ИЗБОРИ за 49-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Публикувано на 28 Mar 2023 10:19
Васил Тодев, кандидат за народен представител от коалиция
„ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“:
Важно е всеки от нас да си отговори на въпроса „В какъв свят искам да живея”
- Г-н Тодев, в скорошно проучване младите хора у нас споделят, че чистата околна среда е в „топ 3” на най-важните за здравето им фактори. Може ли любовта към природата да е начин на живот?
- Любовта към природата може да е основен фактор, който да определи начина на живот, който водим. В моя случай именно любовта към природата, стремежът към опазването й и въодушевлението, което поражда у мен, са главните мотиватори, които ме вдъхновяват за работата ми. Смятам, че съхранената природна среда е основна предпоставка за здравословен начин на живот и благоденствие в дългосрочен план. Затова е необходимо да полагаме всички необходими усилия за опазването на прекрасната природа, която имаме в България.
- Какво Ви мотивира да влезете в активната политика и каква ще е Вашата еко кауза?
- Необходимостта от прилагането на по-активни политики за опазване на природната среда, стимулиране на местните производители на земеделска продукция и разгръщането на потенциала за развитие на планинските райони ме мотивират да участвам по-активно в политиката. Смятам, че е важно тези теми да бъдат част от дневния ред и приоритетите за по-добро управление на България.
- Разкажете ни повече за проекта Байкария, който реализирате в Родопите.
- Сдружение “Байкария” е създадено през 2004 г. и от тогава до сега организацията работи по създаването на десетки маршрути за планинско колоездене и пешеходен туризъм. Чрез дейността си подпомогнахме развитието на възможностите за планински туризъм в Западни Родопи. През последните десет години сдружение “Байкария” работи активно за повишаване екологичната култура на деца и младежи, чрез организирането на специализирани приключенски лагери сред природата. Успоредно с това реализираме инициативи свързани с опазването на природната среда, почиствания на нерегламентирани замърсявания и популяризиране на защитените територии.
- Завършил сте география. Това ли е рецептата да си върнем държавата и тя да върви напред – всеки да работи това, в което е най-добър?
- Да, смятам, че всеки от нас трябва да се развива в областта, в която е компетентен. И ако тук откривате противоречие в това, че съм завършил география, а пък се занимавам с политика, то е защото политическите ми ангажименти са основани на дългогодишния ми опит в работата с граждански организации, работещи за решаването на въпроси с обществено значение.
- Един метафоричен въпрос – на какви животински видове или природни феномени се наслаждавате в природата и на какви – в политиката?
- В природата действат естествени процеси, които водят до балансирането на екосистемата по един много комплексен начин. В крайна сметка резултатът е това, което поражда у нас възхищението от естествената и добре съхранена природна среда. По-конкретно това, от което се възхищавам са старите гори, отделни екземпляри с голяма възраст и причудлива форма, интересни скални комплекси и чисти реки. В политиката адмирирам поведението на политици, които са принципни в позициите си и се водят в действията си преди всичко от обществения интерес.
- Да погледнем сериозно на проблемите – един от тях е незаконната сеч. Самият Вие сигнализирате за такава над Батак. Това е бич, но има ли спасение от него? Знае ли се кои са замесените хора в областта? За къде се изнася дървесината или се продава на дребно на завишена цена тук?
- За съжаление в много от случаите става дума за “законни” нарушения в горите т.е. случаи, в които злоупотреби са прикрити с необходимите документи, което прави разкриването и пресичането им трудно. Горите са един от основните природни ресурси, с които разполагаме в България и тяхната експлоатация и начин за управление винаги са били апетитни, което от своя страна е предпоставка за подобни злоупотреби.
За да се справим с тези проблеми е необходимо да осигурим много повече прозрачност и възможност за гражданско участие в процесите, свързани с управлението на горите. Българското общество има право да получава навременна и точна информация относно това какво се случва в нашите гори, защото в крайна сметка това е наш общ ресурс и неговото състояние влияе пряко върху живота на всички нас.
Сериозен проблем представлява и кадруването в системата на горите на база политическа конюнктура и осигуряване предимства за фирми, близки до съответната управляваща партия. По този начин професионализмът на лесовъдите отстъпва пред икономически и корупционни интереси, което води до изкривяване в начина на управление на горите. Крайно време е тази практика да бъде прекратена и да се създадат условия специалистите по горско дело да си вършат спокойно работата.
- Правите нестандартни кампании в помощ на земеделските производители, например в с. Кръстава, продавайки продукцията им онлайн, като гарантирате, че зеленчуците и плодовете са екологично чисти. Имайки такава продукция тук, защо внасяме от чужбина на петорна цена? Бихте ли организирали подобна кампания и сега в името на кауза, както бе при първата такава – срещу волфрамовата мина?
- Акцията “Картофи срещу Волфрам” имаше за цел да покаже, че развитието на екологично чисто земеделие в планинските райони в дългосрочен план може да създава поминък за хората в тези райони от една страна и от друга да осигури на потребителите качествена продукция на разумна цена. Успехът на тази инициатива доказа, че това е възможно, но въпросът е, че подобни акции не би трябвало да са кампанийни, а точно обратното - те трябва да са част от дългосрочната политика за развитие на планинските райони в България. При добра организация и стимулиране на местните производители ние сме в състояние не просто да задоволяване локалните си нужди, но и да предлагаме качествена продукция на европейските пазари. Моята цел е не да организираме повторно подобни акции, а да достигнем до реалното прилагане на политики реализиращи потенциала на планинските райони.
- В Пазарджик осезаем проблем са бездомните кучета. Как може да се реши хуманно такъв тип проблем?
- По света има много добри примери за решаване на проблемите с бездомните животни. По аналогия на решаването на проблемите, свързани със замърсяването с битови отпадъци, трябва да се работи активно за възпитание, превенция и контрол. Имаме достатъчно общински и държавни институции, които просто трябва да приемат проблема сериозно и да си свършат работата.
- Правите акции по почистване на реките и горите. На какво учат те най-малките?
- Смятам, че най-ефективният начин за възпитание и образование е чрез реалното участие в процесите. Колкото и да обясняваме на теория, че не е хубаво да си хвърляме опаковката от кроасан извън кошчето, няма да постигнем същия ефект, както от личното участие в почистването на отпадъците, които за съжаление са навсякъде около нас. Затова е важно всеки поне веднъж да се сблъска с подобно “преживяване”, а в случая с децата е дори още по-важно, защото има страхотен ефект върху тяхното поведение в последствие.
- „Беглика фест 2014“ бе знаково събитие в областта. Предвиждате ли и друго подобно?
- “Беглика фест” започна през 2008 г. и продължава до днес. През годините това събитие успя да се утвърди и да се превърне в събирателна точка на хора, споделящи сходни виждания за начин на съвместно съжителство, споделяне на отговорности, самоорганизация и забавление. Дали ще продължи да съществува в бъдеще зависи преди всичко от хората, които участват в организацията и провеждането му.
- Как бихте коментирали състоянието на парк „Клептуза” във Велинград?
- За съжаление състоянието на парк „Клептуза” - един от символите на Велинград, е трагично. Години наред управлението му се неглижира и в крайна сметка в настоящия момент той се е превърнал в символ на безстопанственост. Надявам се, че гражданската енергия във Велинград и усилията, които полагаме ще доведат до възраждането на това прекрасно място. „Клептуза” би могъл да бъде един чудесен пример за това как активните граждани отстояват правото си за по-добра жизнена среда.
- Защо политиката замърсява природата, вместо да се грижи за нея? Примери за това са частните ВЕЦ-ве, приватизираните гори, раздраните с джипове дюни, заграбването на апетитни имоти по морето…
- Политиката в крайна сметка се прави от нас хората. Ако нашите разбирания за това как управляваме природните си ресурси води до хищническа и безразборна експлоатация, то и политиката ще бъде такава. От друга страна, ако ние като общество имаме ясна визия как трябва да живеем в синхрон с природата и отстояваме правата си, то неминуемо и политиката ще е съобразена с това. В този смисъл е изключително важно е всеки от нас да си отговори на въпроса „В какъв свят искам да живея” и съответно с действията си да работим ежедневно за постигането му.
- Каква ще бъде Вашата кауза в Народното събрание? - Каузите, за които ще работя в Народното събрание са:
* Подкрепа за местните селскостопански производители и скъсяване на веригата „от фермата до трапезата ни”; * Подобряване на условията за развитие на планински и алтернативен туризъм;
* Чистата околна среда и справянето с проблемите с нерегламентираните замърсявания около населените места;
* Опазване и подобряване състоянието на реките и качеството на въздуха в населените места;
* Ефективното и прозрачно управление на горите;
* Разширяване и по-ефективно управление на защитените територии в Западни Родопи.
- Г-н Тодев, в скорошно проучване младите хора у нас споделят, че чистата околна среда е в „топ 3” на най-важните за здравето им фактори. Може ли любовта към природата да е начин на живот?
- Любовта към природата може да е основен фактор, който да определи начина на живот, който водим. В моя случай именно любовта към природата, стремежът към опазването й и въодушевлението, което поражда у мен, са главните мотиватори, които ме вдъхновяват за работата ми. Смятам, че съхранената природна среда е основна предпоставка за здравословен начин на живот и благоденствие в дългосрочен план. Затова е необходимо да полагаме всички необходими усилия за опазването на прекрасната природа, която имаме в България.
- Какво Ви мотивира да влезете в активната политика и каква ще е Вашата еко кауза?
- Необходимостта от прилагането на по-активни политики за опазване на природната среда, стимулиране на местните производители на земеделска продукция и разгръщането на потенциала за развитие на планинските райони ме мотивират да участвам по-активно в политиката. Смятам, че е важно тези теми да бъдат част от дневния ред и приоритетите за по-добро управление на България.
- Разкажете ни повече за проекта Байкария, който реализирате в Родопите.
- Сдружение “Байкария” е създадено през 2004 г. и от тогава до сега организацията работи по създаването на десетки маршрути за планинско колоездене и пешеходен туризъм. Чрез дейността си подпомогнахме развитието на възможностите за планински туризъм в Западни Родопи. През последните десет години сдружение “Байкария” работи активно за повишаване екологичната култура на деца и младежи, чрез организирането на специализирани приключенски лагери сред природата. Успоредно с това реализираме инициативи свързани с опазването на природната среда, почиствания на нерегламентирани замърсявания и популяризиране на защитените територии.
- Завършил сте география. Това ли е рецептата да си върнем държавата и тя да върви напред – всеки да работи това, в което е най-добър?
- Да, смятам, че всеки от нас трябва да се развива в областта, в която е компетентен. И ако тук откривате противоречие в това, че съм завършил география, а пък се занимавам с политика, то е защото политическите ми ангажименти са основани на дългогодишния ми опит в работата с граждански организации, работещи за решаването на въпроси с обществено значение.
- Един метафоричен въпрос – на какви животински видове или природни феномени се наслаждавате в природата и на какви – в политиката?
- В природата действат естествени процеси, които водят до балансирането на екосистемата по един много комплексен начин. В крайна сметка резултатът е това, което поражда у нас възхищението от естествената и добре съхранена природна среда. По-конкретно това, от което се възхищавам са старите гори, отделни екземпляри с голяма възраст и причудлива форма, интересни скални комплекси и чисти реки. В политиката адмирирам поведението на политици, които са принципни в позициите си и се водят в действията си преди всичко от обществения интерес.
- Да погледнем сериозно на проблемите – един от тях е незаконната сеч. Самият Вие сигнализирате за такава над Батак. Това е бич, но има ли спасение от него? Знае ли се кои са замесените хора в областта? За къде се изнася дървесината или се продава на дребно на завишена цена тук?
- За съжаление в много от случаите става дума за “законни” нарушения в горите т.е. случаи, в които злоупотреби са прикрити с необходимите документи, което прави разкриването и пресичането им трудно. Горите са един от основните природни ресурси, с които разполагаме в България и тяхната експлоатация и начин за управление винаги са били апетитни, което от своя страна е предпоставка за подобни злоупотреби.
За да се справим с тези проблеми е необходимо да осигурим много повече прозрачност и възможност за гражданско участие в процесите, свързани с управлението на горите. Българското общество има право да получава навременна и точна информация относно това какво се случва в нашите гори, защото в крайна сметка това е наш общ ресурс и неговото състояние влияе пряко върху живота на всички нас.
Сериозен проблем представлява и кадруването в системата на горите на база политическа конюнктура и осигуряване предимства за фирми, близки до съответната управляваща партия. По този начин професионализмът на лесовъдите отстъпва пред икономически и корупционни интереси, което води до изкривяване в начина на управление на горите. Крайно време е тази практика да бъде прекратена и да се създадат условия специалистите по горско дело да си вършат спокойно работата.
- Правите нестандартни кампании в помощ на земеделските производители, например в с. Кръстава, продавайки продукцията им онлайн, като гарантирате, че зеленчуците и плодовете са екологично чисти. Имайки такава продукция тук, защо внасяме от чужбина на петорна цена? Бихте ли организирали подобна кампания и сега в името на кауза, както бе при първата такава – срещу волфрамовата мина?
- Акцията “Картофи срещу Волфрам” имаше за цел да покаже, че развитието на екологично чисто земеделие в планинските райони в дългосрочен план може да създава поминък за хората в тези райони от една страна и от друга да осигури на потребителите качествена продукция на разумна цена. Успехът на тази инициатива доказа, че това е възможно, но въпросът е, че подобни акции не би трябвало да са кампанийни, а точно обратното - те трябва да са част от дългосрочната политика за развитие на планинските райони в България. При добра организация и стимулиране на местните производители ние сме в състояние не просто да задоволяване локалните си нужди, но и да предлагаме качествена продукция на европейските пазари. Моята цел е не да организираме повторно подобни акции, а да достигнем до реалното прилагане на политики реализиращи потенциала на планинските райони.
- В Пазарджик осезаем проблем са бездомните кучета. Как може да се реши хуманно такъв тип проблем?
- По света има много добри примери за решаване на проблемите с бездомните животни. По аналогия на решаването на проблемите, свързани със замърсяването с битови отпадъци, трябва да се работи активно за възпитание, превенция и контрол. Имаме достатъчно общински и държавни институции, които просто трябва да приемат проблема сериозно и да си свършат работата.
- Правите акции по почистване на реките и горите. На какво учат те най-малките?
- Смятам, че най-ефективният начин за възпитание и образование е чрез реалното участие в процесите. Колкото и да обясняваме на теория, че не е хубаво да си хвърляме опаковката от кроасан извън кошчето, няма да постигнем същия ефект, както от личното участие в почистването на отпадъците, които за съжаление са навсякъде около нас. Затова е важно всеки поне веднъж да се сблъска с подобно “преживяване”, а в случая с децата е дори още по-важно, защото има страхотен ефект върху тяхното поведение в последствие.
- „Беглика фест 2014“ бе знаково събитие в областта. Предвиждате ли и друго подобно?
- “Беглика фест” започна през 2008 г. и продължава до днес. През годините това събитие успя да се утвърди и да се превърне в събирателна точка на хора, споделящи сходни виждания за начин на съвместно съжителство, споделяне на отговорности, самоорганизация и забавление. Дали ще продължи да съществува в бъдеще зависи преди всичко от хората, които участват в организацията и провеждането му.
- Как бихте коментирали състоянието на парк „Клептуза” във Велинград?
- За съжаление състоянието на парк „Клептуза” - един от символите на Велинград, е трагично. Години наред управлението му се неглижира и в крайна сметка в настоящия момент той се е превърнал в символ на безстопанственост. Надявам се, че гражданската енергия във Велинград и усилията, които полагаме ще доведат до възраждането на това прекрасно място. „Клептуза” би могъл да бъде един чудесен пример за това как активните граждани отстояват правото си за по-добра жизнена среда.
- Защо политиката замърсява природата, вместо да се грижи за нея? Примери за това са частните ВЕЦ-ве, приватизираните гори, раздраните с джипове дюни, заграбването на апетитни имоти по морето…
- Политиката в крайна сметка се прави от нас хората. Ако нашите разбирания за това как управляваме природните си ресурси води до хищническа и безразборна експлоатация, то и политиката ще бъде такава. От друга страна, ако ние като общество имаме ясна визия как трябва да живеем в синхрон с природата и отстояваме правата си, то неминуемо и политиката ще е съобразена с това. В този смисъл е изключително важно е всеки от нас да си отговори на въпроса „В какъв свят искам да живея” и съответно с действията си да работим ежедневно за постигането му.
- Каква ще бъде Вашата кауза в Народното събрание? - Каузите, за които ще работя в Народното събрание са:
* Подкрепа за местните селскостопански производители и скъсяване на веригата „от фермата до трапезата ни”; * Подобряване на условията за развитие на планински и алтернативен туризъм;
* Чистата околна среда и справянето с проблемите с нерегламентираните замърсявания около населените места;
* Опазване и подобряване състоянието на реките и качеството на въздуха в населените места;
* Ефективното и прозрачно управление на горите;
* Разширяване и по-ефективно управление на защитените територии в Западни Родопи.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023