14 Jan 2026


Концерт, достоен за „Бога на басите“

Публикувано на 21 Sep 2021 09:19

Когато Марена Балинова каже „Обещавам“, обещаното се случва и то по най-добрия възможен начин.
На националния празник 3 март през 2019 г. оперната певица с корени от Велинград и Ракитово Марена Балинова за първи път пя на сцената на Народно читалище „Отец Паисий-1893“. Тогава тя сподели с нескрито вълнение, че за нея е голяма чест да пее на читалищната сцена, от която е започнала кариерата на Николай Гяуров. Където и по света да чуят името на Велинград, винаги си спомнят за Николай Гяуров, каза Марена Балинова. И пожела да направим нещо заедно, за да отбележим 90 години от рождението на певеца. През 2019 г. се състоя такъв концерт с участието на Градския хор „Николай Гяуров“ и български оперни певци, а на 14 септември 2021 г. Марена Балинова сбъдна обещанието и мечтата си за концерт в памет на Николай Гяуров във велинградското читалище с участието на оперни звезди от световна величина.
Концертът на 14 септември стана възможен и благодарение на домакините от НЧ „Отец Паисий-1893“ с председател Силвена Байракова. Откривайки концерта, г-жа Байракова представи изпълнителите, чиято кариера преминава през световните оперни сцени: легендата Мауро Аугостини - италиански баритон с над 50 години участия с най-известните диригенти и певци (включително с Николай Гяуров) в най-големите оперни театри по цял свят; мецосопраното Таека Хино - солистка на Японската и Виенската опера, която долетя специално от Токио, за да отдаде почит на Николай Гяуров; Марена Балинова - прочута с изпълненията си в трудния стил белканто и нейният съпруг проф. д-р Петер Райхл - преподавател във Виенския университет, но и музикант, който свири на орган, пиано, цигулка, виолончело. Истинско съзвездие от изключителни изпълнители, чието участие е достоен жест към паметта на Николай Гяуров, подчерта Силвена Байракова. Тя представи и част от официалните гости на концерта, сред които бяха народният представител от Демократична България Александра Стеркова, кметът Костадин Коев, зам.-кметът Светла Томова, общински съветници, представители на културни институции, спонсори.
„Голяма радост е да сме тук, във Велинград“, каза Петер Райхл, който води концерта на хубав български език и с неподражаемо чувство за хумор. В центъра на сцената бяха портрет на Николай Гяуров и роялът, който той е дарил на читалището и на който акомпанира проф. Райл. Честта да открие програмата бе за Марена Балинова, която покори залата с музиката на Джузепе Верди, с прекрасния си глас и величествено излъчване. След нея японката Таека Хино се превъплъти във вечната Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе, а Мауро Аугостини показа защо е считан за един от най-добрите баритони, изпълнители на Верди.
Изненада за публиката бе записаното интервю по скайп на проф. Райхл с Ерик Халфварсън - световноизвестен Вагнеров глас, който определи Николай Гяуров като „най-големият бас от басите, 10 пъти по-голям от всички нас!“. Ерик Халфварсън разказа за голямото влияние, което са оказали върху неговата кариера „идеалната и перфектна техника на Гяуров“, неговия „глас цунами, различен от всички останали, с максимално красив звук без насилие“. А оценката на големия Ерик Халфварсън за големия Николай Гяуров бе безапелационна: „Бог на басите!“.
По телефона, на живо от Тулуза се включи и френското мецосопраното Джан Бербие, която е имала честта да пее както с Мария Калас, така и с Николай Гяуров. Тя говори с обожание за Гяуров: „Имах удоволствието да пея с него в Париж, имах уши и очи само за него. Гласът му е най-големият, който съм аз съм чувала. Изключителен певец, най-очарователният Дон Жуан на сцената. Голям артист, неуморен, с изключителна техника“.
В концерта се включи и младият велинградски бас Тодор Кършев, на когото акомпанира Светла Аврамова.
Незабравимата вечер продължи с ария на Елизабет от операта „Роберто Деверьо” на Гаетано Доницети във великолепното изпълнение на Марена Балинова. Таека Хино заслужи аплодисментите на публиката с арията на Далила от „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс. Залата аплодира бурно и Мауро Аугостини като Риголето от едноименната опера на Верди. А дуетът на Марена Балинова и Таека Хино от „Норма“ на Винченцо Белини бе едно от най-драматичните и най-красиви изпълнения, което се превърна в кулминация на концерта.
На финала Силвена Байракова благодари специално на Марена Балинова, без чиято протегната ръка този концерт и невероятен жест към читалището и името на Николай Гяуров нямаше да се осъществи. Г-жа Байракова, която през цялата вечер помагаше с превод от английски и френски, благодари на Мауро Аугостини на италиански език. Благодарност към участниците отправи и кметът Костадин Коев, който по-рано през деня проведе среща с тях и в общината. Кметът изказа благодарност и към Силвена Байракова за отличната организация на събитието. Г-н Коев поднесе на оперните певци като дар от общината почетни плакети и сребърни монети с лика на Николай Гяуров, а на Марена Балинова икона на Богородица, за да я закриля. Г-жа Балинова поднесе цветя и покани на сцената своята първа преподавателка по пиано, открила й пътя към музиката - Стоянка Енчева, която публиката аплодира от сърце.
Концертът бе изключително събитие за Велинград. Оперните изпълнители, които гостуваха във Велинград, ни доближиха до онзи малко познат за нас свят, в който е живял и творил Николай Гяуров - свят на музика, на огромен талант и труд, които имат своето заслужено световно признание. А на финала Марена Балинова отново каза „Обещавам!“ Ще чакаме догодина нов концерт - като знак на почит към Николай Гяуров и като знак, че на велинградска сцена има кой да продължи по неговия път. И с надеждата, че седващият път пандемията ще е минало и салонът на читалището ще бъде пълен.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Общината стартира трети ремонт на Покрития плувен басейн

Публикувано на 13 Jan 2026 10:16

Целта на този ремонт, извършван от фирма „Делчев инженеринг“ ООД, е въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на басейна: цялостна топлоизолация на външните стени, покрива, пода и подмяна на дограмата; изграждане на съвременни вентилационна и отоплителна система, с абонатна станция с топлообменник за битова гореща вода и система за автоматично управление на микроклимата; енергоефективно осветление и достъпна среда за хора с увреждания. Този ремонт трябва да приключи до април 2026 г.
Паралелно с това се наложи извършването на

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:15

От МОСВ са пропуснали да внесат дължимата държавна такса, но най-вероятно това ще бъде поправено и спорът ще продължи във Върховния административен съд. Припомняме, че битката срещу министерската заповед, която намалява площта на обявената през 1966 г. защитената зона „Клептуза“, се води от сдружение „НИЛЕТ“.

ПЕНСИИ Спокойно и без никакво напрежение и проблеми премина първото изплащане на пенсиите в евро в пощата във Велинград. Очакванията за опашки и забавяне не се оправдаха. В някои от по-малките населени места в региона в местните

Към цялата статия »


ТЕМПО КОМЕНТАР: Оригиналът винаги е по-добър избор от ментето

Публикувано на 13 Jan 2026 10:10

самочувствието на журналисти и медии... Самочувствие, което се гради на „таланта“ да откраднеш труда на истински автор, да сътвориш бомбастично заглавие и да манипулираш фактите така, че да станат удобни а собствените ти тенденциозни внушения. През годините бяха изфабрикувани толкова много „новини“ на наш гръб, че можем да направим голяма и богата изложба с откраднати от „Темпо“ статии - идея, която обмисляме да осъществим, за да хвърли светлина върху преписвачите.
Една от най-силните отрови за мозъка на всеки от нас днес са фалшивите нов

Към цялата статия »


Изпратихме поредна година с отрицателен прираст за Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:08

- точно толкова, колкото са били и през 2024 г. Няма точна статистика колко от тези бебета са жители на община Велинград, защото в местната болница се раждат и доста деца от съседни общини. В същото време не са малко и велинградчанките, които избират да родят в здравно заведение в по-голям град. А около 60 от тези 274 бебета са родени в чужбина, а след това са записани в регистрите на нашата община. 
В таблицата ясно се вижда как от година на година броят на новородените намалява. Този факто явно не буди никаква тревога сред местните

Към цялата статия »


Нов съдия в Районен съд - Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:06


Георги Милкотев бе представен от съдия Лилия Терзиева, председател на РС - Велинград. Той е на 40 години, от град Пещера, завършил висшето си образование по специалността „Право“ в Нов български университет – град София, през 2010 година. Работил е близо 10 години като юрисконсулт в Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в София. В периода 2023 – 2025 година работи като младши съдия в Окръжен съд – Хасково, откъдето идва в съда във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:05

 И на двете места е извършен оглед от дежурна група на полицейското управление в Септември. За работа по случая бил сформиран екип от полицейски служители, към който се присъединили и колегите им от РУ-Велинград. Не след дълго разследващите установили, че автори на посегателствата са 19-годишен жител на Брацигово и негов 21-годишен съучастник от Велинград. Двамата са задържани в ареста на РУ - Септември за срок от 24 часа. По случаите са образувани досъдебни производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.


АЛКОХ

Към цялата статия »


До 19 януари общината записва за Бабинден

Публикувано на 13 Jan 2026 10:04

 Целта на инициативата е да се съхрани българската традиция и да се отбележи по тържествен начин появата на нов живот.
Записването ще се извършва до 19 януари всеки делничен ден в рамките на работното време – от 8:30 до 12:30 часа и от 13:00 до 17:00 часа.
Родителите могат да получат допълнителна информация и да заявят участие и на телефон: 0359/5 50 26, 0886 273 322 и 0886 434 625.
На 21 януари във Велинград ще бъде връчена и титлата „Акушер-гинеколог на България“ за 2025 г.
Темпо

Към цялата статия »


154 бабинчета ще празнуват в Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

 В Костандово те са 40, а в Дорково - 18.
На Бабинден в ОНЧ “Будилник” в 10:30ч. в Ракитово общинският кмет Георги Холянов ще извърши ритуал по даване име на дете и наричането му.
В Костандово и Дорково ритуалът ще бъде извършен от кметовете Вигнев и Ковачев. 
Всяко бабинче ще получи подарък от община Ракитово. Молим родителите на бабинчетата, които искат да вземат участие в тържеството, да внесат таксата от 5 лв. във фронт-офиса на общината или в районните кметства. 
Пресцентър на
Община Ракитово

Към цялата статия »


Поклон пред паметта на Христо Ботев

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

а в кратката програма се включи Младежката музикална формация при ЦПЛР – ОДК Велинград.
Цветя бяха поднесени и пред паметника на Христо Ботев в двора на ОУ „Христо Ботев“, където прозвучаха негови стихове и бе подредена изложба с рисунки на ученици, посветени на патрона на училището в кв. Каменица.
Темпо 

Към цялата статия »


Богоявление - неучебен ден и голям празник в община Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:01

 с голямо лиитйно шествие от църквата „Св. прор. Илия“ до река Мътница. След водосвета, отслужен от отец Георги, кръстът бе спасен от Димитър Тасев. В Костандово кръстът бе изваден за трета поредна година от Валери Пашомов. В Ракитово литийното шествие премина от църквата „Св. вмчца Неделя“ до местността попин камък, водено от кмета Г. Холянов и отец Стоил. Кръстът бе изваден от Тодор Марков, а празникът продължи с мъжко хоро и курбан, раздаден от общината.
Темпо

Към цялата статия »


Театралната година започва с „Писателското кафене“

Публикувано на 13 Jan 2026 10:00

 възражда атмосферата на емблематичната софийска сладкарница „Цар Освободител“ от периода между двете световни войни. На сцената оживяват творци като Иван Милев, Христо Ясенов, Гео Милев, Елисавета Багряна, Дора Габе, Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Йордан Йовков, Никола Вапцаров. Основна тема на спектакъла е мисията на Твореца и ролята на изкуството във време на социална, политическа, икономическа и личностна криза. Постановката насърчава преосмислянето на националното културно наследство като жив източник на гордост и вдъхновение,

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59



Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, це

Към цялата статия »


Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59

основни целеви групи за безплатна имунизация по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. са момичета от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. Имунизацията срещу HPV е препоръчителна и се прилага по желание на родител/настойник от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози, работещи по програмата.
С разширяването на обхвата от тази година право на безплатна имунизация вече имат момичета от 10 до 18 ненавършени годи

Към цялата статия »


Отбелязахме 148 г. от Освобождението на Чепинско

Публикувано на 13 Jan 2026 09:58


Всяка година на 8 януари велинградчани се събират край чешмата-паметник при Сярна баня, за да отбележат годишнината от Освобождението. На 8 януари 2026 г. тържеството започна с молебен в църквата „Св. Трроица“, отслужен от отец Александър и литийно шествие под звъна на църковните камбани, водено от гайдарската група към НЧ „Васил Левски-1904“. В програмата с водещ Иван Гергов участва Мъжка фолклорна група „Каменчани“ към НЧ „Васил Левски-1904“. Цветя поднесоха кметът Костадин Коев, общински съветници, политически партии, читалища, училищ

Към цялата статия »


60 години вярна служба на дизеловите локомотиви

Публикувано на 13 Jan 2026 09:57


И още в началото на 2026 г. дойде моментът да отбележим 60 години от заминаването на първия влак с дизелов локомотив по теснолинейката и 60 години вярна служба на локомотиви серия 75! 
От гражданското сдружение „За теснолинейката“ и сайта „Родопската теснолинейка“ припомнят:
„На 7 януари 1966 г. от гара Септември е изпратен с тържество първият влак, теглен от дизелов локомотив серия 75, заменяйки парната тяга. На 7 януари 2026 година отбелязваме 60 години вярна служба на тези ветерани, които до днес си остават главни герои по

Към цялата статия »


СПОРТЪТ ПРЕЗ 2025 Г.

Публикувано на 13 Jan 2026 09:56


На турнир в Смолян ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови.
На 27 април Ракитово беше домакин на Спартакиадата по традиционния тракийски многобой, организиран от Българската асоциация за селски спорт. Състезанието се проведе в дисциплините: 100 м гладко бягане, тласкане на гюле,  хвърляне на копие, хвърляне на топка, скок

Към цялата статия »


Спомени за знакови обекти във Велинград: Лятното кино

Публикувано на 13 Jan 2026 09:50

Кмет е Георги Димитров Шулев (Марко) – партизанин. Явно са били добър тандем, защото в годините от 1960 до 1970 са най-щедрите за Велинград. 
На 30 юни 1966 г. в залата на новопостроения ресторант „Бор” се провежда съвместно заседание на Бюрото на Окръжния комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Пазарджик. Участие вземат Лъчезар Аврамов - секретар на ЦК на БКП, Пеко Таков - зам.-министър председател, Тано Цолов - председател на Държавния комитет по планиране, д-р Сибила Радева - зам.-министър на здравеопазването, Петко Тодоров - п

Към цялата статия »


Доайенът на Дневния център празнува 95 години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:48

експертите Таня Кръстева и Надежда Стефанова и гл. специалист Иванина Гагова. Г-н Моллов връчи плакет на рожденичката и красива кошница с цветя с пожелания за много здраве. Цветя й подариха и от персонала на Дневния център. А най-голямата изненада към рожденичката поднесе Петьо Бързаков, психолог в ДЦПЛУ. Той засвири красиви родопски песни на каба гайда. Получихме обещание от леля Данче, както я наричаме ние, и на 100 годишнината й пак да празнуваме заедно!
Елена Янева-Зисова, директор ДЦ

Към цялата статия »


Ще чистят коритата на Луковица, Еленка и дере Власа

Публикувано на 09 Jan 2026 11:51


Почистването ще бъде извършено последователно на три отделни етапа.
Първият етап е река Луковица и включва механизирано и ръчно почистване на речното корито по цялата дължина вътре в регулационните граници на Велинград - това са около 1900 метра до вливането в река Чепинска. Почистването включва отстраняване на дървета, храсти, дънери и всякаква растителност, която ограничава проводимостта. Ще се извърши почистване и извън регулационните граници на града - около 1000 метра, като ще се чисти тревиста, храстова и дървесна растителност,

Към цялата статия »


Две фирми кандидатстват за ремонтите на Клептуза

Публикувано на 09 Jan 2026 11:49


За изпълнител на обществената поръчка кандидатстват две фирми: „Техно Строй България“ ЕООД, която е изпълнявала десетки обществени поръчки в нашата община и „Бул Систем“ ООД. 
Конкурсът се провежда по процедурата публично състезание, което стартира на 30 декември, но има дълъг път до финалното класиране.
Междувременно общината обяви още една обществена поръчка, свързана с двете сгради на Клептуза - за строителен надзор на стойност 28 376,70 евро.
Темпо 

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023