12 Oct 2025


Общината спечели ключово дело срещу “Еко Титан”

Публикувано на 01 Nov 2016 09:01

Община Велинград спечели ключово съдебно дело срещу фирма “Еко Титан”. На 26 октомври 2016 г. Върховният административен съд отхвърли жалбата на “Еко Титан” във връзка с обявената през април 2016 г. от кмета Костадин Коев нова обществена поръчка за сметопочистване, сметоизвозване и озеленяване. Решението на тричленния състав на ВАС е окончателно и открива възможността общината да проведе поръчката с пряко договоряне и да сключи 5-годишен договор за всички дейности по сметопочистването и озеленяването с пловдивската фирма "КМД" ЕООД с управител Иван Тупаров. Посочената в поръчката прогнозна стойност на този договор е 8 394 085 лева.
Делото във ВАС бе срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която обяви процедурата по новата обществена поръчка за законосъобразна. Според “Еко Титан” процедурата е незаконосъобразна, защото фирмата има подписан 10-годишен договор с Община Велинград за същите дейности и изпълнява ангажиментите си по него. В хода на съдебния спор във ВАС представителят на Върховната административна прокуратура също дава мотивирано заключение, че решението на КЗК е незаконосъобразно и следва да се отмени. Решението на върховните съдии обаче е в полза на общината с поредица от аргументи.
Съдът потвърждава решението на КЗК, че в Закона за обществените поръчки няма разпоредба, която да ограничава възложителите да откриват процедура с предмет, който е идентичен с този на сключен договор по проведена вече поръчка. От “Еко Титан” се позовават на подписания на 16 февруари 2009 г. договор между тогавашния кмет на Община Велинград Иван Лебанов и управителя на фирмата Васил Иванов. На същата дата обаче КЗК е обявила за нищожни решенията от декември 2008 и февруари 2009 г., с които е била открита процедурата по обществена поръчка и е определена фирмата-изпълнител. След извършена проверка на обстоятелствата, довели до сключването на договора, настоящият кмет на Община Велинград Костадин Коев счита, че липсата на процедура по ЗОП е основание за обявяване на договора за нищожен. Затова е взето решение да се преустановят отношенията с “Еко Титан” и общината е отказала да заплаща на дружеството публични средства за дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване. За да се избегне опасността от спиране на сметопочистването и възникване на екологична криза, кметът Коев е обявил новата обществена поръчка с пряко договаряне. КЗК изцяло подкрепя тези доводи, както и заложените в новата поръчка параметри.
Според ВАС решението на КЗК е правилно. Съдът припомня, че според действащата по това време редакция на ЗОП договор, който е сключен без проведена процедура за възлагане на обществена поръчка, е нищожен. Към момента Община Велинград като възложител е преустановила плащането по сключения с “Еко Титан” договор, поради което няма как изпълнителят да продължи да изпълнява задълженията си без пари, което е още едно основание за откриване на процедура със същия предмет. Представените разпечатки от GPS система и протоколи, подписани от кметски наместници, според съда не доказват изпълнение на договора. ВАС потвърждава решението на КЗК и осъжда “Еко Титан” да заплати на общината 2400 лева за адвокатски разноски по делото.
Спечелването на това дело обаче едва ли ще сложи точка на проблема, защото общината продължава да дължи милиони левове на “Еко Титан”. Фирмата периодично налага запори на сметките на общината, в ход са и други съдебни спорове с претенции към общинско имущество. “Темпо” ще продължи да следи развитието по темата, която е от огромен обществен интерес.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Двама ракитовци са обвинени за смъртта на 63-годишен мъж от Пещера

Публикувано на 09 Oct 2025 17:37

На 4 октомври няколко дни в местност край Ракитово собственик на стопански постройки е  открил труп на 63-годишен мъж от Пещера, работил при него като пастир. На мястото незабавно пристигнали екипи на полицейския участък в Ракитово, РУ-Велинград и линейка на „Спешна помощ“. Извършен е оглед на местопроизшествието, а тялото е транспортирано за аутопсия в отделение по съдебна медицина в МБАЛ-Пазарджик. Съдебните медици са установили, че по трупа има следи от насилие. 
За работа по случая незабавно е сформиран екип от криминалисти,

Към цялата статия »


Високо напрежение в читалището в Чепино

Публикувано на 07 Oct 2025 10:12

Процедурата, с която чрез подписка може да бъде свикано Общото събрание, е залегнала в Устава на читалището и е легитимна. Подписката е внесена на 20 май 2025 г., но Общо събрание не е насрочено, защото г-жа Мария Чорбаджиева - председател на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, е подала жалба в Прокуратурата. С жалбата се иска проверка на подписите и затова сега всички, които са се подписали, трябва да се явят в полицията. Голяма част от хората възприемат това като натиск и считат, че не това е начинът за преодоляване на кризата в читалището

Към цялата статия »


Тази есен търсенето на дърва е много по-малко

Публикувано на 07 Oct 2025 10:10


Директорът на стопанството инж. Иван Чипилов съобщи, че няма напрежение, защото няма и търсене, а напливът е много по-малък в сравнение с предишни години. 
От началото на 2025 г. ДГС „Алабак“ доставя дърва по списъците, които се правят в общината. Заявките по списъците за иглолистна дървесина са изпълнени още преди два месеца. Осигурени са дървата за огрев на хората от клубовете на инвалидите и на незрящите. Цената на иглолистните дърва е 43.55 лева за кубик без ДДС или 52.26 лева за кубик с ДДС. В тази сума не е включен транспор

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 10:09

 След 8 октомври 2025 г. ще стартират и съвместните проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Националната агенция по приходите (НАП).

ТЪРГОВЕ На 16 октомври Община Велинград ще проведе два търга с тайно наддаване за продажба на парцели. Имот с площ 3601 кв.м. в местността Елен кладенец е обявен за продан с начална цена 39 830 лева. Имот с площ 746 кв.м. в село Абланица се продава с начална цена 7162 лева.

ЗЕМЕДЕЛСКИ ИМОТИ Община Велинград насрочи явен търг за отдаване под наем на земеделски имоти. На 15 окт

Към цялата статия »


Всеки трябва да направи крачка назад

Публикувано на 07 Oct 2025 10:08


- По устав 1/3 от членовете на читалището могат да искат провеждане на извънредно Общо събрание. Подписката беше подписана от 76 човека, от които един не е приет за член на читалището, тъй като заявлението е подписано от жена му. Две жени направиха отказ от подписите си, защото са били заблудени - на едни било казано, че аз ще продавам читалището, а на други, че искаме да махаме Аделина Пещерска и Мария Димова. Тъй като подписката не съдържа подписите на 1/3 от членовете на читалището, тя става незаконосъобразна и Общо събрание не е свик

Към цялата статия »


Най-добрият вариант е провеждане на Общо събрание

Публикувано на 07 Oct 2025 10:07


- Научихме от фейсбук – част от ръководителите, родителите, самодейците. Обикновено преди сезона винаги са се утвърждавали ръководителите на съставите, тъй като има хора, които не са на трудов договор, а се назначават на щат. В ситуацията, в която се намираме - нямаме зала заради ремонта, очаквахме Читалищното настоятелство (ЧН) да се събере, за да се вземат тези решения и да се определи кой къде ще репетира. Но това не се случи. През лятото  подготвихме сцената на Старото читалище, почистихме и обезопасихме, за да може репетициите

Към цялата статия »


Социален проект даде шанс на 215 безработни

Публикувано на 07 Oct 2025 10:06

Той започна през март 2024 г. и приключи в края на септември 2025 г.
Какво е свършено в рамките на тези 18 месеца разказа Цвета Спасова, началник на отдел „Туризъм и реклама“. Идентифицирани са 215 човека, като фокусът е бил върху най-уязвимите групи - трайно безработни и неактивни на пазара на труда, хора с увреждания, хора от ромския етнос и др. 37 от тях са завършили обучение по 4 професии: еколог, здравен асистент, готвач и работник в озеленяването, а 14 са участвали в курс за базова дигитална компетентност. Други 53 са започнали да с

Към цялата статия »


Велинград ще участва в юбилейната борса за културен туризъм във Велико Търново

Публикувано на 07 Oct 2025 10:04


Община Велинград, която през последните години много по-рядко участва в туристически изложения, ще се включи във форума във Велико Търново. На щанда на нашата община ще бъдат представени няколко занаята. Елена Белева ще покаже традиционната местна техника за изписване на яйца с восък, която винаги печели интереса на посетителите. Преподавателят в Професионалната гимназия по дървообработване „Иван Вазов“ Альоша Кадьов ще покаже тайните на дърворезбата. За първи път в борсата във Велико Търново ще участва кожарят Георги Петков. На щанда на

Към цялата статия »


Музеят отново кани на „Каменски джаджорици“

Публикувано на 07 Oct 2025 10:02

  За да осъществи тази идея, музеят спечели финансиране от Национален фонд „Култура“.
На 9 юли салонът на НЧ „Васил Левски-1904“ не просто се пръскаше по шевовете, но и не успя да побере всички желаещи да видят спектакъла. Затова вече има втора дата, на която 11-те актьори отново ще „полопат по каменски“ и ще представят сатиричната постановка в три действия на каменски диалект. Актьорите любители са Мария Андреева, Иванка Кехайова, Спаска Табакова, Мария Караджова, Мария Грахова, Теодора Атанасова, Анна Семерджиева, Иван Пещерски, Ни

Към цялата статия »


22 художници от 12 държави рисуваха във Велинград

Публикувано на 07 Oct 2025 10:00

Рядко се случва да имаме експозиция с толкова много автори, различни не само по народност, а и по възраст, стил и натюрел: Селин Актан от Турция, Адил Юсуф, Рена Такиева и Туран Разукалиев от Азербайджан, Надя Зоуари от Франция, Амел Кебаели от Тунис, Зоя Лутцевич от Беларус, В. Али и Дина Мадкор от Египет, Милена Трайстралу и Рарес Лупу от Румъния, Преда Йоан от Канада, Джузепе Спиту от Испания, Марино Юговац от Хърватия, Пино Бонано от Италия. В българската група художници рисуваха Мария Константинова, Гергана Лалова, Христо Николов, велин

Към цялата статия »


Малки обяви: 07. 10. 2025

Публикувано на 07 Oct 2025 09:59


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Панахида и цветя за героите на връх Велийца

Публикувано на 07 Oct 2025 09:57

 отец Данаил Голомехов от Якоруда отслужи панахида. След едноминутно мълчание бяха поднесени цветя от Общинска администрация - Велинград,  организаците на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Велинград,  Пазарджик, Белица и Брацигово, политически партии и граждани. 
 Председателят на УС на СОСЗР- Пазарджик - о.з. подполковник Трифон Калпаков донесе автентични принадлежности от войнишкото снаряжение на 27-ми Чепински полк. Заедно с отец Данаил взеха пръст от Велийца, която заедно с вече взета пръ

Към цялата статия »


Историята на Илиновия род е събрана в книга

Публикувано на 07 Oct 2025 09:53

Когато свършвала учебната година, първо на нея показвали свидителствата, а тя се радвала и благославяла: „Милите на баба, даскалици да ми станете!“. Три внучки стават учителки, една от тях е Катерина Илинова, авторката на току-що излязлата от печат книга „Историята на Илиновия род“.
Г-жа Илинова, която днес е учителка-пенсионерка, обяснява: „Настоящата история на рода написах по материали и спомени на Никола Ил. Илинов, Илия Д. Илинов, Георги Т. Илинов, Славчо Г. Илинов, Тодор П. Пеев и Ангел Ил. Хаджиев. Фактите съм уточнявала, съпоставя

Към цялата статия »


„Чепинец“ поведе, но допусна пълен обрат

Публикувано на 07 Oct 2025 09:50

 считано от сезон 2017/2018 г. В изиграните досега 14 мача между двата отбора „Чепинец“ е постигнал само 6 равенства и е допуснал 8 загуби с голова разлика 19;30!
Определено това е бил най-добрият мач на „Чепинец“ от началото на първенството, въпреки че заради контузии са отсъствали 5 основни играчи, преди всичко защитници. Първите 20-30 минути на срещата са преминали под диктовката на велинградските футболисти, които напълно са контролирали играта и напълно закономерно са материализирали превъзходството си с попадение в 14 мин. – де

Към цялата статия »


„Драгиново“ с мъка се добра до равенство

Публикувано на 07 Oct 2025 09:49

 половина на временното класиране, съответно 7-мо за гостуващия тим с актив от 4 т. и 8-мо за драгиновци с 3 т.
Интересно и оспорвано премина първо полувреме, което  завърши при резултат 2:1, след като С. Тахчиев още във 2 мин. изведе домакините напред. Гостите не се стъписаха и успяха да възстановят равенството в средата на полувремето. Драгиновци се активизираха и отново поведоха с гол на И. Качаков в 35 мин.
Лошо започна втората част за домакините, които допуснаха гол още в 46 мин. след груба грешка в защитата.  И два

Към цялата статия »


СК „Мусаши“ с 5 медала от силен турнир

Публикувано на 07 Oct 2025 09:47


Велинградският СК „Мусаши“ участва в турнира и се представи много добре. Възпитаниците на треньора Йордан Герасимов спечелиха общо 5 медала (3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов) в своите възрастови групи и категории, като всички се състезаваха без кимоно (No Gi). Младите надежди на клуба със златни медали са Никита Минчев, Благовест Ангелов и Димитър Арнаутски. Със сребърен медал се окичи Мартин Узунов, а с бронзово отличие се завърна Стефана Аврамова.
Темпо

Към цялата статия »


Шоу на талантите откри учебната година в ОДК

Публикувано на 07 Oct 2025 09:46


Уважаемото жури бе в състав: Джузепе Ло Джудиче, Нина Маврикова и Емил Балабанов. Малки и големи таланти от общината показаха своите умения и дарования пред многобройната публика. Приз „Велинград търси талант“ бе присъден на Младежка музикална формация.
Благодарим на всички, които се включиха и също получиха грамоти, медали и статуетки:  „Журналисти“, малките мажоретки от ОУ „Н. Рилски“, пианисти, „Родолюбчета“, театрална школа, децата от 4 клас на ОУ „Н. Рилски“, Black pink  от ОУ „Хр. Ботев“, рок-група „Приятели“ от СУ „В.

Към цялата статия »


Над 120 участници пробягаха маратона „Ремово-Блатца-Ракитово“

Публикувано на 07 Oct 2025 09:45

Организатори на спортната инициатива бяха община Ракитово, СК “Левски” и Сдружение “Суткя“, а водата за състезателите за поредна година бе безвъзмездно осигурена от минерална вода “Велинград”.
Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа, Радмила Станкович, приеха поканата да се включат като мотиватори в бяганията. Поради ангажименти и здравни проблеми, на място успяха да дойдат единствено Лебанов и Станкович, които заедно със зам.-кмета на община Ракитово Георги Кюр

Към цялата статия »


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023