10 Jul 2025


Спомените на Христо Масларов излязоха в поредицата „Цепина“

Публикувано на 21 Sep 2021 09:10

Дни преди 14 септември - Кръстовден, който Исторически музей - Велинград винаги чества като свой рожден ден, излезе от печат поредната девета книга от поредицата „Цепина“. Книгата е „Моите спомени“ на Христо Масларов - първият музеен уредник и е посветена на 110 години музейно дело в Чепинския край.
По издаването на спомените на Христо Масларов е работила редакционна колегия с участието на директора на музея Снежана Велева и музейните работници Надежда Ангелова и Екатерина Пейчинова. В предговора към книгата Екатерина Пейчинова пише, че изданието са включени всички известни до момента ръкописни спомени на Христо Стоев Масларов. През 2007 г. най-малката му дъщеря Любица Богомилова дарява на мудея записки на своя баща, събрани в тетрадка с 217 листа, озаглавени „Моите спомени“ и датирани през 1958 година. За съжаление последните листове от тетрадката, по неизвестни причини, са криво изрязани с ножица. При издирванията около първия музей в Чепинския край става ясно, че през 1962 г. и 1966 г. Христо Масларов прави съкратени преписи на ръкописа от 1958 г., които озаглавява „Из моите спомени“ и за другите си деца. До момента са известни два ръкописни преписа. Единият от тях се пази в църквата „Света Троица“ в Каменица. Другият препис е семейна реликва на г-жа Пенка Младенова, която го е наследила от майка си Велика (Вела) Масларова-Стоева, дъщеря на Христо Масларов. Г-жа Пенка Младенова е дала възможност на музея да направи копие на ръкописа и на интересни семейни снимки.
Христо Стоев Масларов (1877-1972) е сред личностите със значимо място и принос към историята на нашия роден край. Ще цитираме данните, посочени в предговора от Екатерина Пейчинова:
„Той е роден, както сам отбелязва, на 1 февруари 1877 г. в село Каменица, Чепинско, в многолюдното семейство на каменския учител и поборник Стойо Ангелов Масларов и съпругата му Катерина Георгиева Ямакова.
С годините Христо Стоев Масларов ще израстне и ще стане: сред първите в Каменица завършили средно образование и придобили педагогическа правоспособност (1897 г.); дългогодишен учител (от 1896 до 1931 г.) с респектиращ принос в развитието на учебното дело в Чепинския край; съучредител и секретар на каменското читалище „Общообразователно дружество свещеник Методи Драгинов“ (1905-1924 г.); инициатор и първи уредник на създадения към читалището през 1909 г. Археологически музей.
Верен на семейната традиция, навсякъде където е учителствал, Масларов активно се включва в обществения живот. През Балканската и Междусъюзническата война е в 9-та рота на 27 пехотен Чепински полк. Участва и в Първата световна война през 1915-1918 г. в 7-ма рота на 43 полк. И след завръщането си в Каменица продължава педагогическата си и обществена едйност. Енергична, колоритна и инициативна личност, оставила противоречиви спомени в своите съвременници. Преживял превратностите на новото време, възходи и падения, ентусиазъм и разочарования, Христо Масларов завършва земния си път на 7 юни 1972 г. в родната Каменица, днес квартал на Велинград.
В началото на ХХ век Христо Масларов свързва живота си с Мария (Марушка) Георгиева Баева (1882-1926), дъщеря на свещеник Георги Баев, преселници от Кукуш. В семейство Масларови се раждат 10 деца, но остават живи само пет: Йорданка Минчева (1909-2001), Велика (Вела) Стоева (1912-1998), Невена Златева (1915-2006), Стоян Масларов (1918-1947), Любица Богомилова (1924-2016). Другите умират в детска възраст, с изключение на Анка, която е починала като млада невеста. Година след смъртта на съпругата си Марушка, Христо Масларов се жени повторно за вдовицата Елена Димитрова Митингова (Содева). От втория му брак се ражда син Борислав.“
Интересено е откъде произлиза фамилното име Масларови. Според записките на бащата Стою Ангелов Масларов родът им се именувал Кадиновци. В турско време дядо му бил записан в общината като Кадин Ангел, под това име се е подписал като старейшина при църквата „Света Троица“ в Каменица на тапията за Арабчал от 1869 г. и като съдружник в тапията за чарка в местността Скриеница от 1859 г. По-късно Ангел Кадинов получавал от мандрата най-много масло, та съселяните му започнали за му казват Ангел Масларов и родът продължил като Масларови.
Спомените на Христо Масларов помагат много за датировката на създаването на училището в Каменица, разказват историята на постойката на второто ново училище, за основаването на читалището и първите театрални представления в Каменица. Сред най-важните страници са тези за откриването на Археологически музей, чийто първи уредник става Христо Масларов. Самият той е свидетел и разказва как през лятото на 1907 г. започва каптиране на топлия извор при старата баня в Каменица и е намерена каптация и монети от римско време, как сам е намерил монети и „парченца тънки стъкла“, които дават началото на музейната сбирка. Ценни са данните за основаването на кооперация „Самоводица“ през 1924 г., чиято основна цел е била да докара в Каменица вода за пиене от едноименната местност. Христо Масларов участва и в основаването на горската кооперация „Арабчал“, на млекаро-краварската кооперация, на овощаро-пчеларско дружество „Чепинска градина“, на дружество „Родопско птицевъдство“, на лено-производителното дружество „Илин връх“. Заедно с учениците си три пъти залесява пътя между Лъджене и Каменица - два пъти с акация и един път с липи - „но ги изсичаха хората, че им пречели на орането“. През 1897-98 г. образува черковен хор на учениците и пеят в църквата в Каменица, по-късно правят и хор на възрастни. От спомените на Христо Масларов научаваме интересни факти за баните в Чепинското корито, за името на река Луковица, за датировката на създаването на църквата в Каменица, за споровете с лъженци, за първите мандри и чаркове. Вълнуващи са и страниците, посветени на участието му във войните, придружени с оценка за командващите. Велинградчани ще прочетат с интерес и мнението на Христо Масларов за някои от кметовете на Каменица.
Записвайки своите спомени, на първата страница на тетрадката Христо Масларов е поставил надпис: „Да се запази и предава от поколение на поколение“. С издаването на книгата „Моите спомени“ Исторически музей - Велинград изпълнява този завет. Христо Масларов пише от позицията на участник и очевидец на събитията и това превръща разказа му в „своеобразна хроника на обществения и културния живот на с. Каменица“ - това е оценката на Екатерина Пейчинова, с която ще се съгласят и читателите на новата книга от поредицата „Цепина“.
Елена Баева

Христо Масларов на Булаир - фотография от 1 май 1913 година.

Велинград тел: 0876521487


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »


С огромни дългове и врид управление „ВКТВ“ върви към несъстоятелност

Публикувано на 02 Jul 2025 09:23


Към 31 декември 2024 г. дружеството отчита отрицателен счетоводен резултат в размер на 313 000 лева. Приходите от оперативна дейност възлизат на 2 008 000 лева, а разходите са 2 341 000 лева. Причините са многократно посочвани: непроменяната от 2016 г. цена на водата, повишените разходи за труд, натрупаните лихви по задължения и др. 
Действителното състояние на „ВКТВ“ обаче се вижда в други цифри от годишния финансов отчет. Общите задължения на общинската фирма с врид управител Рени Тренова вече възлизат на 2 025 000 лева. Огромн

Към цялата статия »


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023