13 Jan 2026


IN MEMORIAM: Откровенията на един българофил

Публикувано на 06 Sep 2022 10:14

Преди една година, в светлия за всеки българин ден на Съединението, ни напусна д-р Александър Попов - всеотдаен лекар, талантлив писател, честен политик и общественик, заслужил уважението на много хора във Велинград. Важно е да пазим в паметта си спомена за хора като д-р Александър Попов. В Уикипедия вече съществува статия, в която благодарение на неговата дъщеря Анна Попова е синтезирано най-важното за обществената и литературната дейност на д-р Попов.
В памет на д-р Александър Попов публикуваме една от многото негови статии, излизали през годините на страниците на вестник „Темпо“. Статията е от 20 май 2014 година, но днес - в деня на Съединението и на фона на събитията в света през 2022 година, откровенията му остават като ориентир за истинско родолюбе.

Беше в празничните дни около Великден. Поразходих се край езерото на Клептуза. Наоколо пълно с хора, повечето гости на Велинград. Лодките шареха насам-натам с дечица, засмени и щастливи от това първо за тях преживяване. Патиците се носеха наперено по водата, сякаш и те празнуваха този ден, и се оглеждаха. И видеха ли някой да подхвърли залчета, втурваха се стръвно към брега. Но аз се загледах другаде - към терасата на ресторанта, разположена до езерото. На оградката й бяха закачени четири знамена. От лявата за мен страна бе руското - бяло, синьо, червено, до него българското, после отново руското и накрая полустранично европейското, което е и наше.
Гледката прикова вниманието ми. Усещането бе за нещо нередно и неприемливо: българският флаг между два руски на българска територия. Опитах се да си го обясня. Дали това бе направено с рекламна цел, предназначено за руските туристи, които обитаваха близкия СПА-хотел “Свети Спас”, или имаше друго предназначение? Поразмислих. Това се случваше в един момент, когато избухналата в Украйна политическа криза се превръщаше застрашително в гражданска война. И още: сгорещяваше политическата атмосфера в Европа и Северна Америка и можеше се да се усложни в нова Студена война между Изтока и Запада. Стори ми се за миг, че полуостров Крим се е преселил в Чепинската долина.
Прибрах се вкъщи и включих компютъра. Потърсих и намерих Закона за държавния печат и българското знаме. В член 16 е записано: ”Националното знаме на Република България е национален символ, който изразява независимостта и суверенитета на Република България.” А в член 21 четем: “При издигането на националното знаме заедно със знамето на друга държава, почетно място се дава на националното знаме на Република България, което се поставя от лявата страна на сградата, гледано срещу нея”. Не се ли натъкваме тук на закононарушение? Чуждото знаме е изместило българското от почетното място. И то не е едно, а са две. Не е ли това пренебрежение и унижение за символа на българската независимост и суверенитет? Би трябвало компетентните органи да се произнесат по казуса. И друго: мястото на едно чуждо знаме не е пред масите на ресторант, който и да е. То се издига пред държавни сгради при официално посещение на чужд държавен глава, премиер или председател на парламента, на правителствени и парламентарни делегации.
Някой ще каже: “И да е пропуск, не си струва да се занимаваме с дреболии.” Не мисля така. Говорим непрестанно за върховенството на закона, ала колцина го спазват, прилагат и защитават? И друго: става въпрос за съществен и тревожен проблем - за разделението на нацията на русофили и русофоби, придобил остра актуалност напоследък. Тия прозвища добиват популярност скоро след Освобождението. Обявен за русофоб е бележитият наш държавник Стефан Стамболов, заедно със Захари Стоянов, автора на класическия мемоарен труд “Записки по българските въстания”. “Вината” им е, че се противопоставиха решително на опитите на Русия за хегемония над Княжество България. Сториха го, за да не се сбъдне тежкото предчувствие на Левски: “Тоз, който ни освободи, той ще да ни и зароби.”
Историята на разделението е дълга, но тук ще се спра на един малко известен факт - книгата “Авантюрите на руския царизъм в България” на видния деец на БКП и Коминтерна Васил Коларов. В нея царският руски режим е подложен на сурова критика. Освобождението ни е определено като “прикритие и етап от завладяването от Русия на подстъпите към Константинопол и западния бряг на Черно море” (Москва, 15 ноември 1935 година).
След като настъпи кризата в Украйна, някои започнаха да ни убеждават, че трябва да бъдем солидарни с Русия, защото е славянска страна, православна и наш освободител. А Украйна каква е, не е ли същата? По време на Руско-турската освободителна война 30% от състава на руската армия е бил украински. Русия си присвои полуостров Крим, защото местните хора го пожелали. Но отрече правото на независимост на чеченския народ и смаза съпротивата му с военна сила. Насилието и жестокостите на армията и силите за сигурност бяха описани покъртително от журналистката Анна Политковская в репортажите й, събрани в книга. Но и тя си “получи заслуженото”. След неуспешен опит да я отровят, разстреляха я през 2006 година пред апартамента й в Москва. Съветският съюз се отказа от прокламирания свой интернационализъм и възроди традиционния великоруски национализъм. Напоследък му се обрече и новият руски режим. Присламчиха се и нашенските върли “националисти” и от български се превърнаха в руски. Някои вече ни подканват да се присъединим към евразийския проект на Москва. Но нашият избор е направен. Българинът предпочита да учи и работи на Запад, не на Североизток. А защо бяга и не му се ще да се връща у дома, това е тема за друг разговор.
Нашите гости от Русия са добре дошли, както и украинските, и другите. Нека ги посрещнем с уважение и добросърдечие. Да им осигурим всички условия за ползотворен отдих, лечение и забавление, за да съхранят хубав спомен от родината ни. Но за да ни уважават и те, не трябва да любоугодничим и се подмазваме, а да се държим като хора с лично и национално достойнство.
На ония, които ще ме нарочат за русофоб, ще предложа книжката си “Приумици и отломки”. В нейните 64 страници се позовавам 7 пъти на писанията на личности, превърнали се в чест и гордост за руския народ. Това са писателите Гогол, Достоевски, Чехов, Нобеловият лауреат академик Иван П. Павлов, писателката Зинаида Гипиус, философът Николай Бердяев и Нобеловият лауреат Александър Солженицин, който е написал: “Една дума истина, целия свят ще надвие!” Не съм нито русофоб, нито русофил. Аз съм българофил.
д-р Александър Попов

Велинград тел: 0876521487


Общината стартира трети ремонт на Покрития плувен басейн

Публикувано на 13 Jan 2026 10:16

Целта на този ремонт, извършван от фирма „Делчев инженеринг“ ООД, е въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на басейна: цялостна топлоизолация на външните стени, покрива, пода и подмяна на дограмата; изграждане на съвременни вентилационна и отоплителна система, с абонатна станция с топлообменник за битова гореща вода и система за автоматично управление на микроклимата; енергоефективно осветление и достъпна среда за хора с увреждания. Този ремонт трябва да приключи до април 2026 г.
Паралелно с това се наложи извършването на

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:15

От МОСВ са пропуснали да внесат дължимата държавна такса, но най-вероятно това ще бъде поправено и спорът ще продължи във Върховния административен съд. Припомняме, че битката срещу министерската заповед, която намалява площта на обявената през 1966 г. защитената зона „Клептуза“, се води от сдружение „НИЛЕТ“.

ПЕНСИИ Спокойно и без никакво напрежение и проблеми премина първото изплащане на пенсиите в евро в пощата във Велинград. Очакванията за опашки и забавяне не се оправдаха. В някои от по-малките населени места в региона в местните

Към цялата статия »


ТЕМПО КОМЕНТАР: Оригиналът винаги е по-добър избор от ментето

Публикувано на 13 Jan 2026 10:10

самочувствието на журналисти и медии... Самочувствие, което се гради на „таланта“ да откраднеш труда на истински автор, да сътвориш бомбастично заглавие и да манипулираш фактите така, че да станат удобни а собствените ти тенденциозни внушения. През годините бяха изфабрикувани толкова много „новини“ на наш гръб, че можем да направим голяма и богата изложба с откраднати от „Темпо“ статии - идея, която обмисляме да осъществим, за да хвърли светлина върху преписвачите.
Една от най-силните отрови за мозъка на всеки от нас днес са фалшивите нов

Към цялата статия »


Изпратихме поредна година с отрицателен прираст за Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:08

- точно толкова, колкото са били и през 2024 г. Няма точна статистика колко от тези бебета са жители на община Велинград, защото в местната болница се раждат и доста деца от съседни общини. В същото време не са малко и велинградчанките, които избират да родят в здравно заведение в по-голям град. А около 60 от тези 274 бебета са родени в чужбина, а след това са записани в регистрите на нашата община. 
В таблицата ясно се вижда как от година на година броят на новородените намалява. Този факто явно не буди никаква тревога сред местните

Към цялата статия »


Нов съдия в Районен съд - Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:06


Георги Милкотев бе представен от съдия Лилия Терзиева, председател на РС - Велинград. Той е на 40 години, от град Пещера, завършил висшето си образование по специалността „Право“ в Нов български университет – град София, през 2010 година. Работил е близо 10 години като юрисконсулт в Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в София. В периода 2023 – 2025 година работи като младши съдия в Окръжен съд – Хасково, откъдето идва в съда във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:05

 И на двете места е извършен оглед от дежурна група на полицейското управление в Септември. За работа по случая бил сформиран екип от полицейски служители, към който се присъединили и колегите им от РУ-Велинград. Не след дълго разследващите установили, че автори на посегателствата са 19-годишен жител на Брацигово и негов 21-годишен съучастник от Велинград. Двамата са задържани в ареста на РУ - Септември за срок от 24 часа. По случаите са образувани досъдебни производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.


АЛКОХ

Към цялата статия »


До 19 януари общината записва за Бабинден

Публикувано на 13 Jan 2026 10:04

 Целта на инициативата е да се съхрани българската традиция и да се отбележи по тържествен начин появата на нов живот.
Записването ще се извършва до 19 януари всеки делничен ден в рамките на работното време – от 8:30 до 12:30 часа и от 13:00 до 17:00 часа.
Родителите могат да получат допълнителна информация и да заявят участие и на телефон: 0359/5 50 26, 0886 273 322 и 0886 434 625.
На 21 януари във Велинград ще бъде връчена и титлата „Акушер-гинеколог на България“ за 2025 г.
Темпо

Към цялата статия »


154 бабинчета ще празнуват в Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

 В Костандово те са 40, а в Дорково - 18.
На Бабинден в ОНЧ “Будилник” в 10:30ч. в Ракитово общинският кмет Георги Холянов ще извърши ритуал по даване име на дете и наричането му.
В Костандово и Дорково ритуалът ще бъде извършен от кметовете Вигнев и Ковачев. 
Всяко бабинче ще получи подарък от община Ракитово. Молим родителите на бабинчетата, които искат да вземат участие в тържеството, да внесат таксата от 5 лв. във фронт-офиса на общината или в районните кметства. 
Пресцентър на
Община Ракитово

Към цялата статия »


Поклон пред паметта на Христо Ботев

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

а в кратката програма се включи Младежката музикална формация при ЦПЛР – ОДК Велинград.
Цветя бяха поднесени и пред паметника на Христо Ботев в двора на ОУ „Христо Ботев“, където прозвучаха негови стихове и бе подредена изложба с рисунки на ученици, посветени на патрона на училището в кв. Каменица.
Темпо 

Към цялата статия »


Богоявление - неучебен ден и голям празник в община Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:01

 с голямо лиитйно шествие от църквата „Св. прор. Илия“ до река Мътница. След водосвета, отслужен от отец Георги, кръстът бе спасен от Димитър Тасев. В Костандово кръстът бе изваден за трета поредна година от Валери Пашомов. В Ракитово литийното шествие премина от църквата „Св. вмчца Неделя“ до местността попин камък, водено от кмета Г. Холянов и отец Стоил. Кръстът бе изваден от Тодор Марков, а празникът продължи с мъжко хоро и курбан, раздаден от общината.
Темпо

Към цялата статия »


Театралната година започва с „Писателското кафене“

Публикувано на 13 Jan 2026 10:00

 възражда атмосферата на емблематичната софийска сладкарница „Цар Освободител“ от периода между двете световни войни. На сцената оживяват творци като Иван Милев, Христо Ясенов, Гео Милев, Елисавета Багряна, Дора Габе, Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Йордан Йовков, Никола Вапцаров. Основна тема на спектакъла е мисията на Твореца и ролята на изкуството във време на социална, политическа, икономическа и личностна криза. Постановката насърчава преосмислянето на националното културно наследство като жив източник на гордост и вдъхновение,

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59



Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, це

Към цялата статия »


Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59

основни целеви групи за безплатна имунизация по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. са момичета от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. Имунизацията срещу HPV е препоръчителна и се прилага по желание на родител/настойник от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози, работещи по програмата.
С разширяването на обхвата от тази година право на безплатна имунизация вече имат момичета от 10 до 18 ненавършени годи

Към цялата статия »


Отбелязахме 148 г. от Освобождението на Чепинско

Публикувано на 13 Jan 2026 09:58


Всяка година на 8 януари велинградчани се събират край чешмата-паметник при Сярна баня, за да отбележат годишнината от Освобождението. На 8 януари 2026 г. тържеството започна с молебен в църквата „Св. Трроица“, отслужен от отец Александър и литийно шествие под звъна на църковните камбани, водено от гайдарската група към НЧ „Васил Левски-1904“. В програмата с водещ Иван Гергов участва Мъжка фолклорна група „Каменчани“ към НЧ „Васил Левски-1904“. Цветя поднесоха кметът Костадин Коев, общински съветници, политически партии, читалища, училищ

Към цялата статия »


60 години вярна служба на дизеловите локомотиви

Публикувано на 13 Jan 2026 09:57


И още в началото на 2026 г. дойде моментът да отбележим 60 години от заминаването на първия влак с дизелов локомотив по теснолинейката и 60 години вярна служба на локомотиви серия 75! 
От гражданското сдружение „За теснолинейката“ и сайта „Родопската теснолинейка“ припомнят:
„На 7 януари 1966 г. от гара Септември е изпратен с тържество първият влак, теглен от дизелов локомотив серия 75, заменяйки парната тяга. На 7 януари 2026 година отбелязваме 60 години вярна служба на тези ветерани, които до днес си остават главни герои по

Към цялата статия »


СПОРТЪТ ПРЕЗ 2025 Г.

Публикувано на 13 Jan 2026 09:56


На турнир в Смолян ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови.
На 27 април Ракитово беше домакин на Спартакиадата по традиционния тракийски многобой, организиран от Българската асоциация за селски спорт. Състезанието се проведе в дисциплините: 100 м гладко бягане, тласкане на гюле,  хвърляне на копие, хвърляне на топка, скок

Към цялата статия »


Спомени за знакови обекти във Велинград: Лятното кино

Публикувано на 13 Jan 2026 09:50

Кмет е Георги Димитров Шулев (Марко) – партизанин. Явно са били добър тандем, защото в годините от 1960 до 1970 са най-щедрите за Велинград. 
На 30 юни 1966 г. в залата на новопостроения ресторант „Бор” се провежда съвместно заседание на Бюрото на Окръжния комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Пазарджик. Участие вземат Лъчезар Аврамов - секретар на ЦК на БКП, Пеко Таков - зам.-министър председател, Тано Цолов - председател на Държавния комитет по планиране, д-р Сибила Радева - зам.-министър на здравеопазването, Петко Тодоров - п

Към цялата статия »


Доайенът на Дневния център празнува 95 години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:48

експертите Таня Кръстева и Надежда Стефанова и гл. специалист Иванина Гагова. Г-н Моллов връчи плакет на рожденичката и красива кошница с цветя с пожелания за много здраве. Цветя й подариха и от персонала на Дневния център. А най-голямата изненада към рожденичката поднесе Петьо Бързаков, психолог в ДЦПЛУ. Той засвири красиви родопски песни на каба гайда. Получихме обещание от леля Данче, както я наричаме ние, и на 100 годишнината й пак да празнуваме заедно!
Елена Янева-Зисова, директор ДЦ

Към цялата статия »


Ще чистят коритата на Луковица, Еленка и дере Власа

Публикувано на 09 Jan 2026 11:51


Почистването ще бъде извършено последователно на три отделни етапа.
Първият етап е река Луковица и включва механизирано и ръчно почистване на речното корито по цялата дължина вътре в регулационните граници на Велинград - това са около 1900 метра до вливането в река Чепинска. Почистването включва отстраняване на дървета, храсти, дънери и всякаква растителност, която ограничава проводимостта. Ще се извърши почистване и извън регулационните граници на града - около 1000 метра, като ще се чисти тревиста, храстова и дървесна растителност,

Към цялата статия »


Две фирми кандидатстват за ремонтите на Клептуза

Публикувано на 09 Jan 2026 11:49


За изпълнител на обществената поръчка кандидатстват две фирми: „Техно Строй България“ ЕООД, която е изпълнявала десетки обществени поръчки в нашата община и „Бул Систем“ ООД. 
Конкурсът се провежда по процедурата публично състезание, което стартира на 30 декември, но има дълъг път до финалното класиране.
Междувременно общината обяви още една обществена поръчка, свързана с двете сгради на Клептуза - за строителен надзор на стойност 28 376,70 евро.
Темпо 

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023