09 Jul 2025


Пътят на светеца Михаил Войн Български от Родопите до Търново

Публикувано на 22 Feb 2022 09:55

(Продължение от бр. 6/22)
На мястото на огромната поляна край останките от днешната крепост Кулата-Градот до 1946/49 година е имало каменни основи на къщи. По нареждане на Ракитовската селска община по време на бригадирското движение младежи от Ракитово и района са извадили камъните, за да се построи с тях чакълиран път (макадам) от селото до местност Блатца, около 5 километра. Камъните са натрошавани ръчно с чукове и са превозвани с волски коли до мястото на полагане на новия път. Този път десетилетия наред е наричан Белия път, заради цвета на камъните (бял мрамор). През седемдесетте години на ХХ век е асфалтиран. След изваждането на камъните поляната е разорана и засята с лен. Все още има възрастни ракитовци, които си спомнят за изваждането на камъните и засадените с лен поляни. Авторът е чувал разказ от Илия Баташки, лесовъд, починал през 2019 г., който по време на бригадирското движение е бил на около 10 години.
Според най-добрия познавач на тракийския език проф. Владимир Георгиев думата „беса” означава „вяра”. Бесите са били известни като вярващите или пазителите на древната вяра. В земята на бесите през І в. пр. н. е. и първите няколко века след новата ера (територията на племената от беския съюз: дии, диобеси, травси, триали и беси) се намира Централното светилище на Дионис, което е първообраз на елинските светилища в Делфи, Додона и т. н. Бесите са почитали бог Сива, когото елините (гърците) назовават Дионис Сабазий или Дионис Загрей. Заради огромното влияние на беските жреци в древността се е смятало, че бесите са единствените посредници между хората и боговете. Делфийското светилище се е управлявало от жреци, наречени тракиди (т. е. от жреци траки).
Ехото от вековете е достигнало до нас чрез песните от „Веда Словена”, изпяти от местното население, живеещо около родопския връх Сютка (Разложко и Чепинско). При своите обиколки преди Освобождението (1850 – 1860 г.), когато подготвя книгата си за Татар Пазарджишката кааза, предадена за печат през 1865 г. и отпечатана през 1870 г. във Виена, краеведът Стефан Захариев от Пазарджик предава думите на мюсюлманите от Чепинско: „5. Бесите, ... били по-учени и по-образовани от своите съплеменици, ... и да основат едно гадилище на най-високия връх на планината Родопа в името на бога Сива, или на индийски некой цар Диониса (на тая планина най-високият връх се намира в пазарджишката област, от турците наречен Гьоз-тепе, заради пространният изглед дето има и ся види много надалеч към юг, изток и север, и понеже тамо има великолепни развалини от мраморни сградия, послани с мозайк, вероятно тамо да е било гадилището на нашите предци), за което Херодот доказва, че не е било по-малко важно и по-долне от Делфийското прочуто гадилище...” . Разстоянието между връх Сютка и месността Кулата-Градот е около 5 км. по права линия, по старите пътеки – около 6-7 км. Това означава, че селището Потука е било централно и едно от най-важните в земята на бесите. Вероятно то е било главния гарнизон, защитаващ „гадилището” под върха. Скривайки Централното светилище от света, върховният жрец Вологес е обрекъл на забрава и името на близкото селище Потука.
Съществуват различни схващания за произхода на името „потука”. Някои изследователи смятат, че е свързано с подтик, извисяване. Основание за това дава славянското произношение „Потык” и името на Михаил Войн на руски – Михайло Потык. В Русия то е свързвано с древноруската дума „пътка” – птица и светецът е придружаван винаги от лебед.
Без да се омаловажават горните съображения трябва да се отбележи, че за бесите водата е свещена. Немалко топоними са свързани с названия на реки и извори. Самото име на планината Родопа е свързано с вода и река. Глаголът “rod” – „тека” е с индоевропейски корен. Напоследък се утвърждава схващането, че името Родопа е било име на река, означаващо „червеникава, тъмночервена река”, а по-късно се е разпространило като име на цялата планина . По същия начин възниква името на връх Сутка (Сютка), идващо от името на извор под самия връх и преведено от траколога проф. Владимир Георгиев като „цепка”, „цепина”, „момиче”. Днес този извор се нарича Момин кладенец.
В основата на хълма Кулата-Градот, между крепостта и укрепено светилище, наречено от местните хора Имането, се намира извор. Днес този извор носи името Втори дол. Има и Първи дол и Трети дол, но за разлика от тях Втори дол е с постоянен дебит зиме и лете и е особено почитан от местните хора. Ако заменим думата „дол” – „дере” с популярната „поток” за Кулата-Градот може да се каже крепостта, селището до Потока, а по-късно просто Потока (Потука).
Когато през втората половина на І в. от н. е. започва разпространението на християнството, апостол Павел през 52 г. идва в селището Филипи (около днешните Драма – Кавала) и създава първата християнска община там. Жителите на Филипи са траки, следователно посланието „Към Филипяните” е послание към траките. Бесите не го приемат. А той е знаел, че ако бесите приемат християнството всички други ще го приемат. Затова апостол Павел упорства. Той създава лично и християнската община в селището в района на днешното с. Гърмен, където по-късно, през 102 г., император Траян изгражда Никополис ад Нестум. Придвижването му от Филипи към района на Гърмен – Гоце Делчев показва, че Павел е обикалял около земята на бесите, но не е бил приет от тях. Той е поръчал при бесите винаги да има християнски мисионери. През 67 г. в Рим апостол Петър е посечен с меч, а апостол Павел е разпнат на кръст с главата надолу от император Нерон.
Заветът на Павел се изпълнява. Много мисионери, между които Карп и Ерм, проповядват в района на Филипопол. По-късно, през втората половина на ІV в., в района на Северозападните Родопи проповядва дакийският епископ Никита Ремесиански. Той говори езика на бесите и проповядва християнството на тракийски. Така жреците разбират, че новата религия се основава върху свещената троица: Бог Отец, Бог Син и Светия дух. Бог Отец е създателят на материалния свят, а Бог Син е пътят между него и Светия Дух.
Ако сравним този модел на света с песните от „Веда Словена” ще видим, че героят отива за помощ при боговете от свещената троица: Вишна Бога, Сива Бога или Бела Бога. Вишна Бога представлява Всевишният, чистият Дух. Бела Бога е създателят на материалния свят, този, който е донесъл светлината в света. А Сива Бога е Бог Син, този, който е пътя между чистия Дух и носителя на Светлината (Белотата).
Осъзнавайки тази основна прилика между тракийското виждане за света и християнското виждане за света, подложени на тежки гонения след 391 г. (император Теодосий Велики с едикт от 391 г. забранява всички други религии, освен християнството и тогава започва разрушаването на езическите светилища и гонението на шамани и жреци), бесите приемат християнството през 396 г. Най-тежко е било да се приеме идеята, че Бог може да се слави в храмове, които не са природни, а са изградени от хората. Първите църкви са били изградени на местата на светилищата. Били са трикорабни, за да показват тракийското виждане за триединството на света. Бесите са знаели, че Бог, който е всевиждащ и милостив, ще ги познае по чистата вяра.
Тук е мястото да уточним приблизително границите на земята на бесите по това време. От Станимака (Асеновград), на север от р. Арда Диовлен (Девин), Доспат, прохода Суки (крепост Траянови врата край Костенец), Голямо Белюво (Белово), горното течение на р. Марица заедно с Бесапарските хълмове, до Станимака.
Много интересно е да се сравнят земята на бесите и земята на помохамеданчените през 1666 г. селища в Чепинско и района. Според Беловската хроника, която има два запазени преписа (на Хр. Попконстантинов и на Попгеоргиев), след ислямизацията на Чепинско са разрушени много църкви и манастири. „ … дадоха им воля да разсипят църкви и манастири. И разсипаха от Станимака до Баня Самоков¬ска [до Костенец] 218 църкви, църкви с манастири — 32” . Очевидно е пълното съвпадение на земята на бесите, такава каквата е била през І век, и територията от Беловската хроника през ХVІІ век. Това е древната Свещена земя на Дионис, в центъра на която е връх Сютка, където според местните хора в древността е почитан бог Сива. В този малък регион са познати поне две епископии: Левка с център Спасовата църква, наречена „Възнесение Христово” (Беловската трикорабна базилика) и Влептос (Влепти/Блепти), с център трикорабната кръстокуполна базилика „Николица” в Ракитово. „Николица” е на 1.5 часа път пеша от селището Потука (Кулата-Градот).
Селището Потука е било в развалини още по времето на император Андроник ІІІ, който през 1323 г. чакал там три дни деспот Войсил от Копсис да доведе в гръб на цар Михаил ІІІ своите 3000 войника. От археологическите проучвания се вижда, че крепостта е имала тракийки, късноантичен и средновековен период. Основната крепостна стена с дебелина 1.50 м. – 1.65 м. е изградена качествено и е използван хоросан, вероятно полаган в „горещо” състояние. Негасената вар се прегася с вода, като в този момент тя е гореща. Отличното качество на строителството на стената дава основание на се предположи, че е била построена по времето на Юстиниан І Велики в средата на VІ в., за да се защити района от набезите на славяните. Стената е била разрушена и след това е възстановявана, като възстановката е по-груба и некачествена. През 1205 г. цар Калоян разрушава крепостите в Пловдив и Баткунион, за да не бъдат използвани от ромеите. Вероятно тогава е била разрушена и крепостта Потука. Век по-късно Андроник ІІІ, докато три дни с войската си чака идването на деспот Войсил от Копсис (Анево), вижда само руините.
Свилен Топчиев
(Следва)

Велинград тел: 0876521487


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »


С огромни дългове и врид управление „ВКТВ“ върви към несъстоятелност

Публикувано на 02 Jul 2025 09:23


Към 31 декември 2024 г. дружеството отчита отрицателен счетоводен резултат в размер на 313 000 лева. Приходите от оперативна дейност възлизат на 2 008 000 лева, а разходите са 2 341 000 лева. Причините са многократно посочвани: непроменяната от 2016 г. цена на водата, повишените разходи за труд, натрупаните лихви по задължения и др. 
Действителното състояние на „ВКТВ“ обаче се вижда в други цифри от годишния финансов отчет. Общите задължения на общинската фирма с врид управител Рени Тренова вече възлизат на 2 025 000 лева. Огромн

Към цялата статия »


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023