10 Jul 2025


Родопско-ракитовска приказка

Публикувано на 28 Sep 2021 09:38

Тази приказка е започнала отдавна, много отдавна, когато боговете ходели по земята. В онези времена най-красивата планина била Родопа. Било топло, било зелено, било вечно лято. Имало тропическа гора, в която бродели мастодонти, по клоните на дърветата подскачали маймуни, чувал се рев на мечки, саблезъби тигри и лъвове. В ниското било савана. Там растяла висока трева, из която препускали трипръсти коне-хипариони и се надпреварвали антилопи. Било парченце от рая (1).
Сигурно затова точно тук се насочили погледите на двамата богове – Домузи, син на Енки първородния и Инана, дъщеря на Енлил, наследника на главния бог. Братът на Домузи, бог Ра, воювал с чичо си Енлил, искал той да наследи Земята (2). Заедно с боговете, започнали да воюват помежду си и хората. Каквото горе, такова и долу. А те, Домузи и Инана, се обичали. Устроили си гнезденце в Родопа, но скоро братът на Домузи, бог Ра, ги открил. Дошъл тук, устроил се на стан в ниското, искал да ги раздели. Но силна била любовта между Домузи и Инана. При един от споровете Ра не издържал и убил Домузи. Разчленил го и скрил частите. Помръкнало небето над Родопа и Инана разбрала, че нещо е станало. Хукнала влюбената богиня да събира късовете, за да възкреси любимия. Докато ги събирала, изсъхнала земята, дошла първата зима. Климатът се променил. Появили се четири сезона. Но Инана успяла. Нейният любим бог се родил отново. В чест на това ново раждане хората в Родопа запели:
Ой, Коледо, мой Коледо,
роди ми се младо чедо,
младо чедо, млада бога,
млада бога Коледа (3).
Сменили се времената. Домузи и Инана, първите Ромео и Жулиета, били забравени. Но хората продължили да славят своя бог, който умирал и се раждал, а с него сякаш умирала и се възраждала цялата природа. Останало само името на неговия връх Домузалан там, където умрял и пак се родил. Това кътче станало част от една Свещенна земя, която по-късно била наречена Мантарица (Мант – терица), което означава точно това – Свещенна земя, Земя на прорицатели.
Именно тук, в тази Свещенна земя, се заселили траките-беси. Те били пазителите на вярата и на паметта. На тракийски „беса” значи „вяра” (4). На тях било предадено висшето знание за Живота и за Вселената. Тук, в горите и в пещерите на Родопа, те правели посвещения, разигравали мистерии. В песните на бесите от Родопа, от района на Чепинско и Разложко, се пее и се възхвалява Светата троица: Вишна бога, Сива бога и Бела бога (5). Вишна бога, Всевишният, който е Чистият Дух и е извор на всичко. Индийците по подобие на траките-беси го нарекли Вишну. Сива бога, Богът Движение, който движи света. Същият този Домузи, когото гърците нарекли Дионис, а индийците – Шива. И Бела бога, Бог Отец, създателят на материалния свят, този, който донесъл светлина в материята. За някои той е Йехова, за други – Брахма. Както и да се менят имената, Светата троица си остава. Даже крайните атеисти я приемат точно такава, каквато е при бесите – висшите категории при марксизма са Дух, Движение и Материя.
В мистериите беските жреци показвали Вселената. Орфей започнал да показва освен Вселената и пречистването на душата. Той, който можел да прониква в трите свята: подземния, земния и небесния, видял процесът на просветлението. Хората носели безсмъртна душа, носели искрица Дух, замърсен от материални желания. Душата можела да се изчисти, да се върне в царството на Духа. Труден бил този път, но си заслужавало. По него тръгнали орфистите, после богомилите. Стъпките им отеквали все в това малко кътче земя – Свещенната земя на Сива –Дионис.
И тръгнали към тази Свещенна земя хората от целия древен свят, да се поклонят на Централното светилище в Родопа, да чуят прорицанията на беските жреци и Питията, да видят и да променят съдбата си. Тръгнал и младият Александър Македонски. Той тук научил, че ще покори и ще промени света. Тук, в Родопите, на Централното светилище на бесите, в мига, в който научил съдбата си, било поставено духовното начало на неговата империя. И понеже Римската империя се смята за нейна наследница, която пък е наследена от днешната Обединена Европа, сигурно може да се каже, че духовното начало, сърцето на Европа е тук, в Родопите, в Свещената земя на бесите! Тук вярата винаги е била по-силна от религията. Защото вярата е връзката с духовното, а религията е само маска, само дреха, само форма за показване. Мъдрите родапчани знаят, че хубавият кон и под скъсан чул си личи.
Вярата на бесите била пословична. Към тях се насочил апостол Павел, създателят на доктрината на християнството. Той стигнал през 52 г. до границата на беските земи, в селището Филипи (до днешните Драма, Кавала), където създал християнска община. Там написал посланиeтo към траките – филипяни. Но бесите запазили вярата и традициите си. Вече се знае, че апостол Павел е създал и християнската община в Никополис ад Нестум (днешното селище Гърмен) – от другата страна на беските земи. Не успял лично да предаде християнството на бесите и поръчал в земите им винаги да има мисионери. Защото знаел, че ако бесите приемат християнството, всички траки ще го приемат. И не грешал. Но бесите приели християнството едва през 396 г. от епископ Никита Ремесиански. Римски възпитаник, епископията на когото се простирала от земите на даките до Северозападните Родопи, Никита бил истински отдаден на вярата. Той живял дълги години сред бесите, научил езика им и дори превел библията на бески. За тази Библия Бесика говори Йоан Златоуст като патриарх на Константинопол през 399 г. Тя навярно е четена в най-голямата от новопостроените трикорабни кръстокуполни базилики в Родопите – базиликата Николица край Ракитово.
Бесите повели война срещу арианите в защита на Светата троица: Бог Отец, Син и Светия Дух. Защото това била тяхната троица: Бела бога, Сива бога и Вишна бога. Но после, когато християнството укрепнало, в църквата било забранено да се споменава за Орфей и за бесите. В най-древните свещенни земи в Европа, а може би и в света, бързо се появили десетки манастири и стотици църкви. Но думите „беси” и „беса” били забранени. За да не дръзне някой да ги спомене с добро, християнските свещеници нарекли християнските зли духове и демони „бесове”. И днес можем да чуем: „Бесовете да те вземат!”. Кой ще дръзне да се нарече бес и да се свърже със злите сили? Никой, който не желаел да бъде анатемосан. И бесите били забравени. Върху техните светилища построили храмове, техните вярвания за безсмъртната душа, за добродетелния живот като път за спасение на душата, са част от християнството. Вижданията на бесите за Вселената, представена чрез Вселенското яйце, сега се преоткриват от науката. За бесите въпросът, кое е първично – кокошката или яйцето, не съществувал. Първично е Вселенското яйце, от което се е появило всичко. От черупката са се появили Гея – Земята и Уран – Небето. От вътрешността се появил Бог Фанес - Светещият (Белият бог) който гърците нарекли Протогон – Първородният (7).
Бесите изчезнали, но чрез техния жрец – Родопееца Орфей и чрез светилищата, те предали знанията си на елините. Чрез орфиста Питагор и учениците му Платон и Аристотел орфизмът станал философия и духовност на Европа и на света.
Свещената земя на бесите е била убежище и на част от богомилите, безмилостно гонени от България. Особено значим е бил този процес в началото на 13 век, когато Деспот Алекси Слав, сестрин син на Калоян, се отцепва от България и създава автономната си област - държава Ахрида. В превод името значи „Планинария”. Именно тук, в Ахрида (Планинария), са бягали стотиците богомили, гонени от наследника на Калоян, племенника му Борил. В земята на бесите богомилите поне за известно време са били добре дошли.
Този дух на беси и богомили може да се намери в неканоничната фреска в църквата в квартал Чепино във Велинград. Там от хълма, където са светилищата на бесите, наднича Слънцето и огрява долу малък християнски храм. Отстрани е апостол Павел с меч, готов да пази вярата. Приживе не е приет от бесите, но днес е там на поста си.
Когато на път към Европа през Родопа минали турците, защитниците на Цепина сключили договор с тях. Както пише краеведът Стефан Захариев(6), след деветмесечна обсада, видели, че вече са единственото свободно кътче от Шишманова България, цепинци излезли през тайните изходи и отишли при турския областен управител в Пловдив Лала Шахин паша. Те сключили договор да се предадат и да разрушат крепостите, но да запазят църквите и сами да определят свещениците си. Така в седемте селища от Чепинската котловина: Ракитово, Костандово, Дорково, Каменица, Лъджене, Баня и Корово (Драгиново) точно 500 години, от 1373 г. – падането на Цепина, до 1873 г. – освещаването на Ракитовската църква „Св. Неделя” от митрополит Панарет от Българската екзархия, се служило на български, имало духовна автономия и свещениците от тези селища не били подчинени на гръцката патриаршия. Тази 5–вековна духовна автономия е уникална за България от този период. Това е проявление на духа на бесите, духа на Терра Бесика – Свещената земя на Сива–Дионис.
Терра Бесика – Земята на вярващите, била позната на Учителя Петър Дънов. Когато бил сложен край на обучителните събори в лозята на Търново, Учителят направил през 1920 г. сбирка на учениците си на Сините камъни край Сливен. Мястото не му се понравило. Тогава дошъл през 1921 г. в местността Цигов чарк (Ачмите) край Ракитово. Там направил чешма. Забил тръба дълбоко в потока и извадил подземна вода. Била най-вкусната вода в района. Косачите на Цигов чарк пиели само от нея. Според символиката на Дънов, създаването на тази чешма било преломен момент. Щом потекла водата, значи щял да потече духът и да се започне честването на Божествената нова година през месец август. Следващите няколко години съборите на Братството били на връх Мусала, а от 1926 г. – на сегашното място край Седемте езера.
Днес приказката продължава. Към земята на бесите отново тръгват хора от България и света. Нещо ги тегли към връх Домузалан, към връх Сютка със свещения Момин кладенец, към крепостта Цепина и светилищата на Пашино бърдо и Алков камък, към останките от базиликата Николица в Ракитово. Иска им се да се докоснат до тази свещена земя, да запеят песните на Родопа. Една древна традиция възкръсва чрез желанието на хората на духа да посетят най-древната Свещена земя в Европа – Терра Бесика, Земята на бесите, Земята на вярващите.
Свилен Топчиев, Сдружение „СУТКЯ” - Ракитово

1. Резултати от изследвания на българо-френска експедиция, проучвала Палеонтологичното находище край село Дорково от община Ракитово през периода 1985 – 1987 год. Установен е субтропичен климат през периода на късен плиоцен – около 4-5 милиона години пр. н. е.
2. По запазени и проучени шумерски летописи, отнасящи се за митологичния период на Земята.
3. По „Веда словена” – най-стария епос на Родопите. 4. Думата „беса”, както и много други тракийски думи, са преведени от акад. Владимир Георгиев.
5. По „Веда словена”
6. Стефан Захариев, „Географико-историко-статистическо описание на Татар Пазарджишката кааза”, Виена, 1865 г.
7. Свилен Топчиев, „Сказание за бесите, Орфей и дионисиевото светилище”, Велинград, 2009.

Велинград тел: 0876521487


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »


С огромни дългове и врид управление „ВКТВ“ върви към несъстоятелност

Публикувано на 02 Jul 2025 09:23


Към 31 декември 2024 г. дружеството отчита отрицателен счетоводен резултат в размер на 313 000 лева. Приходите от оперативна дейност възлизат на 2 008 000 лева, а разходите са 2 341 000 лева. Причините са многократно посочвани: непроменяната от 2016 г. цена на водата, повишените разходи за труд, натрупаните лихви по задължения и др. 
Действителното състояние на „ВКТВ“ обаче се вижда в други цифри от годишния финансов отчет. Общите задължения на общинската фирма с врид управител Рени Тренова вече възлизат на 2 025 000 лева. Огромн

Към цялата статия »


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023