200 години Просветно дело в Северозападните Родопи Основно училище „Христо Ботев
Публикувано на 02 May 2023 10:28
Вестник „Народний глас“, Пловдив, бр. 64/4.III.1880
Дописка 25.II.1880 год.
Щом отидох в с. Каменица, посетих училището. При едно внимателно разгледване на съставът му изпречиха се отпреде ми блестящи доказателства на крайна голяма необразованост с най-новата и въведена навсякъде система.
Това нищо. Но попитах учителите как сте с учениците и следвате ли редовно?
Отговориха ми, че те, които в началото на текущата учебна година възлизали на 180-200 души, с постепенното си отегляне до днес са значително намалили първообразното си число и няма съмнение, че понеже наближава и настъпва веселата пролет и златното лято не след много ще останат като овчаре без стадо и училището на Каменица ще бучи празно.
Учителите в с. Каменица и Ракитово са следвали в педагогическия курс лани (1879 год.) в Пловдив и са снабдени със свидетелство за учителствуване една година в първоначалното обучение.
Подписано: Един пътник
Вестник „Народний глас“, Пловдив, вторник VII.1881 година, брой 204, година III
Дописки от Областта
Пишат ни от Татар Пазарджик
Дописката започва с това как хората от Македония след дълги очаквания за освобождение се подчиняват на немилостивата съдба и единствената утеха на пишещия дописката Н. Георгиев е да се радва на успеха на училищата.
„Неотдавна, а именно преди 4-5 месеца, аз за пръв път чух да се похвалява училището в Каменица и то не само редовните, но и неделните – мъжко и женско. Колкото повече слуховете потвърдяваха истинността на това, толкова повече аз се разпалвах от желание да посетя тия свети за нас учреждения. Проходът м/у Разлог и Цепинско за Т. Пазарджик води през Каменица, затова аз се реших да пътувам от там, макар и да заобикаля.
Излишно е, господине редакторе, да описваме прелестите, които Доспат и Рила представят на пътника си, който пътува от Неврокоп през Разлог и Цепинско. Щом превалихме върховете от Разлог за Цепинско, първият пункт, който ни се представи и ни привлече вниманието беше новосъздаденото училище в Каменица.
Това великолепно здание е съградено по нова система на западната страна на селото, над едно доста високо и твърде очарователно място и стои и се белее от далече, като един амфитеатър.
Браво на каменчане! Това им прави завидна чест.
Часът около 12 по турски в Събота пристигнахме в Каменица.
На утрото - св. Неделя - след Божествената служба, часът около 2, клепалото удари и извести, че се отварят неделните училища. Аз придружен от дядо Даскал- притежател на хана и Кмет - посетих първо мъжкото училище, а после девическото.
В първото се преподаваше: Числителница, Граматика и закон Божий и успехите ме зарадваха крайно.
Във второто изражението ми бе неизразимо.
Тук освен дето училището се посещава повече от 120 г-жи и г-ци редовни членове, но имаше и слушатели. Успехите ме така трогнаха, щото аз счетох за длъжност да благодаря публично на господа каменските учители, а най-повече господину С. Докумову- главний учител. Ето, господин редакторе, що може да направи за един град или село учител, който служи на отечеството си с велика идея и благородна цел.
Тук освен български ученици имаше и няколко мохамеданчета, от които 4-5 знаеха да четат и пишат свободно. Аз действително се убедих, че огромното Каменско училище за което каменчани пожертвуваха толкова труд и пари, ще послужи твърде много за възраждането на заблудените ни братя Българе и мохамедани в Цепиново.
А. Георгиев
Вестник „Народний глас“ 27.XI. 1881год. година III Брой 245
Явна благодарност
Училищните настоятелства от селата Каменица и Ракитово Пещерска околия изразяват своята публична благодарност и признателност към следующите родолюбиви господа, които благоволиха да подарят за съграждането на училищата ни следующите помощи: Негово сиятелство княз Богориди 50 л.Т
Г-нь Кръстевич, Директор на вътрешните дела 3 л.Т
Тодор Кесяков, директор на правосъдието 1 лири Т-ски
Йоаким Груев Директор на народното просвещение 2 л. Т-ки, д-р Стамболски д-р на земеделието и общите сгради 2л. Т.
Д-р Странски д-р на финансите1 л.Т. и особено на г-ну Г. Консолову и д-р Янкулову за подарените им по 1 л.Т-ка и на които чрез грижите и старанията са одостоихме да получим казаните помощи.
Каменица, 20. Х. 1881 год.
За настоятелствата на Каменица и Ракитово
Ст. Масларов и Георгий Тошков
Материалите са предоставени с любезното съдействие на г-жа Радка Тотолакова