21 Apr 2025


Избирането ми за почетен гражданин е голяма чест и професонално удовлетворение

Публикувано на 07 Dec 2021 09:44

Скъпи съграждани,
Избирането ми за почетен гражданин на Велинград за мен е голяма чест, морално, професионално и гражданско удовлетворение за скромния ми принос за издигането и утвърждаването на българската наука сред международната научна общност, както и за увеличаване престижа на родния ми град – Велинград, като духовен, културен и образователен център! Разположен в красивите западни Родопи, дарен с прекрасни климатични и балнеоложки дадености, трудолюбиви и предприемчиви граждани, в цялост допринасят за непреходната слава на любимия ни града, отстоявана десетилетия от поколения самоотвержени и всеотдайно работещи общественици, културни, спортни и др. дейци.
Изказвам своята искрена благодарност на г-н кмета - д-р Костадин Коев, на председателя на Общинския съвет гр. Велинград – г-н Любомир Перчинков, на общинските съветници и на инициаторите на това начинание – Съюза на учените в България и на Инициативна група от водещи дейци на ветеринарномедицинската професия!
За себе си бих споделил, че съм роден във Велинград - майка ми е от Каменица, рода Пашови (Севдалина Найденски), а баща ми (Миладин Найденски) е от Чепино – рода Найденски. Завършил съм основно образование в сградата на бившата гимназия (до 4 клас), а след това в новопостроеното 1-во Основно училище в Лъджене с класен ръководител Величка Делиева, преподаване по математика г-жа Мечева и т.н.
Интересът и любовта ми към животните ме отведе да уча ветеринарна медицина още 14 годишен в техникума по ветеринарна медицина, а след това и във ВУЗ-а, който бе преместен от 1975 г. от София в Стара Загора – днес Тракийски университет с пръв ректор проф. Иван Божков, който е и инициатор за неговото създаване. Още от студентските години се впечатлих силно от света на невидимите микроорганизми, изучавани от науката „Микробиология“. От 3-ти курс станах кръжочник по микробиология, в 5-ти защитих дипломна работа и пред мен се откри нов хоризонт с още по-големи предизвикателства, които микробиологичната наука трябваше да решава и продължава да решава и днес!
Една година работих като ветеринарен лекар в АПК Велинград, след което продължих образованието си като аспирант в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ при БАН (ИМикБ), достигайки до длъжността директор в продължение на два мандата – 2012-2019 г. вкл. Академик Стефан Ангелов е ученик на Роберт Кох (Германия) и основател на микробиологичната наука в България, както и на редица институти в т.ч. и ИМикБ. Работя е в областта на инфекциозната микробиология и след 2 поколения микробиолози аз се явявам продължител на неговата школа в България, провеждайки изследвания върху:
1. Бактериалната вирулентност, т.е. кои са „оръжията“ на микробите, с които те атакуват организмите - хора и животни;
2. Създаване на ваксини и др. имунопрофилактични средства за борба със заразните заболявания по хора и животни;
3. Създаване на нови молекулярно-биологични подходи за диагностика на тези инфекциозни заболяване, отново използвайки факторите на вирулентност като мишени за доказване на причинителя, защото много патогени и непатогенни „двойници“, напр. Е. коли, салмонели и др., и ние трябва да различим опасните (патогенните) от сапрофитните (свободно живеещите в околната среда видове);
4. Търсене на нови вещества с природен или синтетичен произход за въздействие върху патогенните бактерии, т.е. такива които да заместят антибиотиците, защото проблема с антибиотичната резистентност е много голям и злободневен предвид на факта, че бактериите изграждат резистентност срещу някой антибиотик и той дефакто спира да действа. Това означава, че лекарите ще загубят едно силно оръжие в борбата с инфекциозните заболявания.
5. Ново направление, в което работим, е и космическата микробиология. При дългосрочните космически мисии се отделят тонове целулозни отпадъци – кърпи, хигиенни материали, хранителни остатъци, облекло и т.н. които се ползват от космонавтите и след тяхното натрупване следва да се разградят и използват отново (изхвърлянето им в открития космос е забранено). На Земята този процес е залегнал в принципите на т.н. Кръгова икономика, която тангентира и с проекта на община Велинград за компостиране на зелени отпадъци.
Огромна роля за научното ми развитие имат и специализациите в Института Пастьор в Париж през 1992 г. , в Института по земеделие и рибовъдство в гр. Меле (Белгия), Университета на гр. Умо (Швеция) и др. Споменавам това, защото в продължение на 6 години съм пребивавал в тези страни, за различни периоди от 1 година до 1 месец, но винаги съм се завръщал в България, в моя институт, моите лаборатории, където съм се стремял в максимална степен да предавам опита си и да обучавам младите си колеги. Последните научни новости преподавам и на студенти от Ветеринарния факултет в София и Нов Български университет като хонорован преподавател.
Богатият ми опит и експертиза в областта на инфекциозната микробиология, хранителните инфекции, имунологията и др. са в основата на обширната ми експертна дейност към редица министерства – МОН, МЗХГ, МЗ, МИ, БАБХ, дори и ДАНС, където съм участвал в разработването на национална стратегия за противодействие на биотероризма, на антимикробната резистентност и др.
В редица медийни изяви популяризирам постиженията на българската и световната наука в борбата с опасни за човека и животните инфекциозни заболявания – Ковид-19, африканска чума по свинете, бруцелоза, туберкулоза, редица хранителни инфекции и интоксикации – салмонелоза, колибактериоза, йерсиниоза и др. От началото на своята кариера и до днес работя върху йерсиниозите (в Париж работих с Йерсиния пестис – причинителя на чумата при хората), а в България продължих с нейните „братовчеди“ - Й. ентероколитика и Й. псеудотуберкулозиз, като венец на нашите изследвания бе откриването на нов вид - Йерсиния тракика, който назовах на името на Тракийския университет.
Трибуна на нашите изследвания са редица международни и световно известни научни списания. Аз обаче съм на мнение и работя активно за авторитета на българските списания, популяризиращи достиженията на българските учени, научни организации, университети и др. Ето защо работя активно като главен редактор на сп. Екологично инженерство и опазване на околната среда, Акта микробиология булгарика (редактор) и член на редколегиите на сп. Ветеринарна практика, Български журнал по ветеринарна медицина и др.
Старая се да защитавам интересите на страната ни и в ЕФСА (Европейски орган по безопасност на храните), чийто представител съм за България, Съвета на директорите на мрежата институти Пастьор (общо 32 института в света) и др. международни комисии и организации в които съм членувал.
Изминатият от мен професионален и творчески път е изпълнен с голям динамизъм, ангажираност и предизвикателства, като винаги се стремя да изпълнявам задълженията си с чувство на дълг и отговорност, спазвайки нормативната уредба и морално-етичните правила и норми. Отдадеността в работата, трудолюбието, родолюбието, човеколюбието и ученолюбието са били основни принципи в житейския и професионалния ми път, и са ми давали възможост да се справям успешно с възникващите трудности.
Скъпи съграждани, в навечерието на Коледните и Новогодишни празници отправям към всички Вас своите искрени пожелания за много весело настроение и вяра в човешките добродетели! Нека Новата 2022 г. донесе на Вас и любимите Ви хора крепко здраве и добър късмет, професионални успехи и много приятни моменти!
Ваш, Христо Найденски

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023