21 Nov 2025


15 съветници решиха: дават Клептуза на концесия

Публикувано на 29 Mar 2022 10:21

Само 17 от общо 29 общински съветници дойдоха на извънредната сесия на 21 март 2022 г. Така за първи път от доста време гражданите, които присъстваха в залата, бяха малко повече от народните избраници.
Повод за извънредното заседание бяха двете решения за концесия на Клептуза, които съветниците приеха на 24 февруари, но на 8 март бяха върнати от областния управител Иван Васев като незаконосъобразни. В този случай местният парламент има три варианта: да потвърди, да измени или да отмени върнатото решение.
Заседанието протече без изненади и по добре познат от последните години сценарии. Първата точка бе гласуване по решението за приемане на общински план за концесиите. След връщането му от Областната управа планът бе светкавично изменен и с дата 11 март новият му вариант бе качен на сайта на общината, за да може този път, за разлика от февруари, да бъде спазено изискването на закона. Веднага след обявяването на точката Екатерина Каферинова от ЗНС направи процедурно предложение да бъде гласуван вариантът „изменя решението“. И гласуването щеше да стане факт без повече обсъждания, ако независимият съветник Радослав Димов не бе призовал „от уважение към гражданите“ те да бъдат запознати с това какво се гласува.
От името на ОА юристът Александра Керина обясни, че планът е допълнен съгласно указанията на областния управител. На настоятелните въпроси на съветника Пламен Мавров от МК БСДП/ЗС Ал.Стамболийски и на Надежда Ключкова има ли промени и какви са те отговори кметът Костадин Коев. Кметът каза, че трябва някой да облагороди и парка пред Клептуза и затова територията на концесията се увеличава от 22 декара (колкото бяха гласувани на 24 февруари) на 32 декара, като се включва и целият парк. Без отговор остана питането на Надежда Ключкова защо площта на Клептуза по акта за публична общинска собственост е 23 000 кв.м., но на концесия се отдават 22 556 кв.м. и в чий интерес е това.
Присъстващите граждани реагираха бурно на увеличението на концесионната площ и попитаха съветниците те след 50 години на колко години ще бъдат и защо не са питали велинградчани дали Клептуза да се дава на концесия. „Вие ли сте само гражданите?!“, реагира кметът Костадин Коев. От залата последва въпрос „Клептуза ваш ли е, г-н Коев?!“ и предложение за местен референдум.
Думата взе Надежда Малчева, която преди години бе първата, която се възпротиви на решението за събаряне на Културния дом и бе сред основателите на Инициативния комитет за неговото спасяване. Тя припомни на кмета К. Коев с думите, че той е поел обещание пред членовете на Инициативния комитет, че Културният дом ще се запази. Г-жа Малчева се обърна към кмета с въпроса излъгахте ли ни и каква е гаранцията, че сега няма пак да се случи същото и с Клептуза? Кметът отговори, че причина за случолото се с Културния дом е, че Общинският съвет не е гласувал замяна на този имот с 15 декара над паметника на Вела Пеева при „Бор“. Г-жа Малчева продължи изказването си с думите, че концесия на Клептуза за 35 години, както е записано в плана, развързва ръцете на бъдещия концесионер да си прави каквото иска. Тя напомни, че преди години велинградчани огранизираха акция и събраха парите за покрив на Културния дом и така гражданите спасиха сградата. Сега същото може да бъде направено за Клептуза, а има и местен бизнес, както и над 80 хотела, които ползват минералната вода на Велинград и могат да помогнат за Клептуза.
Съветникът Радослав Димов даде пример с концесията на Банско и попита какво щеше да е без концесионер. Той подчерта, че важното е бъдещият концесионер на Клептуза да направи това, което общината иска. От залата репликираха с примери за обекти във Велинград като старото игрище до плажа, които общината е отдала, но съветници отговориха, че това не е концесия. Имаше няколко граждани, които напразно вдигаха ръка за изказване - думата не им бе дадена и съветниците преминаха към гласуване.
Новият общински план за концесиите бе приет с 15 гласа „за“. Единодушно гласуваха групите на ГЕРБ, БСП, ЗНС, както и независимият Радослав Димов. „За“ бяха двама от МК „Глас за Велинград“ - Антонио Велев и Красимир Джиханов. За разлика от гласуването през февруари, когато не само бе против, а дори каза, че ще обжалва решението, този път Александър Гагов от ВМРО-БНД гласува „за“ с уговорката, че иска да види гаранции от страна на концесионера. От групата на МК БСДП/ЗС „Ал. Стамболийски“ против решението гласува Пламен Мавров, а Рахим Енгяк се въздържа. Групата на ДПС изобщо не взе участие в извънредното заседание.
Второто оспорено от областиня управител решение бе отменено със 17 гласа „за“. С това решението бе дадено начало на подготовка за обявяване на процедура за концесия на Клептуза. Решението се оказа излишно, защото със самото приемане на общинския план за концесии процедурата стартира.
С плана са очертани и основните параметри на бъдещата концесия на Клептуза:
* концесия за строителство и за услуги
* площ от 2 парцела, които са публична общинска собственост: парцелът на двете езера и прилещажите им площи от 22 556 кв.м. плюс парцела на парка с площ 10 276 кв.м.
* максимален срок - 35 години (законът позволява той да бъде увеличен - бел.ред.)
* година, в която се планира откриване на процедурата за определяне на концесионер - 2022 г.
Концесионното възнаграждение, което ще получава общината, ще бъде определено след финансов анализ. С интересно уточнение, което е залегнало в плана: „в случай, че финансовият анализ обоснове нуждата от такова при извършване на подготвителните действия“. Тоест, концесионно възнаграждение може и да няма, а общината да даде Клептуза на концесионер само срещу определени инвестиции?
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


За първи път общината ще иска кредит от 10 милиона лева

Публикувано на 18 Nov 2025 10:17


Това е третият план за финансово оздравяване в трите мандата на кмета Костадин Коев, тъй като през целия 10-годишен период Велинград е в списъка на общините с финансови затруднения, изготвян по критерии от Министерството на финнасите. Различното този път е, че общината предвижда да поиска от държавата временен безлихвен заем в размер  на 10 милиона лева. До момента общината искаше от Министерството на финансите кредити по 3 милиона лева. Сега за първи път през последните 35 години планираният заем е толкова голям.
Планът за финан

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:14



РЕМОНТ Започнаха ремонтни дейности по улица „Братя Кръстини“, по която от 10 ноември  е въведен временен режим със спиране на движението. В момента се извършва реконструкция на част от водопроводната мрежа. 

КРЪСТАВА Община Велинград стартира две обществени поръчки, свързани с изграждането на новата детска градина в село Кръстава. Едната поръчка е за доставка и монтаж на оборудване на стойност 113 260 лева (57 909,29 евро), а втората е за обзавеждане на стойност 104 722 лева (53 543,51 евро). Крайният срок за подаван

Към цялата статия »


Градището край Драгиново – древна загадка, която оживява

Публикувано на 18 Nov 2025 10:13

каменни стени, възвишение подобно на кула и много натрошени глинени съдове, които заслужаваха внимание. Днес вече знаем със сигурност: тук е имало живот през цялото първо хилядолетие преди Христа.
През есента на 2025 г. след дълга административна процедура и включваща Министерството на културата и Министерски съвет, Исторически музей – Велинград получи разрешение за провеждане на спасителни археологически проучвания на обекта. Работата беше кратка, но интензивна. И макар времето и средствата да бяха ограничени, ние успяхме да излезем отвъ

Към цялата статия »


Светилището на бесите над Клептуза: в зимна премяна и с нова реклама

Публикувано на 18 Nov 2025 10:12

 Тук, в тази най-висока част на планината, се намират техните големи  светилища, а откритите на   връх Острец находки бяха  сериозен аргумент  да се твърди, че именно тук е било и  прочутото Дионисиево прорицалище.  Не случайно за великите пълководци на древността като Александър Велики и Октавиан -  бащата на бъдещия римски император Август, предсказанията в   прорицалището на бесите имали огромно значение.   
Но само високо в планините ли бесите са имали светилища? 
Изграден

Към цялата статия »


Мащабно учение за авиационно произшествие край Драгиново

Публикувано на 18 Nov 2025 10:10

3 хеликоптера, 24 специализирани автомобила и 83 участници. Целта на учението е да се подобри организацията, координацията и оперативната съвместимост между институциите, участващи в националната система за търсене и спасяване при авиационни произшествия, както и да се повиши готовността и уменията за ефективно реагиране при подобни инциденти.
Учението бе открито в присъствието на заместник областния управител на област Пазарджик Осман Мурадов, главния директор на ГДГВА Анелия Маринова и главен комисар Александър Джартов - директор на ГДП

Към цялата статия »


Поредна отмяна на търгове за евтини парцели

Публикувано на 18 Nov 2025 10:09

парцел с площ 129 кв.м. пред болницата с начална тръжна цена 7429 лева (58 лева/кв.м.), парцел с площ 607 кв.м. пред детската градина „Слънчице“ с цена 25 385 лева (близо 42 лева/кв.м.) и парцел в село Абланица с площ 732 кв.м. и начална цена 7064 лева (9.65 лева/кв.м.).
Мотивът за отмяна на трите търга е, че в обявите сумата за депозита, който кандидатите трябва да внесат, е посочена само в лева, но не и в евро. При всички останали суми е спазено изискването на закона за обявяване на цените в лева и евро, но не и за депозита. В кметската

Към цялата статия »


Отстраненият Д. Бараков ще подпомага министъра

Публикувано на 18 Nov 2025 10:09


През изминалата седмица се оказа, че отстраненият Даниел Бараков е преназначен в звеното за подпомагане на  министъра на вътрешните работи. Новината бе съобщена в парламента от министър Даниел Митов. Проверката в ОД на МВР - Пазарджик продължава.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:08

 Разпрата много бързо се разгорещила и по-големият от двамата нанесъл прободна рана с нож в крака на своя опонент. Екипи на участъка в Ракитово са реагирали на място и са задържали извършителя. Пострадалият е настанен за лечение в МБАЛ - Велинград без опасност за живота. По случая е образувано досъдебно производство под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ЗИМА Започна вторият етап от акция „Зима“. До 20 ноември до 20 ноември полицията ще се следи дали пешеходците спазват своите задължения при пресичане и използването на

Към цялата статия »


Кристиан Ваклинов: Теснолинейката може без мен, аз без нея не мога!

Публикувано на 18 Nov 2025 10:07


Премиерата на книгата-енциклопедия „Родопската теснолинейка“ се състоя в кафе-клуб „Читалнята“, който едва побра всички желаещи да видят и чуят автора. Г-жа Силвена Байракова, председател на НЧ „Отец Паисий-1893“, представи Кристиан Ваклинов като човека, превърнал една железница в своя житейска кауза. А Кристиан го каза така: „Теснолинейката може без мен, аз без нея не мога“.
Много носталгия и вълнение пробудиха спомените на Кристиан Ваклинов за това как  като дете е пътувал със своите баба и дядо от Пазарджик към Цигов чарк, но

Към цялата статия »


25 години след началото Празникът на картофите е жив и нужен

Публикувано на 18 Nov 2025 10:04

 Тогава за първи път прозвуча и химнът „Ода за картофите“, създаден с много вдъхновение от велинградските творци Анна Маргова - поетеса и Иван Казалиев - автор на музиката и аранжимента. Хубаво е, че 25 години по-късно празникът отново започна с химна „Ода за картофите“ в изпълнение на децата от „Звънче“.
Тазгодишният Празник на картофите бе открит от кмета Костадин Коев и от председателя на Българската асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиев, който определи Велинград и Самоков като двете столици на производството на картофи

Към цялата статия »


Малки обяви: 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:01


Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам врата-пистолет с трикрилен прозорец и две

Към цялата статия »


Пространството около паметника на Вела ще бъде почистено през пролетта

Публикувано на 18 Nov 2025 10:00

 в общината заявление за достъп до информация, на което кметът Костадин Коев е отговорил на 29. Ето въпросите и отговорите по темата:  
1. Съществуват ли приети проекти, планове или намерения за реконструкция, поддръжка или преустройство на паметника или прилежащите зелени площи?
Проекти за реконструкция или преустройство на национален паметник - мястото, където е погребана главата на Вела Пеева, не са изготвяни. Община Велинград предвижда да облагороди зелените площи около паметника, но с оглед настъпването на зимния сезон,

Към цялата статия »


Спомени за „Старото игрище“

Публикувано на 18 Nov 2025 10:00


През 2011 г. заедно с Филип Устабашиев и Георги Дишлянов написахме книгата „85 години организиран футбол в Чепинско”. При подготовката на тази книга има и данни за началото на спортния живот на това игрище.
Издирихме, че футболен клуб „Чепинец” е имало от 1926 г. Има снимка на първите футболисти. Върху снимката има надпис „Основатели на фут. отбор „Чепинец” 1926 г.”. Клубът е регистриран през 1929 г. Първите мачове са се играли на терена на сегашната ж.п. гара Лъджене, преди да се прекара ж.п. линията през 1926 г. След това се играе н

Към цялата статия »


„Чепинец“ отстъпи пред по-опитния си съперник

Публикувано на 18 Nov 2025 09:59

  Преди този двубой домакините заемаха второто място във временното класиране с актив от 22 т., а велинградчани бяха на шеста позиция с 14 т.
Лошо се е развило първото полувреме за гостуващия тим от Велинград. Футболистите на „Чепинец“ са се прибрали на почивката с пасив от 2 гола, след като са допуснали грешки в защита. Първото попадение е дошло след центриране, а  вторият гол е бил отбелязан с ръка, но съдиите така и не са забелязали това нарушение.
След почивката по-опитният отбор на домакините е успял да задържи резултата

Към цялата статия »


„Драгиново“ най-после усети пак вкуса на победата

Публикувано на 18 Nov 2025 09:57

Домакините бяха в неприятна серия от мачове без успех и беше крайно време да приключат с  тази негативна поредица без точки и да усетят най-после радостта от победата.
 Домакините изглеждаха много мотивирани и още от самото начало притиснаха отбора на „Величково“. Това даде бързо резултат и още в 7 мин. С. Тахчиев беше точен за 1:0. При единствената си по-опасна атака обаче гостите стигнаха до изравнително попадение в 14 мин. В оставащото време до края на първата част те като по чудо се отърваха от други голове във вратата им, с

Към цялата статия »


Призови места за „Джунгла“ и „Грация“

Публикувано на 18 Nov 2025 09:56


В турнира в Казанлък възпитаниците на КСТ „Импулс Велинград 2002“ Янислав Колев - Виолета Целева заеха трето място в категория Деца II ST и второ място в категория 11D (LA, ST), а Калоян Шолев - Кристияна Кирилова се наредиха на второ място в категория 13C (LA, ST).
Темпо

Към цялата статия »


Шампионски титли за КСТ „Импулс“ - Велинград

Публикувано на 18 Nov 2025 09:56

а неговите представители спечелиха общо 5 шампионски титли, 4 вицешампионски титли и 1 бронзов медал, както и участие в множество финали и полуфинали в условията на силна конкуренция.
В ДЛОП „Млади надежди”се изявиха  Ванеса Белухова  в соло момичета до 7 г.  на ST – 1. място и в  соло момичета до 7 г. на LA – 2. място.  Рая Матева в соло момичета до 7 г. на ST е втора, а на  соло момичета до 7 г. на LA е четвърта.
При соло момичета до 9 г. Рая Ракитовска е на 3-о място на  ST и шеста на LA 
В

Към цялата статия »


Анастас Абаджиев отново е част от българската антарктическа експедиция

Публикувано на 18 Nov 2025 09:55

 а в екипа, който осъществява трудната логистика на експедицията до и на Ледения континент е и Анастас Абаджиев. 
Анастас Абаджиев е син на проф. Боряна Чолева и внук на туриста-легенда за Велинград и България Манол Чолев. По образование е строителен инженер, по душа алпинист, турист и пътешественик. Дълго време живее и работи в САЩ, а през последните години все по-често се връща във Велинград. За Анастас Абаджиев това не е първо, а поредно пътуване до Антарктида и участие в българската експедиция, която се провежда през летните

Към цялата статия »


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023