Спор в парламента за защитена местност „Клептуза“
Публикувано на 09 May 2023 11:30
В рамките на парламентарния контрол на 28 април 2023 г. служебният министър на околната среда и водите отговори на въпрос от депутатите Петър Куленски и Ивайло Шотев от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Въпросът на народните представители е по повод актуализация на площта на защитената местност „Клептуза“, което стана със заповед на служебния министър от ноември 2022 г., обнародвана в Държавен вестник през януари 2023 г. Както „Темпо“ вече информира, в момента целият казус с границите на защитена местност „Клептуза“ е в съда. Заповедта бе оспорена от Рибарско сдружение „НИЛЕТ“ - Велинград с председател Антон Бояджиев, а след Върховната административна прокуратура протестира министерската заповед пред Върховния административен съд.
Във въпроса си към министър Карамфилова народният представител Петър Куленски поясни, че при срещите си във Велинград са получили сигнали от граждани. Те са изразили притеснения, че чрез новата заповед от границите на Защитена местност „Клептуза“ са извадени карстовият извор Клептуза и двете езера, а в същото време са включени територии, които са далече от местността. Това поражда съмнения за последващо разпореждане и засторяване в района на Клептуза. С какви аргументи от защитената местност са извадени карстовият извор и двете езера, попита Петър Кулински.
Служебният министър на екологията Росица Карамфилова отговори, че Защитена местност „Клептуза“ е била обявена през 1966 г. и тогава нейната територия е 344 хектара, като обхваща държавна гора на територията на Горско стопанство „Велинград“. Според новата заповед от 2022 г. площта на защитената местност е актуализирана и вече е 404.8 хектара. „Корекцията произтича от по-точни замервания“, обясни министърът и допълни, че при съпоставка на графичния материал границата на защитената местност е непроменена, а разликата е във връзка с по-точните цифрови данни.
Г-жа Карамфилова каза, че според проверка, извършена от РИОСВ - Пазарджик карстовият извор Клептуза и двете езера са извън горската територия. По нейните думи те са в урбанизирана територия и никога не са били част от защитената местност „Клептуза“..
Депутатът Петър Куленски припомни, че в момента по този въпрос има съдебен спор. Той обърна внимание на служебния министър на околната среда, че Община Велинград от близо година иска да отдаде Клептуза на концесия със срок от 35 години, като концесионната такса за година ще е около 40 000 лева - тоест под 10 стотинки за квадратен метър. Депутатът изтъкна, че има обществено недоволство по повод намерението на общинското ръководство начело с кмета Костадин Коев от ГЕРБ да се разпореди с бъдещето на Клептуза в последните месеци от изтичащия мандат и то в полза на новорегистрирано дружество, свързано със силови структури. Според Петър Куленски заповедта на екоминистъра също идва в изключително деликатен момент и у хората остава горчив привкус, че в спора за Клептуза държавата взима страната на частния интерес, а целта е от защитената зона да се извадят апетитни имоти и след това да се застроят.
„Обръщам внимание, че промените в защитените територии, свързани с увеличаване или намаляване на техните площи, се извършва по специален ред, посочен в глава трета на Закона за защитените територии. Уверявам ви, този ред е спазен при издаването на заповедта“, отговори министър Росица Карамфилова. Тя подчерта, че всяването на съмнения относно поемането на ангажименти към местната власт от е некоректно.
По думите й при последната разпоредена от нея проверка се установява, че към настоящия момент на територията на извор Клептуза и двете захранвани от него изкуствени езера не притежават характеристики, които да позволят да бъде проведена процедура по увеличение на площта. Установено е, че те са извън горската територия, обясни Карамфилова.
Проверката е показала още, че два от имотите в кадастралната карта са били неправомерно променени от Община Велинград в урбанизирана територия с начин на ползване друг вид озеленяване, но не жилищни площи. От РИОСВ - Пазарджик на два пъти са зали задължителни указания на общината да промени категориите на тези имоти, които вместо урбанизирана трябва да бъдат горска територия. От останалите включени имоти има още един, която е урбанизирана територия с ниско застрояване, но в имота няма застрояване.
Служебният екоминистър изтъкна занемареното състояние на извора в момента, зле поддържания бетонен басейн, изпочупените и опасни парапети, запушването на преливника, заради което се наводняват околни пространства, изоставените и рушащи се сгради, наличието на контейнери за отпадъци в непосредствена близост до карстовия извор.
Министър Карамфилова каза още, че това, че изворът не попада в границите на защитена местност Клептуза, не означава, че той не е под защита. Според министъра на околната среда: „Жителите на Велинград трябва да фокусират вниманието си именно върху поддържането на този район, защото всъщност защитена местност Клептуза охранява водосбора на извор Клептуза, а най-голямо значение за опазване на всеки извор има именно опазването на водосбора му, защото там се събират водите, които го захранват“.
„Нямайте съмнение, че отново ще повдигнем темата, когато е необходимо. За да се чувстват защитени жителите на Велинград, че парк Клептуза няма да бъде отдаван на концесия.“, каза народният представител Петър Куленски от „ПП-ДБ“. В социалните мрежи той допълни, че големият въпрос е колаборират ли държавата в лицето на МОСВ и община Велинград, за да бъде отдаден на концесия и застроен парк Клептуза.
Темпо