Не чакам потокът да ме увлече, гледам да изпреваря
Публикувано на 07 Jan 2002 14:04
Мнозина велинградчани знаят за аптека “Надежда”, а още повече я познават като “При Моника” или “Хърлевата аптека”. През изтеклата седмица потокът от хора в аптеката не секна, а тя не затвори врати въпреки пълния хаос около въвеждането на ДДС върху цените на лекарствата.
Златна мина ли е търговията с лекарства, как се оцелява в жестоката конкуренция на този бранш, как се развива този бизнес на малкия велинградски пазар - с такива въпроси потърсихме Моника Хърлева. В отговор тя разкри различната философия на търговията с лекарства: бизнес, но съчетан с медицина и морал:
“На фона на голямата конкуренция през 1997 г. като магистър-фармацевт реших, че е по-добре да започна самостоятелно, с много повече трудности, но сама да доказвам професионализма си, а не да те управлява собственик, който въобще не е в бранша (тогава имаше такава възможност, но се получаваше разминаване между лекарствения бизнес и обикновената търговия). Започнахме като младо семейство, абсолютно самостоятелно, с помощ от колеги и приятели. Първата година е много трудно, затова е хубаво да има браншови организации, които да подкрепят в началото. Аптеката я правихме около 1 година, извадихме всички документи и разрешителни и едва тогава започнахме. Никога не съм съжалявала: работя професията си, не чакам голяма печалба за 1-2 години, а искам да се знае, че се работи по законите на медицината и лекарствопредлагането.
По принцип се придържам към съвети на икономист. Винаги имам фонд работна заплата, който не се пипа за зареждане на лекарства. Отстрани се вижда потока от хора в аптеката и мнозина си мислят, че това е златна мина. Но лекарствоснабдяването не е само търговия, а е свързано с грижа за хората. Имало е моменти, когато може да сме в загуба, но лекарството трябва да се достави. Сега, при тези увеличения, аптеката също е на загуба - ние работим на старите цени, но не искаме да е в ущърб на хората. За да работи добре една аптека, трябват големи инвестиции, влагат се много средства. Освен това се работи с хора: много е леко, когато срещу теб има човек, който иска да те разбере. Но когато човек дойде с желание да се скара от вратата, почти нищо не може да се направи. Трябва взаимно разбиране, стават грешки и от наша страна, но винаги неумишлено. Самата стока лекарство изисква голямо съсредоточаване в момента, в който се продава. Общуването клиент-фармацевт е особено - много хора идват директно при нас за съвет, което изисква особено внимание.
Никога не трябва да се мисли само за печалбата. Самата работа, дългогодишното разработване води до добри резултати. Когато хората видят, че се работи качествено, по законите на медицината, резултатите идват. Друго е човек да чака заплата, друго е да виждаш, че успехът идва. Човек тръгне ли с притеснения, няма да получи нищо. Трябва самочувствие, че си започнал нещо, че то се получава с цената на много труд. Работи се по 15-16, а не по 2 часа, на Нова година почивах само през нощта.
Когато тръгвам да правя нещо, винаги съм за новаторството, не чакам потокът да ме увлече, а гледам да изпреваря - това е бизнесът (“Надежда” е първата, която удължи работното време заради липсата на нощта аптека в града и единствената, която работи с безплатни рецепти към Здравната каса - бел.ред.). Хората трябва да разчитат, че при мен търсенето от тях лекарство го има. Но аптеката не е склад, за да имаш всичко. Ако нямаме дадено лекарство, изпращаме клиента при колеги - винаги съм държала на колегиалността. Мисля, че клиентите ни са благодарни, че се държим като аптекари, а не като търговци. Имаме наши клиенти - истински, спечелени клиенти, хора, които идват при нас заради обслужването. Има и хора, които идват първоначално с недоверие, но като видят начина на обслужване, го променят. В бизнеса всеки трябва да е там, където разбира.
Надявам се през 2002 г. да се затвърдят законите в бранша. Член съм на Съюза на фармацевтите, където всички държим да се работи според законите. Трябва да се работи като екип, с разбиране и взаимопомощ, затова благодаря на колежките от нашия колектив Мария, Илка и Албена. На клиентите благодаря за разбирането и пожелавам през Новата година да не боледуват. Ние печелим от профилактиката, един здрав човек винаги пазарува повече.
Записа: Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023