Празници на културата 2005
Публикувано на 19 Jul 2005 08:22
Гостува Етнографски музей “Етъра”
На 14 юли в Историческия музей директорът Снежана Велева откри изложба на Етнографски музей на открито “Етъра”. По повод на изложбата разговарях с уредника на отдел “Занаяти” на ЕМО “Етъра” Росица Бинева. За читателите на в.”Темпо” тя сподели,че през 2004г музеят е навършил 40 години и е единственият музей на открито в България, който може да си позволи да представи едновременно съхранената традиция и съвремието. През всичкото това време негова идея винаги е била да представя културата на балканджията. В нашия музей те гостуват със занаята дървостругарство, защото той най-пълно представя и разкрива духа и бита на хората от Балкана.
“Ние се хвалим - сподели тя, с бързи реки, с гори и инженерен талант, което на практика означава красота и практичност. Дървостругарят всичко си прави сам. Сече си дървото, прави си продукцията и сам си я пласира. Балканджията е практичен човек. Стругът се използва от няколко поколения и се предава по наследство и както майката е учила дъщерята си да преде и тъче, така бащата е учил сина си да стругова.” Дървостругарството е основен поминък на селата южно от Габрово, които са разположени по поречието на реките Сивек и Паничарка. Колкото до въпроса кога се е появил този занаят, никой не може да каже - сигурното е, че през 18-19 век той е в разцвет.
На изложбата в нашия музей ЕМО “Етъра” гостува със 130 предмета от бита на балканджиите. Изложени са направените от Пламен Пеев и Данаил Кръстев предмети, които могат и да се закупуват. Изложбата ще бъде във Велинград до края на август.
Двама творци представиха нови книги
През изминалата седмица в рамките на Велинградските празници на културата се проведоха поетични срещи на творците от литературен клуб “Н.Й.Вапцаров” Аврам Жерев и Иван Коев с почитателите на художественото слово.
Преподавателят от ПУ “Пайсий Хилендарски” доц. Марин Кадиев, който е и председател на Съюза на независимите писатели, представи последната книга на Аврам Жерев “В началото бе словото”, която самият автор определя като “основание за духовно удоволетворение”. И сигурно е така, защото книгата “В началото бе словото” на практика е една малка енциклопедия на велинградския духовен свят в последните десетилетия. Тя съдържа очерци, рецензии, есета за художествените извисявания на велинградските творци от всички сфери на изкуството и науката. Марин Кадиев е определя като “един своеобразен синтез на духовността в приказния Велинград.” Аврам Жерев бе награден с Почетния медал на Съюза на независимите писатели.
Само ден след първата среща Художествената галерия отново посрещната многобройните ценители на изящното слово. Този път поводът бе Иван Коев и неговите стихосбирки “Врата за всички” и “Огнище”. Начупена строфика и кратки безглаголни изречения, такава структура, композиция и ритмомелодика в нашата литература няма, бе оценката на доц. Кадиев. Талантът се познава по факта, че не се повтаря, защото творецът никога не се повтаря. Думите при него звучат по новому и се получава една чудна ритмика и мелодика. Една поезия, която извайва чувствата. И всичко това за Чепино, за мама, за България. Самият Иван Коев призна пред свойте читатели:”Аз не умея да съчинявам стихове, аз пиша стихове.”
Доц. Кадиев награди Иван Коев с Почетния медал на Съюза на независимите читатели, а художникът Борис Костов изненада приятно всички като от името на велинградската културна общественост подари на Иван Коев и на доц. Кадиев плакети, а на Аврам Жерев статуетка.
Местни художници пресъздават родопски пейзажи
11 художници от Велинград представят свои картини на изложбата, подредена в Художествената галерия в рамките на Празниците на културата. Тя бе открита от зам.-кмета таня гончева, а уредникът на галерията Бранко Манушев представи колегите си художници.
Както всяка година, творците участват във финансиран от общината пленер и даряват по две свои картини за фонда на галерията. А творби на Мария Кулаксъзова и Антоанета Георгиева бяха подаръкът от община Велинград на гостуващите фолклорни ансамбли от Гърция и Турция.
В експозицията са включени платна на Стоян Белев, Бранко Манушев, Заварин Веселинов, Елеонора Хаджиниколова, Ели Станчева, Нели Белева, Симеон Стоилов, Светослав Баръмов, Мария Кулаксъзова, Антоанета Георгиева и Альоша Кадьов, за когото това е първа подобна изява. Голяма част от картините са обединени от темата “Родопски пейзаж” и много от тях пресъздават познати кътчета от заобикалящата ни природа.
Да е жива българската народна песен!
Колко силен трябва да бъде човешкият дух, за да може да посрещне гости, да пее, да играе, когато само преди 5 дни е преживял такова природно бедствие, за което дори най-възрастните не са чували? На 12 юли на площад “Н. Гяуров” ансамбълът за автентичен фолклор “Драгиново” с художествен ръководител Грета Кадьова, хореограф Александър Пеев и ръководител на оркестъра Митко Дедов показаха, че силата на човешкия дух е безкрайна. Носителите на “Златната брадва” от Закопане въпреки ужасяващата трагедия доказаха своя професионализъм, а Грета Кадьова пожела: “Да е жива българската народна песен, за да сме живи и пребъдем и ние! Да е жива българската народна песен, която ни свързва с целия свят!”
Гости на ансамбъла от Драгиново и на Велинград бяха изпълнителите от фолклорния състав на град Силиври, РТурция. След гостуванията си в Испания, Португалия, Холандия, Македония, Гърция, Андора и няколко пъти в България, те пяха и на площада в нашия град. Ансамбълът е създаден през 1985 г., носител е на 6 златни и 1 бронзов медал от международни фестивали. Негов създател и ръководител е Кемал Ердолду. За велинградчани и гостите на града те представиха “Тракийски автентични игри”.
През изминалата седмица от сцената на площада звуча още много фолклор: на 11 юли участваха съставът на читалище “Просвета” Сърница, “Ракита” от Ракитово и “Студеница” от град Кралево Ушче, сърбия. На 13 юли пяха и танцуваха ансамбълът на читалище “В. Левски”, кв. Каменица и техните гости от “Кочани”, Македония. Следващата вечер публиката се наслади на изпълненията на ансамбъл “Чепино” и фолклорен състав от Солун, Гърция, а петъчната сутрин бе отредена за ансамбъл “Войвода Янко Капич” от Сърбия.
КУЛТУРЕН ОБЕКТИВ
СВЕТИЛИЩЕ На 14 юли по инициатива на Дружеството за защита на Родопите бе поставена паметна плоча в местността “Власа”, където преди векове е имало християнски храм. Дъждовното време съкрати подготвената художествена програма, но отец Антон освети мястото. Със запалени свещи присъстващите изслушаха историческите данни, представени от председателя на дружеството Георги Пашов. Поздравителен адрес до членовете на Дружеството за защита на Родопите по повод откриването на възпоменателния знак изпрати директорката на “СБР-НК - филиал Велинград” д-р Илза Попова. Двете плочи от дялан камък се намират на бул. “Съединение”, близо до горещия минерален извор “Власа” в кв. Каменица.
КВАРТЕТ Нашумелият дамски инструментален квартет “ИНТРО” изнесе концерт вечерта на 16 юли. Музикантките са известни като българският вариант на “БОНД” и събраха огромна публика на централния площад “Н. Гяуров”.
ЕСТРАДА Групата за популярни песни с ръководител Иван Казалиев и Групата за стари градски песни “Евридика” от Костандово с ръководител Никола Янев поднесоха много настроение и хубави емоции с концерта си на 15 юли. За любителите на естрадната песен две последователни неделни вечери на велинградската сцена пя и обичаният от публиката естраден изпълнител Христо Кидиков.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023