш обяда на момчетата от ВУИ - Ракитово. Поставена е основата на едно добро приятелство. Бъдещето ще покаже плодовете на това ново сътрудничество.
Велизар Цанков, Х клас 
Свилен Топчиев, учител


Велинград тел: 0876521487


Ще чистят коритата на Луковица, Еленка и дере Власа

Публикувано на 09 Jan 2026 11:51


Почистването ще бъде извършено последователно на три отделни етапа.
Първият етап е река Луковица и включва механизирано и ръчно почистване на речното корито по цялата дължина вътре в регулационните граници на Велинград - това са около 1900 метра до вливането в река Чепинска. Почистването включва отстраняване на дървета, храсти, дънери и всякаква растителност, която ограничава проводимостта. Ще се извърши почистване и извън регулационните граници на града - около 1000 метра, като ще се чисти тревиста, храстова и дървесна растителност,

Към цялата статия »


Две фирми кандидатстват за ремонтите на Клептуза

Публикувано на 09 Jan 2026 11:49


За изпълнител на обществената поръчка кандидатстват две фирми: „Техно Строй България“ ЕООД, която е изпълнявала десетки обществени поръчки в нашата община и „Бул Систем“ ООД. 
Конкурсът се провежда по процедурата публично състезание, което стартира на 30 декември, но има дълъг път до финалното класиране.
Междувременно общината обяви още една обществена поръчка, свързана с двете сгради на Клептуза - за строителен надзор на стойност 28 376,70 евро.
Темпо 

Към цялата статия »


На Богоявление Николай Иванов и Валентин Стойнев спасиха кръста

Публикувано на 06 Jan 2026 16:33


На Клептуза се събраха много хора, сред които и кметът Костадин Коев. За кръста скочиха 18 млади мъже, а честта да го спаси тази година се падна на Николай Иванов. След ритуала скочилите за кръста се хванаха на хоро във водите на езерото.

На Плажа имаше по-малко хора, а смелчаците да скочат в студените води на големия басейн този път бяха само четирима. За трети път кръстът бе спасен от Валентин Стойнев от ПК „Чепинец“.

Темпо

Към цялата статия »


2025 в 25 изречения

Публикувано на 06 Jan 2026 11:34



2 През февруари малко, но будни велинградчани организираха протести в защита на Боров парк и това бе една от малкото прояви на гражданска енергия във Велинград през 2025 г., която доведе и до резултат - търговете за продажбата на 7 парцела в ската на Боров парк и още няколко атрактивни общински парцела засега са спрени.

3 Промени в Правилника за работа на Общинския съвет осигуриха повече права за председателя Димитър Гечев и по-големи възнаграждения за заместник-председателите  Идрис Пашалиев, Тодор Ушев и Пламен Хаджиев,

Към цялата статия »


„ВиКУ“ Пазарджик запазва цената на водата без повишение

Публикувано на 06 Jan 2026 10:46


„Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД Пазарджик информира своите потребители от общините Пазарджик, Велинград, Септември, Лесичово и Белово, че от 1 януари 2026 г. няма да има промяна в цената на услугите  доставка на питейна вода и отвеждане на отпадъчни води.
В прессъобщение на сайта на дружеството се казва, че с решение от 19 декември 2025 г. на КЕВР бяха обявени актуализирани цени на ВиК услугите в страната, одобрени за прилагане от 1 януари 2026 г. Актуализацията е във връзка с одобрените от КЕВР бизнес планове, като

Към цялата статия »


РИОСВ осъди общината за невнесени 1.1 милиона лева такси за отпадъци

Публикувано на 06 Jan 2026 10:41


Община Велинград е член на регионално сдружение за управление на отпадъците - Пазарджик и ползвател на Регионално депо за неопасни отпадъци в местността „Баира” в землището на с. Алеко Константиново, община Пазарджик. Там се депонират неопасните отпадъци, генерирани от 9 населените места в регион Пазарджик. 
По делото е устаноено, че за 2021 г. Община Велинград като ползвател на депото не е превеждала отчисления на собственика на депото - Община Пазарджик за цялата 2021 г. Такива не са постъпвали и по сметката за чужди средства н

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 06. 01. 2026

Публикувано на 06 Jan 2026 10:40

На Пазара плащанията все още бяха преобладаващо в левове.

ЙОРДАНОВДЕН По традиция на 6 януари - Йордановден, кръстът ще бъде хвърлен на две места във Велинград. След църковната служба за Богоявление свещениците ще извършат водосвети на Клептуза и на Плажа, след което желаещите млади мъже ще скочат за кръста. Традицията ще бъде спазена и в съседната община Ракитово - в 10 часа в Дорково и в 11.30 часа в Ракитово.

ТРАНСФЕР В края на 2025 г. правителството ободри допълнителни трансфери за предотвратяване, овладяване и преодоляване

Към цялата статия »


Прокурор Асен Василев получава рекордно обезщетение

Публикувано на 06 Jan 2026 10:38

 На 1 ноември 2012 г. двамата са задържани при съвместна акция на ГДБОП, Софийска градска прокуратура и следователи. Обвинени са за обсебване на 17 автомата за топли напитки във Велинград, които били собственост на ЕТ „Евгени Малчев“ - търговец, с който Василева имала общ бизнес. Претенции за собствеността довели до конфликт между съдружниците и така се стигнало до сигнал срещу прокурора. Прокуратурата е определила най-леката мярка за неотклонение за Асен и Радостина Василеви - подписка.По искане на прокуратурата Асен Василев е отстране

Към цялата статия »


Малки обяви: 06. 01. 2026

Публикувано на 06 Jan 2026 10:35


*** 
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам персийски килим 3/4 мет

Към цялата статия »


„Байкария“ и „Алабак“ отчитат успешна година

Публикувано на 06 Jan 2026 10:33


Ето и малко цифри от нашата равносметка за 2025 година:
- вложихме 55 човекодни в обходи на пътеките
- реализирахме 4 от 4 планирани събития
- възстановихме почти 2 км от унищожената през 2024 година пътека от Велинград за местността Кладова
- подменихме множество табелки на маркировката за велосипедните маршрути и маркирахме някои нови участъци
- възстановихме изцяло туристическия заслон в местността Булин чаир
- изработихме и монтирахме 4 информационни табла в района
- подобрихме информационната обезпеченост на Ала

Към цялата статия »


Община Сърница няма да увеличава местните данъци и такси

Публикувано на 06 Jan 2026 10:33


Общинарите в Сърница решиха, че размерът на всички местни данъци и такси, както и цената на услугите на Общинска администрация, да не бъдат променяни и увеличавани през 2026 година.
В социалните мрежи кметът Н. Бозов коментира, че основната задача на местната власт е да работи за развитието на своите населени места, а увеличаването на данъците и таксите в годината на въвеждането на еврото в България е нецелесъобразна политика, която ще натовари допълнително гражданите и бизнеса.
Темпо

Към цялата статия »


Туристи и пещерняци отбелязаха 65-годишнината на пещерата „Снежанка“

Публикувано на 06 Jan 2026 10:32


Домакин на празника беше пещерското ТД „Купена“, а гостите на празника бяха над 500 от цялата страна, сред тях и членове на пещерното дружество в Ракитово. Юбилеят бе не само повод за среща, а и напомняне за факта, че пещерите са национално подземно богатство, което трябва да пазим и популяризираме.
Темпо 

Към цялата статия »


СПОРТЪТ ПРЕЗ 2025 Г.

Публикувано на 06 Jan 2026 10:31


СК „Бойни изкуства“ започна годината с 2 златни и 1 бронзов медал от провелото се в Стара Загора Държавно първенство по ММА.
На 22 и 23 януари на Юндола се проведе състезание по биатлон за деца с пневматично оръжие, организирано от спортиста-ветеран Милуш Иванчев, Българската федерация по биатлон, СКБ „Славия -1913” със съдействието на община Велинград. Участваха 94 биатлонисти от клубовете в Банско, Сапарева баня, Стамболово, Ихтиман, Самоков и София, но без Велинград.  В нашия град от доста години няма клуб по биатлон!
 

Към цялата статия »


И нека Коледният дух да ни съпътства през 2026!

Публикувано на 06 Jan 2026 10:25

 В ролята на коледари влязоха членовете на Мъжката фолклорна група към читалището, водени от Елин Костадинов.
На втория ден на Рождество 26 декемеври за поредна година хотел „Рич“ покани велинградчани на своята традиционна благотворителна инициатива „Да празнуваме Коледа заедно“. Хората се събраха на обща трапеза и празник - с домашни гозби, с коледари и с настроение, каквото създават добрите жестове.
Тазгодишното „Коледно вълшебство по теснолинейката“, организирано на доброволни начала от гражданското сдружение „За теснолинейката

Към цялата статия »


За културата на бесите в Северозападните Родопи

Публикувано на 06 Jan 2026 10:23

… като прорицатели на светилището служат бесите, едно племе от сатрите…,,
В ,,География“ Страбон (61г. пр. Хр. – 21 г. сл. Хр.) дава сведения за тракийските племена по Марица: ,,При Хебър живеят корпилите, по-нагоре брените и най-накрая бесите. Чак до последните реката е плавателна. Всички тия племена са разбойнически, най-вече бесите.“
Край с.Ветрен е открит епиграфски паметник на старогръцки, който дава ценна информация за Котис I (383-359 г. пр. Хр.) и вероятно негови наследници за Емпорион Пистирос, за дадена клетва в името на Дион

Към цялата статия »


Такса битови отпадъци остава като през 2025 г.

Публикувано на 29 Dec 2025 11:37

 план-сметката беше с около 1 милион лева повече в сравнение с 2024 г.
Без промяна остава и начинът, по който ще се изчислява таксата смет - според данъчната оценка на имота. Въпреки създадената комисия (тя заседава в пълния си състав един единствен път!) и заявката на общината, че  от 2026 г. таксата ще се изчислява според принципа „Замърсителят плаща“,  от години отлаганата реформа пак беше оставена на пауза и  отложена за необозримото бъдеще. Това става възможно, след като Народното събрание даде възможност на общин

Към цялата статия »


ФК „Чепинец“ е с ново ръководство

Публикувано на 29 Dec 2025 11:33


Имаше кворум и водещият Филип Устабашиев обяви дневния ред. По първата точка  думата беше дадена на досегашния председател на Управителния съвет (УС) на клуба зам.- кмета Исмаил Моллов, който прочете отчет за дейността на  сдружението за 4-годишния период – от началото на 2022 г. до края на 2025 г. В отчетния доклад подробно беше описано представянето на мъжкия отбор на „Чепинец“ в първенствата на „А“ ОГ – Пазарджик, както и изявите на детските отбори и на юношеската формация до 17 г. 
По т. 2 от дневния ред бе гласуван

Към цялата статия »


Честито Рождество Христово!

Публикувано на 25 Dec 2025 10:35

Да посрещнем празниците с хората, които обичаме и да е весела Коледа!

Темпо

Към цялата статия »


Диагноза на ВиК сектора: нужни са поне 2 години работа

Публикувано на 23 Dec 2025 10:55


Г-н Стойнев очерта ситуацията, която от „ВиК“ Пазарджик са заварили при включването на нашата община във ВиК асоциацията на 15 септември 2025 г. Във Велинград ще имаме доста работа и тя няма да приключи в рамките на следващите 2 години, защото процесът е дълъг, каза С. Стойнев. Сред основните задачи той посочи да бъде направено райониране на града, за да може при авария да не страдат цели квартали и да бъдат санирани резервоарите, част от които в момента преливат. Дружеството вече е инвестирало във Велинград около 355 000 лева, обявена е

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 23. 12. 2025

Публикувано на 23 Dec 2025 10:54



КАБИНЕТ На 16 декември в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“  бе открит новият теоретичен учебен кабинет „Електрически превозни средства“. Директорът г-жа Рускова и г-н Мишев, преподавател по специалността „Електрически превозни средства“, тържествено прерязаха лентата на кабинета, в който учениците ще усвояват знания по модерната специалност.

ПОЩА Клонът на „Български пощи” в Ракитово е в ново помещение, което бе ремонтирано от общината. Пощенската станция вече се намира в сградата на дирекция “Соци

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023