Какво още трябва да знаем за разделното събиране на отпадъци във Велинград
Публикувано на 02 May 2023 10:48
В желанието да разберем повече подробности за цялостния процес на прибиране, транспортиране и рециклиране на отпадъците след разделното им събиране, се свързахме с г-жа Ива Стефанова - мениджър „Връзки с обществеността, комуникации и регулации“ в „ЕКОПАК България“. Тя беше любезна да отговори на няколко въпроса на вестник „Темпо“:
- С какво ще се събират отпадъците от контейнерите и колко пъти в седмицата или в месеца?
- Благодарим Ви за интереса към разделното събиране на отпадъци от опаковки и новия проект на ЕКОПАК в Община Велинград. На територията на общината са разположени 51 точки от трицветна система: син контейнер за хартиени опаковки, жълт контейнер за пластмасови и метални опаковки и зелен контейнер за стъклени опаковки. Това означава, че на територията на общината ще има 153 контейнера за разделно събиране. Контейнерите ще се обслужват със специализирани сметосъбиращи камиони с кран.
При обслужване на камионите ще имат поставена табела, която ще оказва кой вид контейнер (отпадък) се събира в конкретния ден. На един курс камион обслужва само 1 цвят контейнер и вид отпадък – само жълт, само син или само зелен. Не е възможно да се обслужват контейнерите за разделно събиране с традиционните камиони за битово сметосъбиране, които нямат кран, заради спецификата на самите контейнери.
Графикът за обслужване на жълтия контейнер за пластмаса и метал е веднъж седмично. Същото важи и за синия контейнер за хартия – ще бъде обслужван всяка седмица. Кутиите и кашоните трябва да са предварително сгънати, за да заемат по-малко място в контейнерите. Зеленият ще бъде обслужван на по-голям период – около месец, тъй като стъклените отпадъци от бутилки и буркани се чупят по-ефективно и могат да запълнят капацитета му.
Организирането на системата за разделно събиране (поставяне на контейнери и обслужване) е напълно безплатно за община Велинград и дори спестява разходи на общината, като намалява общия обем на отпадъците за депониране и отчисленията, които общината трябва да прави по закон.
- Къде ще бъдат рециклирани събраните отпадъци и какво ще се получи от тях след преработката?
- Събраните отпадъци от опаковки се транспортират до най-близката сортираща инсталация на ЕКОПАК. В случая на Велинград сортиращата инсталация се намира в Пазарджик. Там се разделят допълнително, както ръчно, така и механично, на видове материал и за някои материали – по цветове. Например съдържанието на жълтите контейнери се сортира на видове пластмаса - LDPE, HDPE, PP, PET (допълнително по цвят – син, зелен, кафяв и бял) и на алуминий и стомана. Така сортираните отпадъци се разпределят до множество рециклиращи предприятия в цялата страна и в съседните страни, които ги преработват в нови продукти, според постъпили заявки. ЕКОПАК работи с над 30 рециклиращи предприятия, от които 23 на територията на България. От така получените суровини се произвеждат различни нови продукти – например, нови опаковки – пластмасови, алуминиеви, стъклени, картонени, дрехи, пълнеж за завивки и якета, чанти и чували, пластмасови части за автомобилната индустрия, мебели и много други.
- Какво трябва да се разбира от изразите „метални опаковки“ и „стъклени опаковки“?
- Метални опаковки са най-общо алуминиеви кенове и консервени кутии, под стъклени опаковки се има предвид бутилки от напитки и друг стъклен амбалаж - буркани.
Молим гражданите да не поставят плоско стъкло от прозорци и огледала в зеления контейнер, защото плоското стъкло е строителен отпадък и има различна кристална структура. За да бъде ефективно рециклирано, то трябва да се събира отделно от бутилките и бурканите. То се събира заедно със строителните отпадъци.
- Ще има ли начин за контрол, дали се изхвърлят правилно отпадъците в съответния контейнер?
- По отношение на това доколко правилно гражданите изхвърлят отпадъците си в контейнерите за разделно събиране, разчитаме на информацията, която предоставяне на стикерите на контейнерите в онлайн каналите си и чрез медиите. Там детайлно сме описали какво трябва и не трябва да попада в контейнерите, за да се събира наистина качествен материал и да спестяваме ресурси и отпадъци на красивата ни природа. На този линк също има подробна информация.
https://www.ecopack.bg/bg/za-grajdani/polezni-pravila-za-razdelno-sybirane
Георги Дишлянов