14 Jul 2025


С четите на Михаил Чеков и Стоян Мълчанков през 1903 г.

Публикувано на 30 Jul 2019 08:53

В Македонското освободително движение аз се намесих през 1899 г., след свършване на педагогическото училище в гр. Лом и заемане на учителско място в с. Каменица (Чепинско, Пещерска околия). По това време цялото ни семейство беше напуснало родното село Елшица, Разложко и се бе установило в с. Чепино на постоянно местожителство.
През този период Македонското освободително движение се бе разраснало и вътре в страната, и вън от нея. Македонската земя бе покрита от мрежа с революционни комитети, благодарение на нейните предани синове като Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Гьорче Петров, Яне Сандански, Христо Чернопеев и цяла плеада от големи и малки, известни и неизвестни труженици, които бродеха нощем по „пътища незнайни“, а „ден денуваха в кътища потайни“.
Движението за македонското освобождение бе близко до сърцето и на гражданите на свободна България. Името на Македония беше в устата на всички: на граждани и селяни, на прости и учени, поети и писатели. Вазов пееше: „Не даваме я земята наша“, а Михайловски стана председател на Върховния македоно-одрински революционен комитет в България, която също бе покрита с македоно-одрински освободителни дружества, дело на родолюбиви учители (Филип Ил. Главеев, Димитър Ив. Масларов, Иван Д. Ушев и др.) Аз се включих в дружеството и бях натоварен със секретарска длъжност.
Дружеството бе събрало под знамето си почти цялата македонска емиграция, избягала от зулумите на турските власти в Разлог и Неврокопско и настанена в Чепинската долина. Седалището му беше в с. Лъджене.
То устремно вършеше своето дело. Държеше будно съзнанието на членовете си и ги готвеше за великия час на разплатата с душителите на свободния живот. Но революция с декламация, с празни ръце и открити гърди не става. Тя изисква освен готовността да се залагат глави и оръжие и бойни припаси, с които ще нападаме и ще се браним от врага. От тук идва и нуждата от средства, с които става доставката им. Това е другата съществена работа на всяка революционна организация. Източници са нужни. От членските вноски тая жизнена потребност не можеше да бъде задоволена. Дружеството прибягваше до даване представления, вечеринки и други забави. Представяни са пиесите „Иванко“ от Друмев, „Хъшове“ от Вазов и много други в училищната сграда на с. Каменица.
Трети източник бяха доброволните пожертвувания, към които, нека го признаем откровено, в нашето общество няма изработен навик и затова бяха редки и незначителни. В тая насока дружеството усвои практика, която даваше по-добри резултати. Вместо да чака планината да дойде при него, то отиваше при нея и ако сами хората не се сещат да внесат пожертвувания в касата, дружеството ги намираше, убеждаваше ги в потребността от жертви, с които да се изгради едно свещено дело – освобождението на поробената страна зад Рила и Родопите.
Към македонските търговци, които минаваха границата и продаваха в България разни стоки, към македонските занаятчии – дюлгери, бозаджии и др., които през лятото упражняваха занаята си в свободната част на отечеството и в края на сезона се прибираха по родните си места, дружеството предявяваше нещо като облог в размери според възможностите на всекиго.
Тока дружеството прибираше годишно не по-малко от сто турски лири – приход, който за онова време беше значителна сума. Приходът се изпращаше в касата на Върховния македоно-одрински комитет в София за закупуване на оръжие за вътрешната организация. Получаваните оръжия и припаси се складираха в една стая в Лъджене, в хана на Масларови или къщата на Филип Главеев в с. Чепино. Оттук оръжията се пренасяха по тайни канали за Разлог и Неврокоп.
Дружеството и само събираше стари оръжия, каквито му попадаха на ръка: кримки, мартини, бердани. По едно време се наложи нуждата да приготовляваме и бомби, като пълнихме железни сфери с взрив от захар и бертолетова сол и зареждахме капсули – работа доста опасна, особено за неопитни като нас.- за „арсенал“ ни служеше една от стаите над хлебопекарницата в сградата на хана, който не съществува вече.
Най-после дойде очакваният сублимен момент. На 20 юлий 1903 г. (2 август по нов стил) знамето на освободителната борба се вдигна. Робът се изправи в целия си ръст и заяви за своето право на свободен живот с пушка в ръка. Въстанието пламна! То се разгоря най-напред в Битолския революционен окръг, който разви енергия, която учуди света.
В Среския революционен окръг борбата се вдигна на 14 септември. Докато битолчани мъжествено се бореха с многобройния нападател, серчани събираха сили да се хвърлят в неравната борба на определения ден. В нашия край – Чепино – дойдоха войводите Михаил Чеков, Стоян Мълчанков, Тешовалията, Кърчовски да събират четници. На техния зов се стекоха 100 души, готови да ги последват и да изпълнят патриотичния си дълг. Сборният пункт беше една красива горска поляна в местността „Белите брегове“, близо до границата, която минавахме по билото на планината. Тук получихме въоръжението си: пушка с по 150 патрона и по две сферични бомби.
Разделихме се на четири чети, на всеки воевода по една чета. Четите на Чеков и Мълчанков трябваше да се движат заедно. В тях влизаха, доколкото помня, следните четници: Филип Ил. Главеев от с. Якоруда (Разложко), учител, Моисей Праматаров от с. Елешница (Разложко), Димитър Кръстин, учител от с. Скребатно (Гоце Делчевско), Иван Илиев Праматарски, учител от с. Скребатно, Ангел Грозданов, учител в софийските села от Гоце Делчевско, както и следните лица: Стоимен Атанасов Денизов, Иван Тодоров Пенкин, Владимир Стоянов, Илия Дим. Червенков, Христо Драганин, Ангел Ат. Велчев, Димитър Грозев, Костадин Атанасов Мешков, Димитър Цекланин и Симо Ст. Кукудев – всички от с. Осиково, Гоце Делчевско, Иван Пратулов, Стоимен Чолев, Димитър Бараков, Костадин Велев, Костадин Батачки – всички от с. Скребатно, Иван Клечеров, Иван Мавриков, Петър Гаджов от с. Обидим, Гоце Делчевско и Георги Костадинов Денизов от с. Осиково и др., чиито имена не мога да си спомням.
Командир на българските гранични войски беше капитан Комсиев, много добре разположен към македонското освободително дело. Той бе готов да подпомогне четите с всичко, което му бе възможно. Даже извика фотограф, който направи снимка на четите, когато да заминат.
Към 15 август четите бяха готови за поход. Една нощ с благословията и помощта на българските граничари, четите напуснаха България, преминаха границата и се озоваха в Македония…
Дойде и реченият ден да се развее знамето на борбата. Четите на М. Чеков, Ст. Мълчанков, Н. Груйчин и Ив. Даскалов имаха следните задачи: 1. Да нападнат и разбият гарнизона в с. Обидим., 2. Да скъсат телеграфните съобщения между Неврокоп и Разлог и 3. Да завардят шосето в полите на Пирин и да попречат на турската власт в гр. Неврокоп да изпраща подкрепления за Разлог.
Нападението се организира така. Груйчин със свои четници и местни хора още на 13 вечерта влезе в селото, за да разучи как да се подхване нападението. Четите на 14 вечерта окръжиха селото и очакваха уречения знак. Към полунощ изгърмя бомбата, хвърлена в казарменото помещение. Това бе знакът за борбата, която трая до разгромяването на гарнизона. Сутринта селото осъмна без гарнизон.
След успешното завършване на тая задача четите се оттеглиха в местността „Арами бунар“, през която минаваше шосето от гр. Неврокоп за гр. Разлог. Там на един рид, прекосяван от шосето, заехме позиции и зачакахме. Ето че се зададе аскер, неподозиращ опасността, която го дебнеше. Изчакахме го да влезе в огневата линия и открихме стрелбата. Изненадата от засадата го смути, пръсна се из гората, като подплашено ято птици. Побегна обратно към Неврокоп, но и из гърба го посрещна огън. В паниката от капана, в който попадна, аскерът изостави в ръцете ни целия си обоз от няколко коня, натоварени с храна, муниции и дрехи и благодарение на гората и много насечената местност, можа да се избави с бягство.
Така тази пътна артерия през полите на Пирина тоя ден бе затворена за аскера, който се движеше за Разлог, но поради несъобразителнсост остана отворен пътят по река Места – Къз дървена „Момин проход“. По тоя канал потекоха войски и на другия ден предадоха на пожар селата Обидим и Кремен и ги обърнаха на печални пепелища.
Населението на двете опожарени села се изтегли в пазвите на Пирин планина, която не веднъж е била негова надеждна спасителка. Оттам то с тъга гледаше как всичко, което през живота си с мъка е творило, се обръщаше в нищо, в дим и пепел и се питаше: „Сега къде?“ и, без да се предаде на отчаяние, то погледна с надежда на север и си отговори: „Там, там, в свободната страна, при нашите братя!“
И по Пирина потеглиха мъже и жени с деца, старци и баби, младежи и девойки с коне, мулета и магарета, натоварени с най-необходимите неща, а някои подкараха и овцете си. Проточи се дълга върволица от хора и животни по високите плещи на планината. Наложи се бежанците да бъдат охранявани от четите, като една от тях зае положението на авангард, а другата като ариегард.
От Пирин слязохме в Разложката котловина между с. Добринище и Банско. Сведенията ни гласяха, че има аскерски постове. Изискваше се голяма тишина, предпазливост и ред при преминаването между двата поста. Още при слизането от планината бяха направени нужните предупреждения на хората.
За зла врага, в момента, когато се изискваше най-голяма тишина, едно от магаретата ревна. Отгласиха му и другите. Тоя магарешки концерт бе усетен от постовете, които откриха стрелба. Със стрелба отговориха и четите. Деца и жени се разплакаха, разтичаха се безредно в тъмнината, майки загубиха децата си. Не по-малко от два часа трябваше да изтекат, докато настъпи успокоение в масата и се тури ред в движението. Сутринта ни поздрави в недрата на Рила, насочени към Рилския манастир. Оставаше да се победи последното препятствие – границата. Тук влезнаха в ролята си четите, които с натиска си над турските граничари, отвориха пътя за свободното преминаване на бежанците в свободна България. Най-после бежанците, прокудени от бащините си огнища, намериха сигурно прибежище в Рилския манастир, откъдето отпосле се пръснаха по разни селища. Една голяма част от тях се настани в Чепинската котловина.
Аз и моят приятел Филип Главеев напуснахме четническия живот, когато стигнахме в Рилския манастир. Илинденската епопея – тоя поразителен, кървав устрем към свобода на поробения народ – бе на свършване. Простихме се с четниците и воеводите си и тръгнахме през Самоков и Костенец за Лъджене.
След неуспешния край на Илинденското въстание вълни от бежанци бяха изхвърлени в България, както и в нашия кът Чепино. Това ни наложи ново задължение. Тоя свят, оставил в Македония дом и имот, трябваше да живее, да се храни, да се облича и да намери подслон. Задачата не бе лесна. Но за честта на народа ни, тоя свят от родни братя намери отворени обятия, развързани кесии, открити хамбари и домове. Потекоха помощи и от чужбина. Пък и самите бежанци скоро се ориентираха и приспособиха към новия живот. Предприемчивостта е характерна черта на нашия народ.
Материала по спомени на Мойсей Праматаров подготви Анета Шопова

Иван Масларов, Филип Главеев и Моисей Праматаров преди заминаването за Разлог за участие в Илинденското въстание. Снимката е правена пред Кремъчна баня в с. Лъджене и е от фонда на Исторически музей - Велинград.

Велинград тел: 0876521487


Музеят направи фурор с „Каменски джаджорици“

Публикувано на 12 Jul 2025 09:21

нещо като сутрешните предавания по телевизиите, където куп хора са се събрали и всеки приказва, без много-много да слуша другите.
Стойчо Маров е авторът на идеята за хумористично-сатиричната постановка „Каменски джаджорици“, която на 9 юли взриви сцената и салона на читалището в Каменица.  Беше взрив от смях, настроение, аплодисменти и толкова позитивни емоции, че зрителите, изпълнили залата не до, а над краен предел, още дълго ще помнят тази вечер и радостта от общото преживяване на нещо ценно, хубаво и смислено.
Точно като много

Към цялата статия »


8 години общината не провежда конкурс за управител на „ВКТВ“

Публикувано на 11 Jul 2025 09:09


Темата обаче видимо изобщо не вълнува нашите управници. На сесията на 26 юни общинските съветници безмълвно, безкритично и без грам загриженост гласуваха годишния финансов отчет на своето дружество „ВКТВ“. Отчет, в който временно изпълняващата длъжността управител Рени Тренова ясно е написала, че фирмата върви към обявяване на несъстоятелност. Въпреки тежкото състояние на „ВКТВ“, г-жа Тренова не дойде нито на комисиите, нито на сесията. Но получи защита от кмета Костадин Коев, който заяви, че никой друг не иска да седи на стола на управи

Към цялата статия »


Мъж от Разлог загина в катастрофа до Света Петка

Публикувано на 10 Jul 2025 19:38


Веднага след сигнала на местопроизшествието са пристигнали полиция, пожарен автомобила и линейка на Спешна помощ от Велинград. Констатирано е, че при сблъсъка е починал шофьорът на леката кола, който е 37-годишен мъж от град Разлог. Водачът на товарния автомобил е от град Пещера, пробите му за употреба на алкохол и наркотици са отрицателни, информира пресцентърът на ОД на МВР - Пазарджик.
Темпо

Към цялата статия »


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 10:05



9 юли, сряда
18 часа, площад „Н. Гяуров“: „Весела ваканция” – 2025
Парад на приказни герои – ЦПЛР-ОДК Велинград

19 часа, НЧ „В. Левски-1904“: Театрални вечери
„Каменски джаджорици“ - хумористично-сатирична постановка на каменски диалект на Исторически музей-Велинград

Към цялата статия »


Разработва се нов план за горите на територията на община Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 09:59

 Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света. Амбициозните цели за опазване и възстановяване обаче не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Ц

Към цялата статия »


МРРБ отпусна още пари на община Велинград с приоритет ВиК сектора

Публикувано на 08 Jul 2025 09:58

А след това, съгласно Закона за бюджета, разплащанията ще продължат през Българската банка за развитие, където са осигурени 900 млн. лв., за да достигнат в края на годината 1,650 млрд. лв. Министърът призова кметовете да приоритизират проектите за обновяване на ВиК инфраструктурата в населените места, защото в момента това е единственият механизъм за преодоляване на проблемите в сектора.
Една от 23-те общини, които получиха средства от инвестиционната програма на 2 юли, е Велинград. Пресцентърът на общината съобщи, че новия транш от целев

Към цялата статия »


Велинград посрещна делегация от Република Корея

Публикувано на 08 Jul 2025 09:57

с искрено вълнение аплодираха изпълението на малките певици от НЧ „Васил Левски-1904“ и уважиха българския ритуал за посрещане с хляб и сол.
В разговорите от страна на Република Корея участваха посланикът Н. Пр. г-н Донг-бе Ким, г-ца Чо Джи И – политически секретар, г-жа Сънън Ли – търговско и икономическо аташе и г-н Донг Хионг Ри – генерален директор на икономическия консорциум КОТРА. Общината бе представена от кмета К. Коев, зам.-кмета Атанас Палигоров и началник отдел „ХСД“ Мариана Зинкова. Присъстваха и хората, допринесли за посещени

Към цялата статия »


„Ракитово не стои на едно място“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:54

 Тя бе водена от Искра Михайлова - народен представител и заместник-председател на партията. Присъстваха още Небие Църенска - народен представител, Осман Мурадов - заместник-областен управител, Юмер Хамза - областен лидер, Исмаил Моллов - зам.-кмет на Велинград и общински председател на ДПС-Ново начало, кметове на кметства и общински съветници от партията. Друга голяма група гости бяха от ГЕРБ: Дафинка Семерджиева - народен представител, Валентина Кайтазова - областен управител, Найден Шопов - председател на местния парламент в Пазарджи

Към цялата статия »


Митко Карабельов получи званието „Почетен гражданин на Ракитово“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:42


Митко Карабельов е роден през 1950 г. в Дорково. Завършва Музикалната академия в Пловдив. През 1964 г. създава певческа група, който през 1975 г. прераства в Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна“ към НЧ „Просвета-1919“ в Костандово. Името на ансамбъла идва от красива местност между Костандово и Дорково. Митко Карабельов е главен художествен ръководител на Ансамбъла за изворен фолклор „Бояна“ в продължение на цели 47 години - до 2020 г. Това са десетилетия на творчество с множество участия в страната и чужбина., Ансамбълът е лауреат на VІ и

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 07. 2025

Публикувано на 08 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинград вече има своя официален клуб по тенис на корт

Публикувано на 08 Jul 2025 09:40

, а на 15.06.2025 г. е вписан и като член  на Българската федерация по тенис. 
Председател на клуба е Георги Чавдаров, който ще бъде и основният треньор, след като преди време изкара специален курс за придобиване на необходимия лиценз за тази дейност. Като треньор в клуба ще работи и Валерия Донис.
Тренировъчните занимания  на състезателите от клуба ще се провеждат на кортовете на Конна база „Сивек“. От няколко години кортовете там се стопанисват от Георги Чавдаров, който подготвя и тренира около 50 деца. 
За нов

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 08 Jul 2025 09:39

НАЧАЛОТО. Идеята да се създаде ФК „Атлетик” във Велинград се ражда през лятото на 1993 г. Тогава треньорът Борис Чолев се занимава с група деца, които тренира на най-различни места. Причината е, че неговата група не е към футболен клуб и най-често заниманията се провеждат на тревните площи в парк „Двореца”. Условията не са добри, но децата са ентусиазирани и идват на тренировките с голямо желание. Сред тях опитният специалист вече вижда и родени таланти, които по-късно доказват своите качества. Борис Чолев на няколко пъти търси помощ от бизн

Към цялата статия »


Пет дни състезания по ориентиране на Побит камък

Публикувано на 08 Jul 2025 09:36

 страната и чужбина се включиха в стартовете за купа „Велинград“ и приз „Страхил Паланов“.Участваха 31 отбора  от цялата страна и от Молдова, Украйна, Шотландия, Чехия, Северна Македония в общо 23 категории – по възраст, пол и трудност.
Класирането за купа „Велинград“ е отборно. Първо място със 74 точки спечели „Браун тим“- Велико Търново, на второ място се класира „Тирас-Ориент“ с 41 точки, а трети станаха „Бегун“ - Варна с 31 точки.  Призовете бяха връчени от заместник- кмета на  община Велинград Любомир Перчинков и

Към цялата статия »


TRI LEGEND за втори път на Цигов чарк

Публикувано на 08 Jul 2025 09:35

Участниците ще преминат през сериозни спортни предизвикателства:  2 км. плуване в язовир Батак, след това ще изминат 90 км. с колело, а на финала – 21 км. бягане, всичко това в един ден, без почивка. 
Стартът ще бъде даден от Еко къмпинг Батак в 8:00 ч. В това издание на събитието има и новост: докато големите мерят сили в предизвикателството, в Еко къмпинг “Батак”  ще има и детски забавления - щафетни игри, състезания за бързина и ловкост, а разбира се, за победителите ще има и награди. Детските игри започват в 9:30 часа.<

Към цялата статия »


Младежката музикална формация с първо място на фестивала „Морско конче“

Публикувано на 08 Jul 2025 09:31

 На официална церемония по награждаване на централния площад и след прекрасно изпълнената от формацията концертна  програма отново бяхме наградени с първо място, купа, диплом, корони, сувенири и заслужено признание от Община Обзор и директора на фестивал „Морско конче“ за запомящото се представяне, концерт и участие във фестивалната програма.
Браво на децата и техните ръководители Венера Ланджова, Николай Кривошийски и Катерина Мирчева. Упоритият труд, репетициите на  задружния колектив винаги са високо възнаградени! 

Към цялата статия »


До края на годината влак „Родопи“ ще спира и в Чепино, до Клептуза

Публикувано на 04 Jul 2025 16:47


С временното спиране на влак „Марица“ от Септември за Велинград и Добринище остават влаковете в 3:30 ч. (ранен), 8:55 ч., 12:40 ч., 16:20 ч. и последният само до гара Велинград - 19:15 часа. 
От Велинград за Аврамово, Разлог, Банско и Добринище - 05:00, 10:19, 14:10 и 18:00 ч. 
Обратно от Велинград за Септември - 6:55, 9:48, 13:39, 17:35 и 21:38 ч. 
От 01.07.2025 г.  до края на годината бързият влак „Родопи“ в 08:55 часа от гара Септември за Добринище ще спира на жп спирка Велинград-юг в квартал Чепино на кур

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023