

Болницата е пред разпад
Публикувано на 09 Dec 2001 22:54

Броени дни след като временната акредитационна комисия даде 4 звезди на велинградската болница, кметът д-р Цветан Дафов покани на среща управителя и завеждащите отделения. Той благодари на колектива за добрите резултати и се извини, че не е присъствал на четенето на доклада заради участие в паралелна среща с 20 кметове във Велинград. Отсъствието ми не е бягане от проблемите на болницата, а присъствието на заместник-кмета Снежана Велева показва заинтересоваността на общината, подчерта д-р Дафов.
Че срещата няма да протече формално се усети още от първите изказвания. Този път лекарите бяха максимално откровени и поставиха проблемите ребром (части от изказванията цитираме отделно в ПРЯКА РЕЧ). От години съществуващият проблем със заплащането на персонала сега ескалира и заплашва болницата буквално с разпад: много са лекарите, които напускат, за да заработят като общопрактикуващи или специалисти. Защото заплатите в болницата са 190-200 лева, а джипитата и специалистите взимат в (много) пъти повече. Същата е ситуацията при медицинските сестри - независимо от техния професионален опит, трупан в тежките условия на болничната работа, трудът им се оценява на жълти стотинки. Изтъкнат бе и един от абсурдите на здравната реформа: по договор за клинични пътеки със Здравната каса болницата получава пари. Първо, тези пари са крайно недостатъчни и пацентите доплащат за лечението. Второ, медиците не получават и стотинка от сумите по клинични пътеки, защото болницата има дългове и законът я задължава тези суми да отиват за разплащане на лекарствата. Лекарите недоумяват: де факто със заработените от тях пари се плащат ... лекарствата на хората, които лекуват. Ако не се намери начин за увеличение на заплатите, болницата е пред разпад, алармираха лекарите и настояха общината да се намеси.
Кметът напомни, че болницата вече е ЕООД и като самостоятелно юридическо лице само определя заплатите на работещите. Според него в случая общината не може да помогне. Но д-р Ташев му опонира, че общината трябва да обяви конкурс и да намери добър мениджър за своята болница, който да подобри финансовото състояние на здравното заведение. Кметът прие критиката и обяви, че на сесията на 14 декември ще бъде внесен проект за обявяване на конкурс за управител.
Друг проблем, който поставиха лекарите, бе липсата на контакт между болницата и общината и неяснотота какви са намеренията на собственика за развитието и бъдещето на здравното заведение. Д-р Личев сподели разочарованието си, че болничните проблеми трудно се поставят пред кмета. Кметът отговори, че никога не е отказвал среща на колега и обяви директния си телефон за връзка. Най-отговорно заявявам, че през моя мандат болницата няма да се премести и няма да се приватизира, каза д-р Дафов. Кметът изброи какво общината е направила за болницата като на първо място постави изработения от 7 специалисти проект за генерален ремонт на сградата на стойност 264 000 лева. Проектът е представен пред фонд “Регионални инициативи” и ФАР, за него е уведомена и г-жа Лидия Шулева, която обещала да съдейства. Нека всички да лобираме за този проект, призова лекарите д-р Дафов.
По отношение финансирането на болницата общината до 30 октомври вече е в преразход на бюджета от близо 140 000 лева. Кметът напомни, че ако не са били платени 172 000 лева по съдебно решение, болницата е щяла да спре да функционира. Общината е помогнала и с безвъзмезден труд и осигуряване на помощи за болницата. Кметът поиска план-сметка за най-належащите ремонти и гарантира, че парите ще бъдат осигурени от строителната програма за догодина. На негова среща със заместник-министрите на здравеопазването и финансите е станало ясно, че 50% от задълженията за лекарства и горива на болницата до 30 октомври ще бъдат погасени и ще се помогне за големия дълг към НЕК.
Д-р Попова от Рентгеново отделение повдигна въпроса за организацията на неотложната помощ, която изцяло тежи на болницата. Кметът обеща да организира среща между ръководствата на МБАЛ и ДКЦ, за да се търси решение. Д-р Бучков попита какви са перспективите за парно отопление с минерална вода, защото в момента сме като в арабска държава, която има, а не добива нефт. Вариантът е да се разработи проект, болницата трябва да е много активна в това отношение, смята кметът.
Заместник-кметът Снежана Велева подчерта на финала, че общината е добронамерена към болницата. Тя обяви, че лично се заема с проекта за ремонт на болницата. Дано папките на проекта не си останат само папки, пожелаха лекарите.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023