25 Jul 2025


Балканските войни в спомените на чепинци

Публикувано на 04 Oct 2016 09:07

Тази година отбелязваме 104 години от Балканската война. Това е и повод да представим на страниците на вестник “Темпо” някои от спомените на участници в Балканските войни от Чепинския край, съхранявани във фондовете на Исторически музей - Велинград.
В тях те споделят непосредствени впечатления, описват хора, случки и премеждия, разкриват собствената си гледна точка към голямото за България историческо събитие. Без съмнение, тези по същество лични истории не само уплътняват представата ни за войната и нейното трудно ежедневие, но съдържат свидетелства и информация за бъдещи научни изследвания. Освен еднаквите исторически факти и събития и сходния войнишки живот, всеки от тях разкрива индивидуална човешка съдба, представя ни по свой особен начин преживяванията и възприемането на тази нелека участ.
По време на войната и като пряк участник в събитията, Христо Масларов си води дневник с подробни записки. В тях той отразява нелекия живот на участниците в нея, дава информация за военни действия, както и други данни за “да се запази и предава от поколение на поколение”. В своите спомени Никола Петров Пицов, роден в Якоруда през 1888 г., и Йордан Николов Янков от с. Костандово записват премеждията си в Балканските войни.
Както за всички българи, Балканската война намира широк отзвук и в живота на хората от Чепинското корито. Още през 1903 г. в Чепинския край се формират чети, взели участие в Илинденското въстание. Много общественици и обществени организации са съпричастни към тази борба. През 1904 г., в писмо на Задграничното председателство на ВМОРО до Якорудското благотворително дружество в с. Лъджене с председател Филип Главеев, се предлага събирането на средства, които да се използват за недовършената борба, специално за боеви материали.
В навечерието и със започването на самата война Лъдженското женско благотворително дружество “Надежда“ и Стопанското училище подпомагат това дело със средства и изработени предмети - ризи, раници, ръкавици, панталони и други, за войниците на фронта, описани надлежно в няколко списъка, като част от архива на дружеството.
В навечерието на войната голям брой участници от Чепинския край са включени в 27-и пехотен Чепински полк. “Каменчани в болшинството си съставлявахме 9-а рота”, пише Христо Масларов, който заедно с Никола Пицов са разпределени към нея, а Йордан Янков е зачислен в 15-та рота на полка.
На 17 септември 1912 г. е обявена мобилизацията и граничната линия по Западните Родопи в участъка Лъджене, Чепино-Баня, Батак и Ракитово се превръща във фронтова зона, затова и 27-и пехотен Чепински полк е съсредоточен близо до границата в селата от Чепинското корито. На 24 септември в 3 часа след обяд полкът пристига в с. Лъджене, посрещнат от населението с биене на черковни камбани. В селото се установява щабът на полка, 9-та и 10-та, картечната и нестроева роти, музикантската команда и парковият взвод, 11-та и 12-та роти са настанени на квартири в с. Каменица, а 4-та дружина в с. Баня-Чепино. На 29 септември в с. Лъджене при тържествена церемония полкът получава първото си бойно знаме.
Още на 4 октомври 1912 г. по границата се завързва престрелка между турските и българските погранични войници на заставите. Един ден по-късно, на 5 октомври, цар Фердинанд прочита в Стара Загора Манифест за обявяване война на Турция.
В спомените е описан ентусиазмът при започване на войната. Еуфорията и на изпращачите, и на войниците е толкова силна, накичени с цветя и под съпровода на духова музика, сякаш отиват на тържество, на сватба, а не на бойното поле или на среща със смъртта. Полкът минава по пътя покрай р. Луковица и продължава през Св. Петка и Пашови колиби към турския пост Чисто тепе, където сред мощни викове “Ура!”, пехотата като лъвове се понесла към турските окопи, а турците на групи започнали да бягат. След падането на висотата Чисто тепе всички турски постове от Кара тепе до вр. Манчо са напуснати още същата вечер и цялата погранична линия в този участък е заета от нашите части.
На 6 октомври войниците се отправят към Якоруда. Самото влизане в селото оставя незабравим и ярък спомен у всички участници. А за Никола Пицов мигът да се върне в родното си село, и то като освободител, е още по-вълнуващ: “най-после ние ... крачим по върховете към Якоруда, което беше мое родно село ... селяните беха построили голема арка, понеже имаше от полка много войници от тези краища. Посрещането беше големо от хората, радваха се и от радост плачеха като гледаха българската войска”.
Бойните части продължават своя победен ход към Мехомия (дн. Разлог). Посрещането там е също толкова тържествено, колкото и при влизането на войските в другите селища - “от всичкото българско население, начело със свещенниците, облечени в одежди, и биенето на черковни камбани”.
Войниците продължават към Обидим, Неврокоп, Ловча, Каракьой, с. Броди, Демир Хисар, Серес. Следва Солун, после обратно към Серес, оттам в Драма, Еникьой, следват Гюмюрджина, Дедеагач, гр. Фере, гр. Софли, с. Малко Търново, Родосто, Булаир, Шаркьой, Кавак и т.н.
Този боен път на чепинци е изпълнен с много емоции и тестове за издръжливост - както психически, така и физически. Радостните чувства от победите и това, че са посрещнати навсякъде с хляб и сол, цветя и музика, са кратки, а ужасът от войната и изпитанията на силите и волята са ежедневни. Христо Масларов описва глада, болестите и мъките: “... Цела нощ не заспахме. Казах им, че който от нас заспи ще умре. ...обаче през дните на 16, 17 и 18 февруари 1913 г. беше извънредно студено... Вечерта стигнахме в с. Кавак. По пътя имаше войници седнали на снега и умрели. От голямия студ от 16 до 18. II, и от глада нашия полк измръзна.”
Тези паметни дни за чепинци са отбелязани и от Никола Пицов: “...картината беше страшна“ Когато “...падне некой от другарите правим му растривки, пак не помага. Очите им се пукат от студ. Не се знаеше колко другари останаха заровени под снеговете...”
Четейки тези редове, човек не може да остане равнодушен към мъките и неволите, но надделява чувството за възхищение и преклонение пред подвига на обикновения войник. Въпреки трудностите, макар и на ръба на физическото оцеляване, той е с несломим дух и не мисли за отстъпление. А несгодите, описани от Христо Масларов, не са малко: “18.II.1913г. понеделник. Сутринта студ голяма и ужасна. Дните 17 и 18 февруари ще останат паметни дни за нашия полк. Имаше много умрели“. Хляб почти нямаше. Ето: на 6. II - хляб няма, на 7.II - 1/4 хлеб и малко сухар, на 8.II - 1/2 хляб, на 9. II - 1/2 хлеб, на 10. II - хляб няма, на 11. II - хляб няма, 12. II - 1/2 хляб; 13. II - хляб 3/4, 14. II - хляб 1; 15. II - хляб 1/4; 16. II - хляб няма; 17. II - хляб няма; 18. II - хляб няма; 19. II - хляб няма. През денът ни дадоха по 1/2 гале; 20. II - хляб няма, дадоха по 2 галета; 21.II - по 1 хляб”.
И въпреки несгодите, сраженията продължават. “На 11.III още от сутринта бой в Булаир. ...Времето мъгливо, атмосферата смъртоносна.” - споделя Масларов. А Пицов пише: “тоя Булаир да ни каже каде погълна толкова жертви и разплака майки и жени, сестри и бащи, да дишат от дълбоко и жално по техните синове”. В Дедеагач “излезнаха от казармите войници с патерици без крака и ръце, почнаха да плачат: “Още ли има от 27-ми полкъ воиници живи? Ние си говориме в болницата, че са всички измрели в Булаир”.
На позициите на Булаир, по инициатива на Христо Масларов, е направена снимка на войниците от 9-та и 10-та рота, която се съхранява във фонда на музея, за да има спомен и за бъдните поколения от Чепинския край.
С подписването на Лондонския мирен договор идва и дългоочакваният мир. За жалост, радостта се оказва твърде кратка. Още не поели си дъх от едната война, те се хвърлят в друга, този път срещу довчерашните си съюзници. Все още неосъзнали това, което ги очаква, бойният път на чепинци продължава по ново направление в посока Вардар, Криволак. А Никола Пицов описва поредното сражение: “... по едно време чухме тръбачите засвириха и барабаните забиха, знамето развиха, музиката Шуми Марица. Казаха тури ножа ... и се извикахме целия полк “Ура!” и се понесохме без да се плашиме от смъртта и като че не чустваме нищо. Пред нас полето ечеше страшно, Вардара ечеше страшно край нас, като че искаше нещо да ни оплаче,... адския огън не спира, полето страшно ечи от “Ура!”-та на чепинци. Сърбите бият немилостиво, но и това не можа да ни спре. На първите атаки пленихме 1200 души сърби и черногорци.... кървавата борба продължава, ние настъпваме напред ... не се спираме. ...“.
Всички тези откъси ни връщат към събития, станали преди повече от 100 години. И макар днес да гледаме под различен ъгъл и с друг, преосмилен поглед върху това важно събитие, не можем да останем безразлични пред описаните картини и емоции, които предизвикват много и смесени чувства, изпитвани вероятно и от самите автори. За нас днес е може би непознат този патос, който се усеща от тогавашните съвременници - готовността на всички тези българи да дадат живота си в името на един национален идеал, в името на свободата и единението, макар изправени срещу довчерашните си съюзници. Сраженията следват едно след друго, няма почивка, няма отстъпление. „... огън гори, нема от къде да дойде помощ. ...от щаба на армията казват, че един чепинец ще остане, но пак ще вземат Криволак....борбата продъжава ...... и тогава почна героичната и ръкопашна борба под синото небе. Звездите жално гледаха и трепереха, Криволак страшно ечеше от чепинци 27 полк и стремци 28 полк до дето се съмне.... тогава вече съобщиха в щаба на армията, че Криволак падна от чепинците....” Според Хр. Масларов цялата Тимошка дивизия била разбита и ужасена от 27 и 28-и полк.
След тези тежки изпитания следват нови, не по-малки от вече изминалите: “....нашата 9-та рота айде пак от реката право да атакуваме. Пак ... турай ножа на пушката, пак “Ура!” и “Напред!”. Забравихме всичко, и дъжд, и мокро. Готови сме си окъпани за смърта. ..“
Най-сетне идва мирът. Букурещкият мирен договор е подписан, но войните оставят своята диря не само емоционално, а и физически върху войниците. Христо Масларов е с пострадало зрение, Никола Пицов е ранен, Йордан Янков заболява от холера.
Представяме спомените за Балканските войни, които се съхраняват в Исторически музей-Велинград, за да покажем, че те са изключително важни за нашата история. Целенасочено наблягаме на извадки от текстовете, а не толкова на техния анализ, за да може и днес след толкова много години да се усетят чувствата и преживяванията на участниците описали този период от българската история.
В знак на почит към всички войници от Чепинския край дали живота си в тези войни – Балканската и Междусъюзническата (Втора балканска война) са издигнати паметници в Чепино, Лъджене и Каменица. За да се пази паметта им вечно!
Надежда Ангелова, уредник в ИМ-Велинград

Велинград тел: 0876521487


Община Велинград все още няма обучен служител за работа c BG-Alert

Публикувано на 24 Jul 2025 10:44

здравето или имуществото) чрез мрежите на мобилните оператори до крайните устройства на гражданите.
Проверихме дали Община Велинград е сред посочените 67 общини и се оказа, че към момента в Общинска администрация няма служител, която да е преминал обучение за работата със системата  BG-Alert.
Забавянето никак не е малко, като се има предвид, че подготовката за обученията е започнала на национално ниво през април 2024 г. Обученията са стартирали през август миналата година и  се провеждат от специалисти на Главна дирекция Прот

Към цялата статия »


Какви приходи събра общинската хазна през първата половина на годината

Публикувано на 23 Jul 2025 11:14

Висока е събираемостта и при данъка за превозни средства: при план от 3.9 милиона лева вече са платени 1 541 155 лева и при данъка за придобиване на имущество: събрани 738 508 лева при планирани за годината 1.7 милиона лева. 
По-ниска е събираемостта на туристическия данък. В бюджета е заложена сумата от 2.4 милиона лева, но в средата на годината от туристически данък са внесени 761 592 лева. При патентния данък планът е за 100 000 лева годишно, от които вече са събрани 40 135 лева.
Към 30 юни 2025 г. общината не регистрира висока

Към цялата статия »


Общината избегна санкция по проекта за улично осветление

Публикувано на 22 Jul 2025 10:43

 а финансовата санкция за общината е в размер на  36 387 лева или 18 604 евро. Община Велинград обжалва решението на ВЕЕЕЕС, но то бе потвърдено от първата съдебна инстанция - Административен съд - Пазарджик. Последва обжалване пред ВАС, където Община Велинград спечели съдебния спор.
Върховните съдии издадоха окончателно решение, с което отменят решенията на ВЕЕЕЕС и Административен съд - Пазарджик. ВАС отчита, че съдът в Пазарджик е наложил финансовата санкция на базата на допуснати от Община Велинград нарушения при провежданет

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 22. 07. 2025

Публикувано на 22 Jul 2025 10:42



ПОЛИВНА СИСТЕМА Община Велинград съобщи, че започва работа по поливната система в зелените площи центъра на града. На места поливната система ще се възстановява, а на други ще се изгражда нова. Системата е модернизирана и настроена да работи в нощен режим, за да не се създава понижаване на налягането на водата.

ВОДОПРОВОД Със сумата от 212 500 лева Община Сърница ще извърши ремонт и реконструкция на съществуващ водопровод „Гатерска вода“, който се намира в общински път. Обявена е обществена поръчка, като избраната процедура е

Към цялата статия »


РЗИ откри влошени показатели във водата на 4 села в община Велинград

Публикувано на 22 Jul 2025 10:40


По данни на РЗИ - Пазарджик през посочения период са взети 4 проби питейна вода от централно водоснабдяване, които са изследвани по утвърдените показатели за мониторинг. Три от пробите не отговарят по микробиологични показатели на Наредба № 9/2001 г., за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Това са пробите от селата Кръстава, Абланица и Бирково в община Велинград.
От страна на РЗИ - Пазарджик е издадено предписание на общинското водоснабдително дружество „ВКТВ” ЕООД Велинград за извършване на хигиенни мероприяти

Към цялата статия »


Фестивалът „Jazz Велинград“ - среща на стилове и поколения

Публикувано на 22 Jul 2025 10:39

 да покаже част от историята и настоящето на този музикален жанр.
В първия фестивален ден 15 юли на сцената на площад „Н. Гяуров“ прозвучаха български шлагери от 50-те и 60-те години на ХХ век в изпълнение на Бигбенда на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с ръководител Михаил Йосифов. и певците Моника Велчева, Николай Чернев, Александра Полежанова, Емили Маринова и Весела Тодорова. Звездата на вечерта беше легендарната изпълнителка на песента „Замълчи, замълчи“ от филма „Любимец 13“ Мими Николова. Тя гостува на

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 22 Jul 2025 10:38



20 часа: Вечер на старата градска и популярна песен
Концерт с участието на Група за стари градски песни „Вела”, Група за популярни песни „Велина” и приятели на площад „Н. Гяуров“

24 юли, четвъртък
10 часа: Весела ваканция: Открито арт-ателие „Всички сме специални и неповторими’’ -
МКБППМН и ЦОП в Боров парк

20 часа: „С ПЕСЕН ДА РАСТА“ - концерт на ДЮВИШ „Звънче“ на площад „Н. Гяуров“

25 юли, петък
18 часа: Арт-анимация за деца с G-Team Animation на площад „Н. Гяуров“

20 часа: „С ПЕСЕН ЗА ВЕЛИНГ

Към цялата статия »


ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 22 Jul 2025 10:36



14 юли
В Художествената галерия гостува поетесата Теменужка Балинова - Балина. Нейният алманах „Азимут на любовта” бе представен от актрисата Наталия Лечева. ААвторката сподели, че създава творбите си по истински случаи, а част от тях са превърнати в песни от Светослав Лобошки.

17 юли
На Централния минерален плаж „Йосиф Шнитер“ започна „Синьо лято“, организирано от общината и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. За децата бяха организирани състезания и игри, а в програамата

Към цялата статия »


Първи сред кандидатите за студенти

Публикувано на 22 Jul 2025 10:35


Петър Харисков зае първо място в класирането за прием в Академията на Министерството на вътрешните работи. Той е приет в специалност „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“ с максимален бал – държавен зрелостен изпит 5.96 и диплома за средно образование 6.00. През тази година за място в специалността са кандидатствали над 800 ученици от цялата страна, но именно Петър оглави класацията. Това е първият случай в историята на Академията, в който ученик от област Пазарджик е класиран на първа позиция.
Темпо

Към цялата статия »


Какви кадри се пърсят на пазара на труда в нашата област

Публикувано на 22 Jul 2025 10:34

 анкетирани. В област Пазарджик в проучването участваха 108 работодатели, основно от сектор Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство (40,7% от анкетираните), Индустрия (20,4%) и Държавно управление, хуманно здравеопазване и социални услуги (14,8%). Профилът на потребностите на работодателите в област Пазарджик се очертава основно от предприятията с до 9 наети лица, съставляващи 77,8% от всички анкетирани работодатели в областта.
Относителният дял на заявяващите потребност от нов персонал в област Пазарджик е един път и по

Към цялата статия »


Строят нов подземен водопровод за минерална вода от Костандово до Ракитово

Публикувано на 22 Jul 2025 10:33

  е да се подмени съществуващият от 1980 г. стоманен водопровод за минерална вода. Старото съооръжение е от помпена станция за минерална вода в Костандово до Ракитово и е до шахта преди пресичане на републикански път III-376. 
В момента стоманените тръби са силно амортизирани, корозирали и с множество пробиви, което ги прави нерентабилни в използването на природния ресурс. Проектът предвижда се да се подменят съществуващите стоманени тръби Ф159 с нови полипропиленови тръби, които са предварително изолирани. 
Трасето е с

Към цялата статия »


Малки обяви: 22. 07. 2025

Публикувано на 22 Jul 2025 10:31


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Гости от Румъния, Турция и Украйна идват на фестивала в Дорково

Публикувано на 22 Jul 2025 10:30


В първия фестивален ден 15 юли на сцената на площад „Н. Гяуров“ прозвучаха български шлагери от 50-те и 60-те години на ХХ век в изпълнение на Бигбенда на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с ръководител Михаил Йосифов. и певците Моника Велчева, Николай Чернев, Александра Полежанова, Емили Маринова и Весела Тодорова. Звездата на вечерта беше легендарната изпълнителка на песента „Замълчи, замълчи“ от филма „Любимец 13“ Мими Николова. Тя гостува на Празниците на културата през 2022 г. и сега за пореден път гласът й ни

Към цялата статия »


„Байкария“ подема инициатива за ремонт на заслон „Велийца“

Публикувано на 22 Jul 2025 10:30

 По законите на природата заслонът остарява и се амортизира и затова с цел освежаване и ремонт от „Байкария“ планират акция в периода 25 - 27 юли. Задачите са няколко: подмяна на стъклата на прозорците на долния етаж; цялостно почистване на заслона и боядисване на пода на долния етаж; подмяна на облицовката на тавана на долния етаж; завършване на предната веранда.
Нощувките ще са на палатки около заслона, а храна ще си приготвим на място. Ако решите да се включите като доброволец в дейностите, свържете се предварително с организатори

Към цялата статия »


СК „Бойни изкуства“ с двама шампиони

Публикувано на 22 Jul 2025 10:29


СК „Бойни изкуства“  Велинград с председател Николай Цинцев участва с 8 състезатели, от които четирима спечелиха медали - 2 златни  и 2 бронзови. Шампиони станаха Никита Минчев във възрастовата група на  кадетите в категория до 72 кг и Мартин Узунов, също при кадетите в категория 72 + кг. С бронзови медали при момчетата се отличиха Георги Йордакиев в категория до  40 кг и  Христо Христозов в категория до  44 кг.
Темпо

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 22 Jul 2025 10:25

От есента на 1999 година от детския отбор заминават да играят в „Левски” – Георги Дим. Кривулев и Николай Байряков. Давид Ник Гълъбов отива в ЦСКА, Георги Христов и „Марица” (Пловдив).
В оспорвана надпревара с фаворизирания отбор на „Херта” от Пазарджик малките „атлетици” завършват с еднакъв брой точки с „Херта” и само по-лошата голова разлика ги лишава от заслужено участие на по-високо ниво. Остават съмнения за предварително подготвен сценарий, в който да се осигури на всяка цена първото място за „Херта”. Въпреки протестите от страна на

Към цялата статия »


Пореден спасен щъркел в Костандово

Публикувано на 22 Jul 2025 10:24

, че през последните години са помогнали на много щъркели да бъдат излекувани. Кметът по най-бързия начин е съдействал на децата за закарването на птицата в спасителния център за диви животни към организацията „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Там за щъркела ще се погрижат специалисти.
Темпо
Снимката е от фейсбук профила на Валентин Вигнев

Към цялата статия »


Музиката създава приятелства

Публикувано на 22 Jul 2025 10:22

(така се казва изпълнителят) има музикално образование. Завършил е в родния си град - средно училище „Св. Климент Охридски“ - профил музика.
Поканих го да гостува в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания (ДЦПЛУ).Прие поканата и на другия ден посети социалната услуга. Певческата група на ДЦ „Докато дишаме - ще пеем“ беше предупредена за срещата. Последваха  индивидуални и общи изпълнения. Звучаха гръцки, румънски, италиански песни - все популярни мелодии. И, разбира се, най-много  български такива - „Йовано,Йованке“, „Кад

Към цялата статия »


Четвърт век от първата копка на параклиса „Свети Илия“ на Елин връх

Публикувано на 20 Jul 2025 19:22

 който тогава беше директор на ДДС „Алабак”. За осъществяването на идеята беше организирана дарителска кампания. 
Новоизграденият параклис „Свети Илия“ на Елин връх бе осветен на 20 юли 2007 г. - Илинден. На върха се събра огромно хорско множество, за да участва в освещаването на новия храм с образа на пророк Илия до входа, с иконостас и икони, с готова камбанария, с направени пейки и маси за отдих. Водосвет извършиха отец Антон от църквата „Света Троица” и отец Иван от църквата “Успение Богородично”. Прочетена бе благодарност к

Към цялата статия »


Полицията разкри депо за откраднати луксозни автомобили във Велинград

Публикувано на 17 Jul 2025 15:15

, СДВР, ОДМВР-Пазарджик и РУ-Велинград е открит и иззет луксозен автомобил на стойност над 350 000 лева. Установени са множество части и елементи от други откраднати превозни средства.
Откритият луксозен автомобил, обявен за издирване от СДВР, е транспортиран с платформа до РУ-Велинград за по-нататъшни действия.
Разследването по случая продължава под надзора на прокуратурата, с цел установяване на всички съпричастни лица и тяхното привличане под отговорност.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023