08 Oct 2025


Отопление от слънцето – мисия възможна във Велинград

Публикувано на 12 May 2020 09:23

Известно е, че Велинград е едно от местата в България, където слънчевите дни в годината са повече от 200. По този показател нашият град се нарежда в групата на градове като Сандански, Петрич, Ивайловград, Чирпан, Златоград и др., в които слънцето дава своята енергия в изобилие. Според статистиката най-голямо слънцегреене у нас има в Сандански – около 2450 часа годишно. А за Велинград това време е над 2 000 часа, което никак не е малко. По-важното в случая е, че дори и в студените есенни и зимните месеци от октомври до март слънчевите дни никак не са малко и това дава възможност да се помисли дали тази топлина може да се използва за отопление, ако не на цялото жилище, то поне на една част от него – тази, която най-дълго време от деня е под слънчевите лъчи.
В последно време са особено популярни соларните колектори и панели, които ползват слънчевата енергия и осигуряват гореща вода за бита и подпомагат отоплението. Но тези системи не са по джоба на повечето българи. Има обаче и друг вариант!
Идеалната възможност да се вкара топлина в жилището е наличието на южна или югоизточна тераса, балкон или веранда. За целта е необходимо съответното пространство да бъде затворено с подходящи рамки, оформени като прозорци (неподвижни и отварящи се) и покрити с винил. Това е прозрачен винил кристал с UV защита. Прилича на найлон, но е по-плътен и с различна дебелина. Пропуска бързо и лесно слънчевата топлина и я задържа в добре уплътненото помещение. Подходящ е за леки, гъвкави прегради, ветроупорни завеси, прозорци на шатри и др. Най-изгодният вариант за затваряне на една тераса с винил е да се използва дървена конструкция и дървени рамки. Според квадратурата на пространството, което ще се закрива, се изчисляват и разходите за вложените материали и труд. Ако трябва, например да „се опакова” една тераса от 14 кв.м., инвестицията ще струва в рамките на 700 – 750 лв. Естествено, има значение и договорката с изпълнителя на поръчката.
Какви са ползите и предимствата на този своеобразен слънчев климатик?
1. Още след първите слънчеви лъчи температурата на въздуха в затворената с винил тераса започва бързо да се покачва и термометърът показва стойности от 35 градуса и нагоре. Целта е да се отворят вратите и прозорците към стаите, за да може затопленият въздух да влезе в тях. Докато грее слънцето в рамките на 6-7 часа през студените месеци, в тези стаи няма нужда да се палят печки!
2. С този вид осигуряване на топлина се спестяват доста количества пелети, дърва, въглища или ток според използвания до този момент начин за отопление. Само за две зими вложените пари ще бъдат възстановени от спестените дърва за огрев!
3. Изолацията на терасата играе ролята на саниране и предпазва стената, а в същото време и задържа по-дълго време топлия въздух вътре.
4. Така затворената тераса се превръща в идеална сушилня и прането съхне изключително бързо. Дрехите от няколко перални на ден могат да изсъхнат за кратко време.
5. Изолираната с винил тераса спира вятъра, дъжда, снега и студа.
Единственото условие да се изпълни най-важната цел за отоплението е свързано с това, че трябва да грее слънце. Но като знаем, че във Велинград има над 200 слънчеви дни, си заслужава без колебание да се възползваме от този Божи дар!
Георги Стоянов

Велинград тел: 0876521487


Високо напрежение в читалището в Чепино

Публикувано на 07 Oct 2025 10:12

Процедурата, с която чрез подписка може да бъде свикано Общото събрание, е залегнала в Устава на читалището и е легитимна. Подписката е внесена на 20 май 2025 г., но Общо събрание не е насрочено, защото г-жа Мария Чорбаджиева - председател на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, е подала жалба в Прокуратурата. С жалбата се иска проверка на подписите и затова сега всички, които са се подписали, трябва да се явят в полицията. Голяма част от хората възприемат това като натиск и считат, че не това е начинът за преодоляване на кризата в читалището

Към цялата статия »


Тази есен търсенето на дърва е много по-малко

Публикувано на 07 Oct 2025 10:10


Директорът на стопанството инж. Иван Чипилов съобщи, че няма напрежение, защото няма и търсене, а напливът е много по-малък в сравнение с предишни години. 
От началото на 2025 г. ДГС „Алабак“ доставя дърва по списъците, които се правят в общината. Заявките по списъците за иглолистна дървесина са изпълнени още преди два месеца. Осигурени са дървата за огрев на хората от клубовете на инвалидите и на незрящите. Цената на иглолистните дърва е 43.55 лева за кубик без ДДС или 52.26 лева за кубик с ДДС. В тази сума не е включен транспор

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 10:09

 След 8 октомври 2025 г. ще стартират и съвместните проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Националната агенция по приходите (НАП).

ТЪРГОВЕ На 16 октомври Община Велинград ще проведе два търга с тайно наддаване за продажба на парцели. Имот с площ 3601 кв.м. в местността Елен кладенец е обявен за продан с начална цена 39 830 лева. Имот с площ 746 кв.м. в село Абланица се продава с начална цена 7162 лева.

ЗЕМЕДЕЛСКИ ИМОТИ Община Велинград насрочи явен търг за отдаване под наем на земеделски имоти. На 15 окт

Към цялата статия »


Всеки трябва да направи крачка назад

Публикувано на 07 Oct 2025 10:08


- По устав 1/3 от членовете на читалището могат да искат провеждане на извънредно Общо събрание. Подписката беше подписана от 76 човека, от които един не е приет за член на читалището, тъй като заявлението е подписано от жена му. Две жени направиха отказ от подписите си, защото са били заблудени - на едни било казано, че аз ще продавам читалището, а на други, че искаме да махаме Аделина Пещерска и Мария Димова. Тъй като подписката не съдържа подписите на 1/3 от членовете на читалището, тя става незаконосъобразна и Общо събрание не е свик

Към цялата статия »


Най-добрият вариант е провеждане на Общо събрание

Публикувано на 07 Oct 2025 10:07


- Научихме от фейсбук – част от ръководителите, родителите, самодейците. Обикновено преди сезона винаги са се утвърждавали ръководителите на съставите, тъй като има хора, които не са на трудов договор, а се назначават на щат. В ситуацията, в която се намираме - нямаме зала заради ремонта, очаквахме Читалищното настоятелство (ЧН) да се събере, за да се вземат тези решения и да се определи кой къде ще репетира. Но това не се случи. През лятото  подготвихме сцената на Старото читалище, почистихме и обезопасихме, за да може репетициите

Към цялата статия »


Социален проект даде шанс на 215 безработни

Публикувано на 07 Oct 2025 10:06

Той започна през март 2024 г. и приключи в края на септември 2025 г.
Какво е свършено в рамките на тези 18 месеца разказа Цвета Спасова, началник на отдел „Туризъм и реклама“. Идентифицирани са 215 човека, като фокусът е бил върху най-уязвимите групи - трайно безработни и неактивни на пазара на труда, хора с увреждания, хора от ромския етнос и др. 37 от тях са завършили обучение по 4 професии: еколог, здравен асистент, готвач и работник в озеленяването, а 14 са участвали в курс за базова дигитална компетентност. Други 53 са започнали да с

Към цялата статия »


Велинград ще участва в юбилейната борса за културен туризъм във Велико Търново

Публикувано на 07 Oct 2025 10:04


Община Велинград, която през последните години много по-рядко участва в туристически изложения, ще се включи във форума във Велико Търново. На щанда на нашата община ще бъдат представени няколко занаята. Елена Белева ще покаже традиционната местна техника за изписване на яйца с восък, която винаги печели интереса на посетителите. Преподавателят в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ Альоша Кадьов ще покаже тайните на дърворезбата. За първи път в борсата във Велико Търново ще участва кожарят Георги Петков. На щанда на

Към цялата статия »


Музеят отново кани на „Каменски джаджорици“

Публикувано на 07 Oct 2025 10:02

  За да осъществи тази идея, музеят спечели финансиране от Национален фонд „Култура“.
На 9 юли салонът на НЧ „Васил Левски-1904“ не просто се пръскаше по шевовете, но и не успя да побере всички желаещи да видят спектакъла. Затова вече има втора дата, на която 11-те актьори отново ще „полопат по каменски“ и ще представят сатиричната постановка в три действия на каменски диалект. Актьорите любители са Мария Андреева, Иванка Кехайова, Спаска Табакова, Мария Караджова, Мария Грахова, Теодора Атанасова, Анна Семерджиева, Иван Пещерски, Ни

Към цялата статия »


22 художници от 12 държави рисуваха във Велинград

Публикувано на 07 Oct 2025 10:00

Рядко се случва да имаме експозиция с толкова много автори, различни не само по народност, а и по възраст, стил и натюрел: Селин Актан от Турция, Адил Юсуф, Рена Такиева и Туран Разукалиев от Азербайджан, Надя Зоуари от Франция, Амел Кебаели от Тунис, Зоя Лутцевич от Беларус, В. Али и Дина Мадкор от Египет, Милена Трайстралу и Рарес Лупу от Румъния, Преда Йоан от Канада, Джузепе Спиту от Испания, Марино Юговац от Хърватия, Пино Бонано от Италия. В българската група художници рисуваха Мария Константинова, Гергана Лалова, Христо Николов, велин

Към цялата статия »


Малки обяви: 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 09:59


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Панахида и цветя за героите на връх Велийца

Публикувано на 07 Oct 2025 09:57

 отец Данаил Голомехов от Якоруда отслужи панахида. След едноминутно мълчание бяха поднесени цветя от Общинска администрация - Велинград,  организаците на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Велинград,  Пазарджик, Белица и Брацигово, политически партии и граждани. 
 Председателят на УС на СОСЗР- Пазарджик - о.з. подполковник Трифон Калпаков донесе автентични принадлежности от войнишкото снаряжение на 27-ми Чепински полк. Заедно с отец Данаил взеха пръст от Велийца, която заедно с вече взета пръ

Към цялата статия »


Историята на Илиновия род е събрана в книга

Публикувано на 07 Oct 2025 09:53

Когато свършвала учебната година, първо на нея показвали свидителствата, а тя се радвала и благославяла: „Милите на баба, даскалици да ми станете!“. Три внучки стават учителки, една от тях е Катерина Илинова, авторката на току-що излязлата от печат книга „Историята на Илиновия род“.
Г-жа Илинова, която днес е учителка-пенсионерка, обяснява: „Настоящата история на рода написах по материали и спомени на Никола Ил. Илинов, Илия Д. Илинов, Георги Т. Илинов, Славчо Г. Илинов, Тодор П. Пеев и Ангел Ил. Хаджиев. Фактите съм уточнявала, съпоставя

Към цялата статия »


„Чепинец“ поведе, но допусна пълен обрат

Публикувано на 07 Oct 2025 09:50

 считано от сезон 2017/2018 г. В изиграните досега 14 мача между двата отбора „Чепинец“ е постигнал само 6 равенства и е допуснал 8 загуби с голова разлика 19;30!
Определено това е бил най-добрият мач на „Чепинец“ от началото на първенството, въпреки че заради контузии са отсъствали 5 основни играчи, преди всичко защитници. Първите 20-30 минути на срещата са преминали под диктовката на велинградските футболисти, които напълно са контролирали играта и напълно закономерно са материализирали превъзходството си с попадение в 14 мин. – де

Към цялата статия »


„Драгиново“ с мъка се добра до равенство

Публикувано на 07 Oct 2025 09:49

 половина на временното класиране, съответно 7-мо за гостуващия тим с актив от 4 т. и 8-мо за драгиновци с 3 т.
Интересно и оспорвано премина първо полувреме, което  завърши при резултат 2:1, след като С. Тахчиев още във 2 мин. изведе домакините напред. Гостите не се стъписаха и успяха да възстановят равенството в средата на полувремето. Драгиновци се активизираха и отново поведоха с гол на И. Качаков в 35 мин.
Лошо започна втората част за домакините, които допуснаха гол още в 46 мин. след груба грешка в защитата.  И два

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 5 медала от силен турнир

Публикувано на 07 Oct 2025 09:47


Велинградският СК „Мусаши“ участва в турнира и се представи много добре. Възпитаниците на треньора Йордан Герасимов спечелиха общо 5 медала (3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов) в своите възрастови групи и категории, като всички се състезаваха без кимоно (No Gi). Младите надежди на клуба със златни медали са Никита Минчев, Благовест Ангелов и Димитър Арнаутски. Със сребърен медал се окичи Мартин Узунов, а с бронзово отличие се завърна Стефана Аврамова.
Темпо

Към цялата статия »


Шоу на талантите откри учебната година в ОДК

Публикувано на 07 Oct 2025 09:46


Уважаемото жури бе в състав: Джузепе Ло Джудиче, Нина Маврикова и Емил Балабанов. Малки и големи таланти от общината показаха своите умения и дарования пред многобройната публика. Приз „Велинград търси талант“ бе присъден на Младежка музикална формация.
Благодарим на всички, които се включиха и също получиха грамоти, медали и статуетки:  „Журналисти“, малките мажоретки от ОУ „Н. Рилски“, пианисти, „Родолюбчета“, театрална школа, децата от 4 клас на ОУ „Н. Рилски“, Black pink  от ОУ „Хр. Ботев“, рок-група „Приятели“ от СУ „В.

Към цялата статия »


Над 120 участници пробягаха маратона „Ремово-Блатца-Ракитово“

Публикувано на 07 Oct 2025 09:45

Организатори на спортната инициатива бяха община Ракитово, СК “Левски” и Сдружение “Суткя“, а водата за състезателите за поредна година бе безвъзмездно осигурена от минерална вода “Велинград”.
Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа, Радмила Станкович, приеха поканата да се включат като мотиватори в бяганията. Поради ангажименти и здравни проблеми, на място успяха да дойдат единствено Лебанов и Станкович, които заедно със зам.-кмета на община Ракитово Георги Кюр

Към цялата статия »


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »


Общинският съвет подобрява собствените си рекорди по бързи сесии

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53


Септемврийското заседание на местния парламент протече без нито едно (!) изказване - нито от общински съветници, нито от кмета Костадин Коев, който остана на сесията само броени минути в началото. Цялата процедура се сведе до познатия сценарий: председателят прочита точката от дневния ред, комисиите съобщават, че са „за“ и следва гласуване. При гласуванията цареше пълно единодушие. Показателно е, че в приетите 39 решения има само три различни гласувание: двама съветници са гласували против и един въздържал се.
Повече за решенията в СЕ

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023