20 Apr 2025


Хаджи Башко - юнакът от село Баня (Чепино)

Публикувано на 31 Jan 2023 09:03

Живеем в край, наситен с много история, легенди, случки, събития и археология. В Родопа – най-старата планина в Европа, в нашия Чепински край от най-древни времена винаги е кипял живот. Още от тракийските племена, били тук през VI – IV век пр.Хр., племето беси, през средновековната крепост Цепина – столица на деспот Алексий Слав (1207-1215 г.), появата на първите мюсюлмани в района (1516-1517 г.) трайното им настаняване през XVI – XVII, та чак до XIX век, помохамеданчването на местното население. История, богата история!
Но при разговорите ми с доста местни, млади и по-стари хора, виждам, че голяма част от тях въобще не са чували, а други знаят, но малко, без подробности за тези истории. Това се дължи, може би, на недостатъчното публикуване на останали писмени материали и трудното им намиране и достъп до тях. А можем само да сме благодарни, че в нашия край е стъпил кракът на Стефан Захариев – 1870 г., Константин Иречек – 1884 г., Христо П. Константинов – 1898 г., Иван Батаклиев – 1930 г., Иван Вазов и други хора, чието перо е оставило безценни данни и материали за Чепинския край. Затова ще си позволя да разкажа историята на Хаджи Башко, станала в края на XVII и началото на XVII век, така както ни я е предал Христо П. Константинов в своя труд „Чепино – едно българско краище в северозападните разклонения на Родопските планини“ от 1898 г. Сведенията за Хаджи Башко и Чепино авторът е придобил от разказите на старците Хафузъ Ахмедъ Муковъ, Хасанъ Тумбовъ, Хафузъ Исмаилъ и Исмаил Даваковъ от село Баня. И едно уточнение: още 1576 г. селото се е наричало „Баня“ до 1909 г., след което започва да се нарича „Баня-Чепино“ до 1934 г., откогато се утвърждава с името „Чепино“ до 1948 г., когато става квартал на Велинград.
„… В края на миналото и началото на настоящето столетие, когато турската власт в много области на държавата само е била поименна, когато често въставали и се биели помежду си разни областни и окръжни управители, Чепино, като лежало на кръстопътя, гдето няколко пътеки от Македония за Тракия се срещат, е било изложено на арнаутски и хайтаджийски походи от Македония за Тракия. Правителството като не е било в състояние да защитава краището, измежду населението се явил един юнак, която се наел да го защитава от проходящите арнаути. Тоя юнак бил Хаджи Башко от село Баня. Той се прогласил за главатар на всички села от Чепинско и се наел да ги брани както от арнаути, така и от хайтите.
За Хаджи Башковите подвиги има много повествувания измежду населението. Юначеството му е възпето и в една народна песен. От подвигите му против арнаутите най-много се приказва от неговите почитатели следния.
Еднаж (точната дата никой не помни – събитието е било в началото на настоящия век) потеглили до 1000 души арнаути откъм Македония, за да отиват към Пловдив. Като дошли в краището Бабек, над Чепино, започнали да правят зулумлуци: да искат хубаво ядене и пиене и да мъчат бабешките помаци. Бабечаните проводили няколко души да съобщат Хаджи Башко в с. Баня, че арнаутите така и така постъпвали с техните имущества. Хаджи Башко получил сведения за броя на арнаутите, узнал още, че ще минат през с. Баня, Каменица и Белюво, за да слезнат в тракийското поле. На другия ден арнаутите се задали към с. Баня с един талабаз начело. Вървели и пеели, без да съзират, че Хаджи Башковата дружина, все отбор помаци из Чепино, ги бела хванала на пусия. Хаджи Башко с нож в ръка излезъл от една къща и спрел арнаутския главатар и четатата му с думите: „Давранмаинъ, дурунъ!“. Хаджи Башковата дружина изгърмела напразно неколко пушки от всички страни на засадата, за да се сетат арнаутите, че са обиколени. Като се спрели, Хаджи Башко попитал главатаря им: „А бре, къде ходите? Дали си правите менлик или да плашите сиромашта?“. Главатарят се уплашил и се чудил какво да му отговори. Един от арнаутите излезнал Хаджи Башков познайник и извикал: „Па Хаджи Башко, па кардашъ, сетъ му синъ? Аман, пусни да си отидем!“. „Нема да ви пусна, отговорил Хаджи Башко, догде не платите сичко, що сте зале от колибите“. Главатарят му платил изедената от хората и конете храна. Тогава Хаджи Башко им казал: „Ще ви пусна, ама нема да седите тука (в Чепино), ами ще си отидете фаф увота през Каркария!“. Арнаутите се съгласили, та през Каркария за Тракийското поле.
През време на хайтите всичките седем Чепински села били подчинени под Хаджи Башковата власт. Съгласили се и обградили с каменен зид, 4 аршина висок, главното чепинско село Баня. Целото село било опасано с неправилно кръгла стена, наречена „шаранполъ“. В тая селска крепост се влизало през две врати: едната в североизточния край на селото, откъдето се влизало, когато се идвало от Ракитово; другата е била на противоположната страна, гдето се влизало в селото, като се идва откъм Македония. Двукрилите врати са били от дебели дъбови дъски, обковани с желязо. Над двете врати е имало по една кула с хоросанови зидове, одупчени с мазгали за стреляне. Остатъците от едната кула – североизточната – са запазени и до днес в долната махала (и сега широкото място зад училището по дървообработване се знае от чепинчани като „Капията“ – Н.Т.), не по милостта и уважението на сегашните жители към подобни паметници, нито пък с цел да напомнюват тези развалини усилните и премеждните дни, които е прекарала България, ами защото не могат да развалят хоросаните. При всичко, че е било обградено, селото Баня е горено едни път, само две къщи останали неизгорени, а именно къщите на Реня и Шаня, техните наследници с общи родствени названия Рунювите и Шалювите.
Като паметник от времето на хайтите е останал и долният кат на кулата, що стърчи на едно бърдо, един пушкин фърляк към северозапад от селото. Кулата е построена от Хаджи Башко, който с отбрани от него пехливани е стоял в нея и оттам е бранил укрепеното село. През 1892 г. остатъците от Хаджи Башковата кула имаха следния вид. Източната и южната стена на най-долния и отчасти на втория й кат беха полусъборени; западната страна съвършено разрушена, заради деланите каменни стълбове на вратата; северната стена разрушена надолу. Долният кат на кулата е 5 метра широк, 6 метра дълъг, зидовете са по-дебели от 60 см. И са свързани с дъбови кушаци. В долния кат на всяка стена има по два мазгала, от гдето се е стреляло в две посоки. На горния кат има по три мазгала на всека стена. Не се показва дали е имало повечеот два ката.
Кърджалийските хайти, които са посещавали Чепино и Рупчос, били предвождани от известния в Родопите кърджалийски главатар Синапя, за когото чепинци знаят, че е бил родом от с. Аялж-Кьой, Драмско. Чепинци при всичките си усилия за самозащита, не са могли в продължение на 13-15 години да устоят срещу многобройните хайти и се разбегали по горите, а селата им били изгорени.
Хаджи Башко, след едно продължително вардене на краището, бил прогласен за непокорник на правителството. Неколко време след това навлезли в Чепино 500 хайти кърджалии и арнаути. В това време в Татар Пазарджик бил модюр некой си Дели-бей и бил отишел на разходка по баните в с. Лъжанье, когато неочакваните нашественици откъм Белово навлезли в Чепинското краище и се установили в с. Корово. Дели-бей се намерил на тесно и прибегнал до помощта на Хаджи Башка. Повикал го от Баня в Лъжанье и му казал: „Искам тия хайти и арнаути (имало и българи с тех) да ги изпъдиш“. Хаджи Башко казал, че му е длъжност да свърши тази работа. Забрал тогава Хаджи Башко една малка дружина отбор помаци, завел ги къде Каменица и ги настанил на пусия в едни храсталак при Корово, а той на кон отишел към реченото село с байрактара си Шондря. Като наближил селото, върнал назад и Шондря байрактал, за да не го убият и сам самичък влезнал в селото. Хайтите се спуснали да го уловят. Той се приправил на уплашен и обърнал коня си назад, уж да бега. Той към Каменица, те по него, догде ги вкарал в района на засадата, па като дал белег на скритата в храсталака негова дружинка, изгърмели неколко нушки, хайтите се сбъркали и не знаяли назад ли да се връщат или напред да вървят. Хаджи Башко се обърнал към хайтите тогава и ездешком погубил с ножа си неколко души, догдето дружината му избликнала из храсталака и заобиколила хайтите под село Каменица в ливадите, називаеми се Слотина. Сега хайтите разбрали, че имат работа с Хаджи Башко и поискали примирие (барашик). Един Хаджи Башков познайник извикал: „Па море Хаджи, бинбаши, па кардашъ, ти ли си?“ – „Есъ самъ“ отвиктал хаджията. – „Аман бе кардашъ, не мой, не дей ни бара, не дей ни коли; не щем да седиме тузи. Беса та бесъ“. Хаджи Башко ги пропуснал и през Алабак заминали за Белово. Пазарджишкият мюдур Дели-бей дотолкова бил юнак, че намерил за благословно да не стои през тоя ден в Лъжанье, най се изкачил горе над Бабино-Бръдце на тепето и от нам наблюдавал действията между хаджията и хайтите.
Като заминали хайтите за Белово, Дели-бей се върнал в Лъжанье и с големи почести приел героя Хаджи Башко, като му съобщил пред множество селяни, че кабахатът му за непокорство към царщината, за който кабахатъ бил присъден от правителството на обесване, му се опрощава. Тая подмамка, може би с добро да покорят Хаджи Башка, на пазарджишките големцине се удала. Хаджи Башко продължил да бъде като господар на Чепино, тъкмо във времето на междуособиците между разните съперници деле-бейове. Особено зле се насроил против него Каванозоглу Хасан-бей, защото чепинският герой си бил присвоил тилата бимбашия; с голем салтанат и с богато облечени и въоръжени другари-пехливани слизал да пие кафе в Пазарджик; по същия начин се явявал в конаците на Каванозоглу, както стария Тъмчарлия пред пловдивския паша и с това подривал авторитета му пред турците и християните. Освен това забележено било, че Хаджи Башко започнал да заповеда и в некои села в полето и опасно било да не тури ръка и на Пазарджик. За тази цел той го поканил няколко пъти на гости в конака си. Хаджи Башко обаче не отивал сам, а с въоръжени придружители пехливани, верни негови хора и работата се свършвала с угощения и разговори. Ала това, което не било възможно да стане в резиденцията на прочутия Каванзоглар, станало в родното място на Хаджи Башко.
Каванзоглу Хасан-бей подкупил с много пари четворица пехливани (братя Хохорови из с. Баня) и дошъл уж на гости в къщата им вечерно време. Повикали и Хаджи Башко да се види и разговори с Хасан-бея. Хаджи Башко се въоръжил и като вервал в пехливаните Хохорови, отишал без други придружници. Ала и да не му се щело, след неколко покани и молби седнал в кьошето до буджака. Подали му кафе и чибук, за да заемат и двете му ръце. Като запил кафето и затеглил из чибука, двама от братята пехливани се пуснали ненадейно и му сграбчили по една ръка. Хаджи Башко успел да изкопчи ръцете си и с десната си ръка хванал дръжката на ножа си, но догде го извади, спуснали се и другите двама пехливани, уловили го за слабините и той им се предал. Тогава Хасан-бей заповядал да го обесят на долната капия на шаранпола. Без да знаят селяните, пехливаните го откарали до капията на една кола, прикачили му въжето на врата бутнали колата и той виснал. Хасан-бей бил недоволен и от това наказание, пратил придружниците му кабадахии, та опленили всичко, що намерели в Хаджи Башковата къща. Закарали и живата му и немалобройна стока в Пазарджик. Банчани приказват още, че Каванзоглу Хасан-бей, като си тръгнал за Пазарджик, конят му не рачел да минава през долната капия на оградата, защото се плашел от големия чомбасъ на обесения Хаджи Башка; на неколко пъти се връщал и подприквал, догдето не отрезали чомбаса на обесения юнак и чак тогава конят подкарал. Когато Хасан-бей изминал Чепинското поле и се изкачил на Каркария, върнал едног от хората си да каже на банчани да свалят телото на Хаджи Башко и да го погребат.
Хаджи Башко нема скоро да изчезне из паметта на чепинските жители. Разказите и спомените за неговите подвиги, в полза на края, завземат първо място между разговорите през зимните нощи по къщята и денем по кафенетата. Неговата песен разплаквала всекиго. Заслугите му чрез няколко пъти отбраняване на края от хайти утвърждават верването между населението, че куршум не го хваща, а тежината на тялото му - 115 оки - извиква уважение към всеки едър пехливан. Неговите наследници строго вардят да не очернят паметта на славния си дядо!...“
Интересна история, достигнала до нас благодарение на човека Христо П. Константинов.
Записал: Никола Б. Тодев

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023