

Знакови посещения в Чепинско
Публикувано на 23 Jun 2020 08:49
(Продължение от бр. 17/2020)
- По това време (1922 г.) Александър Стамболийски е на почивка в м. Юндола. Настанени са във военни палатки. Заедно с него са семействата на Райко Даскалов, Петко Д. Петков, Димитър Гичев. Благоев идва на Юндола с файтон и провежда среща със Стамболийски с молба да се намеси за превоза на събраните помощи за гладуващите в Поволжието. Стамболийски разпорежда с вагони помощите да се изпратят до пристанищата във Варна и Бургас и от там с кораби до Одеса.
- Стамболийски по време на почивката си идва и провежда срещи в с. Чепино, Каменица и Лъджене. Запазена е негова снимка, направена на Клептуза. На нея открихме образите на кмета на с. Лъджене – Александър Георг. Даскалов (БЗНС), на Баня-Чепино – Димитър Даскалов (БЗНС) и на с. Ракитово Любен Пелев (БЗНС). Заедно на снимката са и Райко Даскалов, Петко Д. Петков и Димитър Гичев. Това е една от най-ценните снимки в историята на Чепинско.
- През м. август като турист през м. Куртово преминава поетът Христо Смирненски. Възстановената през 1986 г. хижа в м. Куртово носи името Христо Смирненски. До нея има паметна плоча.
- на 28 юни 1923 година в с. Лъджене идва Янко Стоянчев - министър в правителството на Александър Цанков след преврата на 9 юни срещу правителството начело с Александър Стамболийски. Провеждат среща с новите кметове на Каменица (кмет Александър В. Бозаджиев), на Лъджене (кмет Иван Божков – адвокат) и на Чепино (кмет Филип Данаилов). Придружава го Славейко Василев.
- През лятото на 1925 година на почивка в с. Лъжене пристига поетът Гео Милев. С него е съпругата му Мила и децата Леда и Бистра. Настаняват се в дома на Ангел Шулев (на ул. ”Александър Стамболийски”). На нейното място неговият син Неделчо Шулев (финансов инспектор и директор на БНБ Велинград), построява нова къща, която около 1960 г. е отчуждена за детска градина. Сега на нейното място се изгражда нова детска градина. В тази къща те прекарват 2 месеца. В това време той помага на режисьора-артист Любомир Копанов в постановката на местната театрална трупа на комедията „Жорж Дантен” от Молиер. След завръщането си в София Гео Милев е арестуван и убит. Дъщеря му Леда се омъжва за Николай Герасимов Попов от с. Лъджене. Става известна детска писателка, генерален директор на Българската телевизия, представител на България в Юнеско в Париж.
- На 24 май 1926 година в читалището в с. Лъджене се проведе среща на местното население с министър Кулев. В срещата участват и народните представители Владимир Такев и …Кямилев?
- През м. август 1926 година на почивка в с. Лъджене са Околийският управител на Татар Пазарджик Т. Христов и кметът на този град – Христо Иванов.
- На 31 юли 1926 г. се открива дековилната ж. п. линия от Саранбей (Септември) до с. Лъджене. В 13 часа влакът спира на украсената гара Лъджене. Посрещачите са повече от 2000 души. Свири военна музика пред приемното здание и дървената къща. От влака слизат: Кимон Георгиев – министър на железниците, народните представители Тома Христов и Владимир Такев. Над линията е построена арка, на която е монтира надпис: „Чрез техника към културно економично преуспяване” (разполагаме със снимка). Приветствия произнасят : П. Каленов, съветник в община Лъджене, Андрей Ляпчев, Кимон Георгиев – министър на железниците, пощите и телеграфа, инж. Каракашев и народният представител Михаил Такев. Ръководител на строежа е инж. Стоян Митев.
- На 6 октомври 1925 г. е първата копка на строежът на линията от Лъджене до Белица.
- На 3 юли 1927 година се открива ж.п. гара Чепино-Баня. Дължината е 2,900 км. от ж.п. гара Лъджене. На гарата реч произнася Кимон Георгиев – министър на железниците, пощите и телеграфът. Заедно с него са народните представители: Тома Христов и Владимир Такев. На перонът на гара Баня-Чепино е изградена празнична арка. На нея има надпис: „Чрез техника, към културно економично преуспяване”. Запазена е нейна снимка.
- След преврата на 9 юни 1923 г. БКП е забранена. Нейните членове изграждат легалната Работническа партия. Атанас Ненов, родом от гр. Брацигово посещава с. Баня-Чепино и провежда публични събрания в читалището.
- През м. август 1933 г. Александър Цанков (вече не е министър-председател) идва на почивка в Баня-Чепино. Настанява се във хотелът на Вълканов/Наков (т.н. след Девети септември 1944 г. „Червената вила”. Сега на този терен е СПА хотел „Акватоник”). На 17 август той и неговата свита излизат над селото по пътят за Каратепе. В м. „Катерово дере” (сега там е последната автобусна спирка) инсценират мним „атентат” срещу Цанков. Неговата свита хвърля 2 бомби, при взрива на които леко е ранен един от охраната. Започва разследване, ръководено оо намиращия се на почивка в. Лъджене окръжен началник на Пловдив ….Дуров.
- На 21 август 1933 г. в читалището в с. Лъджене е насрочено заседание-конференция на национал-социалното движение в България. Негов председател е Цанков. Около читалището и в залата влизат прогресивни младежи от Чепинско, които искат да провалят конференцията. Побой е нанесен на Васил Сотиров, секретар на РК на РПС и на Кирил Танчов Гугалов. След около половин час поради напрежението в салона конференцията е закрита и делегатите си заминават.
- На 27 август 1933 година на площадът в с. Лъджене се провежда митинг. Говори Димитър Гичев – министър в правителството на Никола Мушанов.
- На 28 август 1934 г. ген. Златев, министър в правителството на Кимон Георгиеву посещава войниците от 27 Чепински полк, които са на летни лагери в Чепино, Каменица и Лъджене.
- От 1 до 3 август 1936 г. в читалището в с. Лъджене се провежда конгрес на Българския туристически съюз. Заседанието е било предвидено да се проведе в гр. Банско, но през м. юли там става пожар, което довежда до преместването му в с. Лъджене. Секретар-протоколчик на конгресът е Кирил Танчов Гугалов от с. Лъджене.
- В краят на м. август в читалището в Лъджене се провежда конгрес на Българския национален морски сговор. Това е културно-просветна организация, създадена през 1920 г. с цел да популяризира морското дело. На площада в Лъджене за посрещането на делегатите е изградена празнична арка, на която има надпис: „С бога напред към Бяло море”.
- На 4 септември 1936 г. в с. Лъджене се провежда ІV конгрес на Славянските географи и етнографи. Проф. Иван Батаклиев е председател на това сдружение.
- През лятото на 1937 година на почивка идва поетът Николай Хрелков. Настанява се в дома на Васил Сотиров, секретар на РК на РМС в Чепинско. - През лятото на 1937 година в с. Лъджене гостува Мистер Сенко. В читалищата на трите села изнася свои представления.
- През 1937 година Георги Бакалов, член на ръководството на РП в България изнася 2 лекции в читалището в с. Чепино.
- През м. август 1938 г. на лечение в Болницата на 4 км. идват борците Дан Колов и Хари Стоев. Двамата правят демонстративни борби на отрития вече минерален плаж в Лъджене и на Клептуза.
- На изборите през 1938 г. за народен представител е избран д-р Борис Даскалов, родом от с. Лъджене, работещ като лекар в Пазарджик.
- На 26 юни 1939 година в с. Лъджене пристига делегация, водена от Богдан Филов – министър на народното просвещение, Никола Попов – министър на правосъдието и Илия Кожухаров – министър на търговията. С тях е народният представител Георги Кьосеиванов. Местните първенци и кметовете на трите села настояват да се разкрие непълна гимназия (до 9 клас) в с. Лъджене. От учебната 1939/1940 година до 1 септември 1943 г. гимназията работи като непълна, а след това като пълна (до 12 клас) гимназия.
- През м. юни 1939 година с. Лъджене посещава Никола Йотов – министър на правосъдието. - На 12 юли 1939 г. в м. Юндола се освещава ученическото летовище на Трета софийска гимназия. На освещаването присъства и княгиня Евдокия (сестра на цар Борис , която има малка вила в Юндола.
- На 30 юли 1939 г. се открива ж.п. линията от Чепино до гара Белица. Открива я цар Борис ІІІ, който пристига до Чепино с автомобил. На площада в Чепино той е приветстван от Илия Джонев – кмет на Чепино. Цар Борис приема воеания прад на войсковите части, които по това време са на летен лагер над Чепино. След тържеството на гара Чепино, той се качва в локомотива и го управлява до гара Света Петка. И там се провежда митинг. Царят пътува с влака до гара Белица, където прерязва лентата и открива този новопостроен участък от 15,4 км.
- На 21 август 1940 година на среща с избирателите от с. Каменица идва Никола Йотов – министър на правосъдието.
- През м. август 1940 година на посещение в с. Лъджене е председателят на Народното събрание Логофетов. Провежда среща и с избирателите от Чепино и Каменица.
- През м. декември 1941 г. народният представител Иван Русев провежда срещи-събрания в Каменица, Лъджене и Чепино.
- От 7 февруари 1942 година тук е интерниран поетът Николай Хрелков. Настанен е в дома на учителят Димитър Миров. Престоява до 24 септември 1943 година.
- На 23 и 24 юни в читалището в Лъджене концерти изнася Царският симфоничен оркестър под диригентството на проф. Саша Попов.
- През есента на 1943 година до пролетта на 1944 година над София има бомбардировки. В Чепинско идва семейството на Кръстю Сарафов. През тези месеци той участва в постановките на Южно-българския театър от Пловдив. В читалището в Лъджене се играе пиесата „Тартюф”. Настанен е в дома на Христо Масларов.
- По това време в дома на Заварин Ушев в с. Каменица се настанява семейството на Стефан Стамболов, министър председател на България от 1887-1894 г.
- В сградата на горската коперация „Арабчал” в Каменица се настанява ръководството на Централния горски кооперативен съюз.
- На 23 юли 1944 г. в читалището в Лъдене се провежда Национална конференция по дървоснабдяването. В работата и участва: Христо Василев – министър на търговията, промишлеността и труда, Илия Стоянов, директор на горите в България, Иван Хрелопанов – председател на Централния горско-коперативен съюз.
- През м. септември 1944 г. на почивка в Лъжене е известния художник Николай Шмиргела. По негов проект се изгражда дървена арка на моста при „Власа”.
- През есента на 1945 г. в Каменица гостува съветският писател Николай Тихонов. Той участва в събрание в читалището посветено на Вела Пеева и заявява: „Вела е Вашата Зоя !”. Прави паралел между саможертвата на Вела Пеева с тази на съветската комсомолка Зоя Космодемянская от Красноград. Тези думи заедно със „Здраствуйте, братушки” са изписани от двете страни на арката на Власа.
- През пролетта на 1945 година поетът Николай Хрелков води 12 свои колеги поети от България да посетят с. Лъджене, където той е бил интерниран 1943 година.
- На 9 юни 1945 година на посещение в с. Каменица пристига Тодор Павлов, един от регентите. В читалището той провежда паметна среща с населението на Каменица. Поканата за гостуването му отправя Тодор Ямаков, председател на читалището, който преди 9 септември 1944 г. е бил с него в концлагера „Еникьой”; След речта на Павлов събранието приема решение читалището да носи името Тодор Павлов. През 1954 читалището възстановява името си „Васил Левски”.
- На 27 април 1946 година Константин Русинов (Червеният поп), народен представител в ХХVІ Народно събрание провежда срещи с избирателите в с. Лъджене, Чепино и Каменица.
- На 18 май 1946 година Антон Югов, министър на МВР, посещава дъскорезната фабрика „Георги Димитров”. Провежда срещи с населението на Каменица, Лъджене и Чепино. Посещава и Болницата за гръдоболни на 4 км.
- На 28 август 1946 година в Чепино говори Владимир Димчев, а в Лъджене Михаил Манев и двамата народни представители.
- На 27 октомври 1946 г. се провеждат избори за ХХVІІ Народно събрание. Избрани са Васил Бозаджиев и Явор Шолев.
- На 11 февруари 1948 г.с решение № 158/23.011948 г. (Д.в. бр. 28/1948 г). Министерският съвет на Народна република България обявява сливането на с. Чепино, Лъджене и Каменица в нов град, носещ името Велинград. Заличават се като населени места с. Каменица, Лъджене и Чепино.
- През м. декември 1949 година през гара Лъджене и гара Чепино преминава влакът, в който пътуват Йосиф Тито и Енвер Ходжа. Те посещават баба Елена Вапцарова и поднасят цветя на паметника на Никола Йонков Вапцаров в Банско.
Никола Делиев
(Следва)
- По това време (1922 г.) Александър Стамболийски е на почивка в м. Юндола. Настанени са във военни палатки. Заедно с него са семействата на Райко Даскалов, Петко Д. Петков, Димитър Гичев. Благоев идва на Юндола с файтон и провежда среща със Стамболийски с молба да се намеси за превоза на събраните помощи за гладуващите в Поволжието. Стамболийски разпорежда с вагони помощите да се изпратят до пристанищата във Варна и Бургас и от там с кораби до Одеса.
- Стамболийски по време на почивката си идва и провежда срещи в с. Чепино, Каменица и Лъджене. Запазена е негова снимка, направена на Клептуза. На нея открихме образите на кмета на с. Лъджене – Александър Георг. Даскалов (БЗНС), на Баня-Чепино – Димитър Даскалов (БЗНС) и на с. Ракитово Любен Пелев (БЗНС). Заедно на снимката са и Райко Даскалов, Петко Д. Петков и Димитър Гичев. Това е една от най-ценните снимки в историята на Чепинско.
- През м. август като турист през м. Куртово преминава поетът Христо Смирненски. Възстановената през 1986 г. хижа в м. Куртово носи името Христо Смирненски. До нея има паметна плоча.
- на 28 юни 1923 година в с. Лъджене идва Янко Стоянчев - министър в правителството на Александър Цанков след преврата на 9 юни срещу правителството начело с Александър Стамболийски. Провеждат среща с новите кметове на Каменица (кмет Александър В. Бозаджиев), на Лъджене (кмет Иван Божков – адвокат) и на Чепино (кмет Филип Данаилов). Придружава го Славейко Василев.
- През лятото на 1925 година на почивка в с. Лъжене пристига поетът Гео Милев. С него е съпругата му Мила и децата Леда и Бистра. Настаняват се в дома на Ангел Шулев (на ул. ”Александър Стамболийски”). На нейното място неговият син Неделчо Шулев (финансов инспектор и директор на БНБ Велинград), построява нова къща, която около 1960 г. е отчуждена за детска градина. Сега на нейното място се изгражда нова детска градина. В тази къща те прекарват 2 месеца. В това време той помага на режисьора-артист Любомир Копанов в постановката на местната театрална трупа на комедията „Жорж Дантен” от Молиер. След завръщането си в София Гео Милев е арестуван и убит. Дъщеря му Леда се омъжва за Николай Герасимов Попов от с. Лъджене. Става известна детска писателка, генерален директор на Българската телевизия, представител на България в Юнеско в Париж.
- На 24 май 1926 година в читалището в с. Лъджене се проведе среща на местното население с министър Кулев. В срещата участват и народните представители Владимир Такев и …Кямилев?
- През м. август 1926 година на почивка в с. Лъджене са Околийският управител на Татар Пазарджик Т. Христов и кметът на този град – Христо Иванов.
- На 31 юли 1926 г. се открива дековилната ж. п. линия от Саранбей (Септември) до с. Лъджене. В 13 часа влакът спира на украсената гара Лъджене. Посрещачите са повече от 2000 души. Свири военна музика пред приемното здание и дървената къща. От влака слизат: Кимон Георгиев – министър на железниците, народните представители Тома Христов и Владимир Такев. Над линията е построена арка, на която е монтира надпис: „Чрез техника към културно економично преуспяване” (разполагаме със снимка). Приветствия произнасят : П. Каленов, съветник в община Лъджене, Андрей Ляпчев, Кимон Георгиев – министър на железниците, пощите и телеграфа, инж. Каракашев и народният представител Михаил Такев. Ръководител на строежа е инж. Стоян Митев.
- На 6 октомври 1925 г. е първата копка на строежът на линията от Лъджене до Белица.
- На 3 юли 1927 година се открива ж.п. гара Чепино-Баня. Дължината е 2,900 км. от ж.п. гара Лъджене. На гарата реч произнася Кимон Георгиев – министър на железниците, пощите и телеграфът. Заедно с него са народните представители: Тома Христов и Владимир Такев. На перонът на гара Баня-Чепино е изградена празнична арка. На нея има надпис: „Чрез техника, към културно економично преуспяване”. Запазена е нейна снимка.
- След преврата на 9 юни 1923 г. БКП е забранена. Нейните членове изграждат легалната Работническа партия. Атанас Ненов, родом от гр. Брацигово посещава с. Баня-Чепино и провежда публични събрания в читалището.
- През м. август 1933 г. Александър Цанков (вече не е министър-председател) идва на почивка в Баня-Чепино. Настанява се във хотелът на Вълканов/Наков (т.н. след Девети септември 1944 г. „Червената вила”. Сега на този терен е СПА хотел „Акватоник”). На 17 август той и неговата свита излизат над селото по пътят за Каратепе. В м. „Катерово дере” (сега там е последната автобусна спирка) инсценират мним „атентат” срещу Цанков. Неговата свита хвърля 2 бомби, при взрива на които леко е ранен един от охраната. Започва разследване, ръководено оо намиращия се на почивка в. Лъджене окръжен началник на Пловдив ….Дуров.
- На 21 август 1933 г. в читалището в с. Лъджене е насрочено заседание-конференция на национал-социалното движение в България. Негов председател е Цанков. Около читалището и в залата влизат прогресивни младежи от Чепинско, които искат да провалят конференцията. Побой е нанесен на Васил Сотиров, секретар на РК на РПС и на Кирил Танчов Гугалов. След около половин час поради напрежението в салона конференцията е закрита и делегатите си заминават.
- На 27 август 1933 година на площадът в с. Лъджене се провежда митинг. Говори Димитър Гичев – министър в правителството на Никола Мушанов.
- На 28 август 1934 г. ген. Златев, министър в правителството на Кимон Георгиеву посещава войниците от 27 Чепински полк, които са на летни лагери в Чепино, Каменица и Лъджене.
- От 1 до 3 август 1936 г. в читалището в с. Лъджене се провежда конгрес на Българския туристически съюз. Заседанието е било предвидено да се проведе в гр. Банско, но през м. юли там става пожар, което довежда до преместването му в с. Лъджене. Секретар-протоколчик на конгресът е Кирил Танчов Гугалов от с. Лъджене.
- В краят на м. август в читалището в Лъджене се провежда конгрес на Българския национален морски сговор. Това е културно-просветна организация, създадена през 1920 г. с цел да популяризира морското дело. На площада в Лъджене за посрещането на делегатите е изградена празнична арка, на която има надпис: „С бога напред към Бяло море”.
- На 4 септември 1936 г. в с. Лъджене се провежда ІV конгрес на Славянските географи и етнографи. Проф. Иван Батаклиев е председател на това сдружение.
- През лятото на 1937 година на почивка идва поетът Николай Хрелков. Настанява се в дома на Васил Сотиров, секретар на РК на РМС в Чепинско. - През лятото на 1937 година в с. Лъджене гостува Мистер Сенко. В читалищата на трите села изнася свои представления.
- През 1937 година Георги Бакалов, член на ръководството на РП в България изнася 2 лекции в читалището в с. Чепино.
- През м. август 1938 г. на лечение в Болницата на 4 км. идват борците Дан Колов и Хари Стоев. Двамата правят демонстративни борби на отрития вече минерален плаж в Лъджене и на Клептуза.
- На изборите през 1938 г. за народен представител е избран д-р Борис Даскалов, родом от с. Лъджене, работещ като лекар в Пазарджик.
- На 26 юни 1939 година в с. Лъджене пристига делегация, водена от Богдан Филов – министър на народното просвещение, Никола Попов – министър на правосъдието и Илия Кожухаров – министър на търговията. С тях е народният представител Георги Кьосеиванов. Местните първенци и кметовете на трите села настояват да се разкрие непълна гимназия (до 9 клас) в с. Лъджене. От учебната 1939/1940 година до 1 септември 1943 г. гимназията работи като непълна, а след това като пълна (до 12 клас) гимназия.
- През м. юни 1939 година с. Лъджене посещава Никола Йотов – министър на правосъдието. - На 12 юли 1939 г. в м. Юндола се освещава ученическото летовище на Трета софийска гимназия. На освещаването присъства и княгиня Евдокия (сестра на цар Борис , която има малка вила в Юндола.
- На 30 юли 1939 г. се открива ж.п. линията от Чепино до гара Белица. Открива я цар Борис ІІІ, който пристига до Чепино с автомобил. На площада в Чепино той е приветстван от Илия Джонев – кмет на Чепино. Цар Борис приема воеания прад на войсковите части, които по това време са на летен лагер над Чепино. След тържеството на гара Чепино, той се качва в локомотива и го управлява до гара Света Петка. И там се провежда митинг. Царят пътува с влака до гара Белица, където прерязва лентата и открива този новопостроен участък от 15,4 км.
- На 21 август 1940 година на среща с избирателите от с. Каменица идва Никола Йотов – министър на правосъдието.
- През м. август 1940 година на посещение в с. Лъджене е председателят на Народното събрание Логофетов. Провежда среща и с избирателите от Чепино и Каменица.
- През м. декември 1941 г. народният представител Иван Русев провежда срещи-събрания в Каменица, Лъджене и Чепино.
- От 7 февруари 1942 година тук е интерниран поетът Николай Хрелков. Настанен е в дома на учителят Димитър Миров. Престоява до 24 септември 1943 година.
- На 23 и 24 юни в читалището в Лъджене концерти изнася Царският симфоничен оркестър под диригентството на проф. Саша Попов.
- През есента на 1943 година до пролетта на 1944 година над София има бомбардировки. В Чепинско идва семейството на Кръстю Сарафов. През тези месеци той участва в постановките на Южно-българския театър от Пловдив. В читалището в Лъджене се играе пиесата „Тартюф”. Настанен е в дома на Христо Масларов.
- По това време в дома на Заварин Ушев в с. Каменица се настанява семейството на Стефан Стамболов, министър председател на България от 1887-1894 г.
- В сградата на горската коперация „Арабчал” в Каменица се настанява ръководството на Централния горски кооперативен съюз.
- На 23 юли 1944 г. в читалището в Лъдене се провежда Национална конференция по дървоснабдяването. В работата и участва: Христо Василев – министър на търговията, промишлеността и труда, Илия Стоянов, директор на горите в България, Иван Хрелопанов – председател на Централния горско-коперативен съюз.
- През м. септември 1944 г. на почивка в Лъжене е известния художник Николай Шмиргела. По негов проект се изгражда дървена арка на моста при „Власа”.
- През есента на 1945 г. в Каменица гостува съветският писател Николай Тихонов. Той участва в събрание в читалището посветено на Вела Пеева и заявява: „Вела е Вашата Зоя !”. Прави паралел между саможертвата на Вела Пеева с тази на съветската комсомолка Зоя Космодемянская от Красноград. Тези думи заедно със „Здраствуйте, братушки” са изписани от двете страни на арката на Власа.
- През пролетта на 1945 година поетът Николай Хрелков води 12 свои колеги поети от България да посетят с. Лъджене, където той е бил интерниран 1943 година.
- На 9 юни 1945 година на посещение в с. Каменица пристига Тодор Павлов, един от регентите. В читалището той провежда паметна среща с населението на Каменица. Поканата за гостуването му отправя Тодор Ямаков, председател на читалището, който преди 9 септември 1944 г. е бил с него в концлагера „Еникьой”; След речта на Павлов събранието приема решение читалището да носи името Тодор Павлов. През 1954 читалището възстановява името си „Васил Левски”.
- На 27 април 1946 година Константин Русинов (Червеният поп), народен представител в ХХVІ Народно събрание провежда срещи с избирателите в с. Лъджене, Чепино и Каменица.
- На 18 май 1946 година Антон Югов, министър на МВР, посещава дъскорезната фабрика „Георги Димитров”. Провежда срещи с населението на Каменица, Лъджене и Чепино. Посещава и Болницата за гръдоболни на 4 км.
- На 28 август 1946 година в Чепино говори Владимир Димчев, а в Лъджене Михаил Манев и двамата народни представители.
- На 27 октомври 1946 г. се провеждат избори за ХХVІІ Народно събрание. Избрани са Васил Бозаджиев и Явор Шолев.
- На 11 февруари 1948 г.с решение № 158/23.011948 г. (Д.в. бр. 28/1948 г). Министерският съвет на Народна република България обявява сливането на с. Чепино, Лъджене и Каменица в нов град, носещ името Велинград. Заличават се като населени места с. Каменица, Лъджене и Чепино.
- През м. декември 1949 година през гара Лъджене и гара Чепино преминава влакът, в който пътуват Йосиф Тито и Енвер Ходжа. Те посещават баба Елена Вапцарова и поднасят цветя на паметника на Никола Йонков Вапцаров в Банско.
Никола Делиев
(Следва)
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023