

Детските дискотеки във Велинград до 21 часа
Публикувано на 07 Jan 2002 14:06

По предложение на кмета д-р Цветан Дафов Общинският съвет направи промяна в Наредба 1, която определя правилата за обществения ред. Според промяната дискотеките за деца на територията на общината вече ще завършват не в 23, а в 21 часа.
Възоснова на промяната кметът издаде заповед, с която забранява организирането на ученически дискотеки след 21 часа, както и допускането на малолетни и непълнолетни в заведения за обществено хранене и развлечения. Забранява се сервирането на алкохол и продажба на цигари на непълнолетни деца. При организиране на ученически мероприятия извън училищата трябва на всеки 10 деца да има ръководител и да се уведомява полицията.
В края на миналата седмица на съвещание на ХЕИ в Пазарджик е разгледана Наредба 9, която регламентира работата на дискотеките. Според нея в дискотеките е забранена продажбата на алкохол и тютюнопушенето. Единственото изключение е за дискотеките в интерхотелите, съобщи директорът на ХЕИ - Велинград д-р Йорданка Савова. Въпросната наредба е от 1983 година, нейните текстове са много остарели, но тя не е отменена и органите на ХЕИ са длъжни да я спазят. При това положение ХЕИ спира алкохола и тютюнопушенето в “Пикадили” - единственото заведение във Велинград, което има статут на дискотека. Същите действия са предприети спрямо заведенията в Пазарджик, каза д-р Савова.
Парадоксално е, че от години дискотека “Пикадили” има разрешение за своята дейност от ХЕИ. Дали най-верният ход на контролните органи е да се поизтупа праха от забравени и непроменяни от години наредби? По-логично е да се определят нови правила, отговарящи на днешната ситуация, които да важат за всички и да осигуряват не само забрани, а истинска безопасност за клиентите на дискотеките.
Стъпка в тази посока е друга заповед на кмета от 29 декември 2002 г., с която се регламентират изисванията при проектиратне, строителство и безопасно ползване на сгради и помещения за масово събиране на хора - дискотеки, барове, ресторанти, кина, театри, концерти, изложбени и спортни зали, търговски, здравни и др. сгради. Заповедта напомня задължителното спазване на Наредба 5 за ПНУТ. При издаване на разрешения за строеж и актове за узаконяване за такива сгради задължително се вписва капацитета на обекта, който може да се ползва само след разрешение от органите на ДНСК или възоснова на удостоверение, издадено от общинската администрация. Седемчленна комисия с председател главният архитект Тодор Енев в едномесечен срок ще провери издадените досега удостоверения за регистрация на търговски обекти в общината.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023