Общината е събрала още по-малко приходи от минерални води
Публикувано на 25 Apr 2023 20:12
Приходите на Община Велинград от такси за минерална вода вместо да се увеличават, тръгват в обратната посока и намаляват. За 2021 г. общината е събрала от ползвателите на минерална вода от находищата в Каменица и Драгиново 189 658 лева. За 2022 г. сумата е 156 949 лева или с 32 709 лева по-малко. През 2021 г. в общинската хазна дневно са влизали около 520 лева от минерална вода, а през 2022 г. дневната сума намалява до 430 лева.
Това показват числата в доклада за състоянието на водовземните съоръжения за минерална вода, водопреносната мрежа за минерална вода и санитарно-охранителните им зони, внесен от ОА в Общинския съвет. Докладът трябваше да бъде представен на сесията през март, но това не се случи и съветниците ще го разгледат на заседанието си на 27 април 2023 г.
Според доклада състоянието на водовземните съоръжения и водопреносната мрежа за минерална вода от находище Каменица е „добро“ и „много добро“. От находище Драгиново проблемни са сондажи № 2 и № 5, чието състояние е „лошо“. Отчетени са и работещите чешми с минерална вода за обществено ползване в трите квартала, като тенденцията е техният брой да намалява.
Цената на минералната вода за многобройните обекти за СПА не е повлияна по никакъв начин от високата инфлация през 2022 г. и остава на нивото си от 2011 г. - 0.50 лева/литър, което е по-малко от цената, която велинградчани плащат за питейна студена вода. Броят на фирмите, които ползват минерална вода от двете находища, стопанисвани от общината, през 2022 г. остават 35, като част от тях имат по няколко разрешителни.
И няколко задачи, които общината си поставя в бъдеще време: да бъдат издадени актове на титулярите на разрешителни, които не са платили таксите си за 2022 г. и да бъде възложено изготвяне на проекти за санитарно-охранителни зони на находищата в Каменица и Драгиново. И не на последно място - чака се изготвяне на доклад за експлоатационните ресурси на двете находищата Каменица и Драгиново, за да е ясно дали и колко още минерална вода може да бъде раздадена от общината за търговски цели и колко трябва да бъде запазена за обществено ползване.
Елена Баева
Докладът отчита, че състоянието на сондажите и чешмите с минерална вода е добро. Точно обратното се вижда в парка на Женска баня, където от чешмата вече повече от година минерална вода не тече, но за сметка на това се е образувала огромна локва, която „краси“ СПА столицата.