13 Jul 2025


Знакови посещения в Чепинско

Публикувано на 05 May 2020 09:02

Никола Делиев подготвя за печат своята четвърта книга “Знакови посещения в Чепинско”. Очаква се тя да излезе до края на 2020 г., а преди това авторът ни предостави за публикуване части от бъдещата книга.
Целта на тази статия е да се покажат хронологически във времето посещенията в нашия край на държавни и партийни ръководители (президенти, председатели на Народното събрание, депутати, членове на правителството, ръководители на политически партии, писатели, артисти и други известни хора). Отбелязани са и няколко важни посещения имащи значение за бъдещето на Велинград след 1948 година.
Данните са извлечени от издадената през 2014 г. моя книга озаглавена „Календар на издирените записани имена, дати, събития и снимки за родния край Велинград”. Те са подредени по хронологията на времето. Издирил съм ги записани в издадените книги, списания и вестници съхранявани в националните, регионални и местни библиотеки. Записаното в книгата е извадка от поместеното в тях.
Сигурно има и пропуски, но заедно с вас - читателите на написаното в тази статия, ще допълним историята на нашия край.
Изследването обхваща периода от 395 година до края на 2019 година.
- През 1836/1838 година френският учен Ами Буе посещава българските земи в Мизия, Тракия и Македония. Записва в своите книги, че в пашалъкът Адрианопол (Одрин) има 18 града и 28-30 градчета в т. ч. Чепина и Баня (Чепино).
- През 1868 година руският вицеконсул в Пловдив Найден Геров идва на почивка в с. Баня.
- На 14 юни 1974 година немският лесовъд Вилхем Фрайберг посещава селата Корово, Каменица, Личана (Лъджене) и Баня. В немското списание „Глобус” той публикува своя пътепис „От Родопите в Европейска Турция”.
- На 8 януари 1878 година руски войници от 2 дивизион на ІХ хусарски полк с командир подполковник Мокашов и ст. адютант Куммерау пристигат през Алабак и с. Корово в с. Каменица. Установяват се в краят на селото в м. „Тудора”. В района на сегашната Сярна баня населението на Каменица ги посреща с хляб и цветя. Денят е Бабинден. На следващия ден през с. Лъджене и Ракитово те пристигат в Пловдив.
- През 1879 година в Чепинско идва Полихрония Сирку – руски учен археолог. Проучва няколко месеца крепостта „Цепина”.
- На 8 и 9 август 1882 година Константи Иречек пребивава в Чепинско. Посещава селата Каменица, Лъжене и Чепино и записва местни песни. През 1882 година идва за втори път. Спомените си публикува в „Пътни бележки от Средна гора и Родопските планини”. Издава и своята книжка „Пътувания из България”.
- През 1884 година Петко Рачев Славейков, български писател и поет, идва в Чепинско от с. Голямо Белово през Алабак и с. Корово. Отсяда в с. Каменица в дома на Стойо Анг. Масларов, учител.
- От 3 август 1884 година на почивка в с. Лъджене е Константин Величков. В книжка VІ на сп. „Зора” от 1885 година той отпечатва своят пътепис „Няколко дни в Чепинско”.
- През 1886 година Алеко Константинов посещава с. Лъджене. Той преминава от с. Голямо Белово през Алабак до Лъджене. В м. Алабак още стои поставената паметна плоча за това посещение на Алеко. Настанява се в домът на Илчо Шуманов.
- На 13 май 1890 година на посещение в с. Лъджене е Стефан Стамболов, министър-председател на България (1887-1894). Идва по покана на местните първенци. Пристига от Пещера, през Батак и Ракитово. Срещата е в хана на дядо Даскал в с. Лъджене. Кмет на Лъджене е Стойо Докумов, а на Баня (Чепино) – Юсуф Синапов. На срещата обсъждат нуждата от прекарване на нов път по течението на р. Чепинска до с. Варвара. Стамболов възлага проучване на възможностите за изграждането на този път. Наети за изготвянето на проекта са чехите инж. Фридрих Виттих и Васил Ружичка. Заедно с тях работа и инж. Димитър Иванов от с. Байлово. Правителството оценява проекта и сумата за изграждането. Проектът е утвърден и строителството започва през 1894 г. Открит е за движение през 1896 г.
- След руско турската война 1878 г. част от България остава в пределите на османската империя. Границата между Княжество България и Кръстава, Велийца, Пашови, Куртово. Има гранични постове. Движението на хора и стоки през тази граница е трудно. Границата се контролира от т.н. банда на Руньовци. Те са няколко братя избягали от българската армия – родом от с. Баня -Чепино. На няколко пъти се правят опити те да бъдат унищожени. През м. април 1891 година в района на границата пристига ген. Рачо Петров, министър на вътрешните работи. Прави опити за среща с представители на тази банда. Неуспешно. Разпорежда в района на границата да се настанят части на 22 пехотен тракийски полк. Те поемата пограничната охрана и в рамките на няколко дни ликвидират тази банда. Пътят през границата става свободен.
- От Петровден до 3 юли 1892 година на почивка в Лъджене идва Иван Вазов. Пристига с каруца през Белово, Алабак и Корово. Настанява се в хана на дядо Даскал. Излиза на еднодневни излети до Елин връх, до Кладова, от там до Юндола. Радва се на хубава храна и уважението на местното население. Спомените си за тези дни той описва в книгата си „В недрата на Родопите”. В нея той записва: „Ако не видях Бога , видях най-възхитителната панорама на Вътрешните Родопи. По нататък записва: „…. с. Лъджене има бъдеще! Аз посетих и с. Баня, села с подобно название може би има двайсетина в Отечеството ни, та за отличие това село го наричат Баня-Чепино, или Чепинска баня”.
- От 25 юни до 20 юли 1892 г. в Чепинско е Христо Попконстантинов. Във вестник „Свобода” той отпечатва своята статия ”Писма от Родопите”. По същото време в Лъджене е и Иван Вазов. Не сме намерили документ дали двамата са имали срещи. В тези дни тук Хр. Попконстантинов се среща със Стефан Илич Веркович, изтъкнат босненски фолклорист, етнограф, нумизмат и археолог. Той събира над 300 000 стиха на пирински и родопски песни. Помества ги в издадената от него книга „Веда Словена”. В нея помества само 23 809 стиха на песните. Един от двата тома има в Историческия музей Велинград.
- През м. август 1894 г. за втори път на почивка в с. Лъджене идва писателят Константин Величков. Преживянато тук описва в пътеписа си „Няколко дни в Чепинско”. Той се отпечатва във вестник “Знаме” на 27 юли 1897 г. – два месеца след неговата смърт?
- През лятото на 1897 г. на почивка в Чепинско е Димитър Т. Страшимиров – учен и писател, брат на Антон Т. Страшимиров. В сп. „Българска сбирка” кн. 6/1897 г. той публикува пътеписа си „Чепино”.
- През м. март 1897 г. в с. Лъджене заедно с Андрей Ляпчев и Михаил Такев (народни представители) идва Алеко Константинов. За преживяното по време на това посещение той пише пътеписа си „През марта в Чепино”.
- През лятото на 1898 година в с. Лъджене пристига цар Фердинанд заедно с съпругата си Мария Луиза. Нощуват в новопостроения хотел „Зидаров”. Той има 20 стаи и се намира в центъра на с. Лъджене. През 1904 г. при пожар хотелът изгаря до основи. На неговото място Вачо Дервишев построява нов хотел. След Девети септември в него се помещава управлението на МВР във Велинград. Сега е обявен за продажба.
- На 23 октомври 1905 година за два дни в с. Лъджене е поетът Пею Яворов. Той гостува на неговия земляк от гр. Чирпан – Пейо Радев Гарвалов, който работи като аптекар в Лъжене. Участва в Балканската война и загива на фронта.
- През лятото на 1907 г. на почивка в м. Юндола е Александър Стамболийски. Заедно с него са съпругата му Милена и синът Асен. Пристига от с. Лъджене, придружен от видния лъдженец Никола Бояджиев. Багажът и децата са изкарани до Юндола на самар от наети влашки коне. Вече е създал партията БЗНС, на която е председател. По време на почивката си слиза в с. Лъджене, където учредява първата земеделска дружба в Чепинско.
- През 1912 година преди Балканската война на Юндола се събират четите на воеводите Йонко Вапцаров, Пею Яворов и Лазар Колчагов. Преминават границата между България и Македония и участват в Балканската война. Има писмени данни, че при изпращането на четите от Юндола е присъствала и Лора Каравелова.
- На 18 януари 1913 година в Чепинско идва депутатът от гр. Пещера Михаил Такев. От 1 януари 1913 г. в нашият край започва т.н. „кръстилка” – опит за доброволно възстановяне на християнството сред българите-мохамедани и на техните лични имена. В Чепинско са командировани християнски духовници във всяко населено място. Такев идва да провери дали има насилие върху населението, изповядващо мохамеданската религия. Въпреки поканата той посещава само селата Чепино, Лъжене и Каменица. Не отива в с. Корово, където е канен, за да види с очите си, че това става без насилие и употреба на сила. В района няма войскови поделения. На 4 юли 1913 г. след проведени избори правителството оглавява Васил Радославов. В едно от първите си решения правителството дава съгласието си българите приели християнството по време на „кръстилката” свободно да изповядват мохамеданската си вяра, както и да ползват старите си имена от арабската именна система.
- През м. септември за 7 дни в Чепинско е Райко Даскалов – министър в правителството на Александър Стамболийски. Посещава с. Корово и Флорово (Цветино), където изгражда местни дружества на БЗНС.
- През м. май 1920 г. Александър Стамболийски, министър-председател на България, посещава Лъджене по покана на местни първенци и кмета Александър Георг. Даскалов. Настанен е в хотела на дядо Вачо. На проведените срещи му се поставя въпросът за изграждането на ж. п. линия от Септември до Чепинско. На 25 май на заседание на правителството се приема решение за възлагане на проучване и проектиране на тази линия. Има има поредица информации за нея под заглавие: „Теснолинейката Септември - Добринище”. Ще прочетете за тази единствена останала още ж.п. линия (междурелсието е 760 мм. поради което се нарича „теснолинейка”.)
- От 30 август до 3 септември на почивка в с. Лъджене е Райко Даскалов, министър в правителството на Стамболийски.
- На Великден 1921 г. в с. Лъджене идва Александър Стамболийски. С него е Стоян Омарчевски – министър на просветата. Местните първенци и земеделците в Чепинско поставят въпроса за разкриването на непълна гимназия в с. Лъджене. Правителството взема решение такава да се открие на 23 август 1922 г. Първият неин директор е Димитър Хр. Димитров.
- През м. април Райко Даскалов заедно със семейството си са в с. Лъджене. Той кумува на д-р Цветко Колчагов от с. Лъджене, завършил медицина в Италия.
- През м. юли и август 1922 година на почивка в с. Лъджене пристига Димитър Благоев (Дядото). С него е съпругата му Стела и децата Наташа и Владко. Настанени са в една от най-новите къщи, тази на Атанас Бор. Шумлев. Намираше се на главната улица за Каменица срещу Мъжката баня (къщата беше разрушена. За нея напомня паметната плоча с образа на Благоев на мястото на Шумлевата къща). Участва в събрания-срещи с местните организации на БСДП (к). Художникът Христо Лозев също летува в Лъджене. Той получава съгласието да нарисува Благоев. Това е най-познатият портрет на Дядото, който поколения българи все още помнят.
- По това време Стамболийски е на почивка в м. Юндола. Настанени са във военни палатки. Заедно с него са семействата на Райко Даскалов, Петко Д. Петков, Димитър Гичев. Благоев идва на Юндола с файтон и провежда среща със Стамболийски с молба да се намеси за превоза на събраните помощи за гладуващите в Поволжието. Стамболийски разпорежда с вагони помощите да се изпратят до пристанищата във Варна и Бургас и от там с кораби до Одеса.
- Стамболийски по време на почивката си идва и провежда срещи в с. Чепино, Каменица и Лъджене. Запазена е негова снимка, направена на Клептуза. На нея открихме образите на кмета на с. Лъджене – Александър Георг. Даскалов (БЗНС), на Баня-Чепино – Димитър Даскалов (БЗНС) и на с. Ракитово Любен Пелев (БЗНС). Заедно на снимката са и Райко Даскалов, Петко Д. Петков и Димитър Гичев. Това е една от най-ценните снимки в историята на Чепинско.
Никола Делиев

Велинград тел: 0876521487


Музеят направи фурор с „Каменски джаджорици“

Публикувано на 12 Jul 2025 09:21

нещо като сутрешните предавания по телевизиите, където куп хора са се събрали и всеки приказва, без много-много да слуша другите.
Стойчо Маров е авторът на идеята за хумористично-сатиричната постановка „Каменски джаджорици“, която на 9 юли взриви сцената и салона на читалището в Каменица.  Беше взрив от смях, настроение, аплодисменти и толкова позитивни емоции, че зрителите, изпълнили залата не до, а над краен предел, още дълго ще помнят тази вечер и радостта от общото преживяване на нещо ценно, хубаво и смислено.
Точно като много

Към цялата статия »


8 години общината не провежда конкурс за управител на „ВКТВ“

Публикувано на 11 Jul 2025 09:09


Темата обаче видимо изобщо не вълнува нашите управници. На сесията на 26 юни общинските съветници безмълвно, безкритично и без грам загриженост гласуваха годишния финансов отчет на своето дружество „ВКТВ“. Отчет, в който временно изпълняващата длъжността управител Рени Тренова ясно е написала, че фирмата върви към обявяване на несъстоятелност. Въпреки тежкото състояние на „ВКТВ“, г-жа Тренова не дойде нито на комисиите, нито на сесията. Но получи защита от кмета Костадин Коев, който заяви, че никой друг не иска да седи на стола на управи

Към цялата статия »


Мъж от Разлог загина в катастрофа до Света Петка

Публикувано на 10 Jul 2025 19:38


Веднага след сигнала на местопроизшествието са пристигнали полиция, пожарен автомобила и линейка на Спешна помощ от Велинград. Констатирано е, че при сблъсъка е починал шофьорът на леката кола, който е 37-годишен мъж от град Разлог. Водачът на товарния автомобил е от град Пещера, пробите му за употреба на алкохол и наркотици са отрицателни, информира пресцентърът на ОД на МВР - Пазарджик.
Темпо

Към цялата статия »


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023