22 Apr 2025


Знакови посещения в Чепинско

Публикувано на 05 May 2020 09:02

Никола Делиев подготвя за печат своята четвърта книга “Знакови посещения в Чепинско”. Очаква се тя да излезе до края на 2020 г., а преди това авторът ни предостави за публикуване части от бъдещата книга.
Целта на тази статия е да се покажат хронологически във времето посещенията в нашия край на държавни и партийни ръководители (президенти, председатели на Народното събрание, депутати, членове на правителството, ръководители на политически партии, писатели, артисти и други известни хора). Отбелязани са и няколко важни посещения имащи значение за бъдещето на Велинград след 1948 година.
Данните са извлечени от издадената през 2014 г. моя книга озаглавена „Календар на издирените записани имена, дати, събития и снимки за родния край Велинград”. Те са подредени по хронологията на времето. Издирил съм ги записани в издадените книги, списания и вестници съхранявани в националните, регионални и местни библиотеки. Записаното в книгата е извадка от поместеното в тях.
Сигурно има и пропуски, но заедно с вас - читателите на написаното в тази статия, ще допълним историята на нашия край.
Изследването обхваща периода от 395 година до края на 2019 година.
- През 1836/1838 година френският учен Ами Буе посещава българските земи в Мизия, Тракия и Македония. Записва в своите книги, че в пашалъкът Адрианопол (Одрин) има 18 града и 28-30 градчета в т. ч. Чепина и Баня (Чепино).
- През 1868 година руският вицеконсул в Пловдив Найден Геров идва на почивка в с. Баня.
- На 14 юни 1974 година немският лесовъд Вилхем Фрайберг посещава селата Корово, Каменица, Личана (Лъджене) и Баня. В немското списание „Глобус” той публикува своя пътепис „От Родопите в Европейска Турция”.
- На 8 януари 1878 година руски войници от 2 дивизион на ІХ хусарски полк с командир подполковник Мокашов и ст. адютант Куммерау пристигат през Алабак и с. Корово в с. Каменица. Установяват се в краят на селото в м. „Тудора”. В района на сегашната Сярна баня населението на Каменица ги посреща с хляб и цветя. Денят е Бабинден. На следващия ден през с. Лъджене и Ракитово те пристигат в Пловдив.
- През 1879 година в Чепинско идва Полихрония Сирку – руски учен археолог. Проучва няколко месеца крепостта „Цепина”.
- На 8 и 9 август 1882 година Константи Иречек пребивава в Чепинско. Посещава селата Каменица, Лъжене и Чепино и записва местни песни. През 1882 година идва за втори път. Спомените си публикува в „Пътни бележки от Средна гора и Родопските планини”. Издава и своята книжка „Пътувания из България”.
- През 1884 година Петко Рачев Славейков, български писател и поет, идва в Чепинско от с. Голямо Белово през Алабак и с. Корово. Отсяда в с. Каменица в дома на Стойо Анг. Масларов, учител.
- От 3 август 1884 година на почивка в с. Лъджене е Константин Величков. В книжка VІ на сп. „Зора” от 1885 година той отпечатва своят пътепис „Няколко дни в Чепинско”.
- През 1886 година Алеко Константинов посещава с. Лъджене. Той преминава от с. Голямо Белово през Алабак до Лъджене. В м. Алабак още стои поставената паметна плоча за това посещение на Алеко. Настанява се в домът на Илчо Шуманов.
- На 13 май 1890 година на посещение в с. Лъджене е Стефан Стамболов, министър-председател на България (1887-1894). Идва по покана на местните първенци. Пристига от Пещера, през Батак и Ракитово. Срещата е в хана на дядо Даскал в с. Лъджене. Кмет на Лъджене е Стойо Докумов, а на Баня (Чепино) – Юсуф Синапов. На срещата обсъждат нуждата от прекарване на нов път по течението на р. Чепинска до с. Варвара. Стамболов възлага проучване на възможностите за изграждането на този път. Наети за изготвянето на проекта са чехите инж. Фридрих Виттих и Васил Ружичка. Заедно с тях работа и инж. Димитър Иванов от с. Байлово. Правителството оценява проекта и сумата за изграждането. Проектът е утвърден и строителството започва през 1894 г. Открит е за движение през 1896 г.
- След руско турската война 1878 г. част от България остава в пределите на османската империя. Границата между Княжество България и Кръстава, Велийца, Пашови, Куртово. Има гранични постове. Движението на хора и стоки през тази граница е трудно. Границата се контролира от т.н. банда на Руньовци. Те са няколко братя избягали от българската армия – родом от с. Баня -Чепино. На няколко пъти се правят опити те да бъдат унищожени. През м. април 1891 година в района на границата пристига ген. Рачо Петров, министър на вътрешните работи. Прави опити за среща с представители на тази банда. Неуспешно. Разпорежда в района на границата да се настанят части на 22 пехотен тракийски полк. Те поемата пограничната охрана и в рамките на няколко дни ликвидират тази банда. Пътят през границата става свободен.
- От Петровден до 3 юли 1892 година на почивка в Лъджене идва Иван Вазов. Пристига с каруца през Белово, Алабак и Корово. Настанява се в хана на дядо Даскал. Излиза на еднодневни излети до Елин връх, до Кладова, от там до Юндола. Радва се на хубава храна и уважението на местното население. Спомените си за тези дни той описва в книгата си „В недрата на Родопите”. В нея той записва: „Ако не видях Бога , видях най-възхитителната панорама на Вътрешните Родопи. По нататък записва: „…. с. Лъджене има бъдеще! Аз посетих и с. Баня, села с подобно название може би има двайсетина в Отечеството ни, та за отличие това село го наричат Баня-Чепино, или Чепинска баня”.
- От 25 юни до 20 юли 1892 г. в Чепинско е Христо Попконстантинов. Във вестник „Свобода” той отпечатва своята статия ”Писма от Родопите”. По същото време в Лъджене е и Иван Вазов. Не сме намерили документ дали двамата са имали срещи. В тези дни тук Хр. Попконстантинов се среща със Стефан Илич Веркович, изтъкнат босненски фолклорист, етнограф, нумизмат и археолог. Той събира над 300 000 стиха на пирински и родопски песни. Помества ги в издадената от него книга „Веда Словена”. В нея помества само 23 809 стиха на песните. Един от двата тома има в Историческия музей Велинград.
- През м. август 1894 г. за втори път на почивка в с. Лъджене идва писателят Константин Величков. Преживянато тук описва в пътеписа си „Няколко дни в Чепинско”. Той се отпечатва във вестник “Знаме” на 27 юли 1897 г. – два месеца след неговата смърт?
- През лятото на 1897 г. на почивка в Чепинско е Димитър Т. Страшимиров – учен и писател, брат на Антон Т. Страшимиров. В сп. „Българска сбирка” кн. 6/1897 г. той публикува пътеписа си „Чепино”.
- През м. март 1897 г. в с. Лъджене заедно с Андрей Ляпчев и Михаил Такев (народни представители) идва Алеко Константинов. За преживяното по време на това посещение той пише пътеписа си „През марта в Чепино”.
- През лятото на 1898 година в с. Лъджене пристига цар Фердинанд заедно с съпругата си Мария Луиза. Нощуват в новопостроения хотел „Зидаров”. Той има 20 стаи и се намира в центъра на с. Лъджене. През 1904 г. при пожар хотелът изгаря до основи. На неговото място Вачо Дервишев построява нов хотел. След Девети септември в него се помещава управлението на МВР във Велинград. Сега е обявен за продажба.
- На 23 октомври 1905 година за два дни в с. Лъджене е поетът Пею Яворов. Той гостува на неговия земляк от гр. Чирпан – Пейо Радев Гарвалов, който работи като аптекар в Лъжене. Участва в Балканската война и загива на фронта.
- През лятото на 1907 г. на почивка в м. Юндола е Александър Стамболийски. Заедно с него са съпругата му Милена и синът Асен. Пристига от с. Лъджене, придружен от видния лъдженец Никола Бояджиев. Багажът и децата са изкарани до Юндола на самар от наети влашки коне. Вече е създал партията БЗНС, на която е председател. По време на почивката си слиза в с. Лъджене, където учредява първата земеделска дружба в Чепинско.
- През 1912 година преди Балканската война на Юндола се събират четите на воеводите Йонко Вапцаров, Пею Яворов и Лазар Колчагов. Преминават границата между България и Македония и участват в Балканската война. Има писмени данни, че при изпращането на четите от Юндола е присъствала и Лора Каравелова.
- На 18 януари 1913 година в Чепинско идва депутатът от гр. Пещера Михаил Такев. От 1 януари 1913 г. в нашият край започва т.н. „кръстилка” – опит за доброволно възстановяне на християнството сред българите-мохамедани и на техните лични имена. В Чепинско са командировани християнски духовници във всяко населено място. Такев идва да провери дали има насилие върху населението, изповядващо мохамеданската религия. Въпреки поканата той посещава само селата Чепино, Лъжене и Каменица. Не отива в с. Корово, където е канен, за да види с очите си, че това става без насилие и употреба на сила. В района няма войскови поделения. На 4 юли 1913 г. след проведени избори правителството оглавява Васил Радославов. В едно от първите си решения правителството дава съгласието си българите приели християнството по време на „кръстилката” свободно да изповядват мохамеданската си вяра, както и да ползват старите си имена от арабската именна система.
- През м. септември за 7 дни в Чепинско е Райко Даскалов – министър в правителството на Александър Стамболийски. Посещава с. Корово и Флорово (Цветино), където изгражда местни дружества на БЗНС.
- През м. май 1920 г. Александър Стамболийски, министър-председател на България, посещава Лъджене по покана на местни първенци и кмета Александър Георг. Даскалов. Настанен е в хотела на дядо Вачо. На проведените срещи му се поставя въпросът за изграждането на ж. п. линия от Септември до Чепинско. На 25 май на заседание на правителството се приема решение за възлагане на проучване и проектиране на тази линия. Има има поредица информации за нея под заглавие: „Теснолинейката Септември - Добринище”. Ще прочетете за тази единствена останала още ж.п. линия (междурелсието е 760 мм. поради което се нарича „теснолинейка”.)
- От 30 август до 3 септември на почивка в с. Лъджене е Райко Даскалов, министър в правителството на Стамболийски.
- На Великден 1921 г. в с. Лъджене идва Александър Стамболийски. С него е Стоян Омарчевски – министър на просветата. Местните първенци и земеделците в Чепинско поставят въпроса за разкриването на непълна гимназия в с. Лъджене. Правителството взема решение такава да се открие на 23 август 1922 г. Първият неин директор е Димитър Хр. Димитров.
- През м. април Райко Даскалов заедно със семейството си са в с. Лъджене. Той кумува на д-р Цветко Колчагов от с. Лъджене, завършил медицина в Италия.
- През м. юли и август 1922 година на почивка в с. Лъджене пристига Димитър Благоев (Дядото). С него е съпругата му Стела и децата Наташа и Владко. Настанени са в една от най-новите къщи, тази на Атанас Бор. Шумлев. Намираше се на главната улица за Каменица срещу Мъжката баня (къщата беше разрушена. За нея напомня паметната плоча с образа на Благоев на мястото на Шумлевата къща). Участва в събрания-срещи с местните организации на БСДП (к). Художникът Христо Лозев също летува в Лъджене. Той получава съгласието да нарисува Благоев. Това е най-познатият портрет на Дядото, който поколения българи все още помнят.
- По това време Стамболийски е на почивка в м. Юндола. Настанени са във военни палатки. Заедно с него са семействата на Райко Даскалов, Петко Д. Петков, Димитър Гичев. Благоев идва на Юндола с файтон и провежда среща със Стамболийски с молба да се намеси за превоза на събраните помощи за гладуващите в Поволжието. Стамболийски разпорежда с вагони помощите да се изпратят до пристанищата във Варна и Бургас и от там с кораби до Одеса.
- Стамболийски по време на почивката си идва и провежда срещи в с. Чепино, Каменица и Лъджене. Запазена е негова снимка, направена на Клептуза. На нея открихме образите на кмета на с. Лъджене – Александър Георг. Даскалов (БЗНС), на Баня-Чепино – Димитър Даскалов (БЗНС) и на с. Ракитово Любен Пелев (БЗНС). Заедно на снимката са и Райко Даскалов, Петко Д. Петков и Димитър Гичев. Това е една от най-ценните снимки в историята на Чепинско.
Никола Делиев

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023