21 Apr 2025


Пътят на светеца Михаил Войн Български от Родопите до Търново

Публикувано на 22 Feb 2022 09:55

(Продължение от бр. 6/22)
На мястото на огромната поляна край останките от днешната крепост Кулата-Градот до 1946/49 година е имало каменни основи на къщи. По нареждане на Ракитовската селска община по време на бригадирското движение младежи от Ракитово и района са извадили камъните, за да се построи с тях чакълиран път (макадам) от селото до местност Блатца, около 5 километра. Камъните са натрошавани ръчно с чукове и са превозвани с волски коли до мястото на полагане на новия път. Този път десетилетия наред е наричан Белия път, заради цвета на камъните (бял мрамор). През седемдесетте години на ХХ век е асфалтиран. След изваждането на камъните поляната е разорана и засята с лен. Все още има възрастни ракитовци, които си спомнят за изваждането на камъните и засадените с лен поляни. Авторът е чувал разказ от Илия Баташки, лесовъд, починал през 2019 г., който по време на бригадирското движение е бил на около 10 години.
Според най-добрия познавач на тракийския език проф. Владимир Георгиев думата „беса” означава „вяра”. Бесите са били известни като вярващите или пазителите на древната вяра. В земята на бесите през І в. пр. н. е. и първите няколко века след новата ера (територията на племената от беския съюз: дии, диобеси, травси, триали и беси) се намира Централното светилище на Дионис, което е първообраз на елинските светилища в Делфи, Додона и т. н. Бесите са почитали бог Сива, когото елините (гърците) назовават Дионис Сабазий или Дионис Загрей. Заради огромното влияние на беските жреци в древността се е смятало, че бесите са единствените посредници между хората и боговете. Делфийското светилище се е управлявало от жреци, наречени тракиди (т. е. от жреци траки).
Ехото от вековете е достигнало до нас чрез песните от „Веда Словена”, изпяти от местното население, живеещо около родопския връх Сютка (Разложко и Чепинско). При своите обиколки преди Освобождението (1850 – 1860 г.), когато подготвя книгата си за Татар Пазарджишката кааза, предадена за печат през 1865 г. и отпечатана през 1870 г. във Виена, краеведът Стефан Захариев от Пазарджик предава думите на мюсюлманите от Чепинско: „5. Бесите, ... били по-учени и по-образовани от своите съплеменици, ... и да основат едно гадилище на най-високия връх на планината Родопа в името на бога Сива, или на индийски некой цар Диониса (на тая планина най-високият връх се намира в пазарджишката област, от турците наречен Гьоз-тепе, заради пространният изглед дето има и ся види много надалеч към юг, изток и север, и понеже тамо има великолепни развалини от мраморни сградия, послани с мозайк, вероятно тамо да е било гадилището на нашите предци), за което Херодот доказва, че не е било по-малко важно и по-долне от Делфийското прочуто гадилище...” . Разстоянието между връх Сютка и месността Кулата-Градот е около 5 км. по права линия, по старите пътеки – около 6-7 км. Това означава, че селището Потука е било централно и едно от най-важните в земята на бесите. Вероятно то е било главния гарнизон, защитаващ „гадилището” под върха. Скривайки Централното светилище от света, върховният жрец Вологес е обрекъл на забрава и името на близкото селище Потука.
Съществуват различни схващания за произхода на името „потука”. Някои изследователи смятат, че е свързано с подтик, извисяване. Основание за това дава славянското произношение „Потык” и името на Михаил Войн на руски – Михайло Потык. В Русия то е свързвано с древноруската дума „пътка” – птица и светецът е придружаван винаги от лебед.
Без да се омаловажават горните съображения трябва да се отбележи, че за бесите водата е свещена. Немалко топоними са свързани с названия на реки и извори. Самото име на планината Родопа е свързано с вода и река. Глаголът “rod” – „тека” е с индоевропейски корен. Напоследък се утвърждава схващането, че името Родопа е било име на река, означаващо „червеникава, тъмночервена река”, а по-късно се е разпространило като име на цялата планина . По същия начин възниква името на връх Сутка (Сютка), идващо от името на извор под самия връх и преведено от траколога проф. Владимир Георгиев като „цепка”, „цепина”, „момиче”. Днес този извор се нарича Момин кладенец.
В основата на хълма Кулата-Градот, между крепостта и укрепено светилище, наречено от местните хора Имането, се намира извор. Днес този извор носи името Втори дол. Има и Първи дол и Трети дол, но за разлика от тях Втори дол е с постоянен дебит зиме и лете и е особено почитан от местните хора. Ако заменим думата „дол” – „дере” с популярната „поток” за Кулата-Градот може да се каже крепостта, селището до Потока, а по-късно просто Потока (Потука).
Когато през втората половина на І в. от н. е. започва разпространението на християнството, апостол Павел през 52 г. идва в селището Филипи (около днешните Драма – Кавала) и създава първата християнска община там. Жителите на Филипи са траки, следователно посланието „Към Филипяните” е послание към траките. Бесите не го приемат. А той е знаел, че ако бесите приемат християнството всички други ще го приемат. Затова апостол Павел упорства. Той създава лично и християнската община в селището в района на днешното с. Гърмен, където по-късно, през 102 г., император Траян изгражда Никополис ад Нестум. Придвижването му от Филипи към района на Гърмен – Гоце Делчев показва, че Павел е обикалял около земята на бесите, но не е бил приет от тях. Той е поръчал при бесите винаги да има християнски мисионери. През 67 г. в Рим апостол Петър е посечен с меч, а апостол Павел е разпнат на кръст с главата надолу от император Нерон.
Заветът на Павел се изпълнява. Много мисионери, между които Карп и Ерм, проповядват в района на Филипопол. По-късно, през втората половина на ІV в., в района на Северозападните Родопи проповядва дакийският епископ Никита Ремесиански. Той говори езика на бесите и проповядва християнството на тракийски. Така жреците разбират, че новата религия се основава върху свещената троица: Бог Отец, Бог Син и Светия дух. Бог Отец е създателят на материалния свят, а Бог Син е пътят между него и Светия Дух.
Ако сравним този модел на света с песните от „Веда Словена” ще видим, че героят отива за помощ при боговете от свещената троица: Вишна Бога, Сива Бога или Бела Бога. Вишна Бога представлява Всевишният, чистият Дух. Бела Бога е създателят на материалния свят, този, който е донесъл светлината в света. А Сива Бога е Бог Син, този, който е пътя между чистия Дух и носителя на Светлината (Белотата).
Осъзнавайки тази основна прилика между тракийското виждане за света и християнското виждане за света, подложени на тежки гонения след 391 г. (император Теодосий Велики с едикт от 391 г. забранява всички други религии, освен християнството и тогава започва разрушаването на езическите светилища и гонението на шамани и жреци), бесите приемат християнството през 396 г. Най-тежко е било да се приеме идеята, че Бог може да се слави в храмове, които не са природни, а са изградени от хората. Първите църкви са били изградени на местата на светилищата. Били са трикорабни, за да показват тракийското виждане за триединството на света. Бесите са знаели, че Бог, който е всевиждащ и милостив, ще ги познае по чистата вяра.
Тук е мястото да уточним приблизително границите на земята на бесите по това време. От Станимака (Асеновград), на север от р. Арда Диовлен (Девин), Доспат, прохода Суки (крепост Траянови врата край Костенец), Голямо Белюво (Белово), горното течение на р. Марица заедно с Бесапарските хълмове, до Станимака.
Много интересно е да се сравнят земята на бесите и земята на помохамеданчените през 1666 г. селища в Чепинско и района. Според Беловската хроника, която има два запазени преписа (на Хр. Попконстантинов и на Попгеоргиев), след ислямизацията на Чепинско са разрушени много църкви и манастири. „ … дадоха им воля да разсипят църкви и манастири. И разсипаха от Станимака до Баня Самоков¬ска [до Костенец] 218 църкви, църкви с манастири — 32” . Очевидно е пълното съвпадение на земята на бесите, такава каквата е била през І век, и територията от Беловската хроника през ХVІІ век. Това е древната Свещена земя на Дионис, в центъра на която е връх Сютка, където според местните хора в древността е почитан бог Сива. В този малък регион са познати поне две епископии: Левка с център Спасовата църква, наречена „Възнесение Христово” (Беловската трикорабна базилика) и Влептос (Влепти/Блепти), с център трикорабната кръстокуполна базилика „Николица” в Ракитово. „Николица” е на 1.5 часа път пеша от селището Потука (Кулата-Градот).
Селището Потука е било в развалини още по времето на император Андроник ІІІ, който през 1323 г. чакал там три дни деспот Войсил от Копсис да доведе в гръб на цар Михаил ІІІ своите 3000 войника. От археологическите проучвания се вижда, че крепостта е имала тракийки, късноантичен и средновековен период. Основната крепостна стена с дебелина 1.50 м. – 1.65 м. е изградена качествено и е използван хоросан, вероятно полаган в „горещо” състояние. Негасената вар се прегася с вода, като в този момент тя е гореща. Отличното качество на строителството на стената дава основание на се предположи, че е била построена по времето на Юстиниан І Велики в средата на VІ в., за да се защити района от набезите на славяните. Стената е била разрушена и след това е възстановявана, като възстановката е по-груба и некачествена. През 1205 г. цар Калоян разрушава крепостите в Пловдив и Баткунион, за да не бъдат използвани от ромеите. Вероятно тогава е била разрушена и крепостта Потука. Век по-късно Андроник ІІІ, докато три дни с войската си чака идването на деспот Войсил от Копсис (Анево), вижда само руините.
Свилен Топчиев
(Следва)

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023