10 Jul 2025


Град без памет и история не е град

Публикувано на 25 May 2021 09:01

Отдавна, при започването ми на работа, чух една легенда. Как първият или един от първите, заели се с озеленяването на града, извадил дръвчета от гората, платил глоба, но започнал засаждането на едни от главните улици в града. Казвам легенда, не само, защото от днешна гледна точка това е невъзможно физически, финансово, но законово и още нещо. А законово не е възможно, защото даже една площ да е отредена „за парк“ или „за озеленяване“, апетитите за озеленени площи са тъй големи, че те винаги са се възприемали като един резерв за бъдещо строителство, въпреки че според закона трябва да се третират като защитени територии. С това се проява незачитане, неуважение към поколения, работили в тази област. Така например, зелената площ около Женска баня, със започната реконструкция по проект от 1988 г., изпълнено част от настилка и озеленяване, одобрен проект, вкл. и от Общивски съвет, след 2000-та год. по всички специалности – изпълнението му бе спряно, защото кръчмата била с приоритет. Направените тогава мраморни фенери от „Минерали М“ сега са незнайно къде.
А как е започнало всичко?
Първият регулационен план, завършен през 1879г., е бил изготвен за опожарената през 1877г. Стара Загора.В централната част на строго геометричното решение за пръв път е отбелязан и терен за обществено озеленяване – „градина“. Същата година започва работа по планирането на София и през 1880г. в одобрения „Батенбергов план“ фигурират ясно и терени за „градска“ и „княжеска“ градина. С поставяне на началото на планирането на градовете се поставя начало и на създаването на нови озеленени площи първо в по-големите градове като Пловдив, Варна…Веднага след Освобождението тези площи се строят и поддържат от чужди специалисти, доста по-късно към тях се присъединяват българи, които да се учат от опита им. Нов тласък в изграждането на обществени озеленени площи се дава след войните с развитието на градоустройственото планиране, особено след 1921г. Първите служби по озеленяване към общините се създават 10г. по-късно. Първата такава служба е във Варна през 1934г. с наименование „Цветни градини“.
В първия закон за благоустрояване на населените места от 1941г. не се споменава за необходимостта от озеленени площи. Едва в Закона за планово изграждане на населените места от 1950г., после в ЗУТ от 1973г. се изисква от общините да определят територии за зелени площи, обединени в зелена система и отговарящи на различни нормативи. Като категории строежи зелените площи се признават в ЗУТ 2001г.
През 1951г. е първият випуск на инженер-озеленители към ВЛТИ, сега ЛТУ, специалността е претърпяла няколко промени в наименованието, като последното е ландшафтна архитектура. Всъщност „архитект“ означава „главен майстор“.
Едни от най-важните неща, преобразили трите малки селца в днешния Велинград, е създаването на минералните бани, Плажа, превръщането на карстовия извор Клептуза в две езера. Всичко това, създадено от хора с широки възгледи, идеи, воля и сила за осъществяването им. Къде е днес техният дух…
Оскъдни са сведенията за местата и хората, започнали озеленяването на Велинград – събраното е поместено в първа част на „Картотека на декоративната растителност в площи за ШОП – Велинград, 2012г.“
Счита се, че първите засаждания са около създадените минерални бани – Вельова баня, Женска баня – около 1922г.
През 1934г. кметът Й.Шнитер и Яков Делибалтов започват озеленяването на града. Отначало са засадени дървета от съда до центъра и по булеварда. Няма запазени сведения, проекти или документи къде и какво точно е направено по-късно. Как ли биха се почувствали днес, гледайки състоянието на създаденото от тях, жестокото, безжалостно и неграмотно „оформяне“ на корони.
До 1978г. към общината няма запазени никакви сведения, проекти, освен създадената от инженер-озеленителя Виолета Илинова подробна ведомост за всички поддържани от СП “БКС“ зелени площи с данни за обща площ, алеи, тревна площ, широколистни, иглолистни дървета, цветя и др. Тя е запазила и някои сведения за завършени обекти. Подробните ведомости за всеки обект са се променяли през годините с промяна на поддържаните обекти, общата, вегетативна площ, алеи, брой дървета. Служила е главно за определяне на необходимите годишни средства за поддържане и проверка за актуваното през месеца. Със сигурност се знае, че озеленяване на ниската част под „Двореца“ е започнало през 1951г. и завършено 1955г. по проект на инж. Първанов от Софпроект. Безвъзвратно са загубени историческите образци на градинско парковото изкуство, направени с толкова мечти, труд и сърце.
Дълготрайната декоративна дървесна и храстова растителност е основен градивен материал при създаването на озеленените площи. В учебника по икономика на проф. Г. Пухалев е записано, че тя е основен фонд с непроизводствено предназначение. Но според мен не е съвсем така.Наистина, не получаваме от площите храна и машини, но пък получаваме нещо много по-важно, без което не можем да съществуваме и минута – кислород и фитонциди. Някой представя ли си живота ни без стръкче трева – пустиня и ярко слънце…
След 1985г. се приемат различни законови разпоредби, според които общините трябва да предприемат различни мерки за опазване на декоративната растителност на територията си, една от които е описването й и водене на картотека за нея.
През 1989г. кръжокът по екология към ТГС „Хр.Ботев“ с ръководител инж. Цв. Кънчев описва и издава паспорти за 98 бр. дървета в лични дворове по бул. „Съединение“. Общината описва в лични дворове в града 2756 бр. дървета, 4422 бр. храсти и издава 2096 бр. паспорта за тях през 2010 г.
През годините общината описва и създава картотеки и за:
- 3860 бр. дървета в площи за ШОП през 2012г., като в нея освен кратка история за озеленяването в града, сведения за създаването на всяка площ, данни за растителността за периода от 1987-89, 2003-2012г. по видов състав, брой, диаметър стъбло, корона и др., са приложени и чертежи на аутокад с местоположението на всяко едно от тях;
- 723 бр. дървета в детски градини на територията на града – 2010-13г.;
- 536 бр. дървета в училища на територията на града – 2010-13г.;
- 557 бр. дървета за част от площите за ограничено ползване в града;
- 700 бр. дървета по кметства, вкл. и засадени през 2014-16г.;
- 198 бр. защитени, застрашени, редки, лечебни, вековни на територията на града;
Не са включени дървета в площи с лесопарков характер на територията на града, улици, в част от площи за ограничено ползване.
Растителността е описана не само по брой, но видов състав, размери.В някои от най-старите училища като това в Чепино, горски техникум, парковете има единствени екземпляри за града, които вече трудно или невъзможно да се намерят. От направените сравнения за озеленените площи през годините се вижда, че намалява растителността не само по брой, но и по видов състав.
Казват, че всеки от нас има чифт криле, но само тези, които мечтаят, ще полетят. Много хора са имали мечти как да изглежда града през годините, но малка част от тях са могли да ги осъществят. А мечтите управляват света и изграждат бъдещето. Не мисля, че някога някои от управляващите са си давали труд поне да записват тези предложения и да търсят начин да ги осъществят. Впечатления, които никога няма да забравя, са огромното уважение, с което кметът на една малка френска община говореше за своите специалисти, че те са хората, които му предлагат различни решения, от които той да избере. Или как в една друга държава всеки има право да направи предложение или проект, които задължително се разглеждат и обсъждат и най-добрите се реализират. В едно малко градче на същата държава е запазена една малка цветна градинка, създадена преди повече от век, с най-обикновени цветя, с още по-невзрачни бордюри, пясъчна настилка, кладенец от същата епоха. Годишно се продават хиляди картички с тази гледка и се посещава от стотици хиляди туристи – защо ли?!...
И се питам – когато елитът на града ходи по чужбината – какво точно го впечатлява?!...
Една от тези мечти за промяна е дадена от самата природа – пресечната точка на паралел и меридиан над Клептуза. Проектът е разработен от проф. Г. Пухалев и е необходима малка намеса около мястото и реклама, за да има туристи, които да го видят не само от страната, но и извън нея.
Друга мечта е тази на инж. Цв. Кънчев – природонаучен музей. Даже и да няма голяма площ, може да се осъществи поне тази част, отнасяща се за растителността. Тук има горски техникум, филиал на БАН за горите, База на ЛТУ, много завършили и работещи с растителност. Едно от изданията на определител на растителността, в което е участвал инж. Кънчев, може да стане елекронно, да се разшири с друга растителност, да се допълни и т.н., и т.н…
През 2000 г. общината кандидатства пред фондация Форд с проект за опазване на уникалната растителност на територията на общината. Описани са 14 бр.защитени вида, 15 бр.застрашени, 24 бр.редки. От тях 14 бр., които не са защитени по смисъла на чл.37 от ЗБР, са предложени за отглеждане и използване в декоративни групи в зелените площи на града. Няколко години по-късно със същия проект кандидатства пред друга организация, където премина първи кръг, но поради административни пречки не продължи. Велинград може да заложи за своето развитие и на това свое богатство, което все още има, за развитието на туризма, за развитието на града.
Въпрос на мечти и въображение, но няма как да го направиш с плащането на една глоба и навярно много се питат – защо да летиш между стени…
Град без памет, без история не е град.
ландшафтен архитект Невена Фендрина

Велинград тел: 0876521487


Мъж от Разлог загина в катастрофа до Света Петка

Публикувано на 10 Jul 2025 19:38


Веднага след сигнала на местопроизшествието са пристигнали полиция, пожарен автомобила и линейка на Спешна помощ от Велинград. Констатирано е, че при сблъсъка е починал шофьорът на леката кола, който е 37-годишен мъж от град Разлог. Водачът на товарния автомобил е от град Пещера, пробите му за употреба на алкохол и наркотици са отрицателни, информира пресцентърът на ОД на МВР - Пазарджик.
Темпо

Към цялата статия »


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »


С огромни дългове и врид управление „ВКТВ“ върви към несъстоятелност

Публикувано на 02 Jul 2025 09:23


Към 31 декември 2024 г. дружеството отчита отрицателен счетоводен резултат в размер на 313 000 лева. Приходите от оперативна дейност възлизат на 2 008 000 лева, а разходите са 2 341 000 лева. Причините са многократно посочвани: непроменяната от 2016 г. цена на водата, повишените разходи за труд, натрупаните лихви по задължения и др. 
Действителното състояние на „ВКТВ“ обаче се вижда в други цифри от годишния финансов отчет. Общите задължения на общинската фирма с врид управител Рени Тренова вече възлизат на 2 025 000 лева. Огромн

Към цялата статия »


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023