23 Apr 2025


Велинградски туристки на 60-километров поход в планините около София

Публикувано на 17 Mar 2020 08:59

От 28 февруари до 3 март т.г. се проведе 60-ият национален поход на жените, организиран от Българска федерация по туризъм с помощта на Община с. Лозен. Както всяка година и сега беше в чест на 3-ти март - 142 години от Освобождението на България от османско иго, 8-ми Март – Международния ден на жената и 48 години федерация по туризъм. Походът бе ІI-та категория на трудност по НСК. Същият имаше за цел да въздейства благотворно върху здравето на участничките, да се придобият навици за природосъобразен начин на живот, да се популяризира туризмът сред жените, като начин за активен отдих и да се покрият изискванията по НСК за разрядите по туризъм.
Отново след една година се събрахме 120 туристки и вече приятелки от цяла България. Както винаги имаше и участнички и от Велинград – Неда Панайотова, Цветана Табакова, Веска Влахова и Пенка Иванова. Базата за настаняване беше в с. Лозен, в Националния учебен център на БЧК. След много емоции от новата среща придружени с прегръдки, усмивки и закачки се отправихме по екопътека „Лозенска планина“.
Първоначално тръгнахме по черен път, който премина в леко наклонена пътека и неусетно унесени в разговори след около час стигнахме до Лозенския манастир „Св. Спас“. Предполага се, че е построен по време на Второто българско царство и разрушен е в края на 14-ти век при падането на България под турско робство. Възстановен е през 17. век, но през 18. век бил отново опустошен от османлиите в отговор на въстанието на архиереите в Софийско, Самоковско и Западна България в 1737 г. Лозенският манастир по това време бил център на заверата. През 1821 г. манастирът е възобновен отново върху старите си основи. Изградена е манастирска църква „Свето Възнесение Господне“. До 1900 г. манастирът е бил мъжки, а след това се преобразува в женски. Днес е изключително добре подреден и поддържан и се радва на ежедневни посещения от туристи. От двора му се открива много хубава панорамна гледка към Софийското равно поле.
След манастира продължихме нагоре по пътеката. Преминахме през рядка гора с редуващи се полянки и след около час достигнахме до място, където е гробът на незнаен боец от четата на Бенковски. Според легендата от Хвърковатата чета на Георги Бенковски оцелял само един-единствен четник, който се крил известно време в пещера, а селяни му носели храна и вода. Последвало предателство и той бил заловен и убит, а след Освобождението на лобното му място е издигнат мемориален комплекс.
След още около 50 метра достигнахме връх Половраг. Според една от информационните табели е висок 1182 метра и е трети по височина в Лозенската планина. Името му идва още от траките и означава Орлов поглед. Оправдано е наречен така, защото е изключително панорамен и от него ни се разкриха невероятни гледки към Софийското поле и София, Витоша, Плана, Рила и връх Мусала, язовир Искър. От върха започнахме леко слизане към базата.
На следващия ден отидохме с автобус до с. Железница. Оттук започна нашият преход през планината Плана. Леки и по-стръмни пътеки ни предложиха прекрасни мигове от допира с тази изключително чаровна планина. От нея извират многобройни къси маловодни рекички. Една от тях е Ведена. Над нея е построен красив мост, незнайно защо наречен Дяволски мост. От него именно тръгнахме по стръмна пътека водеща към Кокалянския манастир „Свети Архангел Михаил“.
Пътеката се виеше нагоре, а край нея се издигаха стволовете на вековни дървета. След около час ходене излязохме на широка поляна, на която се намира манастирът. Бил е изграден през XI век, по време на управлението на цар Самуил. Според легендите при един лов в Плана, Самуил убил една сърна, която преди да издъхне проронила едри сълзи. Трогнат от това, царят заповядал на това място да се съгради манастир в чест на Св. Архангел Михаил. В началото той е бил важен книжовен и културен център. Ограбван и опожаряван и все пак е успял да се съхрани до наши дни с възстановени и обновени сгради. Запалихме по една свещичка в църквата и тръгнахме по пътеката обратно. На много места сред клоните и короните на дърветата се откриваха прекрасни гледки към долината на река Искър и останките на средновековната крепост Урвич.
На следващия ден тръгнахме за село Сеславци, намиращо се в подножието на Стара планина. На около километър от селото по черен път стигнахме до Сеславският манастир "Св. Николай Мирликийски". Той не е действащ православен манастир. От него понастоящем е запазена само черквата и основите на някогашните жилищни сгради. Според преданието манастирът "Св. Николай Мирликийски" бил основан през 14 в. от болярина Сеслав, владетел на тукашната крепост и на селото, което и до днес носи името му. Като повечето манастири е бил разрушен по време на османското нашествие. В момента манастирските руини изглеждат малко тъжно, но някак напомнят за миналото на манастира.
След краткото посещение в тази обител поехме към южните склонове на Стара планина. Изкачихме се на близко възвишение и отново пред очите ни се откри невероятна гледка към Рила и Витоша. Последва близо тричасов преход.
Слязохме към Кремиковския манастир „Свети Георги Победоносец“. Той е построен по време на Второто българско царство, вероятно при управлението на цар Иван Александър, но разрушен през 1382 г. от османците. В 1493 г. софийският първенец войводата Радивой го възобновява със собствени средства, в памет на двете си починали деца Теодор и Драгана. От това време датира старата църква в двора на манастира, а през 1926 г. е съградена втора черква. Днес Кремиковският девически манастир е постоянно действащ и се състои основно от две жилищни сгради и две църкви.
Последният ден тръгнахме към Драгалевския манастир „Успение Богородично“. Това е български православен девически манастир. По-старите му имена са „Света Богородица Витошка“ и „Витошка пречиста Богоматер“. Манастирът е основан през 1345 г., по време на Второто българско царство. За разлика от повечето български манастири, “Света Богородица Витошка” е бил запазен от унищожение от османските нашественици, но няколко години по-късно бил изоставен от своите монаси. Скоро след това е реновиран и върнат към живота от софийския болярин Радослав Мавър. Освен с ценните си стенописи, Драгалевският манастир е известен и с килийното училище, което се е помещавало там по време на турското иго. Днес манастирът е женски.
Оттук започна нашия преход през Витоша. Пътеката беше добра и на места предлагаше прекрасна панорамна гледка към София. Минахме през две дървени мостчета и след около час стигнахме до Алековите водопади. Продължихме по панорамната пътека през Симеоновските езера. И тук прелестните гледки ни дебнеха отвсякъде. Редуваха се равни участъци и леки изкачвания и след близо 10 км преход бяхме в село Бистрица. Там ни чакаше приятна изненада. Топло ни посрещнаха хора от местното туристическо дружество и кмета на селото. Почерпиха ни с топъл чай и баница. Местен самодеен състав изпълни няколко шопски песни със закачлив и шеговит текст.
В шеги, песни и закачки неусетно преминаха четирите дни от женския национален поход. Тази година бе организиран и малко като поклоннически, защото посетихме пет от манастирите в т. нар. Софийска или Mала Света гора - средновековен комплекс от 14 манастирски обители в околностите на София от епохата на Второто българско царство. Изминахме около 60 км по утъпканите пътеки на четири планини по много приятни маршрути с красиви гледки. Подарихме си пълноценно прекарано време в обкръжението на близки приятелки, съмишленички и туристки сред нашата красива природа. Всяко едно посетено място ни даваше незаменима емоция, зареждаше ни с нова енергия и ни изпълваше с позитивизъм.
И така до нови срещи на следващия 61-ви национален женски поход.
От участничките в похода

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023