09 Oct 2025


Политически обещания за мината

Публикувано на 12 Sep 2017 10:11

На 4 септември 2017 г. в голямата зала на Община Велинград отново се събраха много хора, дошли на поредната среща по важната за града тема за волфрамовата мина в местността „Грънчарица“. Срещата бе организирана по инициатива на кмета Костадин Коев и в нея взеха участие министърът на околната среда и водите Нено Димов, председателят на парламентарната група и зам.-председател на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов, депутатите от нашия избирателен район Десислава Тодорова, Димитър Гечев и Славчо Велков, областният управител Стефан Мирев, директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пазарджик Костадин Гешев.
Знак за преобладаващите настроения в залата бяха плакатите: „Господа управляващи, развалете договора за концесията, за да ви повярваме!“, „Чиста природа за децата ни“, „Еко и СПА туризъм, не рудодобив“. Присъстваха и поддръжници на разкриването на мината, сред които председателят на новосъздаденото сдружение „Движение за Грънчарица и икономическо развитие на Велинград и региона“ Детелин Ендяков и местният лидер на „Атака“ Цветко Петлов.
Срещата бе водена от председателя на Общински съвет – Велинград Бельо Мандраджиев, който подчерта, че за пореден път общината заявява категоричната си позиция против рудодобива и иска да запознае министър Нено Димов с предприетите досега мерки. Кметът Костадин Коев определи събитието като среща за бъдещето на Велинград и благодари на Цветан Цветанов за положените до момента усилия Велинград да не бъде миньорско градче, а център на балнеологията и град на лечебната вода. Кметът благодари и на министъра на екологията, който дойде да се запознае с проблема на място във Велинград. След като се оказа, че в концесионната площ съществуват водохващания за питейна вода и Басейнова дирекция – Пловдив обособи исканите санитарно-охранителни зони, ситуацията вече е коренно различна и общината настоява за оценка на въздействието върху околната среда в съответствие с действителното състояние, подчерта г-н Коев. Той бе категоричен, че няма да допуснем добив на волфрам на територията на община Велинград.
Подробности за вододайните съоръжения, които кой знае защо изобщо не фигурират в доклада по ОВОС, представи адвокат Марин Божков. Той акцентира, че договорът за концесията трябва да бъде преразгледан и от него да бъдат извадени зоните на водохващанията, в които по закон са забранени добивни дейности.
От името на гражданската инициатива „За запазване на Велинград като екологично чист регион без рудодобив“ Йордан Нанов връчи на Цветан Цветанов цялата документация за водохващанията. Залата аплодира г-н Нанов, който докато беше врид управител на общинската фирма „ВКТВ“ положи много усилия за обособяването на санитарно-охранителните зони.
Министър Нено Димов подчерта, че историята с мината датира от 2009 г. и сега МОСВ и РИОСВ – Пазарджик са се опитали да прекратят процедурата по ОВОС, но са задължени да я продължат по силата на съдебно решение. В ролята си на арбитър Министерството на околната среда и водите ще приложи цялата строгост на закона, за да гарантира баланса между околната среда и икономическите дейности, каза министърът.
Народният представител Славчо Велков изрази позицията си, че при защитата на обществения интерес трябва да забравим партиите и че по въпроса за или против волфрамовата мина е нужен широк референдум, на който хората да кажат своето мнение.
Позиция „за“ мината изрази Детелин Ендяков. Първоначално част от присъстващите на срещата не пожелаха да го изслушат, но Цветан Цветанов се обърна към залата с молба да бъде чута и другата гледна точка. Според инж. Ендяков, който 20 г. е работил на „Грънчарица“, срещу мината и концесията се е изляла помия, а обособяването на санитарно-охранителните зони се прави, за да се пречи на концесионера.
Финалното изказване беше на Цветан Цветанов, който отново, както и преди година и половина, заяви: „Моята кауза е да няма мина във Велинград“. Председателят на парламентарната група и зам.-председател на ГЕРБ подчерта, че решенията ги взимат политиците и всичко е политика в този живот. Той обеща, че министър Нено Димов ще има подкрепата на депутатите от ГЕРБ, за да се защити обществения интерес Велинград да остане перла на минералните извори, а не център на рудодобив, дори и с цената на законодателни промени.
За мобилизация на цялата общественост във Велинград призова Бельо Мандраджиев, тъй като предстои на 27 септември да заседава Експертният съвет, който ще вземе решение до допълнителния доклад за ОВОС на концесионното предложение.
След закриването на срещата Цветко Петлов, който бе сред тези, които не успяха да се изкажат, остави буркан с мътна вода на масата на официалните лица, за да се види състоянието на водоизточниците в момента.
Ден след срещата Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите “Велинград - Западни Родопи” изпрати благодарствено писмо до министър Н. Димов, депутатите, К. Коев и Б. Мандраджиев, че са защитили обществения интерес за запазване здравето, питейната и менаралната вода, горите, развитието на земеделието и туризма в региона.
В рубриката „ПРЯКА РЕЧ“ публикуваме „със съкращения“ акценти от изказванията в залата.
Елена Баева

ПРЯКА РЕЧ
Костадин Коев, кмет на Община Велинград: Това е среща за бъдещето на Велинград. Искаме да помолим Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за допълнително съдействие , за цялостна, обективна, нова оценка на въздействието върху околната среда, защото ситуацията е съвсем различна. Доказа се, че концесията за волфрам попада върху стратегическата събирателна деривация „Бистрица“, върху основни питейни водоизточници. Чрез Общинския съвет и общинското дружество „ВКТВ“ общината предприе всички законосъобразни действия и регистрира санитарно-охранителни зони за питейна вода. Ситуацията е коренно различна, досегашните оценки по ОВОС не са актуални, не отразяват действителната ситуация. Добивът на волфрам е важен за някои, но за мен като кмет на СПА столицата Велинград по-важно е здравето на моите съграждани и нашите гости. Истерията с уран във водата се случи без рудодобив, представете си както би било, ако имаме такъв във вододайната зона на Велинград! Затова настояваме за ОВОС в съответствие с действителното състояние и МОСВ да информира Министерството на енергетиката, че не всички обстоятелства са били оценени и има укрити факти. За всички непредубедени хора това е ясно. Няма да допуснем на територията на община Велинград добив на волфрам и молим да подкрепите нашата справедлива кауза.

Марин Божков, адвокат: Преди година и половина ме помолихте да се занимая с казуса. Опитах се да направя анализ, който да прилича на цветна снимка, колкото се може по-точна. Обществеността на Велинград на практика е единодушна, че не желае рудодобив, който ще повлияе отрицателно на здравето, пътната инфраструктура и статуса на СПА столица. Заедно с представители на „ВКТВ“ посетихме концесионната територия. На място ясно се виждат водохващанията, които са големи бетонови съоръжения. През центъра на концесионната площ минава деривация „Бистрица“ – огромен канал и тунел, които не може да не са били забелязани. Виждат се следи от сондажи на около 5 метра от съоръженията, които доставят вода за пиене. Взехме проби от водата – резултатите са доста различни от данните в РИОСВ. За да не забележиш тези водохващания, трябва да имаш сериозен проблем с очите или със съвестта. Направихме карта, която да наложи съоръженията за водоснабдяване върху концесионната площ. Оказва се, че насипището за стерил на мината е буквално върху водовземанията! Ясно е, че при рудодобива никой не вади само един елемент – волфрам. Дъждовете ще отмиват във водохващанията и много други елементи, което е игра със заредено оръжие. Липсват всякакви документи за санитарно-охранителни зони! Възможно ли е? По данни на възрастни хора преди години заграждения там е имало. В доклада по ОВОС не е споменато нищо за основни питейни водоизточници, които са важни се само за Велинград, а и за Ракитово, Батак и язовир „Батак“. Договорът за концесията трябва да бъде преразгледан и от него да бъдат извадени зоните на водохващанията, в които законът забранява добивни дейности. Ако местната общност е единодушно против рудодобива, тя трябва да се мобилизира и да отстоява позицията си. Политическата воля не може да замести активността на гражданите.

Д-р Димитър Станчев, Гражданска инициатива „За запазване на Велинград като екологично чист регион без рудодобив“: За медицинската част е говорено много, внесли сме и становища в РИОСВ. В доклада по ОВОС има драстични пропуски и бездушен цинизъм. Разбирам желанието за богатство, но неоценимото богатство е здравето на хората. Земната кора в района на Северозападните Родопи е дебела 62 километра – неимоверно благо за минната индустрия. Но много по-важно е да запазим телесното и душевно здраве на жителите и гостите на тази благословена от Бога долина.

Славчо Велков, народен представител от БСП: Интересите на община Велинград трябва да са на първо място. Който си позволява да загърби обществения интерес за сметка на корпоративния, стига до вредоносни резултати. Съобщенията за уран във водата на Велинград се оказаха дълбоко неверни, фалшиви новини, но се видя нагласата на туристите, част от които побързаха да си отменят резервациите. Защитата на обществения интерес налага да забравим за партиите. Народните представители от Велинград сме си дали сума, когато се защитава интерес на общината, да забравим партиите. Срещнах се с хора, които са „за“ мината и с хора, които са „против“. Ако искаме да сме с чисти лица и сърца по този въпрос, трябва да се направи широк референдум в общината и хората да кажат!

Нено Димов, министър на околната среда и водите: Тази история започва през 2009 г. – година, от която сме наследили редица проблеми. МОСВ и РИОСВ – Пазарджик се опитаха да прекратят процедурата по ОВОС за волфрамовата мина, след като стана ясно, че липсват санитарно-охранителните зони. Но съдебното решение ни принуждава да продължим процедурата и на 27 септември 2017 г. във Велинград ще се проведе Експертен съвет. В същото време обявихме санитарно-охранителните зони, които са гарант за чистотата на водата и забраняват добивни дейности. Като министър съм поел ангажимента да се търси баланс между околната среда и икономическите дейности, като целрта е максимален брой хора да живеят добре. МОСВ ще приложи цялата строгост на закона, за да гарантира този баланс. Не може да се допусне замърсяване на околната среда, защото най-ценен ресурс е здравето на хората. Процедурно трябва да е ясно, че докладът по ОВОС се пише от фирма, на която плаща концесионерът. Нашата роля е да сме неутрален арбитър, за да се излезе с решение.

Детелин Ендяков, председател на сдружение „Движение за Грънчарица и икономическо развитие на Велинград и региона“: Ние искаме да кажем истината. Няма уран, няма арсен! За да се пречи на концесионера, сега изведнъж се обособиха санитарно-охранителни зони. Никъде във водната стратегия Грънчарица не фигурира като вододайна зона. Кой има интерес този регион да запада? Проектът „Грънчарица“ не е от регионално, а от национално и европейско ниво.

Цветан Цветанов, председател на парламентарната група и зам.-председател на ПП ГЕРБ: Моята кауза е да няма мина във Велинград. Когато се взимат управленски решения, ги взимат политиците. Всичко е политика в този живот! Много политически решения са взимани през годините, но никой не понася политическа отговорност за решението от 2009 г. ! Имаше ли кмет Община Велинград тогава, който да алармира, както сега го прави кметът Коев?! През 2015 г. той наследи Община Велинград с 22 милиона лева задължения, защото някой не е управлявал общината както трябва. Две години по-късно задълженията са 16 милиона лева. На базата на стабилността на държавата общественият интерес трябва да бъде защитен. Тази среща е, за да може министърът на екологията да стане съпричастен към каузата на Велинград като добра туристическа дестинация. Да се запитаме има ли необходимата инфраструктура за рудодобив – всеки ден над 70 камиона ще минават през дефилето?! Днес на срещата в Кръстава нямаше един човек от селото, който да е за мината! Поемаме ангажимента 12-километровият път за Кръстава, който е без никаква инфраструктура, да се прехвърли към общината, за да може тя да кандидатства по европейски програми и да го ремонтира. Ние ще защитим каузата на Велинград и интересите на тези, които искат Велинград да се развива. Активна роля за това играят кметът и председателят на Общинския съвет, които заедно защитават този интерес. Благодарим на министър Нено Димов – човек, на когото може да се гласува доверие и ще бъде подкрепен от парламентарната група на ГЕРБ. Велинград не е на която и да е партия, а е перла на минералните извори и трябва да бъде защитен, дори да се наложат законодателни промени. Обичаме ви и ще бъдем постоянно с вас!

Велинград тел: 0876521487


Двама ракитовци са обвинени за смъртта на 63-годишен мъж от Пещера

Публикувано на 09 Oct 2025 17:37

На 4 октомври няколко дни в местност край Ракитово собственик на стопански постройки е  открил труп на 63-годишен мъж от Пещера, работил при него като пастир. На мястото незабавно пристигнали екипи на полицейския участък в Ракитово, РУ-Велинград и линейка на „Спешна помощ“. Извършен е оглед на местопроизшествието, а тялото е транспортирано за аутопсия в отделение по съдебна медицина в МБАЛ-Пазарджик. Съдебните медици са установили, че по трупа има следи от насилие. 
За работа по случая незабавно е сформиран екип от криминалисти,

Към цялата статия »


Високо напрежение в читалището в Чепино

Публикувано на 07 Oct 2025 10:12

Процедурата, с която чрез подписка може да бъде свикано Общото събрание, е залегнала в Устава на читалището и е легитимна. Подписката е внесена на 20 май 2025 г., но Общо събрание не е насрочено, защото г-жа Мария Чорбаджиева - председател на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, е подала жалба в Прокуратурата. С жалбата се иска проверка на подписите и затова сега всички, които са се подписали, трябва да се явят в полицията. Голяма част от хората възприемат това като натиск и считат, че не това е начинът за преодоляване на кризата в читалището

Към цялата статия »


Тази есен търсенето на дърва е много по-малко

Публикувано на 07 Oct 2025 10:10


Директорът на стопанството инж. Иван Чипилов съобщи, че няма напрежение, защото няма и търсене, а напливът е много по-малък в сравнение с предишни години. 
От началото на 2025 г. ДГС „Алабак“ доставя дърва по списъците, които се правят в общината. Заявките по списъците за иглолистна дървесина са изпълнени още преди два месеца. Осигурени са дървата за огрев на хората от клубовете на инвалидите и на незрящите. Цената на иглолистните дърва е 43.55 лева за кубик без ДДС или 52.26 лева за кубик с ДДС. В тази сума не е включен транспор

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 10:09

 След 8 октомври 2025 г. ще стартират и съвместните проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Националната агенция по приходите (НАП).

ТЪРГОВЕ На 16 октомври Община Велинград ще проведе два търга с тайно наддаване за продажба на парцели. Имот с площ 3601 кв.м. в местността Елен кладенец е обявен за продан с начална цена 39 830 лева. Имот с площ 746 кв.м. в село Абланица се продава с начална цена 7162 лева.

ЗЕМЕДЕЛСКИ ИМОТИ Община Велинград насрочи явен търг за отдаване под наем на земеделски имоти. На 15 окт

Към цялата статия »


Всеки трябва да направи крачка назад

Публикувано на 07 Oct 2025 10:08


- По устав 1/3 от членовете на читалището могат да искат провеждане на извънредно Общо събрание. Подписката беше подписана от 76 човека, от които един не е приет за член на читалището, тъй като заявлението е подписано от жена му. Две жени направиха отказ от подписите си, защото са били заблудени - на едни било казано, че аз ще продавам читалището, а на други, че искаме да махаме Аделина Пещерска и Мария Димова. Тъй като подписката не съдържа подписите на 1/3 от членовете на читалището, тя става незаконосъобразна и Общо събрание не е свик

Към цялата статия »


Най-добрият вариант е провеждане на Общо събрание

Публикувано на 07 Oct 2025 10:07


- Научихме от фейсбук – част от ръководителите, родителите, самодейците. Обикновено преди сезона винаги са се утвърждавали ръководителите на съставите, тъй като има хора, които не са на трудов договор, а се назначават на щат. В ситуацията, в която се намираме - нямаме зала заради ремонта, очаквахме Читалищното настоятелство (ЧН) да се събере, за да се вземат тези решения и да се определи кой къде ще репетира. Но това не се случи. През лятото  подготвихме сцената на Старото читалище, почистихме и обезопасихме, за да може репетициите

Към цялата статия »


Социален проект даде шанс на 215 безработни

Публикувано на 07 Oct 2025 10:06

Той започна през март 2024 г. и приключи в края на септември 2025 г.
Какво е свършено в рамките на тези 18 месеца разказа Цвета Спасова, началник на отдел „Туризъм и реклама“. Идентифицирани са 215 човека, като фокусът е бил върху най-уязвимите групи - трайно безработни и неактивни на пазара на труда, хора с увреждания, хора от ромския етнос и др. 37 от тях са завършили обучение по 4 професии: еколог, здравен асистент, готвач и работник в озеленяването, а 14 са участвали в курс за базова дигитална компетентност. Други 53 са започнали да с

Към цялата статия »


Велинград ще участва в юбилейната борса за културен туризъм във Велико Търново

Публикувано на 07 Oct 2025 10:04


Община Велинград, която през последните години много по-рядко участва в туристически изложения, ще се включи във форума във Велико Търново. На щанда на нашата община ще бъдат представени няколко занаята. Елена Белева ще покаже традиционната местна техника за изписване на яйца с восък, която винаги печели интереса на посетителите. Преподавателят в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ Альоша Кадьов ще покаже тайните на дърворезбата. За първи път в борсата във Велико Търново ще участва кожарят Георги Петков. На щанда на

Към цялата статия »


Музеят отново кани на „Каменски джаджорици“

Публикувано на 07 Oct 2025 10:02

  За да осъществи тази идея, музеят спечели финансиране от Национален фонд „Култура“.
На 9 юли салонът на НЧ „Васил Левски-1904“ не просто се пръскаше по шевовете, но и не успя да побере всички желаещи да видят спектакъла. Затова вече има втора дата, на която 11-те актьори отново ще „полопат по каменски“ и ще представят сатиричната постановка в три действия на каменски диалект. Актьорите любители са Мария Андреева, Иванка Кехайова, Спаска Табакова, Мария Караджова, Мария Грахова, Теодора Атанасова, Анна Семерджиева, Иван Пещерски, Ни

Към цялата статия »


22 художници от 12 държави рисуваха във Велинград

Публикувано на 07 Oct 2025 10:00

Рядко се случва да имаме експозиция с толкова много автори, различни не само по народност, а и по възраст, стил и натюрел: Селин Актан от Турция, Адил Юсуф, Рена Такиева и Туран Разукалиев от Азербайджан, Надя Зоуари от Франция, Амел Кебаели от Тунис, Зоя Лутцевич от Беларус, В. Али и Дина Мадкор от Египет, Милена Трайстралу и Рарес Лупу от Румъния, Преда Йоан от Канада, Джузепе Спиту от Испания, Марино Юговац от Хърватия, Пино Бонано от Италия. В българската група художници рисуваха Мария Константинова, Гергана Лалова, Христо Николов, велин

Към цялата статия »


Малки обяви: 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 09:59


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Панахида и цветя за героите на връх Велийца

Публикувано на 07 Oct 2025 09:57

 отец Данаил Голомехов от Якоруда отслужи панахида. След едноминутно мълчание бяха поднесени цветя от Общинска администрация - Велинград,  организаците на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Велинград,  Пазарджик, Белица и Брацигово, политически партии и граждани. 
 Председателят на УС на СОСЗР- Пазарджик - о.з. подполковник Трифон Калпаков донесе автентични принадлежности от войнишкото снаряжение на 27-ми Чепински полк. Заедно с отец Данаил взеха пръст от Велийца, която заедно с вече взета пръ

Към цялата статия »


Историята на Илиновия род е събрана в книга

Публикувано на 07 Oct 2025 09:53

Когато свършвала учебната година, първо на нея показвали свидителствата, а тя се радвала и благославяла: „Милите на баба, даскалици да ми станете!“. Три внучки стават учителки, една от тях е Катерина Илинова, авторката на току-що излязлата от печат книга „Историята на Илиновия род“.
Г-жа Илинова, която днес е учителка-пенсионерка, обяснява: „Настоящата история на рода написах по материали и спомени на Никола Ил. Илинов, Илия Д. Илинов, Георги Т. Илинов, Славчо Г. Илинов, Тодор П. Пеев и Ангел Ил. Хаджиев. Фактите съм уточнявала, съпоставя

Към цялата статия »


„Чепинец“ поведе, но допусна пълен обрат

Публикувано на 07 Oct 2025 09:50

 считано от сезон 2017/2018 г. В изиграните досега 14 мача между двата отбора „Чепинец“ е постигнал само 6 равенства и е допуснал 8 загуби с голова разлика 19;30!
Определено това е бил най-добрият мач на „Чепинец“ от началото на първенството, въпреки че заради контузии са отсъствали 5 основни играчи, преди всичко защитници. Първите 20-30 минути на срещата са преминали под диктовката на велинградските футболисти, които напълно са контролирали играта и напълно закономерно са материализирали превъзходството си с попадение в 14 мин. – де

Към цялата статия »


„Драгиново“ с мъка се добра до равенство

Публикувано на 07 Oct 2025 09:49

 половина на временното класиране, съответно 7-мо за гостуващия тим с актив от 4 т. и 8-мо за драгиновци с 3 т.
Интересно и оспорвано премина първо полувреме, което  завърши при резултат 2:1, след като С. Тахчиев още във 2 мин. изведе домакините напред. Гостите не се стъписаха и успяха да възстановят равенството в средата на полувремето. Драгиновци се активизираха и отново поведоха с гол на И. Качаков в 35 мин.
Лошо започна втората част за домакините, които допуснаха гол още в 46 мин. след груба грешка в защитата.  И два

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 5 медала от силен турнир

Публикувано на 07 Oct 2025 09:47


Велинградският СК „Мусаши“ участва в турнира и се представи много добре. Възпитаниците на треньора Йордан Герасимов спечелиха общо 5 медала (3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов) в своите възрастови групи и категории, като всички се състезаваха без кимоно (No Gi). Младите надежди на клуба със златни медали са Никита Минчев, Благовест Ангелов и Димитър Арнаутски. Със сребърен медал се окичи Мартин Узунов, а с бронзово отличие се завърна Стефана Аврамова.
Темпо

Към цялата статия »


Шоу на талантите откри учебната година в ОДК

Публикувано на 07 Oct 2025 09:46


Уважаемото жури бе в състав: Джузепе Ло Джудиче, Нина Маврикова и Емил Балабанов. Малки и големи таланти от общината показаха своите умения и дарования пред многобройната публика. Приз „Велинград търси талант“ бе присъден на Младежка музикална формация.
Благодарим на всички, които се включиха и също получиха грамоти, медали и статуетки:  „Журналисти“, малките мажоретки от ОУ „Н. Рилски“, пианисти, „Родолюбчета“, театрална школа, децата от 4 клас на ОУ „Н. Рилски“, Black pink  от ОУ „Хр. Ботев“, рок-група „Приятели“ от СУ „В.

Към цялата статия »


Над 120 участници пробягаха маратона „Ремово-Блатца-Ракитово“

Публикувано на 07 Oct 2025 09:45

Организатори на спортната инициатива бяха община Ракитово, СК “Левски” и Сдружение “Суткя“, а водата за състезателите за поредна година бе безвъзмездно осигурена от минерална вода “Велинград”.
Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа, Радмила Станкович, приеха поканата да се включат като мотиватори в бяганията. Поради ангажименти и здравни проблеми, на място успяха да дойдат единствено Лебанов и Станкович, които заедно със зам.-кмета на община Ракитово Георги Кюр

Към цялата статия »


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023