21 Apr 2025


Историята на параклиса „Свети Георги“ край Каменица

Публикувано на 03 May 2022 09:52

Параклисът „Свети Георги“ се намира западно от Каменица. Както цялата православна църква, така и той е имал през вековете голяма роля за партриотичното самосъзнание на населението от този край. След насилственото помохамеданчване на чепинските българи през 1666 г. Асан Ходжа, за да се погаври с християнската вяра, принудил местното население да разруши всички църкви от Костенец до Станимака (Асеновград). Според летописа на поп Методий Драгинов от село Корова били съборени 33 манастира и 218 църкви. Това била най-страшната верска трагедия в живота на чепинското население. Вероятно тогава е бил разрушен и паралисът „Свети Георги“. Мястото било обезличено, но хълмът, на който бил построен параклисът и до днес се нарича „Гергьовица“.
През 1927 г. Свети Георги на три пъти се появил в сънищата на баба Янка Пантева. Според нейните съновидения той й посочил мястото, където трябва да се копае. Събрала баба Янка доброволци и под нейно ръководство започнали разкопки. Така били разкрити основите на някогашен манастир. Били намерени съдове със сребърни монети, църковна утвар и скелети на погребани край олтара духовници. Находките били предадени на управлението на музеите в София, а с получените тогава суми и с дарения от команчани, с доброволен труд бил изграден и зографисан параклисът „Свети Георги“. Той бил осветен през 1928 г.
Ето какво ни разказа баба Мария Спасова, която заедно с нейната майка са чистили паралиса: „В нашето село Каменица живееха баба Янка и дядо Панталей, които бяха пришълци някъде от Македония. Скромни хора бяха те. По едно време съселяните започнаха да говорят с насмешка, че баба Янка и мъжът й копаели на върха на местността „Георгьовица“ и сигурно търсели имане на гола поляна. Двамата старци продължавали да копаят въпреки насмешките, но силите им не достигали. Тогава баба Янка започнала на всички да разказва за своите чудновати съновидения. Свети Георги на три пъти й се явил и посочил мястото, където трябва да се копае, за да открият основите на стар манастир, името на който било „Св. Георги“. Каменчани обаче продължавали да не вярват на баба Янка. Тогава бабата се престрашила и отишла в църквата да търси помощ и доброволци. Според нея момците доброволци трябвало да носят името Георги и че на един от тях ще излезе късметът пръв да открие основите на стария манастир. Като виждаха упорството на баба Янка, някои от богомолците се притекоха на помощ. Много Георгевци копаеха, ама все без резултат, та затова доверието на каменчани към съновиденията на баба Янка намаля. Накрая бай Георги Узунов решил и той да опита късмета си. Накичил се със здравец, нарамил бъклицата със студена вода и тръгнал с групата на баба Янка. Още на третата копка кирката на бай Георги Узунов ударила на зид. Той бил щалтливецът да открие основите на манастира.
Вестта се разнася като мълния. Мълвата гласеше, че е намерена владишка корона, красива чаша за причастие и сребърни монети. Никой не посегна да граби от намереното съкровище, защото по думите на баба Янка всичко това било определено за построяването на нов манастир върху основите на стария.
И така, през 1928 г. започна строежът на новия манастир. Тогава аз бях ученичка във второ отделение. С много радост всички деца от училището пълнехме котленца с вода от „Водевата чешма“ и ги носехме до върха на „Гергьовица“. Така с общи усилия, под ръководството на баба Янка каменчани построиха новия параклис „Св. Георги“, който стана скъпо и свято място не само за нас, но и за жителите на цялата Чепинска долина. От всички краища идваха да видят и да се поклонят в новия параклис.
А какви празници ставаха там на Гергьовден! От предния ден всички моми и деца отиваха с цветя и клони до параклиса. Плетяхме венци и украсявахме с тях вратата и прозорците. Пред вратата поставяхме кален кюп с вода. В него всяка мома поставяше своята китка с пожелание за женитба с избраното от нея либе..
След като всеки палеше свещ и оставяше китка здравец в параклиса с пожелание за здраве, плодородие и дълъг живот, големите родове от цялата Чепинска долина се събираха около богатите трапези. Песните и хората не секваха през целия ден, а вечерта всички си отивахме пълни с надежда, че годината ще бъде плодовита, че няма да има глад и болести.“
Наред със своята красота, параклисът и околността на стария манастир привличат и със своята лечебна сила. Тук започват да идват и чужденци, за да търсят помощ за своето страдание и за изцеление на болестите. За лечебната сила на стария манастир увлекателно разсазва баба Мария Спасова. Според нея в манастира имало дебела тетрадка, изпълнена с благодарствени слова от люде, намерили изцеление. Самата тя помни случай с нямо дете, което след като преспало в манастира, на другата сутрин проговорило. Не малко били и случаите, при които само с прочитането на молитва за здраве, болните оздравявали. Подобен бил случаят с болно дете от Ракитово. Довела го майка му, на която всички останали деца били измрели. На молитвата за здраве присъствала и баба Мария. Детето по чудо оздравяло. Божана Калпазанова, снаха от правнука на баба Янка разказва, че на Гергьовден през 1993 г. семейство от Свиленград донесло агне за курбан като благодарност за оздравелия им син, получил изцеление от нелечима болест. Майка му в съня си получила указание да отиде в параклиса „Св. Георги“ и две седмици да се моли в манастира.
Малко се знае и за лечебната сила на Водева чешма, наричана аязмото на Свети Георги. Тя се намира в подножието на параклиса. С помощта на тази вода е съграден параклисът. Баба Янка твърдяла, че в сънищата си виждала как Св. Георги пои коня си с тази вода.
За историята на параклиса има още едно предание. След като построили параклиса през 1928 г., баба Янка се заела с неговото поддържане. Един ден, когато стояла пред входа на параклиса, видяла по пътеката откъм Лъджене да идват трима високи монаси, които имали вид на владици. Притеснила се баба Янка как да посрещне високите гости. Но едва доближили параклиса, те спрели пред него, благословили го и изчезнали. По-късно тя направила сравнение с костите на тримата монаси, намерени край олтара на стария параклис и установила, че размерите им напълно съвпадат с височината на тримата внезапно изчезнали владици. При това в гроба били намерени владиша корона, голям сребърен кръст, парчета от жезъл и парченца от тъкани със сребърни и златни нишки като на владишки одежди. За това, че били заклани, се съдело по факта, че парчетата били захвърлени в един гроб, без да бъдат подредени. Баба Янка се погрижила за подреждането на останките и техният гроб бил възстановен зад олтара. Този гроб бил заличен след повторното разрушение на параклиса...
Време е да разкажа по-подробно как стана съвременното възстановяване на параклиса. В началото най-ентусиазираните предлагаха възстановяването да стане както по времето на баба Яна - с доброволен труд и събиране на дарения. Просто да се повтори нейното дело!
Оказа се, обаче, че сега е по-трудно, отколкото по времето на баба Яна. Периодът 1990-1992 г. беше труден за подобни начинания. Разрешения за подобни действия още не се издаваха. Трябваше да се изготвят архитектурен и строителен план и заверката им в Общинския съвет. Строителен материал трудно се намираше. Парични средства трудно се намираха. Много помогна пресата. Появиха се статии във вестник „Чепинец“ с въпрос към всички велинградчани: „Каква ще бъде понататъшната съдба на параклиса „Св. Георги“ и не е ли дошло времето за ъзстановяването на такива обекти, свързани с мъките и радостите на народа ни?“. Появи се и друга статия със снимка на параклиса преди и след неговото разрушаване. Така започна да се говори и пише за отдавна забравения параклис „Св. Георги“.
Резултатите не закъсняха. Появиха се хора, които се отзоваха с готовност на общото дело. Архитект Шинков изработи безвъзмездно, като дарение, архитектурния план. Дарение за параклиса направи и инженер Ждраков, като изработи конструктивния план. Строителният техник Павел Терзиев се зае със снабдяването на строителните материали, а отец Антон се зае с набирането на средства и с организацията на строежа. Неговият баща и брат бяха постоянни строителни работници, а останалата работна ръка се набираше само от доброволци. Накрая дойде ред и на младата художничка Светла Граданска, която с голяма любов и желание започна да зографисва стените и тавана с библейски сцени и нарисува иконите на иконостаса.
Нека всички се погрижим за процъфтяването и опазването на параклиса „Св. Георги“, за да анпомня на всеки родолюбив българин за онази неугасваща светлина, която е блещукала през вековете под свода на тази древна светиня, раздаваща благослов над възродените люде, за да творят благото на нашия трудолюбив и боголюбив народ. Амин! Павлина Калчева
(Със съкращения)

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023