

2005 година на бързи обороти
Публикувано на 03 Jan 2006 11:35
В историята на Велинград 2005 г. ще остане като годината на голямото наводнение - така, както 1977 г. и досега за велинградчани е годината на голямото земетресение. Освен природни, през 2005 г. преминахме през изборни, съдебни и куп други катаклизми.
ЯНУАРИ
След като в самия край на декември 2004 г. Атанас Водев встъпи в длъжността временен кмет на общината, януари 2005 г.бе под знака на задаващите се извънредни избори за тъй оспорвания пост. На 13 януари стаха известни кандидат-кметовете: Ангел Топорчев, Атанас Водев, Фидел Беев. Пет минути преди крайния срок за регистрация от участие в надпреварата се отказаха Стоян Дулев и Реджеп Ходжов. Врид кмет на общината за времето на предизборната битка стана Таня Гончева.
През януари Общинският съвет отпусна 50 хиляди лева, за да спаси фирма “Стройком” от крайното финансово изтощение заради скандалите около сметопочистването с “Беев и Беев”.
Пловдивският митрополит Арсений освети кръст на Централните гробища във Велинград, изграден с дарения, но към днешна дата осквернен от вандали. ФЕВРУАРИ
Скандалът на месеца бяха данните, изнесени от Общинска администрация, че през кметуването на Ф. Беев и Ст. Дулев през 2004 г. близо 10% от общинския бюджет е отивал в различни фирми на г-н Беев. Кандидат-кметът отговори със заплахи, че “ще стане страшно” и “ще измете” Общинския съвет. Предизборно напрежението стигна до “висоти”, каквито Велинград не помни. На 12 февруари Ф. Беев взе смазваща победа с 12 912 гласа срещу Ат. Водев с 8934 гласа. Два дни по-късно съдът спря кметската клетва и започна поредното “кметско” дело. След ръчно преброяване на бюлетините и анализи на вещи лица бяха установени множество нарушения в хода на изборния процес.
През февруари отново в ефира на Велинград зазвуча радио “ЧЛК”, което бе прекъснало излъчвания, но се завърна с нов екип.
МАРТ
Няколко хубави новини за града се “родиха” през март: проведе се Седмица на френското и европейско кино; училища и читалища получиха компютри, а всички ученици от първи до четвърти клас получиха безплатна закуска по програмата “Топло мляко и закуска”; читалище “Отец Паисий” и Домът за възрастни хора “Ела” бяха включени в проект “Красива България”; в истинско литературно събитие за Велинград се превърна книгата на арх. Ели Главеева-Крайчева “Древното изкуство ФЪН ШУЙ и Пътят на вселената”.
На 24 март по искане на Окръжна прокуратура в Пазарджик започна наказателно дело срещу Фидел Беев с обвинение за пресъпление по служба заради това, че като кмет е ощетил общината с около 16 000 лева, доставяйки горива от собствени фирми. Делото стартира с отлагане, което закономерно и удобно продължи чак до парламентарните избори през юни.
В Сърница избухна нов скандал по познат повод: Тони Радев, възпитаник на тамошната школа за имами, бе обвинен в международен тероризъм. Според МВР обвиненията останаха недоказани, но в Сърница недоволството срещу училището се разрастна.
На 30 март Пазарджишкият окръжен съд касира избора на Ф. Беев за кмет на общината. Общинската сграда два дни бе обсадена от привърженици на Ф. Беев и Граждан ския комитет за стабилна местна власт. Наложи се дори общината да затвори врати заради фалшива заплаха за бомба.
АПРИЛ
В хода на подготовката за парламентарния вот ДПС бе изправено пред важния избор на свой кандидат-депутат. След много вътрешнопартийни колизии бе посочен Ф. Беев.
Художничката Дора Балинова от Ракитово едва оцеля, след като бе пребита от възпитаник на възпитателното училище в града, който бързо бе заловен от полицията. Жестокото деяние провокира граждански протест в Ракитово.
А традицията на великденските писани яйца спечели нови последователи.
МАЙ
На 18 май ВАС окончателно касира избора на Ф. Беев за кмет на общината.
33-годишна жена от Драгиново загина при автомобилна катастрофа с “Форд Фиеста” по дефилето.
В месеца на писмеността и културата бяха отбелязани 3 юбилея: 30 години от създаването на ПГИТ “Ал. Константинов” и ЦДГ “Детски рай” и 40 години от основаването на Представителния духов оркестър.
22 партии и коалиции се регистрираха за участие в изборите за Народно събрание в Пазарджишки избирателен район.
ЮНИ
Кампанията за парламентарните избори допълнително нажежи летния месец. На 29 юни резултатите от вота в община Велинград изведоха като първа политическа сила ДПС със 7701 гласа, БСП остана втора с 4084 гласа, НДСВ трета с 2722 гласа. На 21 юни бе проведено обществено обсъждане на общинския план за развитие за периода 2007-2013 г., изготвен от екип начело с Общинския съвет. Така Велинград стана една от първите общини, изготвили и приели задължителния за влизането ни в ЕС документ.
ВАС обяви за незаконосъобразен договора за сметопочистване, сключен между Ст. Дулев като врид кмет и фирма “Беев и Беев”.
Велинград отново бе домакин на Балканския фестивал по класическа китара.
ЮЛИ
Празникът на Велинград бе помрачен от незапомненото наводнение на 8 юни в Драгиново. Огромен воден стълб помля пътища, къщи, коли и отне живота на 70-годишния Мустафа Маджиров, затрупан от кал и дървета. Щетите в Драгиново бяха оценени на над 7 милиона лева. Летните бури не пощадиха и баща и син Борис и Стоян Ковачеви, загинали от гръмотевица в местност над Дорково. След много дебати 19 общински съветници подкрепиха идеята за изграждане на нова, частна болница във Велинград.
В ПОС започна наказателно дело и срещу Стоян Дулев - по иск на Общинския съвет за щети, нанесени на общината с договора за сметопочистване с “Беев и Беев”. Заради многото отлагания делото продължава и досега. АВГУСТ
На 5 и 6 август община Велинград преживя невиждано от години наводнение. Пострадаха пътища, къщи, инфраструктура, предприятия, училища - всичко на стойност 38 милиона лева. Велинград остана без основната си пътна връзка - дефилето към Варвара, Сърница и околните села бяха откъснати от общинския център заради разрушения мост в м. Кемера и разрушени участъци от пътя. Кризистният щаб начело с врид кмета Ат. Водев обяви бедствено положение, което бе отменено чак през декември 2005 г. Успоредно с огромните усилия за преодоляване на щетите от наводненията, започна и третата поред за мандата кандидат-кметска кампания. Този път кандидатите, регистрирали се в ОИК, бяха 4: Иван Лебанов, Стоян Дулев, Никола Матров и Ангел Топорчев.
СЕПТЕМВРИ
Армията се включи в работата по възстановяване на моста на Кемера и пътя към Сърница. На 7 септември бе пуснато движението по дефилето към Варвара.
На 18 септември се проведе първият тур на кметските избори, след който останаха да се състезават на балотаж Стоян Дулев и Ив. Лебанов. На 25 септември Ст. Дулев спечели изборите с 9339 гласа срещу 7585 гласа за Иван Лебанов. Клетвата за встъпване в длъжност на Ст. Дулев няколко дни поред бе бойкотирана от мнозинството общински съветници.
ОКТОМВРИ
На 4 октомври Стоян Дулев положи клетва, след като подписа споразумение за сътрудничество с местния парламент.
На 1 октомври Велинград бе посетен от посланиците на 7 арабски държави. Градът се вълнуваше и заради кастинга за участие във филм със звездата Кристоф Ламбер, на който се явиха над 200 човека. Спазена бе традицията и се проведе Празник на картофите, организиран от АРР-ЦБИ. От Македония дариха на Велинград паметна плоча на Владо Черноземски.
Извън празничните събития и гости, десетки граждани се включиха в подписка с настояване да заработи затворената заради ремонт Вельова баня. Общинският съвет и кметът решиха да поискат стопанисването на трите държавни бани от Министерството на здравеопазването, но усилията им още не са дали конкретен резулат и банята така и не работи.
НОЕМВРИ
С голям концерт ОНЧ “Св.св. Кирил и Методий” отбеляза сто години от своето основаване. 2 години работа отчете Общинският съвет. Процесите в ДПС, набиращи скорост след парламентарните избори, намериха израз в скандал, който се разрази на отчетно-изборното събрание в Сърница. Заради намесата на ДПС-депутата Фидел Беев местната организация, която е най-голямата в общината, стигна до разцепление. След писмо до ЦС на ДПС цялата отчетно-изборна кампания в нашата община бе спряна.
Без големи изненади и сътресения приключи отчетно-изборната кампания в БСП. На 26 ноември за четвърти пореден път социалистите избраха за председател на партията Тома Пачалов. ДЕКЕМВРИ
Община Велинград сключи меморандум за сътрудничество с община Юнфу от Китай, превръщайки се в пионер сред българските общини по отношение на връзките с Далечния Изток. Учителската стачка, обхванала цялата страна, имаше своите прояви и в нашата община, но тук учителите предприеха само едночасови ефективни действия.
Открит бе построеният с дарения нов параклис “Св. Никола” в местността Никульова църква, където преди векове е имало християнско светилище. “Рич” спечели наградата на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите за СПА-ваканционен хотел на 2005 г.
ЯНУАРИ
След като в самия край на декември 2004 г. Атанас Водев встъпи в длъжността временен кмет на общината, януари 2005 г.бе под знака на задаващите се извънредни избори за тъй оспорвания пост. На 13 януари стаха известни кандидат-кметовете: Ангел Топорчев, Атанас Водев, Фидел Беев. Пет минути преди крайния срок за регистрация от участие в надпреварата се отказаха Стоян Дулев и Реджеп Ходжов. Врид кмет на общината за времето на предизборната битка стана Таня Гончева.
През януари Общинският съвет отпусна 50 хиляди лева, за да спаси фирма “Стройком” от крайното финансово изтощение заради скандалите около сметопочистването с “Беев и Беев”.
Пловдивският митрополит Арсений освети кръст на Централните гробища във Велинград, изграден с дарения, но към днешна дата осквернен от вандали. ФЕВРУАРИ
Скандалът на месеца бяха данните, изнесени от Общинска администрация, че през кметуването на Ф. Беев и Ст. Дулев през 2004 г. близо 10% от общинския бюджет е отивал в различни фирми на г-н Беев. Кандидат-кметът отговори със заплахи, че “ще стане страшно” и “ще измете” Общинския съвет. Предизборно напрежението стигна до “висоти”, каквито Велинград не помни. На 12 февруари Ф. Беев взе смазваща победа с 12 912 гласа срещу Ат. Водев с 8934 гласа. Два дни по-късно съдът спря кметската клетва и започна поредното “кметско” дело. След ръчно преброяване на бюлетините и анализи на вещи лица бяха установени множество нарушения в хода на изборния процес.
През февруари отново в ефира на Велинград зазвуча радио “ЧЛК”, което бе прекъснало излъчвания, но се завърна с нов екип.
МАРТ
Няколко хубави новини за града се “родиха” през март: проведе се Седмица на френското и европейско кино; училища и читалища получиха компютри, а всички ученици от първи до четвърти клас получиха безплатна закуска по програмата “Топло мляко и закуска”; читалище “Отец Паисий” и Домът за възрастни хора “Ела” бяха включени в проект “Красива България”; в истинско литературно събитие за Велинград се превърна книгата на арх. Ели Главеева-Крайчева “Древното изкуство ФЪН ШУЙ и Пътят на вселената”.
На 24 март по искане на Окръжна прокуратура в Пазарджик започна наказателно дело срещу Фидел Беев с обвинение за пресъпление по служба заради това, че като кмет е ощетил общината с около 16 000 лева, доставяйки горива от собствени фирми. Делото стартира с отлагане, което закономерно и удобно продължи чак до парламентарните избори през юни.
В Сърница избухна нов скандал по познат повод: Тони Радев, възпитаник на тамошната школа за имами, бе обвинен в международен тероризъм. Според МВР обвиненията останаха недоказани, но в Сърница недоволството срещу училището се разрастна.
На 30 март Пазарджишкият окръжен съд касира избора на Ф. Беев за кмет на общината. Общинската сграда два дни бе обсадена от привърженици на Ф. Беев и Граждан ския комитет за стабилна местна власт. Наложи се дори общината да затвори врати заради фалшива заплаха за бомба.
АПРИЛ
В хода на подготовката за парламентарния вот ДПС бе изправено пред важния избор на свой кандидат-депутат. След много вътрешнопартийни колизии бе посочен Ф. Беев.
Художничката Дора Балинова от Ракитово едва оцеля, след като бе пребита от възпитаник на възпитателното училище в града, който бързо бе заловен от полицията. Жестокото деяние провокира граждански протест в Ракитово.
А традицията на великденските писани яйца спечели нови последователи.
МАЙ
На 18 май ВАС окончателно касира избора на Ф. Беев за кмет на общината.
33-годишна жена от Драгиново загина при автомобилна катастрофа с “Форд Фиеста” по дефилето.
В месеца на писмеността и културата бяха отбелязани 3 юбилея: 30 години от създаването на ПГИТ “Ал. Константинов” и ЦДГ “Детски рай” и 40 години от основаването на Представителния духов оркестър.
22 партии и коалиции се регистрираха за участие в изборите за Народно събрание в Пазарджишки избирателен район.
ЮНИ
Кампанията за парламентарните избори допълнително нажежи летния месец. На 29 юни резултатите от вота в община Велинград изведоха като първа политическа сила ДПС със 7701 гласа, БСП остана втора с 4084 гласа, НДСВ трета с 2722 гласа. На 21 юни бе проведено обществено обсъждане на общинския план за развитие за периода 2007-2013 г., изготвен от екип начело с Общинския съвет. Така Велинград стана една от първите общини, изготвили и приели задължителния за влизането ни в ЕС документ.
ВАС обяви за незаконосъобразен договора за сметопочистване, сключен между Ст. Дулев като врид кмет и фирма “Беев и Беев”.
Велинград отново бе домакин на Балканския фестивал по класическа китара.
ЮЛИ
Празникът на Велинград бе помрачен от незапомненото наводнение на 8 юни в Драгиново. Огромен воден стълб помля пътища, къщи, коли и отне живота на 70-годишния Мустафа Маджиров, затрупан от кал и дървета. Щетите в Драгиново бяха оценени на над 7 милиона лева. Летните бури не пощадиха и баща и син Борис и Стоян Ковачеви, загинали от гръмотевица в местност над Дорково. След много дебати 19 общински съветници подкрепиха идеята за изграждане на нова, частна болница във Велинград.
В ПОС започна наказателно дело и срещу Стоян Дулев - по иск на Общинския съвет за щети, нанесени на общината с договора за сметопочистване с “Беев и Беев”. Заради многото отлагания делото продължава и досега. АВГУСТ
На 5 и 6 август община Велинград преживя невиждано от години наводнение. Пострадаха пътища, къщи, инфраструктура, предприятия, училища - всичко на стойност 38 милиона лева. Велинград остана без основната си пътна връзка - дефилето към Варвара, Сърница и околните села бяха откъснати от общинския център заради разрушения мост в м. Кемера и разрушени участъци от пътя. Кризистният щаб начело с врид кмета Ат. Водев обяви бедствено положение, което бе отменено чак през декември 2005 г. Успоредно с огромните усилия за преодоляване на щетите от наводненията, започна и третата поред за мандата кандидат-кметска кампания. Този път кандидатите, регистрирали се в ОИК, бяха 4: Иван Лебанов, Стоян Дулев, Никола Матров и Ангел Топорчев.
СЕПТЕМВРИ
Армията се включи в работата по възстановяване на моста на Кемера и пътя към Сърница. На 7 септември бе пуснато движението по дефилето към Варвара.
На 18 септември се проведе първият тур на кметските избори, след който останаха да се състезават на балотаж Стоян Дулев и Ив. Лебанов. На 25 септември Ст. Дулев спечели изборите с 9339 гласа срещу 7585 гласа за Иван Лебанов. Клетвата за встъпване в длъжност на Ст. Дулев няколко дни поред бе бойкотирана от мнозинството общински съветници.
ОКТОМВРИ
На 4 октомври Стоян Дулев положи клетва, след като подписа споразумение за сътрудничество с местния парламент.
На 1 октомври Велинград бе посетен от посланиците на 7 арабски държави. Градът се вълнуваше и заради кастинга за участие във филм със звездата Кристоф Ламбер, на който се явиха над 200 човека. Спазена бе традицията и се проведе Празник на картофите, организиран от АРР-ЦБИ. От Македония дариха на Велинград паметна плоча на Владо Черноземски.
Извън празничните събития и гости, десетки граждани се включиха в подписка с настояване да заработи затворената заради ремонт Вельова баня. Общинският съвет и кметът решиха да поискат стопанисването на трите държавни бани от Министерството на здравеопазването, но усилията им още не са дали конкретен резулат и банята така и не работи.
НОЕМВРИ
С голям концерт ОНЧ “Св.св. Кирил и Методий” отбеляза сто години от своето основаване. 2 години работа отчете Общинският съвет. Процесите в ДПС, набиращи скорост след парламентарните избори, намериха израз в скандал, който се разрази на отчетно-изборното събрание в Сърница. Заради намесата на ДПС-депутата Фидел Беев местната организация, която е най-голямата в общината, стигна до разцепление. След писмо до ЦС на ДПС цялата отчетно-изборна кампания в нашата община бе спряна.
Без големи изненади и сътресения приключи отчетно-изборната кампания в БСП. На 26 ноември за четвърти пореден път социалистите избраха за председател на партията Тома Пачалов. ДЕКЕМВРИ
Община Велинград сключи меморандум за сътрудничество с община Юнфу от Китай, превръщайки се в пионер сред българските общини по отношение на връзките с Далечния Изток. Учителската стачка, обхванала цялата страна, имаше своите прояви и в нашата община, но тук учителите предприеха само едночасови ефективни действия.
Открит бе построеният с дарения нов параклис “Св. Никола” в местността Никульова църква, където преди векове е имало християнско светилище. “Рич” спечели наградата на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите за СПА-ваканционен хотел на 2005 г.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023