

Присъдиха на болницата 4 звезди
Публикувано на 04 Dec 2001 00:39

От 26 до 30 ноември в “Многопрофилна болница за активно лечение Велинград” (МБАЛ) бе извършена акредитация. Окончателният доклад на временната атестационна комисия (ВАК) бе представен пред завеждащите отделения и главните сестри на 30 ноември от проф. Станка Маркова - ръководител на ВАК. След изключително подробен анализ комисията присъди на велинградската болница 76 точки, които се равняват на 4 звезди за период от 3 години. Максимумът е 5 звезди, колкото лечебното заведение си определи при самоакредитацията. Оценката на ВАК се защитава пред Акредитационния съвет в Министерството на здравеопазването - тежка процедура, при която обичайно “звездите” намаляват.
Акредитацията от ВАК е извършена възоснова на проверки във всички отделения, събеседване с персонала и пациентите, анкета с болни от стационара и др. Оценката посочва поотделно силните и слабите страни на всяка една от дейностите и звената в болницата.
Главен плюс на МБАЛ - Велинград е нейното местонахождение, благодарение на което до закриване е на практика немислимо да се стигне: тя обслужва около 70 000 човека от 37 населени места на двете общини Велинград и Ракитово. При анкета 80% от болните изразяват задоволство от храната, а близо 100% отговарят, че пак биха постъпили тук в случай на нужда. 33% от лекарите са с призната специалност, общо квалификацията на персонала е добра.
Най-голям минус е старата сграда от 1954 г., на която за 48 години е правен основен ремонт само на покрива. Сградата не отговаря на много от изискванията на ХЕИ и на нормите за противопожарна защита. Медицинската апартура е неокомплектована, морално и физически остаряла. Към това се прибавят задължения от 293 134 лева и липсата на модерен мениджмънт и финансово планиране. Като слаба страна бе изтъкнато, че управителят на болницата д-р Радиана Кюркчиева заема поста без общината да е провела конкурс.
“Отличник” сред болничните звена е аптеката, която единствено бе оценена от ВАК с 5 звезди за 4 години. На другия полюс с 2 звезди и то за 2 години е Неврологично отделение, където липсва крайно необходима апаратура. С 4 звезди могат да се похвалят Вътрешно и АГО, а Центърът за хемодиализа, Хирургично, Детско и Инфекциозно отделение - с 3 звезди.
Докладът на ВАК посочва и основните заплахи пред болничното заведение. Тук на първо място е поставена незаинтересоваността на собственика - Община Велинград. Проф. Маркова не подмина факта, че за най-важното социално звено в общината са отпуснати едва 600 лева от общо над милион приходи от общинска приватизация. Според нея парцелирането на болничния район и приключилата вече приватизация на ДКЦ-1 са направени така, че може би се цели приватизация на мястото заради близостта до минералните води и евентуално преместване на здравното заведение. Болницата е подведена да плати много голяма сума пари по съдебно дело, смята проф. Маркова (става въпрос за присъдата срещу д-р Виолета Благова). Тя изтъкна като особено тревожен сигнал незаинтересоваността на кмета на общината към акредитацията на болницата. Комисията сподели, че навсякъде кметовете упражняват натиск, а във Велинград кметът дори не се е срещнал с тях, за да каже каква е неговата перспектива за развитието на общинската болница.
Отсъствието на д-р Дафов от четенето на доклада бе остро разкритикувано и от лекарите, които вече много пъти безрезултатно го канят на среща. В залата се чуха подмятания “Кметът пак ли е в чужбина?!” и че политиците си изтъркват подметките да се срещат с лекарите само преди избори. Изкаването на заместник-кмета Снежана Велева не успя да потуши страстите.
Извън строгия регламент на доклада проф. Маркова сподели личното си впечатление: персоналът проявява героизъм, работейки при тези условия. И напомни: според логиката на здравната реформа пътят за финансиране на болницата е качествени грижи и сключване на договори за повече клинични пътеки.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023